Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Asigurare medicala + storno + bagaje (asigurare pentru excursie)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Vrem sa mergem cu familia intr-o excursie de 1 luna in toamna anului 2019.
Excursia este o croaziera de 1 luna de zile in caraibe.
Croaziera + biletul de avion costa aprox ~ 2.500euro / persoana.

Am inteles ca asigurarea storno este - ca in caz de nu poti pleca - asiguratorul iti da banii inapoi.
Asigurarea de sanatate - o sa facem obligatoriu
Asigrarea de bagaje - hai sa fie

Mai nou exista si asigurare pentru insolventa.

A mai facut cineva asigurare ?

Nici nu mai stii ce sa faci si cum.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astia nu stiu cum sa ne mai ia banii :)

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Insolventa este sportul romanesc preferat de agentiile de turism care mai nou se lupta cu "dezvoltatorii" imobiliari pentru ocuparea primului loc in ierarhia sarlatanismului autohton.
Sunt cateva exemple notorii de agentii care efectiv au ruinat zeci sau sute de amatori de excursii,care au pierdut tot.
Aceea asigurare de insolventa s-ar putea sa acopere costul excursiei (nu stiu in ce procent).Pretul asigurarii cu siguranta nu este unul prohibitiv.
Asigurarea storno este de asemenea o asigurare importanta,in urma careia beneficiezi de returnarea integrala sau partiala a unor sume.Sau deloc,depinde de conditiile stipulate.

ps.
Pretul excursiei este unul excelent.Daca nu-i cu suparare,care sunt conditiile de cazare si hrana/bauturi incluse in pretul de 2500 de euro/persoana?

 MembruAnonim, on 08 iulie 2018 - 17:45, said:

Astia nu stiu cum sa ne mai ia banii Posted Image

Pe asta se bazeaza capitalismul.Ai posibilitati nelimitate,dar trebuie sa platesti in plus ca sa beneficiezi de normalitate.

Edited by adisz, 08 July 2018 - 18:42.


#4
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

Quote

Am inteles ca asigurarea storno este - ca in caz de nu poti pleca - asiguratorul iti da banii inapoi.
Am vrut eu, am tot studiat şi până la urmă n-am mai făcut. Trebuie să ai un motiv destul de serios ca să îţi dea banii înapoi, gen deces, accident, etc. Atenţie că este valabilă doar înainte să pleci, odată ce ai plecat, te acoperă eventual asigurarea de călătorie. De asemenea trebuie făcută după ce ai dat toţi banii.

 adisz, on 08 iulie 2018 - 18:40, said:

ps.
Pretul excursiei este unul excelent.Daca nu-i cu suparare,care sunt conditiile de cazare si hrana/bauturi incluse in pretul de 2500 de euro/persoana?
Şi mie mi se pare preţul foarte bun, deşi bănuiesc că explicaţia este dată de faptul că merge în octombrie-noiembrie. Sunt curios şi eu. Camera cu geam sau fără?

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Afar' de cazul in care a prins o super promotie, la pretul ala e fara. Si o luna pe vapor si bilete de avion dus-intors...

#6
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

 yndy, on 08 iulie 2018 - 22:53, said:

Am vrut eu, am tot studiat și până la urmă n-am mai făcut. Trebuie să ai un motiv destul de serios ca să îți dea banii înapoi, gen deces, accident, etc. Atenție că este valabilă doar înainte să pleci, odată ce ai plecat, te acoperă eventual asigurarea de călătorie. De asemenea trebuie făcută după ce ai dat toți banii.


Și mie mi se pare prețul foarte bun, deși bănuiesc că explicația este dată de faptul că merge în octombrie-noiembrie. Sunt curios și eu. Camera cu geam sau fără?

La ce firma ai studiat?
De ce nu ai mai facut la urma urmei?

Asigurarea storno - este valabila doar pana cand pleci. Daca nu poti pleca - sa iti returneze banii (logic ca trebuie sa ai un motiv serios).
Asigurarea de sanatate - este valabila daca esti deja in concediu. Si patesti ceva in excursie.
Asigurarea de bagaje- nu mi-am facut niciodata. Nu stiu daca merita sau nu. Daca nu costa mult, atunci hai sa facem.

Poate prind o oferta buna de asigurare de storno + sanatate + bagaje.


Cat despre pretul croazierei este in urmatorul fel.
Pret bilet avion - Bucuresti - Miami  ~ 500 ~ 600euro / persoana
Croaziera 2 saptamani Miami - Caraibe - 600 euro / 2 saptamani + 200 euro taxa portuara.
Croaziera alte 2 saptamani Miami - Caraibe - 650 euro / 2 saptamani + 200 euro taxa portuara.

Daca adunam totul = 2.250euro.
Compania este MSC Cruises.
La care se adauga bani de buzunar, taxi, etc etc... Care nu intra oricum la asigurarea de storno.

Iar perioada este octombrie - noiembrie 2019.
In luna august - septembrie (perioada de uragane) este si mai ieftin.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
din cate stiu, cel putin la generali asigurari, ca sa beneficiezi de optiunea storno a asigurarii, trebuie s-o achiti integral (asigurarea) in momentul in care semnezi contractul cu agentia de turism si achiti avansul pentru sejur.
cei de la generali au o asigurare complexa de calatorie - turist premium plus - care include asigurarea de sanatate, asigurare pentru bagaje si optiunea storno.
am beneficiat o data de despagubire pentru bagaj deteriorat, la revenirea din vacanta din turcia.
http://clubcroaziere...-croazierei.php
stiam ca si cei de la allianz sunt ok pe parte de asigurari, la fel si mondial assistance.
ideea este sa examinezi cu atentie conditiile de asigurare si care sunt evenimentele asigurate acceptate pentru care se face plata despagubirii.

Edited by corinadaniela, 09 July 2018 - 09:16.


#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 djxhouse, on 09 iulie 2018 - 08:34, said:


La ce firma ai studiat?
De ce nu ai mai facut la urma urmei?
Mondial Assistance. 950 lei prima la 25000 asigurati, se putea face si dupa ce s-au platit cheltuielile, dar intra in vigoare doar la un numar de zile dupa plata.
N-am mai facut pentru că nu făcusem o parte din cheltuieli şi am tot aşteptat până când era perioada prea scurtă şi mi-am asumat riscul.

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 djxhouse, on 08 iulie 2018 - 17:02, said:

Vrem sa mergem cu familia intr-o excursie de 1 luna in toamna anului 2019.
Excursia este o croaziera de 1 luna de zile in caraibe.
Croaziera + biletul de avion costa aprox ~ 2.500euro / persoana.

Am inteles ca asigurarea storno este - ca in caz de nu poti pleca - asiguratorul iti da banii inapoi.
Asigurarea de sanatate - o sa facem obligatoriu
Asigrarea de bagaje - hai sa fie

Mai nou exista si asigurare pentru insolventa.

A mai facut cineva asigurare ?

Nici nu mai stii ce sa faci si cum.
E sezonul ploios... Eu am fost cu ceva ani in urma in Cuba pe la sfarsitul lui  noiembrie si m-a plouat toata saptamana in fiecare zi. Stiu de alti romani care au mai stat inca o saptamana dupa mine si au patit acelasi lucru.

#10
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Cand faci o asigurare de orice fel, este bine sa vezi cat mai multe oferte pt a compara pretul si riscurile/sumele asigurate. Este foarte complicat sa mergi la mai multi asiguratori (pierzi timp care inseamna tot bani) si este mai eficient sa apelezi la un broker, care combina ofertele, in special la unul care colaboreaza cu minim 4-5 asiguratori. Ofertele le vezi gratis, nu implica extra costuri, iar, in final, este posibil sa obtina pt tine preturi mai mici decat direct de la asigurator.

#11
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mda octombrie-noiembrie e cam cea mai proastă perioadă în Caraibe. Ploi, uragane etc. Cel mai fain e februarie-aprilie.

#12
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Pentru cine isi face iluizii ca "asigurarea" storno ar fi altceva decat bani aruncati:
"Anularea sau intreruperea calatoriei din cauza Covid-19 (coronavirus)
Polita de asigurare exclude tarile / zonele, pentru care este valabila o alerta de calatorie. Oricum, epidemiile si pandemiile nu sunt acoperite de polita si, prin urmare, Mondial Assistance nu preia costurile storno in cazul anularii calatoriei in astfel de situatii.
In cazul in care doresti sa renunti la calatorie si sa stornezi polita de asigurare de teama coronavirus, desi pentru destinatia ta de calatorie nu a fost emisa o alerta, atunci Mondial Assistance nu te poate despagubi – teama nu este un risc asigurat."
https://www.mondial-...orno-calatorie/
Mai sunt si aroganti si isi iau in bascalie clientii!

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Cine citește condițiile nu-și face iluzii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate