Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Analize cu granulocite crescute si limfocite scazute

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Deea618

Deea618

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.01.2015
Bunica mea si-a facut analizele iar pe foaie scrie ca granulocitele sunt 80,8 cand trebuie sa fie intre 20 si 55 iar limfocitele sunt 14,2 cand trebuie sa fie intre 20 si 45. Mentionez ca are 76 de ani si, desi niciodata nu a avut probleme cu inima, duminica i s-a marit tensiunea de a cazut, probabil din cauza ametelii, si a vomitat. La spital i-a facut o perfuzie. Acum e bine dar sunt nelamurita in legatura cu valorile alea din analize.

#2
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Medicul ce ți-a spus?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La spital ce au spus?

Din ce am vazut pe net, e o formula al carei rezultat trebuie interpretat de doctor, nu de noi.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Se interpreteaza in context: boli cronice, medicatie etc

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
granulocitele si limfocitele fac parte din celulele albe. Atunci cand granulocitele sunt ridicate si limfocitele scazute inseamna ca, corpul este bolnav. Exista diferite motive pentru asta, pot fi virusi, probleme cu inima sau plamanul, corpul este mult prea "acru", probleme cu tiroida, tumori, sindromuri si asa mai departe. Este greu sa ne dam cu parerea fara investigatii amanuntite.

#6
Deea618

Deea618

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 30.01.2015

View Postmhanor, on 03 iulie 2018 - 10:22, said:

Medicul ce ți-a spus?
Din cate am inteles, nu a spus nimic in legatura cu asta. Eu nu eram acolo, numai ea si doctorul. Iar de internat, nu a facut-o ca nu a vrut ea.

#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
la 76 ani..nu stiu daca ar trebui sa o mai intereseze valori de astea si stres, sa stea pe langa copii si nepoti !

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAl3csutzul, on 03 iulie 2018 - 13:23, said:

la 76 ani..nu stiu daca ar trebui sa o mai intereseze valori de astea si stres, sa stea pe langa copii si nepoti !

Adica poate sa moara ca a trait destul,sau cum zici,ca nu-i prea clar (pentru mine)?

Edited by adisz, 03 July 2018 - 13:26.


#9
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Aha.. deci are limfocitele crescute, iar tu crezi ca-i de la tensiune.. sau invers?

In alta ordine de idei, valorile pe care tu le consideri "normale" nu sunt corelate cu varsta. Daca ar fi corelat, la varsta ei, intervalul pt granulocite ar fi cam 40-70%, iar limfocitele par iarasi ok. Oricum, daca sunt analize facute in urgenta (dupa ce a avut puseul de tensiune si a varsat) starea ei era influentata. Cel mai bine ar fi sa repeti analizele si apoi sa mergeti la medicul de familie pt sfaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate