Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Schimbare DNS pe Huawei HG8247H

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SubZeroNexii

SubZeroNexii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.06.2018
Am un router HG8247H și vroiam să-i schimb serverul DNS. Pentru un anumit motiv Telekom a blocat chestia asta. Aveți vreo idee ce pot face?

Singurul lucru care l-am incercat e sa intru pe superadmin unde sunt disponibile toate setările dar de fiecare dată Telekom reușește să mă scoată de pe contul ăla.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Seteze DNS-urile pe echipamentele din spate. Ani de zile am folosit cache-urile de la google iar pe router erau bine mersi cele de la RDS fara sa ma afecteze cu ceva.

#3
SubZeroNexii

SubZeroNexii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.06.2018

View PostMembruAnonim, on 30 iunie 2018 - 22:29, said:

Seteze DNS-urile pe echipamentele din spate. Ani de zile am folosit cache-urile de la google iar pe router erau bine mersi cele de la RDS fara sa ma afecteze cu ceva.

Vrei sa spui sa setez dns-ul pe fiecare device? Ideea e că Ă®mi trebuie dns-ul setat pe toată reteaua lan.  Am un raspberry pi pe care am instalat pihole. Practic funcționează ca un ad-blocker pe toată reteaua lan. Dar trebuie sa setez dns-ul pe router.

Edited by SubZeroNexii, 01 July 2018 - 05:30.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti incerca sa pui un server DHCP pe RPi si sa setezi acolo ce DNS-uri impingi spre LAN. Depinde daca va functiona. Eu fac asta cand mai instalez cate un OS si boot-ez sistemele folosind PXE. In LAN router-ul ar trebui sa forwardeze broadcast-urile DHCP catre RPi si acesta sa raspunda DHCP. Asa te asiguri ca serversti exact ce DNS-uri doresti catre LAN.

#5
SubZeroNexii

SubZeroNexii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.06.2018

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2018 - 10:14, said:

Poti incerca sa pui un server DHCP pe RPi si sa setezi acolo ce DNS-uri impingi spre LAN. Depinde daca va functiona. Eu fac asta cand mai instalez cate un OS si boot-ez sistemele folosind PXE. In LAN router-ul ar trebui sa forwardeze broadcast-urile DHCP catre RPi si acesta sa raspunda DHCP. Asa te asiguri ca serversti exact ce DNS-uri doresti catre LAN.

Deci practic folosesc raspberry pi-ul ca server DHCP in loc de router?Trebuie sa dau disable la server-ul de pe router?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nop. Eu nu dezactivez DHCP pe router. Ideea este ca DHCP-ul de pe RPi sa ofere clientilor din LAN setarile care sa contina DNS-urile corecte. Ca sa nu modifici manual pe fiecare client in parte DNS-urile.

#7
SubZeroNexii

SubZeroNexii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.06.2018

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2018 - 11:09, said:

Nop. Eu nu dezactivez DHCP pe router. Ideea este ca DHCP-ul de pe RPi sa ofere clientilor din LAN setarile care sa contina DNS-urile corecte. Ca sa nu modifici manual pe fiecare client in parte DNS-urile.

Asta am inteles. Ce nu înțeleg e cum mă asigur că clienții folosesc serverul de pe pi si nu de pe router.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Metoda simpla. Vezi log-urile de pe RPi. Acolo vezi daca ajung cererile DHCP si daca server-ul DHCP de pe RPi raspunde la acele cereri. Alta metoda simpla, pe un client vezi daca are DNS-urile specificate de tine in configul server-ului DHCP de pe RPi sau DNS-urile trimise de Huawei. Eu de exemplu cand ma joc cu PXE rulez  in paralel si un tcpdump sa vad comunicatiile DHCP si TFTP intre jucaria pe care  instalez OS-ul si jucaria pe care am DHCP / TFTP pus.

Daca vrei sa te asiguri ca raspunde doar RPi-ul atunci dezactivezi DHCP-ul de pe Huawei, daca poti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate