Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Cine este stapanul banilor nostri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Eu ma gandeam ca eliminarea tuturor impozitelor ar duce automat la cresteri de preturi, deci tot un fel de inflatie. Pentru ca orice venit,brusc, de nicaieri, la asta duce. Deci tot acolo esti, ca platesti impozit, ca nu.

Singurul avantaj ar fi chestiile alea private, dar si acolo ar trebui sa dai cat vrea muschiu privatului.


Tot aud oameni care zic ca statu le ia banii...

Edited by Eekstein, 26 June 2018 - 09:06.


#38
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostPaz, on 26 iunie 2018 - 08:38, said:

Probabil se intampla ca in seara asta te culci roman si maine te trezesti rus. Sau transilvanean, sau evreu... sau si mai rau, te trezesti mutat intr-un ghetou. Ca sa faci loc de "spatiu vital" unei natiuni "superioare".


Problema e alta. Imagineaza-ti ca eu printez 100 de euro si ti-i dau imprumut. Sa zicem dobanda 5%. Tu imi datorezi 105. Aia 5 euro de unde ii iei ?
Din chestiile in care investesc. Dar asta e smecheria cu bancile si cu sistemul monetar. Banii fizici reprezinta o mica parte din capitalul care in ziua de azi e in format electronic. Pe vremuri erau pe hartie. Asa se inmultesc si asa s-au inmultit de cand lumea. Problema e ca nu poti face din rahat zbici si trebuie mereu ca si banca nationala si stat sa ai grija sa gasesti un echilibru dintre banii aflati in circulatie si cei aflati in conturi. Nu vor putea fi niciodata bani in circulatie cati sunt in conturi, nici invers doar atat de putini bani in conturi cati sunt in circulatie.

#39
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostWinstonMontana, on 24 iunie 2018 - 21:23, said:

Motto:
"It is well enough that people of the nation do not understand our banking and monetary system, for
if the did,  I belive  there would be a revolution before tomorrow morning"
Henry Ford

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mQUhJTxK5mA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
"Permit me to issue and control the money of a nation, and I care not who makes its laws."

Mayer Amshcel Pothschild Founder of the Rotschild family international banking dynasty



"Permiteți-mi să eliberez și să controlez banii unei națiuni și nu-mi pasă cine îi face legile."

Mayer Amshcel Pothschild Fondator al dinastiei bancare internaționale din familia Rotschild

#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Bancile.

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Noi romanii ca oameni inteligenti ce suntem le-am vandut strainilor in mare parte. Posted Image

#42
DrJekyll

DrJekyll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.10.2011
Încă mai sunt oameni p-aici care cred că banii sunt convertibili in ceva(metale,resurse).
Încă mai sunt oameni care cred că cei ce conduc lumea ( stăpânii banilor) caută să se îmbogățească și mai mult.
Ambele sunt false. F I A T money exista in toate tarile lumii, sau oricum 99%, iar stăpânii banilor vor să mențină controlul.

Edited by DrJekyll, 04 May 2019 - 03:49.


#43
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostEekstein, on 26 iunie 2018 - 08:44, said:

Eu ma gandeam ca eliminarea tuturor impozitelor ar duce automat la cresteri de preturi, deci tot un fel de inflatie. Pentru ca orice venit,brusc, de nicaieri, la asta duce. Deci tot acolo esti, ca platesti impozit, ca nu.

Asta numa daca le dai liber la speculanti sa practice ce preturi vor.

Nu exista pe lumea asta "interes public" decat in mintea fraierilor care voteaza si platesc taxe. Toate interesele sunt private, deci si banii sunt o forma de interes privat, altfel n-ar mai jongla cineva cu valoarea lor, regland inflatia, pretul mancarii, pretul chiriilor, etc.  Pentru ca nu conteaza cat castigi, conteaza cat dai la alti, in calculul nivelului de trai.

Daga Germania, Anglia, etc, n-ar avea chirii cat China, ar fi raiul de pe amant acolo, ti-ar ramane o carutza de bani din castig in buzunar.

Edited by Kres, 04 May 2019 - 04:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate