Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Hrana uscata caini

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 silviu03, on 24 iunie 2018 - 21:28, said:

Iti mai explic inca o data,cainele are nevoie de vitamine,de uleiuri,de mai multe,nu i ajunge carnea !!
Cainele este un fel de lup, nu? Lupii traiesc foarte bine doar cu carne Posted Image .

 myshyk, on 25 iunie 2018 - 13:10, said:

Sau daca "trichineloza" Sau daca "boala vacii nebune". Sau daca "limba albastra" Sau daca......
Se poate prepara termic.

 myshyk, on 25 iunie 2018 - 13:10, said:

Moama ce otimist incorigibil poti sa fii!  40% pui? Nici parizerul de pui n-are atata carne de pui in el. Sau cremwurstii! Tot de pui!
Lasa ca el chiar crede ca se pune miel ( este al naibii de scump) sau chiar cerb ( de parca traiesc cerbii prin toate padurile) in mancarea cainilor. Sau rata ori alte chestii exotice. Astea nu ajung pe masa oamenilor prea des, din cauza pretului si a raritatii.

Unii oameni sunt chiar naivi, carnea in mod normal are pana la 25% substanta uscata. Deci, daca un kg de carne costa 20 lei, un kg de substanta uscata ajunge la 80 lei. Cand kg de boabe este 15 lei kg, cum poate crede cineva ca el contine 40% carne deshidratata? Ganditiva oleaca, folositi tartacuta, ceva da cu virgula.

#38
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Pai este un fel de lup sau nu?ca lupii nu cred ca isi fac carnea la gratar sau fiarta ;)
Te contrazici in primele doua fraze.
Imi dau seama ca nu este vb de piept sau pulpa dr pui,sunt constient ca sunt zgarciuri ai resturi si etc,ideea era ca in orice situatie ma feresc sa i dau pui!
Tu ce caini ai si cum ii hranesti?sau vb si tu din povesti ca ceilalti?

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
@silviu03: sunt studii care arata o legatura intre omega 3 si cancerul de prostata asa ca ai grija cat ulei de somon ii dai cățelului.  Studiile sunt facute pe oameni dar nu vad de ce nu s-ar aplica si la caini.

CONCLUSIONS:
This study confirms previous reports of increased prostate cancer risk among men with high blood concentrations of LCω-3PUFA. The consistency of these findings suggests that these fatty acids are involved in prostate tumorigenesis. Recommendations to increase LCω-3PUFA intake should consider its potential risks.

#40
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Am inteles,ms de informatie,o sa renunt la uleiul de somon,de obicei il dadeam iarna,cand consideram ca are nevoie de mai multe grasimi,dar s a obisnuit cu el si linge castronul.eu auzisem numai de bine despre el.
El este un shar pei mai atipic,adica fata de cei 6-7 shar pei cu care ne am intersectat prin parcuri,el este mult mai activ,mai zapacit.

Ca sa iti faci o idee :)

Attached Files



#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 silviu03, on 26 iunie 2018 - 09:12, said:

Pai este un fel de lup sau nu?ca lupii nu cred ca isi fac carnea la gratar sau fiarta Posted Image
Ia fa un gratarel si invita-i :). Apropo, ursii nu refuza deloc mancarea oferita de oameni.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 silviu03, on 24 iunie 2018 - 20:15, said:

Salut,detin un shar pei in varsta de aproape 3 ani,rasa este una mai pretentioasa,de aici si subiectul topicului.
El mananca acum acana,mananca 12-13 kg pe luna,adica aproximativ 300-320 de lei ma costa doar boabele,mai adaugam si 50 lei uleiul de somon.
Sunt multumit de acana,dar s a tot scumpit si nu as vrea sa platesc 27 de lei pe un kg de mancare doar pentru brand,adica as vrea sa stiu cu ce va hraniti cainii,cum se prezinta starea lor generala si bineinteles blana si pielea.
Ca si variante mai ieftin,din ce am citit ar fi taste of the wild,brit care,petkult,devora. Exclus sa i dau royal canin.
Îți dau eu o sursa de mâncare Raw, la jumătate de preț și cu o concentrație nutrițională superioară (e necesară o cantitate de 0.8-1% din greutatea corporală zilnic). Foarte potrivită pentru toți câinii sensibili.
O livrează congelată, doar decongelezi cât ai nevoie și...aia e. După multe încercări, m-am oprit la asta și e de departe cea mai buna varianta.

#43
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Ma oameni buni,mananca destul de des vita,orez,morcovi,lefir.
Nu contest faptul ca sistemul digestiv este al unui animal carnivor,dar nu poate sa traiasca doar cu carne.
Lupul mananca si stomacul vanatului,stomac care contine altceva decat carne.
Mai repet inca o data:nu am intrebat ce sa aleg intre boabe si barf sau raw,am intrebat despre boabe,credeti ma ca am citit despre barf cam tot,nu sunt la nivelul in care sa cred ca un caine creste sanatos cu o bucata de carne !


 richelieu, on 27 iunie 2018 - 13:45, said:

Îți dau eu o sursa de mâncare Raw, la jumătate de preț și cu o concentrație nutrițională superioară (e necesară o cantitate de 0.8-1% din greutatea corporală zilnic). Foarte potrivită pentru toți câinii sensibili.
O livrează congelată, doar decongelezi cât ai nevoie și...aia e. După multe încercări, m-am oprit la asta și e de departe cea mai buna varianta.
Scrie mi te rog in privat,aici sar baieteii astia cu gura,ms !

#44
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Al meu se intelege foarte bine cu asta
http://m.zooplus.ro/.../luposan/303487
De la TOTW incepuse sa se scarpine de ma inebunise.

@cardinalul
Vreau si eu sursa aia de mincare! Multumesc!

Edited by dan78rom, 27 June 2018 - 14:40.


#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ii dădeai TOTW High Preerie cu 32% proteine. Exista si cu 25% proteina. Vad ca esti omul extremelor, de la 32 % ai sărit la 20%. 😀 De ce nu ii dai Luposan 24/10 ? Mi se pare excesiv sa-i dai doar 8%grasimi si 20% proteine. Doar daca e obez ar merge hrana asta.

Edited by Freddy12, 27 June 2018 - 21:59.


#46
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
E deja batrinel, are 8 ani aproape, e castrat, si obez nu-i, da' nici slab.
Are ~42kg, e ok. A, si e un ciobanesc german la limita de sus a standardului fizic.
Pe linga astea mai primeste "suplimente" gen brinza proaspata, oua crude, carne de vita.
Cu TOTW se acarpina de la orice varianta, le-am incercat pe toate, ca-i placeau mult. Si daca am vazut ca-i ok cu asta, l-am lasat pe ea, o maninca cu mare placere, nu se scarpina, e in forma, eu sint multumit de rezultat.

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca are 8 ani, nu e grav. Ma gândeam ca e mai tanar. Totusi, la iarna, cred ca ar trebui sa-i dai sortimentul celălalt de Lupo Senzitiv. Are aceleasi ingrediente doar ca procentul de proteine si grasimi e o idee mai mare, adica 24% in loc de 20% la proteine si 10% in loc de 8% la grasimi.

#48
999Gia

999Gia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.07.2018
Petkult primește cățelul ( Amstaff )  pe langa alte " atenții " - iaurt , banana , mar , morcov , carne la gratar , orez cu vita .
Desi are un stomac sensibil la Taste of the Wild si Akana , cu Petkult este foarte ok .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate