Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hrana uscata caini

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsilviu03, on 24 iunie 2018 - 21:26, said:

Ce caine ai ?cum arata?ca vad ca te pricep extrem de bine si nu stiu de ce cred ca nu ai caine!
Baiete poate este la tine pe tarla,aici ne mai respectam!
Am crescut caini cati nu vei creste tu in viata ta(dar nu asta e important)

Asculta la mine ca o sa iti prinda bine in viata si tie dar si animalului tau

Inainte sa iti cumperi un animal mergi la o biblioteca si pune mana pe o carte de zoologie,acolo vei cauta animalul care vrei sa il cumperi si te informezi ce trebuie sa manance
Sa inteles?

Edited by I2O, 24 June 2018 - 21:34.


#20
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Avand in vedere ca in familia mea se cresc caini de la strabunici incoace. Am asimilat ceva cunostinte prin informatia mostenita si prin cea dobandita in practicarea cresterii lor. Asa ca agresivule stai cuminte.

#21
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

View PostI2O, on 24 iunie 2018 - 21:31, said:


Am crescut caini cati nu vei creste tu in viata ta(dar nu asta e important)

Asculta la mine ca o sa iti prinda bine in viata si tie dar si animalului tau

Inainte sa iti cumperi un animal mergi la o biblioteca si pune mana pe o carte de zoologie,acolo vei cauta animalul care vrei sa il cumperi si te informezi ce trebuie sa manance
Sa inteles?

Mai bine mergi tu si pune mana pe o carte de gramatica !!!
"Sa" inteles??

View Postalex14dlk, on 24 iunie 2018 - 21:38, said:

Avand in vedere ca in familia mea se cresc caini de la strabunici incoace. Am asimilat ceva cunostinte prin informatia mostenita si prin cea dobandita in practicarea cresterii lor. Asa ca agresivule stai cuminte.

Nu stiu cu cine te certi,eu nu prea te am bagat in seama ca aberezi !

View PostFreddy12, on 24 iunie 2018 - 21:08, said:


Purizon are prea multe proteine pentru un shar-pei. Si eu am renuntat la Acana miel si mere  in urma cu vreo 2 ani din cauza ca au ridicat preturile la modul nesimțit. Wolf of Wilderness e foarte buna, am hranit un pui de 4-5 luni in recuperare dupa parvo. Si-a revenit extraordinar, blana lucioasa, vioi, de unde era piele si oase si abia se mai ținea pe picioare.
Cred ca pentru shar-pei cea mai buna e Wolf of Wilderness Green field( cu miel). Are 25,5% proteine si 15,5% grasimi. E o hrana fara cereale si costa 190lei/ sacul de 12 kg sau 360 lei/2saci deci sub 16lei per kg, mult mai avantajos decat Acana miel si mere care a ajuns la 25 lei/kg.

O sa ma interesez,multumesc .

#22
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Ca sa iti faci o idee ce inseamna caine ingrijit !!

Attached Files



#23
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
@freddy12 m am uitat la mancarea recomandata de tine,nu mi place ca orice sortiment are 40% pui,practic toate sunt de pui si cu putin miel,cerb etc...

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ia-o pe asta ca e fara pui. Una e cu rata si cealalta cu miel, ambele sunt hipoalergenice. E o hrana de calitate foarte buna.
http://www.zooplus.r...ensitive/365424
http://www.zooplus.r...ensitive/365363

Edited by Freddy12, 25 June 2018 - 12:48.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalex14dlk, on 24 iunie 2018 - 20:59, said:

Intreaba un veterinar cat te costa un tratament pentru bolile de piele din cauza mancarii proaste de caine. Astea sunt prostii ale industriei de mancare canina. Niciodata nu o sa se imbolnaveasca cainele din cauza mancarii raw. Doar daca ii dai prea multa carne si asimileaza mai multa proteina decat are nevoie. Atunci e o problema.
Sau daca "trichineloza" Sau daca "boala vacii nebune". Sau daca "limba albastra" Sau daca......

View Postsilviu03, on 25 iunie 2018 - 01:32, said:

@freddy12 m am uitat la mancarea recomandata de tine,nu mi place ca orice sortiment are 40% pui,practic toate sunt de pui si cu putin miel,cerb etc...
Moama ce otimist incorigibil poti sa fii!  40% pui? Nici parizerul de pui n-are atata carne de pui in el. Sau cremwurstii! Tot de pui!

View Postalex14dlk, on 24 iunie 2018 - 21:38, said:

Avand in vedere ca in familia mea se cresc caini de la strabunici incoace. Am asimilat ceva cunostinte prin informatia mostenita si prin cea dobandita in practicarea cresterii lor. Asa ca agresivule stai cuminte.
Se vede si pe tine, ca ai fost crescut in "familie" la cat de agresiv esti! Iar cunostintele, cred ca le-ai hapait, nu asimilat. Dar poti fi asimilat cu un caine prost dresat. Sau crescut.

#26
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
pune ma o poza cu cainele tau,sa vad si eu minunile carnii!
Bai va mai zic o data,l as trece pe barf,dar nu se poate din diverse motive,daca aveti un inceput de retard si nu reusiti sa intelegeti,va mai rog inca o data sa dispareti de aici,m ati plictisiti si cred ca aveti perusi si porcusori de guineea voi doi,nu caini !

#27
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostI2O, on 25 iunie 2018 - 17:05, said:

Tocmai d-aia il si ignor.....omu mai mult nu poate,atat il duce bibilica
A trecut prin scoala ca gasca prin apa,orice prost stie ce inseamna animal carnivor...
E ca un caine, il ignori urla mai tare. Ce imi place :))

#28
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Nici daca le dati vita argentiniana nu o sa arate asa,habarnistilor!
Poza facuta acum special pentru voi !

Rog frumos un moderator sa opreasca acest topic,poluam degeaba forumul!
N am putut afla niste opinii din cauza acestor doi indivizi carr sunt off topic !
Multumesc !

Attached Files


Edited by silviu03, 25 June 2018 - 17:35.


#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalex14dlk, on 25 iunie 2018 - 17:31, said:

E ca un caine, il ignori urla mai tare. Ce imi place Posted Image)
Exact

#30
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
eu le dadeam la cateii mei belcando junior, insa am cam ajuns la fundul sacului..ca am si doi, am trecut acum pe Brit Care junior miel si orez., este si hipoalergenica. ca baiatul a avut niste probleme cu proteinele in exces. vreau sa spun ca de cand le dau Brit Care au o energie norma in ei, si cand vine dresorul la baiat foloseste cu succes aceste boabe pe post de recompensa, sunt disperati dupa ele..

#31
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
La brit care miel si orez medium adult ma gandesc si eu.

#32
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
si referitor la mancare gatita.. din cauza  ei am avut probleme cu catelul, orez cu carne de pui sau vita..incepuse sa se scarpine de ziceai ca are raie (nu poti stabili portia maxima de proteine maxima pe zi) , am renuntat la mancarea gatita deocamdata.. pana fac cainii un an apoi trec pe carne cruda de vita, am inteles ca la rasa care o detin este indicata carnea cruda.
bine.. acum depinde de la caine la caine, unii tolereaza bine mancarea gatita, altii nu, am avut o catea rotweiler, mi a trait 11 ani numai pe mancare gatita.. nu suporta sa vada boabe..

Edited by EneStelian, 25 June 2018 - 20:38.


#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu am citit mult despre barf,fisiere intregi,ii stiu foarte bine avantajele,dar pentru moment nu pot sa trec la barf din anumite motive.
Ideea topicului era daca merita acana banii,sau platesc multi lei in plus pe kg doar pentru reclama.

#34
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
parerea mea este ca nu merita...sigur platesti doar reclama. incearca o varianta mai ieftina, ai sa fii multumit, si bosch au miel si orez hipoalergenica..si totusi Boch este firma..face de la bormasini la..flexuri... Posted Image si mancarea lor este mult mai ieftina, pana in 170 de lei sacul. nu cred ca la varsta de 3 ani mai ai nevoie de hrana superpremium, mai ales ca ii dai si ulei de somon.

Edited by EneStelian, 25 June 2018 - 20:47.


#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai grija cu Brit Care miel si orez. Al meu a facut un inceput de gastrită dupa cateva luni de Brit Care. Vomita suc gastric dimineata inainte de masa. Cum i-am schimbat mancarea, cum a dispărut problema. Sharpeiul e o rasa mai sensibilă, trebuie sa-i alegi cu grija mare hrana. Repet, Simpsons Premium mi s-a parut cea mai buna ca raport pret/calitate. Acum le dau TOTW dar nu e foarte ok, unul nu mai vrea sa manance, altul parca are un inceput de mătreața si nu prea mai are pofta de mancare, sunt cam constipați si cred ca de asta le-a scazut apetitul si parca nici blana nu le mai lucește ca atunci cand mancau Petkult ori Simpsons. Dar poate fi doar o impresie fiindca nu au terminat cu naparlitul.

#36
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Pai nu il termina niciodata :)))
Ai doi shar pei?
Petkult ii da fratele meu beagle ului,ii este ok,blana arata bine,are o stare foarte buna,de cazut parul ii cade oricum.
N am avut timp zilele astea sa mai caut,sunt prins cu mondialul :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate