Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Pierzi garanția dacă instalezi alt Windows?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 daniel_vlad18, on 18 iunie 2018 - 16:34, said:

Asta ma întrebam și eu, l am întrebat pe individ dar n a știut sa mi explice.

sa-i spui ca-i prost

#20
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 daniel_vlad18, on 18 iunie 2018 - 16:34, said:

Asta ma întrebam și eu, l am întrebat pe individ dar n a știut sa mi explice. Mi a zis doar dacă eu bag un alt Windows, nu o sa mi l mai primească la garanție în cazul în care v a fii nevoie.
Data viitoare mergi la alt magazin ALtex, suni la ei pe site sa-ti trimita curier sa-ti ridice laptopul sau ANPC. Licenta preinstalata inseamna ca ai softul pe hard si esti posesorul unei key active si legale in serverele Microsoft.... daca as fi in locul tau as descarca de pe site-ul Microsoft si un DVD sau stick cu imaginea Windows-ului original.  In certificatul de garantie ce scrie la fisa de service?

Edited by tico18, 18 June 2018 - 16:39.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 daniel_vlad18, on 18 iunie 2018 - 16:14, said:

Salut, de curând mi am luat un laptop Asus rog gl553vd, de la altex, și mi s a stricat hardul.
Am fost cu el la garanție  iar un băiat de acolo mi a zis ca dacă ma mai duc cu laptopul la ei cu un Windows instalat de mine, nu îl mai primește la garantie.
Este adevărată treaba? Mi au băgat un Windows pe el, dar enervant este faptul ca am o singura partiție, și în cazul în care se strica Windows-ul, voi fii nevoit sa ma duc cu el la garanție?
Si daca ti s-a stricat Hdd-ul al laptop, de ce nu ti l-a schimbat in garantie ?!
Daca "se mai strica Hdd-ul" , nu umbla fizic la el si nici nu incerca sa (re)instalezi windowsul, ci te duci in garantie sa iti schimbe Hdd-ul ca e defect !
Nu vor sa-l schimbe ? faci plangere la OPC, ANPC etc.
==================

Vizavi de intrebarea ta:
depinde de ce scrie in garantie !

Unele magazine stipuleaza ca daca se aduc modificari la software, se revoca garantia.
La alte magazine nu exista aceasta clauza.

#22
daniel_vlad18

daniel_vlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.10.2015

 tico18, on 18 iunie 2018 - 16:37, said:


Data viitoare mergi la alt magazin ALtex, suni la ei pe site sa-ti trimita curier sa-ti ridice laptopul sau ANPC. Licenta preinstalata inseamna ca ai softul pe hard si esti posesorul unei key active si legale in serverele Microsoft.... daca as fi in locul tau as descarca de pe site-ul Microsoft si un DVD sau stick cu imaginea Windows-ului original.  In certificatul de garantie ce scrie la fisa de service?
Nu vad pe nicăieri sa scrie ceva de pierderea garantiei în cazul în care bag alt software

 super8, on 18 iunie 2018 - 16:39, said:


Si daca ti s-a stricat Hdd-ul al laptop, de ce nu ti l-a schimbat in garantie ?!
Daca "se mai strica Hdd-ul" , nu umbla fizic la el si nici nu incerca sa (re)instalezi windowsul, ci te duci in garantie sa iti schimbe Hdd-ul ca e defect !
Nu vor sa-l schimbe ? faci plangere la OPC, ANPC etc.
==================

Vizavi de intrebarea ta:
depinde de ce scrie in garantie !

Unele magazine stipuleaza ca daca se aduc modificari la software, se revoca garantia.
La alte magazine nu exista aceasta clauza.
Nu am umblat fizic la el, și mi l a schimbat în garanție.

Maine o sa iau nr ul celor de la altex de pe site, și am sa i întreb despre treaba asta.

#23
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Digi: ''Cu cativa lei, descarci ce vrei''' Posted Image

#24
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 zzhunt, on 18 iunie 2018 - 16:30, said:

ALT DESTEPT
1.
Nu, este exact ca la Apple.Apple considera ca daca cineva isi repara un device de-al lor la un service neafiliat Apple, atunci face piraterie, pt ca acela nu mai este un produs original Apple.
In plus, apple poate detecta daca un device a fost reparat la un serivice neafiliat lor isi atunci iti brick-uieste deviceul, si esti pa.

Chestia asta i s-a intamplat lui Linus TechTips, si lui Louis Rossmann

2.exista posibilitatea ca prin titlu de produs sa fie stipulat faptul ca produsul  numit "laptop asus"  = laptop + software-ul instalat pe el.
cu alte cuvinte si software-ul sa faca parte din produsul initial si atunci daca umbli la software atunci umbli si la produs si asta sa fie o restrictie din partea Microsoft,
in sensul ca MS a alocat anumite tipuri de licente de windows pt produsul "laptop Asus model abc" si anumite tipuri de licente de windows pt "laptop Asus model efg" si tot asa.

Tipul de licenta de windows nu poate fi stiut de end-user( implica un numar foarte lung, unde fiecare digit ii spune MS-ului , cate activari de licenta are voie pt produsul respectiv,
daca licenta face parte din produs, daca licenta poate fi transferabila catre alt produsul, daca are voie acel produs sa mai aibe si alte softuri similare instalate, de cate ori pe an
are voie acel produs sa  intre in service si cat timp acel produs are voie sa ruleze software MS de la data prime instalari al unui produs MS, adica eligibilitatea produsului in context Microsoft)

Edited by WinstonMontana, 18 June 2018 - 17:11.


#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Cînd mai dați de problema asta cereți politicos să vi se comunice în scris motivul refuzului și baza legală - lege, contract, condiții de garanție, orice. Dacă există, asta e. De obicei nu există. Nu vă lăsați înmuiați de texte gen "așa mi-a spus șeful" sau "vă transmitem prin mail".

Cum drac' să se anuleze garanția hardware dacă se fac modificări la softul original? Orice amărît de program instalat scrie chestii în zona windows - dacă nu în directoarele system atunci în regiștri. Adică nu pot să instalez nimic pe computer că pierd garanția? Ați înnebunit?

#26
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002

 zzhunt, on 18 iunie 2018 - 16:30, said:


ALT DESTEPT

multumesc!
ai sesizat, sper, cuvintul "POATE"...

#27
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 radunic, on 18 iunie 2018 - 17:06, said:

Cum drac' să se anuleze garanția hardware dacă se fac modificări la softul original? Orice amărît de program instalat scrie chestii în zona windows - dacă nu în directoarele system atunci în regiștri. Adică nu pot să instalez nimic pe computer că pierd garanția?
Deci mai repet incaodata: daca prin produs inseamna software + hardware atunci orice modificare la software si/sau harrdware implica pierderea  garantiei pentru acel produs.
Acest :lucru este implementat demult de MS la consolele XBOX si Sony la consola Playstation, de Nintendo la consolele lor, etc

Ei bine, in acest caz poate considera ca orice pc  nou cu windows instalat pe el inseamna o varianta a unei console de Xbox. In fond , MS ruleaza tot windows 10 si pe consolele de xbox :D

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ai laptop Microsoft? Daca nu, sistemul de operare folosit este irelevant. Sa-ti dea scris ca nu-l repara pentru ca ai pus alt SO. Si...daca nu a venit cu Windows pe el, nu au deloc obligatia sa-l instaleze.

#29
daniel_vlad18

daniel_vlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.10.2015

 YOUR_GOD, on 18 iunie 2018 - 17:31, said:

Ai laptop Microsoft? Daca nu, sistemul de operare folosit este irelevant. Sa-ti dea scris ca nu-l repara pentru ca ai pus alt SO. Si...daca nu a venit cu Windows pe el, nu au deloc obligatia sa-l instaleze.
A venit cu Windows instalat pe el

#30
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 WinstonMontana, on 18 iunie 2018 - 16:56, said:


1.
Nu, este exact ca la Apple.Apple considera ca daca cineva isi repara un device de-al lor la un service neafiliat Apple, atunci face piraterie, pt ca acela nu mai este un produs original Apple.
In plus, apple poate detecta daca un device a fost reparat la un serivice neafiliat lor isi atunci iti brick-uieste deviceul, si esti pa.

Chestia asta i s-a intamplat lui Linus TechTips, si lui Louis Rossmann

2.exista posibilitatea ca prin titlu de produs sa fie stipulat faptul ca produsul  numit "laptop asus"  = laptop + software-ul instalat pe el.
cu alte cuvinte si software-ul sa faca parte din produsul initial si atunci daca umbli la software atunci umbli si la produs si asta sa fie o restrictie din partea Microsoft,
in sensul ca MS a alocat anumite tipuri de licente de windows pt produsul "laptop Asus model abc" si anumite tipuri de licente de windows pt "laptop Asus model efg" si tot asa.

Tipul de licenta de windows nu poate fi stiut de end-user( implica un numar foarte lung, unde fiecare digit ii spune MS-ului , cate activari de licenta are voie pt produsul respectiv,
daca licenta face parte din produs, daca licenta poate fi transferabila catre alt produsul, daca are voie acel produs sa mai aibe si alte softuri similare instalate, de cate ori pe an
are voie acel produs sa  intre in service si cat timp acel produs are voie sa ruleze software MS de la data prime instalari al unui produs MS, adica eligibilitatea produsului in context Microsoft)

Vezi că Apple e Apple au alt sistem de operare

Iar Windows e Windows

Nu mai scrieti nene tot tâmpeniile

Daca se virusarea PC ce faci?
Nu reinstalezi windowsul?

Daca vrei Linux ce ești obligat să stai pe Windows?





#31
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 zzhunt, on 18 iunie 2018 - 18:39, said:

Vezi că Apple e Apple au alt sistem de operare

Iar Windows e Windows

Nu mai scrieti nene tot tâmpeniile

Daca se virusarea PC ce faci?
Nu reinstalezi windowsul?

Daca vrei Linux ce ești obligat să stai pe Windows?
totul depinde de  producatorul de hardware ce a pus in termenii de garantie .
Hai sa-ti dau un exemplu   : The manufacturer doesn't warrant repairs related to software, viruses or computer hardware that is added after the original purchase."
Adica eu ca service daca constat ca problema a fost un virus sau faptul ca ai instalat o copie piratata de Windows sau ai instalat gresit o alta copie de Linux, atunci aceste
reparatii nu sunt acoperite de garantie, doarece eu trebuie sa platesc un om ca sa afle aceste cauze.Problema este eu raman cu costurile actiunilor tale, doarece produsul nu mai
functioneaza in urma  utilizarii defectoase, iar in  actul de garantie scrie ca orice produs poate fi scos din garantie daca este utilizat in mod necorspunzator sau utilizare defectoasa.

Sa stii ca pe Linux , daca iti faci update de firmware gresit la o componenta hardware si brick-uiesti acea componenta, garantia este pa pentru tot produsul.

Quote

Iar Windows e Windows
Ce pisici  vrea sa insemne asta, dezvolta

Edited by WinstonMontana, 18 June 2018 - 19:04.


#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 WinstonMontana, on 18 iunie 2018 - 16:56, said:

Nu, este exact ca la Apple.Apple considera ca daca cineva isi repara un device de-al lor la un service neafiliat Apple, atunci face piraterie, pt ca acela nu mai este un produs original Apple.
In plus, apple poate detecta daca un device a fost reparat la un serivice neafiliat lor isi atunci iti brick-uieste deviceul, si esti pa.

Chestia asta i s-a intamplat lui Linus TechTips, si lui Louis Rossmann

CE?!?!?!?!?!?!?!?!
Linus a facut praf iMac-ul si normal s-a dus la ei: stiu ca nu e in garantie, platesc sa-l reparati. Si l-au refuzat ba ca n-au piesa ba ca bla bla. Da, nu sint obligati, l-ai facut praf asta e dar ce ai zice daca reprezentata Ford (de exemplu) nu ti-ar repara masina (pe banii tai) pentru ca ai folosit-o cum nu trebuie si ai dat de copac cu ea?
Iar cu Rosmann presupun ca te referi la cazul pe care il tot mentioneaza cu aia care se bat in procese cu Apple ca nu-i lasa sa importe display-urile reparate pe motiv ca-s fake-uri si ca le incalca trademark-ul (desi alea sint display-urile originale, cu sigla apple pusa de Apple si vindute de Apple).

#33
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 f300, on 18 iunie 2018 - 19:08, said:


CE?!?!?!?!?!?!?!?!
Linus a facut praf iMac-ul si normal s-a dus la ei: stiu ca nu e in garantie, platesc sa-l reparati. Si l-au refuzat ba ca n-au piesa ba ca bla bla. Da, nu sint obligati, l-ai facut praf asta e dar ce ai zice daca reprezentata Ford (de exemplu) nu ti-ar repara masina (pe banii tai) pentru ca ai folosit-o cum nu trebuie si ai dat de copac cu ea?
Iar cu Rosmann presupun ca te referi la cazul pe care il tot mentioneaza cu aia care se bat in procese cu Apple ca nu-i lasa sa importe display-urile reparate pe motiv ca-s fake-uri si ca le incalca trademark-ul (desi alea sint display-urile originale, cu sigla apple pusa de Apple si vindute de Apple).
Dap, dar in cazul Linus , i-a spart doar display-ul si nu l-a facut praf.De fapt iMac-ul ala functioneaza perfect doart ca are nevoie de un display.

 f300, on 18 iunie 2018 - 19:08, said:

dar ce ai zice daca reprezentata Ford (de exemplu) nu ti-ar repara masina (pe banii tai) pentru ca ai folosit-o cum nu trebuie si ai dat de copac cu ea?
ca este un mod patetic dar eficace de a profita de necazul altuia pentru a-l stoarce de bani.Camatari sub acoperire.

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 WinstonMontana, on 18 iunie 2018 - 19:18, said:

Dap, dar in cazul Linus , i-a spart doar display-ul si nu l-a facut praf.De fapt iMac-ul ala functioneaza perfect doart ca are nevoie de un display.

Asa si cum se pupa cu afirmatia ta ca i s-a intimplat nu stiu ce cu piraterie? Nu s-a intimplat nimic, l-a stricat (desi dupa tine display spart se cheama ca functioneaza perfect) si aia nu l-au reparat ca nu au piesa, nu-s interesati, nu ceva. Dar nu ca piraterie.

#35
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 f300, on 19 iunie 2018 - 05:37, said:


Asa si cum se pupa cu afirmatia ta ca i s-a intimplat nu stiu ce cu piraterie? Nu s-a intimplat nimic, l-a stricat (desi dupa tine display spart se cheama ca functioneaza perfect) si aia nu l-au reparat ca nu au piesa, nu-s interesati, nu ceva. Dar nu ca piraterie.
Eu expuneam poltica in logica lui  Apple, du-te si-i canta lui Apple , nu-mi canta mie.

Quote

desi dupa tine display spart se cheama ca functioneaza perfect

Quote

.De fapt iMac-ul ala functioneaza perfect doart ca are nevoie de un display.


#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tu ai adus in discutie piraterie versus o chestie concreta ce i s-a intimplat unui youtuber. Nu e o expunere despre politica Apple, este doar ce ti-ai imaginat tu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate