Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bose - Produse si accesorii

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#433
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Păi, de ce mă întrebi pe mine, care am conexiune prin wi-fi, în loc să testezi tu imediat, să faci hotspot și să vezi rapid, ce se petrece?!  🙄

Deși nu sînt it-ist, boxa nu cred că ,,trage ", ci are nevoie de o anumită viteză, pe net, o are, funcționează, nu o are, nu funcționează.

Cel puțin pe wi-fi așa este, cînd pică netul de la Rds, pică și sunetul din boxe, pică și camerele de supraveghere, pică tot.

Testează, vezi dacă ai ,,bandă " cîtă trebuie.

#434
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"Așa cum aici este un subiect cu doar 2 participanți, așa o să fie și la voi "
Am specificat si in topicul deschis ca sunt in situatia noastra boxe de nisa , putini accepta din cauza pretului , altul vrea ceva mai mult dar nu stie ca exista , mai este categoria Dorel care degeaba o are ca nu stie ce sa faca cu ea avand in vedere ca e gama de aparatura ce nu a fost proiectata anti stangaci ce trebuie sa le dai mura in gura
Este partea aceea a vieti in care renunti la cip tuning si cumperi originalul .

In topicul deschis cu yamaha altceva urmaresc , vreau sa deschid ochi celor care cauta o boxa de cabana, aer liber si sa cunoasca anumiti parametri ce sa caute la o boxa , posibil intr-o zi sa mai dispara din cele 480 de oferte din magazine de plasticuri ieftine care nu au nici o legatura cu sunetul , sunt o ofensa adusa sunetului iar unele la preturi exorbitante .
Nu este vorba de a obliga omul "ia yamaha" ci ce sa caute in descriere , ce magazine au descriere perfecta fara minciuni la astfel de produse . In mare problemele e grele , totusi sunt multumit ca pe partea de bateri auto am mai bagat cateva optiuni bune la cele 2-3 firme cunoscute pana nu demult Posted Image

Edited by ldpe, 08 December 2022 - 21:13.


#435
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Aia este altă nișă, mai mult pentru exterior, bănuiesc că și pentru instrumente electrice, care se pot atașa, ca să fie amplificate.

#436
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Categoria PA, pt terasa, curte, foisor. La mine boxa afara canta cand fac treaba in curte.
Ocazional fix la gard, cand vecinilor le arde de manele. 2-3 minute cu Miss K8 le aduce lacrimi in ochi. Priceless.

#437
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 crisstonne, on 08 decembrie 2022 - 21:40, said:

pentru instrumente electrice
O boxa pa daca nu rezista la instrumente electrice nu va rezista nici la bas sau va avea un bas foarte slab , aici legea o face percutia si chitara bas.
Ce am luat noi nu sunt boxe "mai mult de exterior " , dupa nenumarate teste cu mana pe inima decalar ca sunt ce au boxe de camera la pret mai mare /set ce NU au calitatea ce o scoate yamaha Posted Image . Dupa teste cu muzica trasa perfect pe vinil , banda magnetica s-a comportat exemplar in interior , am exclus digital ca am tot ascultat si am vrut sa vedem ce stie pe vechiul suport .Secretul este DSP-ul de la Fir-X care este o minune a tehnologiei .

Edited by ldpe, 09 December 2022 - 07:53.


#438
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mă gîndesc că nici boxele de calculator, nu vor rezista la instrumente, dacă le conectezi la o chitară, apoi tragi de corzi, aduni membranele de la boxe de pe covor  😂

Cu toate astea, există o convenție, se numește boxă orice cutie care are măcar un difuzor în interior.

#439
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am zis ca o folosesc la exterior, dar este PA, pt sali etc

Acum verific adezivul de la gresie, e in casa cu bas activat si potentiometrul la verticala. Sotia nu imi dau seama daca danseaza ori e zguduita odata cu podeaua. Am pus un playlist vechi latino.

Edited by overseas, 09 December 2022 - 19:14.


#440
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 crisstonne, on 09 decembrie 2022 - 17:30, said:

Mă gîndesc că nici boxele de calculator, nu vor rezista la instrumente, dacă le conectezi la o chitară, apoi tragi de corzi, aduni membranele de la boxe de pe covor  ��

Cu toate astea, există o convenție, se numește boxă orice cutie care are măcar un difuzor în interior.
Cele dedicate sunt scumpe si au difuzoare speciale , ma refer la cele cu efecte si rezistente la zdruncinaturi cum sunt Line 6, Marhsall mg15cfr, Rocktile 15 etc , numai difuzorul costa cat o pereche de boxe premium de calculator - yamaha dbr rezista dar nu ca unul dedicat , practic si formatiile au amplifuri si difuri dedicate pentru fiecare instrument in parte , deobicei Marhsall. Dar e greu pentru o boxa sa suporte bateria si chitara bas deodata - dbr le duce .


"verific adezivul de la gresie"
In casa dau dsp pe off iar pentru auditie linistita tai la 100 basul din dsp sa sune calm , oricum yamaha nu are sunet bleg , este renumita ca e foarte electrizanta , ma mir ca dbr-ul l-au mai domolit din toanele celor de acum 10 ani - aici Fir-x face legea , vechile nu lucrau cu dsp de la ei  iar dupa ce Nexo si-a bagat coada a iesit ce trebuie . Comparativ cu vechea serie a aparut drum bassul , inainte era foarte lovit, la boxele de 15 inch efectiv luai un pumn in stomac la 3-4 metri de ele si in 90% volum .

Edited by ldpe, 09 December 2022 - 21:16.


#441
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Merită să risc să iau de la nemțălăi", cum stau cu seriozitatea on line  🙈
La ce valoare se face conversia, din lei în euro, la ei pe piață?

În Ro. nu mai găsesc produsul.
Ori, poate aveți alte sugestii, pentru acest produs, de unde să îl iau fără riscuri.

Attached Files



#442
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Să pun și semnul întrebării, că am uitat  🙆😂

,,Merită să risc, să iau de la nemțălăi", cum stau cu seriozitatea on line? "

#443
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
eu nu as lua SH..dar asta-i alta poveste.

#444
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Online persoane fizice? Cu Paypal daca se poate.
Eu am luat de pe ebay de la nemti, dar printr-un prieten de acolo, a ridicat produsul fizic.

Vezi asa, dar citeste tot

https://www.idealo.d...h-300-bose.html

#445
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Second hand adica

https://asgoodasnew....=kampagneidealo

#446
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 overseas, on 17 decembrie 2022 - 00:59, said:

Second hand adica
Nou nu se mai găsește  🤷

Am tradus cu aplicația, zice că nu este pe stoc  😭
Nu știu limba germană și nu pricep mare lucru.
Chiar și dacă ar fi pe stoc, nu prea am idee cum să cumpăr, fără să fac o gafă, cu banii mei  🙄

O engleză/franceză, era altceva.

Attached Files


Edited by crisstonne, 17 December 2022 - 01:52.


#447
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Pieptoasa, on 16 decembrie 2022 - 17:37, said:

eu nu as lua SH..dar asta-i alta poveste.
Nici eu, dar nu se mai găsește nou  🤷😭
Este singura bară care suportă aplicația Soundtouch, vreau să pot să o înrolez în sistemul deja existent.

#448
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca platesti prin Paypal cu card, esti 99.99% acoperit de tepe.
Nu e greu de inrolat cardul si verifici acolo conditiile, ce anume acopera in relatia cu vanzatorii.
Sincer nu stiu despre Paypal si vanzatorii privati, dar am vazut ca se poate.

#449
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 19.06.2018
Cutia asta nu o gasesti in Romania?
https://altex.ro/sou...QxoChGIQAvD_BwE

Edited by audiofidell, 17 December 2022 - 15:07.


#450
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Da măi, dar uite ce spune 🤷 traducătorul:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate