Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Catel adoptat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018
Buna! Acum 3 luni am adoptat un catelus, primul catel si de aici probabil si unele probleme. Are 2 ani si se presupune ca a trait pe strada fiind salvat si cazat intr-o pensiune. Tipa care il oferea spre adoptie ni l-a lasat o saptamana "de incercare" inspre finalul careia am si ajuns la vet, moment in care am decis ca e al nostru. Suspectez ca stia si ea de problemele existente pentru ca a fost extrem de surprinsa ca vrem sa il adoptam si o da inainte ca e mai speriat la inceput dar o sa-si revina pe parcurs. Primele 2-3 zile nici nu a iesit de sub masa, nu a mancat, de-abia il scoteam sa isi faca nevoile, nu stia nici sa mearga in lesa. Cand constientiza ca e legat se speria de mine si incerca sa scape.
Problema majora pe care o avem cu el e alimentatia. Ni s-a spus de catre persoana care l-a salvat ca a fost hranit cu bobite insa la noi nu prea vrea sa le manance inspre deloc. In primele zile petrecute la noi a fost hranit cu bobite si conserva, ajungand cu el la vet dupa niste episoade de diaree. Acolo ni s-a spus in prima faza ca ar fi cauzata de stresul schimbarii mediului. Am trecut cateva zile pe eridiarom si orez cu pui/branza de vaci si s-a rezolvat problema, cel putin atunci. La scurt timp a urmat un episod similar insa de data aceasta si cu voma galbena, din nou vet, consult etc. concluzionand medicul ca e alimentat prea mult si ar trebui sa micsoram portiile. A fost deparazitat intern deci teoretic nu exista pericolul unei infestari cu ceva. Ei, episoadele astea se repeta cam odata la doua saptamani. In perioadele respective mananca bobite sau orez cu pui atunci cand refuza hrana uscata, uneori are o singura masa pentru ca refuza hrana pe perioada zilei si mananca doar seara sau alteori e un nesatul care la plimbare cauta doar mancare. Ultimul episod a fost saptamana trecuta cand m-am pomenit cu terasa plina de voma(galbena) si diaree(scaun cu foarte multa apa si mucus) si am sfarsit la urgente unde in urma unui consult s-au vehiculat 2 posibile probleme: gastrita(diagnosticul scris fiind de gastroenterita) sau o bila lenesa urmand analize suplimentare respectiv coprocultura si ecografie. In asteptarea acestora va scriu pentru a va cere unele sfaturi. Veterinarii care l-au vazut pun in mare parte accentul pe hranitul cu bobite, el nu vrea sa le manance. Nu cred ca a fost invatat cu asa ceva, el fiind in stare sa rupa lesa daca vede afara o cojita de paine. Sa ajungem la un echilibru pare imposibil. La urgente i-au prescris eridiarom, enteroguard si nexium. Dupa 2 zile cu respectivele medicamente nu a mai avut scaun 4 zile asa ca nu i-am mai dat eridiaromul. Primul scaun a fost verzui si inchis la culoare(a mancat doar orez cu pui/branza de vaci). O alta problema in alimentatia lui ar fi faptul ca nu bea apa. La inceput bea fara probleme insa mai ales acum dupa ultimul episod refuza apa cu indarjire. Drept urmare ii fac orezul mai moale si primeste apa in care a fiert o pulpa de pui insa nici aceea nu prea mai vrea sa o bea.
Un factor extrem de important constientizez ca este si trecutul lui despre care noi nu stim nimic, ultimul medica veterinar care l-a vazut insistand pe chestia asta. E un caine extrem de speriat si care se streseaza ingrozitor de usor. Am descoperit ca cunoaste intelesul expresiei "nu e voie" si reactioneaza foarte urat, ascunzandu-se si tremurand intr-un colt desi nu folosim un ton agresiv. Se poate observa usor ca a fost abuzat. De cand e la noi s-a mai deschis insa se sperie in continuare foarte usor, daca folosim un ton mai autoritar se lipeste cu burta de pamant si incepe sa tremure...se sperie de orice aproape. In ultimul timp a capatat putina incredere in noi si uneori reuseste sa isi depaseasca teama. Alteori fuge chiar si de noi in casa, sa nu il atingem sau pare a fi intr-un film din care nu poate iesi, tremurand paralizat de frica. Suntem intr-un punct in care nu stim ce sa facem. Vizavi de comportamentul lui, incercam sa fim cat mai calzi cu el insa ramane in continuare problema cu alimentatia. Discutam cu cineva care imi sugera sa il duc la dresaj. Sa fie oare o alegere inteleapta?
Va multumesc daca ajungeti sa cititi si orice sfat e binevenit, nu am experienta in a avea un caine insa il iubesc enorm si vreau sa il ajut.
lorelei.gabruni
puiandru
puiandru

Posts: 1
Joined: Tue Jun 12, 2018 9:40 pm

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu ti-as recomanda, in primul si in primul rand..sa fragmentezi romanul:))

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum se intelege cu alti caini ?

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu cred ca are o pbl la ficat.Spun asta pt ca stiu un catel , care a murit dupa vreo 5 ani.Diferenta e ca acel catel mancaca doar boabe(o singura marca) pt ca vomita orice altceva, de mic a mancat doar boabe...Tot galbui vomita, eu zic ca are o slabiciune pe la ficat, diagnosticul in acel caz  a fost ceva legat de ficat...

Trece-l pe ce manca inainte, nu-l forta degeaba si poate ca-si revine.Parerea mea e ca oricat de stresat ar fi, tot nu ar avea voie sa vomite asa usor...eu zic ca are ceva si isi poate reveni  daca il tii o perioada pe ce manca inaninte si incerci treptat cu carne( sau multa proteina).

Edited by ionutz_joe2009, 13 June 2018 - 18:49.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
El se va obisnui, iar tu vei gati din ce in ce mai bine. Succes. Catelul te vrea de stapana, dar reflexul lui Pavlov ii aduce aminte de trecut.

#6
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Bravo pentru rabdare ! Bravo ! Emotionant totodata trist. E clar cainele a fost abuzat si se vindeca doar cu rabdare si multa, multa iubire ! Acelasi lucru l-am patit si eu, am luat de pe strada un pekinez vai de capul lui, fara un ochi, speriat, terorizat...acum e mult mai bine, si-a recapatat increderea in sine si a devenit prietenos. Eu nu l-as da la dresaj, calvarul poate continua, depinde mult de metoda folosita de trainer. Mult succes !

#7
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
La dresaj se dau de mici, asta fiind matur e mult mai greu si apoi saracutul a fost destul stresat si terorizat pana acum. Cu multa atentie si afectiune din partea stapanului isi va reveni. Succes!

#8
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
E un catel care a fost batut ! Cu timp , rabdare si dragoste isi va reveni ...mai devreme sau mai tarziu !
Referitor la alimentatie , cred ca stomacul lui si ficatul nu au fost invatate cu proteine multe si grasimi animale , incearca sa-i dai mai mult orez la inceput cu mai putina carne !
Apa trebuie schimbata permanent , va bea in functie de efortul depus si temperatura .
Nu are nevoie de nici un dresaj , asta il va speria mai tare !
Spor !

Edited by Supermax, 13 June 2018 - 18:34.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca ar fi bine totusi sa vorbesti chiar cu un dresor. El ar sti cel mai bine sa te sfatuiasca. E foarte frumos din partea ta ca te-ai angajat in lupta asta. Sper sa ai succesul si satisfactia pe care ti le meriti.

Nu-l baga in seama pe jimi. E si el un puppy abuzat si abandonat, incercam sa-l recuperam. Posted Image

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
uite ca se poate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v3aFfz-2jEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Am eu una mica luata de pe strada acum 5 ani. Nu am vazut caine mai speriat.
Eu zic sa nu il presati cu afectiunea, sa il lasati in ritmul lui, ca isi revine in timp.
Incercati sa ii dati boabe "intestinal". Se obisnuieste cu boabele, le mananca pana la urma, nu moare de foame. E buna conserva "intestinal", dar costa.

Daca mananca orez nu prea beau apa. Daca mananca boabe beau destul de multa apa.

Edited by cumparator, 13 June 2018 - 19:02.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ce fel de boabe ii dai? Adica procentul de grasimi si proteine? Probabil e o hrana grasa si ficatul lui nu suporta asa multa grasime. Cauta-i hrana cu 10-12% grasimi si vezi cum merge. Din cate mi-aduc aminte hrana Bosch e cu grasime putina dar nu prea le place. Alta hrana cu grasime putina e Happy Dog Supreme Toscana
http://www.zooplus.r...sensible/242021
Cainele a fost la hingheri de aceea este atat de speriat. Am si eu unul la fel ca al tau, i-a luat intre 6 luni si un an ca sa-si revină dar si acum dupa 4ani de cand e la mine cand ii pun lesa se blochează. Cainele acesta il stiam ca bântuia pe la mine pe la serviciu si era foarte sociabil dar dupa 5zile petrecute la hingheri s-a transformat total. Trebuie foarte multa răbdare si blândețe ca sa depaseasca trauma suferită.

#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Eu prefer cainii de rasa.

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Jos palaria, nu multi ar face ce-ai facut tu...

Edited by YourFan, 13 June 2018 - 21:25.


#15
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Incearca sa-l tii o perioada pe orez+ carne de pasare, inima de vita,etc...fara carne de porc. Eventual in caz de diaree ii poti da cateva tablete de enteroguard, in fct de greutate, eu iti recomand jumatate din doza care scrie in prospect. Apoi treptat, de-a lungul a cateva zile ii adaugi boabe uscate in mancare, la inceput mai putin si apoi din ce in ce mai mult. Daca l-ai deparazitat corect cu repel, mai mult ca sigur problema e de la schimbarea mancarii+stresul schimbarii domiciliului. Mult succes si felicitari pt fapta de a adopta

#16
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View PostYourFan, on 13 iunie 2018 - 21:25, said:

Jos palaria, nu multi ar face ce-ai facut tu...

Mulțumesc

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dă-i și o supă cu pâine.fiind maidanez a mâncat asa ceva

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i probiotice si nu ar fi rau si un hepatoprotector de exemplu Silimarina. Ca probiotice ti-as recomanda Enterolactis  buvabil, un sfert de fiola la masa. E foarte eficient pentru diaree de origine neinfectioasa.
https://comenzi.farm...sofar-p10042067

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate