Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

"Politistii se timoreaza la vederea unei camere de luat vederi.."

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"In momentul in care patrula observa o camera de filmat se timoreaza..automat nu mai actioneaza cum trebuie. Se gandeste de zece ori sa vada daca miscarea aia e buna , nu e buna..deci efectiv il incurca pe agentul din strada."

Vi se pare o declaratie responsabila? Eu am ramas uimit de ce a putut declara. Asta ca sa nu mai spun ca politistii americani au camere video montate pe uniforma. Inseamna ca aia sunt timorati 24/24 si isi fac datoria in doi peri?!


LE: La 4:33 agentul Gaitan spune ca nu este de acord cu bodycam-urile deoarece ii incurca, ca arata ca un pom de craciun, ca sunt timorati daca le au etc...Ne ducem in cap..
Pai cum altfel sa se mai ia spaga daca exista aceste body cam-uri?!



Incepe la 0:24
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8wa1UOBM1kY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 13 June 2018 - 17:16.


#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
si ai nostri era vorba ca vor avea, de pe la cazul boureanu se hotarase asta. alea ale lor nu-i deranjeaza, ca te filmeaza pe tine si la o adica scot numai secventele care le convin.  mi se pare aberant sa nu poti sa-i filmezi mai ales in conditiile in care ei au voie sa o faca.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFane, on 13 iunie 2018 - 17:16, said:

alea ale lor nu-i deranjeaza,

Ba da, ii deranjeaza si camerele video prinse de uniforma. Agentul ala Gaitan declara la 4:33 ca ei, politistii, nu sunt de acord nici cu ele. Si gaseste scuze de 2 lei pt asta.

O tot da la intors, sa zica clar ca nu vor camere pt ca astfel nu mai pot lua spaga.

L-as da afara din politie pe acel agent Alexandru Gaitan.

Edited by MembruAnonim, 13 June 2018 - 17:20.


#4
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Las ca si daca vor avea, le vor avea degeaba (printre legile justitiei este si aceea care presupune sa nu mai fie dovezi admisibile filmarile). E strigator la cer, cand e clar ca sunt foarte utile aceste filmari, peste tot in lume duc la prinderea rapida a infractorilor, numai noi suntem mai catolici ca papa si ne simtit timorati ai dreacu.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ProLexul, in loc sa negocieze legi mai dure impotriva infractorilor si legilor justiei, pe ei ii jeneaza camerele de filmat.
Cum sa mai comita ei abuzuri si sa lase rromii in pace sa fure, talhareasca, violeze si distruge linistiti ?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca au dreptate. Si eu as fi timorat ca nu mai pot sa actionez asa cum vreau si ca trebuie sa respect legea.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 17:05, said:

"In momentul in care patrula observa o camera de filmat se timoreaza..automat nu mai actioneaza cum trebuie. Se gandeste de zece ori sa vada daca miscarea aia e buna , nu e buna..deci efectiv il incurca pe agentul din strada."

Vi se pare o declaratie responsabila?

da, e o declaratie responsabila si surprinde perfect situatia actuala. prezenta unei camere de luat vederi il face pe politist sa se comporte altfel decat ar face-o in mod normal.
motivul e simplu: stie ca filmarea poate ajunge pe net sau la TV si incearca sa se comporte cat mai "profesionist". d'asta vezi uneori declartii balbaite si abramburite la TV, pentru ca respectivii nu sunt obisnuiti cu interviuri si, incercand sa foloseasca un limbaj cat mai corect, ajung sa faca greseli.

rezolvarea e simpla: sa fie obisnuiti politistii cu prezenta camerelor. sa primeasca body-cam-uri fiecare si sa fie obligati sa le foloseasca. dupa 1-2 saptamani in care stai 8-12 ore pe zi cu asa ceva pe tine, pur si simplu uiti de prezenta camerei si te comporti normal.

Edited by _Smiley_, 13 June 2018 - 17:44.


#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostMembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 17:18, said:

O tot da la intors, sa zica clar ca nu vor camere pt ca astfel nu mai pot lua spaga.
Si daca iti arat exemple de politisti care chiar vor o astfel de camera?
https://www.politist...ecare-politist/

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostLipsum, on 13 iunie 2018 - 17:42, said:

Si daca iti arat exemple de politisti care chiar vor o astfel de camera?
https://www.politist...ecare-politist/
Cu o floare nu se face primavara !

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLipsum, on 13 iunie 2018 - 17:42, said:

Si daca iti arat exemple de politisti care chiar vor o astfel de camera?
https://www.politist...ecare-politist/

Am zis eu ca nu sunt politisti care le vor. Chiar in filmulet apare Lucian Dinita fostul sef de la Rutiera care a promovat ideea ca politistii sa fie dotai cu camere. (sau masinile).

Problema este majoritatea care nu doreste bodycam-uri.

Edited by MembruAnonim, 13 June 2018 - 17:52.


#11
sOuL_kEePer

sOuL_kEePer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2018

View PostMembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 17:05, said:

"In momentul in care patrula observa o camera de filmat se timoreaza..automat nu mai actioneaza cum trebuie. Se gandeste de zece ori sa vada daca miscarea aia e buna , nu e buna..deci efectiv il incurca pe agentul din strada."

Probabil ca camerele de luat vederi au asupra militienilor acelas efect care l-a avut aparatul de fotografiat asupra aborigenilor in Australia la sfarsitul secolului 19...acestia se temeau ca in momentul in care sunt fotografiati,aparatul le fura sufletul...la fel si la militieni...numai ca "sufletul" in cazul militienilor se traduce "spaga".

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 17:05, said:

Vi se pare o declaratie responsabila? Eu am ramas uimit de ce a putut declara.
DIn cate stiu este deja interzisa filmarea cand sunt in misiune... acu ce zic astia aici n-am idee.

#13
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018
Cunosc politisti de la rutiera care si-au cumparat singuri camere body. Camerele acestea sunt momentan in teste in cateva sectii, pe cei cu mcv-uri, putine, deh...bugetul. Daca ai sti cati idioti cu 110 in localitate scot telefonul sa se dea victime si ce limbaj de cocalari au, eu nu as avea asa rabdare cum au politistii de la rutiera niciodata, sa filmeze ei "abuzurile" si le curge uleiul de la shaorma pe telefonul cu care filmeaza. Niciun om cu bun-simt care stie ca a gresit nu face pe arogantul, dai buna ziua, la revedere si gata. NUUU, romanii nostri repede sa conteste procesul-verbal, chiar daca el nu avea centura si mai era si beat. Ar fi f indicat sa primeasca camere toti politistii, in special rutiera, crede-ma ca si ei le vor.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlarida, on 13 iunie 2018 - 18:41, said:

in special rutiera, crede-ma ca si ei le vor.

Daca vor asa cum vrea si nenea asta Alexandru Gaitan...

#15
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018

View PostMembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 18:45, said:


Daca vor asa cum vrea si nenea asta Alexandru Gaitan...
Nu stiu cine e aceasta persoana si nici nu conteaza. Eu vorbesc de agentii de pe teren care fac treaba asta zilnic, sefii...mai usor cu munca la ei, program scurt, permanenta 0,etc. Chiar azi, de ex, un cocalar injura de zor doi agenti pe un grup de trafic ca l-au prins in localitate cu 135. Scamatori ca el sunt din ora in ora.

#16
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Politistii adevarati vor, si chiar i-ar scuti de batai de cap, un body-cam/car-cam. Militienii si cei asemenea lor care inca mai lucreaza in politie - nu. Ca nu mai pot sa "actioneaza" ei cum vrea ...

#17
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Politistii americani au body camere si tot impusca fara teama chiar si oameni nevinovati..

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
daca nu ati auzit de tracul de scena sau de camera, va zic eu si mai ales, va confirm ca exista.
eram un pirlit de stringator de suruburi la o intreprindere fruntasa pe ramura si au venit de la tv sa faca un reportaj. mi-a revenit inalta cinste si onoare de a "presta" la curul mult iubitei si stimatei, cu avint patriotic si revolutionar, cind mi-au pus camera in fata si am auzit haraitul motorului (era pe pelicula) mi s-a uscat gura, mi s-au inclestat falcile si mi s-a albit creierul ..
totusi, militienii sunt oameni la fel ca toti ceilalti, nu i-a nascut ma-sele loc cu sapca pe cap si bulanul in mana.


View PostYourFan, on 13 iunie 2018 - 19:02, said:

Politistii americani au body camere si tot impusca fara teama chiar si oameni nevinovati..

si ai nostri pot impusca, diferenta este in chichitele legale din legile de functionare ale politiei romane (nu nationale cum incearca gardienii publici sa introduca termenul) si ale politiei americane.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate