Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Schita instalatie sanitara

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Buna ziua,
intentionez sa renovez casa parintilor prin constructia unei bai (grup sanitar+dus) si transformarea unui hol intr-o bucatarie. Baia m-am gandit sa o iau din suprafata unei camere.
Pe schita atasata, viitoarea baie este desenata cu roz, iar bucataria cu galben.
Acum suntem in stadiul in care urmeaza sa se toarne placa de beton in living, deoarece am scos podeaua care putrezise.
Sub dormitorul 2 si dormitorul 3 este beci.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind traseul apa-canalizare, precum si ce tevi trebuie asezate inainte de a turna placa. Multumesc!

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce nu faci așa ceva ?
Rozul acela sau albastru.

Attached File  sau.jpg   65.85K   92 downloads

Edited by exceswater, 13 June 2018 - 15:19.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
In holul dintre dormitoarele 2 si 3, n-ar sta bine ?

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca le-ai aseza una langa alta, ai avea conducte comune de apa rece, calda si canalizare.
Daca le pui separat, trebe conducte separate, care se duc in conductele principale.

#5
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
As prefera sa nu ma extind in exterior, dormitoarele sunt oricum mai mari decat cele obisnuite de bloc.
Nu stiu cum sa le asez una langa cealalta (livingul are deja o multime de usi).

 Paz, on 13 iunie 2018 - 15:50, said:

In holul dintre dormitoarele 2 si 3, n-ar sta bine ?

Ar sta, insa acolo e un culoar la care nu vrem sa renuntam

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vezi cum ti se pare sa desenezi cu programelul asta.
E foarte simplu de folosit.

Attached Files



#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Tevile trebuie sa fie asezate intr-un loc usor accesibil, pentru ca o sa trebuiasca sa le schimbi la un moment dat.
     Inteleg ca vrei sa schimbi o podea din lemn cu o placa de beton. Nu suna deloc bine ! Nu stiu cam care e situatia la fatza locului dar ma indoiesc ca ai unde sa torni o placa de beton izolata corespunzator intr-o casa deja existenta. La iarna o sa fie mai frig in casa decat afara. 1

#8
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007

 cspot, on 13 iunie 2018 - 20:25, said:

Podeaua de lemn a trebuit sa o scoatem deoarece a putrezit. Am inteles ca nu mai trebuie alta umplutura, se toarna placa, apoi o rasina speciala, Osb si la final se monteaza acelasi parchet de lemn masiv. Credeti ca ar mai fi nevoie si de alta izolatie?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca sunt asa indepartate baia de bucatarie, ca sa faci instalatie aparenta prin dormitoare, pune 2 tevi PEHD mai groase inainte sa torni placa de beton si prin cele 2 trage conductele de apa calda si rece PPR sau pexal izolat (esti sigur ca nu ingheata cu izolat chiar daca e mai scump).
Grosimea PEHD o stabilesti in functie de grosimea conductelor de apa.

#10
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007

 cspot, on 13 iunie 2018 - 20:25, said:


Tevile ar merge puse sub placa de beton- una in care ar intra o teava mai mica ptr apa si cea ptr canalizare ?

 MembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 20:32, said:

Daca sunt asa indepartate baia de bucatarie, ca sa faci instalatie aparenta prin dormitoare, pune 2 tevi PEHD mai groase inainte sa torni placa de beton si prin cele 2 trage conductele de apa calda si rece PPR sau pexal izolat (esti sigur ca nu ingheata cu izolat chiar daca e mai scump).
Grosimea PEHD o stabilesti in functie de grosimea conductelor de apa.

Deocamdata nu vom locui permanent acolo, asa ca e foarte buna varianta cu izolat. Ptr canalizare pun teava normala? Trebuie sa aiba panta sub placa?

Edited by AbbyB, 13 June 2018 - 20:40.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 AbbyB, on 13 iunie 2018 - 20:39, said:

Deocamdata nu vom locui permanent acolo, asa ca e foarte buna varianta cu izolat. Ptr canalizare pun teava normala? Trebuie sa aiba panta sub placa?
Da, desigur, altfel grasime, fire de păr, scame si alte resturi s-ar depune la mijlocul tevei si ar infunda.
Dar panta nu foarte mare, deoarece apa curge prima si uleiurile raman si se depun pe peretii tevii.
Fa si un robinet de golire afara la apometru, sau de unde pleci cu apa, cand pleci iarna de acasa lasi toate bateriile si toti robinetii deschisi si nu se va sparge nimic.
Pune un robinet de trecere imediat dupa ramificatie, apoi un teu, la - conducta de apa rece catre casa, iar la T in partea | un robinet de serviciu.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asculta ce-ti spun, opriti-va cat mai sunteti in timp.

Cand am citit in prima ta postare despre ”placa de beton”, am crezut ca nu stii tu cum ii zice la shapa. Cum zicea un coleg mai sus, vei avea mai frig in casa decat afara. Podeaua rece poate sa faca condens, condensul face igrasie prin spatele mobilei, igrasia provoaca boli.
Nu poti baga tevile in beton, daca-ti pierde una, cum o repari ? Cu picamerul ?

Baia si bucataria, tot un profesionist trebuie sa-ti spuna unde sa le pui. Tevile de scurgere trebuie sa fie inclinate, daca pui una departe, va trebui sa ajungi cu ea la o inaltime considerabila.

Cel mai bun sfat: cheltuie banii necesari si cheama un profesionist sa-ti spuna ce sa faci acolo.

O alta parere a mea personala, e ca isolantul niciodata nu e prea mult.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Paz, on 13 iunie 2018 - 21:00, said:

Nu poti baga tevile in beton, daca-ti pierde una, cum o repari ? Cu picamerul ?
Tocmai ce i-am recomandat sa puna 2 tevi PEHD mai groase si prin ea sa introduca conductele cu apa calda si rece.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si scurgerea ?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Paz, on 13 iunie 2018 - 21:04, said:

Si scurgerea ?
Poate pune si la scurgere la fel, teava standard de 40 introdusa in cea de 60.
Dezavantajul este ca ar iesi prea gros si ar trebui sa toarne ditamai stratul de sapa 30-40 cm.
Poate face haznaua in partea cu baia, si vine de la bucatarie cu scurgere de 40.

#16
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007

 Paz, on 13 iunie 2018 - 21:00, said:


Cand am citit in prima ta postare despre â€placa de betonâ€, am crezut ca nu stii tu cum ii zice la shapa. Cum zicea un coleg mai sus, vei avea mai frig in casa decat afara. Podeaua rece poate sa faca condens, condensul face igrasie prin spatele mobilei, igrasia provoaca boli.
Ce solutie se poate aplica ca sa nu apara probleme ulterior? Se poate cu sapa pe baza de ciment si plasa de Bz?

 MembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 21:14, said:


Poate pune si la scurgere la fel, teava standard de 40 introdusa in cea de 60.
Dezavantajul este ca ar iesi prea gros si ar trebui sa toarne ditamai stratul de sapa 30-40 cm.
Poate face haznaua in partea cu baia, si vine de la bucatarie cu scurgere de 40.

Tevile nu s-ar putea aseza in materialul de umplutura de sub sapa?

Edited by AbbyB, 13 June 2018 - 21:21.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 AbbyB, on 13 iunie 2018 - 21:23, said:

Tevile nu s-ar putea aseza in materialul de umplutura de sub sapa?
Ba da, la mine tot asa am facut, dar am bucataria langa baie, dar mai demult, 2005, atunci erau alte tevi mai groase si mai rezistente.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 AbbyB, on 13 iunie 2018 - 21:23, said:

Ce solutie se poate aplica ca sa nu apara probleme ulterior? Se poate cu sapa pe baza de ciment si plasa de Bz?

Shapa se face cu nisip si cu o cantitate redusa de ciment astfel incat devine suficient de rezistent dar nu dur ca betonul. Nu stiu daca trebuie plasa, eu nu cred dar nu-s de meserie.

 AbbyB, on 13 iunie 2018 - 21:23, said:

Tevile nu s-ar putea aseza in materialul de umplutura de sub sapa?
Ba da. Dar nu le face la intamplare.

Unde ai scurgerea principala ?

Edited by Paz, 13 June 2018 - 21:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate