Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Intretinere site web.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
Buna seara,
Ma poate ajuta cineca cu un curs despre intretinerea siteurilor web. Nu am nevoie de ceva foarte complex.
Va multumesc.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
N-am idee ce inseamna intretinerea siteurilor web. Unde ti s-a cerut asa ceva?

#3
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
La un concurs de angajare... cerinta e asa: Intretinere pagina web.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nici tu, nici cine a compus cerinta, nu aveti habar ce trebuie pentru postul respectiv. Nici nu vreau s ama gandesc cum va evalua acela pretul muncii tale si cum vei achita tu sarcinile de lucru.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostHosty, on 12 iunie 2018 - 20:34, said:

La un concurs de angajare... cerinta e asa: Intretinere pagina web.
Pune toata cerinta, nu te zgarci la detalii. "intretinere pagina web" nu zice absolut nimic.

#6
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
Postul in sine nu are aproape nicio legatura cu administrarea/intretinerea paginilor web. Tematica de concurs este insa obligatorie.
http://prntscr.com/ju626c

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru mine arata a bataie de joc, nu job serios. Miroase a "om bun la toate", "om pe care vom da vina cand noi nu vrem sa facem ceva".

Oricum, pentru detalii, nu ai decat sa intrebi fix persoana care a conceput acea lista.

Plus ca punctele 1 si 3 parca vin de pe planete diferite: ba generale, ba avansate.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Lol. Deci, cerinta unu: meserias in baze de date. Cerinta trei: sa stii ceva baze de date.

OriginalCopy, am vazut dupa ce am sat enter, postarea ta.

Edited by YOUR_GOD, 12 June 2018 - 21:22.


#9
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
N-am idee cine a conceput cerintele, nu asta discut... aveam nevoie doar de un suport de curs mai comprimat pentru cerinta a 2-a.. intretinere/maintenance pentru pagini web.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Intretinerea paginii web inseamna in mod normal doar sa o mentii actualizata cu informatii noi. Vezi ca o pagina web nu e un website decat in putine situatii.

Dar de ce ai avea nevoie pentru asa ceva de cunostinte avansate in baze de date... adica si daca trebuie sa faci manual intrarile in ea, tot nu ai nevoie decat de niste instructiuni care se invata, nu e nimic avansat.

Deci sa intelegem ca ai deja cunostinte avansate in baze de date, si singura problema e intretinerea siteului web? Pai vezi ca asa gasesti joburi mult mai bine platite doar pe asta, expertii in domeniu fiind foarte cautati, si nu te mai stresezi sa inveti diferenta dintre pagina web si website.

#11
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
Nu e un job platit bine, din contra e prost platit. Nu e la privat, e la stat. Jobul in sine nu va avea aproape nicio legatura cu administratea/intretinerea siteurilor. E doar o cerinta din tematica pentru concursul de anagajare.
LE: Ce aveam nevoie, era un curs, din care sa-mi insusesc cateva notiuni de baza pentru a ma putea prezenta onorabil la concurs.

Edited by Hosty, 12 June 2018 - 21:47.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostHosty, on 12 iunie 2018 - 21:44, said:

Nu e un job platit bine, din contra e prost platit. Nu e la privat, e la stat. Jobul in sine nu va avea aproape nicio legatura cu administratea/intretinerea siteurilor. E doar o cerinta din tematica pentru concursul de anagajare.
LE: Ce aveam nevoie, era un curs, din care sa-mi insusesc cateva notiuni de baza pentru a ma putea prezenta onorabil la concurs.
adică postu-i cu dedicație

#13
Hosty

Hosty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.11.2008
Daca era cu dedicatie, nu-mi faceam atatea griji :)) poate e pentru altcineva si-mi fac sperante degeaba :))

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostHosty, on 12 iunie 2018 - 21:44, said:

Nu e un job platit bine, din contra e prost platit. Nu e la privat, e la stat. Jobul in sine nu va avea aproape nicio legatura cu administratea/intretinerea siteurilor. E doar o cerinta din tematica pentru concursul de anagajare.
LE: Ce aveam nevoie, era un curs, din care sa-mi insusesc cateva notiuni de baza pentru a ma putea prezenta onorabil la concurs.
Atunci n-ai nevoie de cunostinte, ci de pile

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
pai trebuie sa stii ceva html,wordpress....

#16
EURODOMENII

EURODOMENII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.03.2007

View PostHosty, on 12 iunie 2018 - 21:44, said:

Nu e un job platit bine, din contra e prost platit. Nu e la privat, e la stat. Jobul in sine nu va avea aproape nicio legatura cu administratea/intretinerea siteurilor. E doar o cerinta din tematica pentru concursul de anagajare.
LE: Ce aveam nevoie, era un curs, din care sa-mi insusesc cateva notiuni de baza pentru a ma putea prezenta onorabil la concurs.

Desi cerinta este "aiurea in tramvai", mi se pare ok ca omu' vrea sa aiba notiuni minimale, pentru a se prezenta onorabil.

Sa traduci punctele de pe listele de aici https://www.quora.co...ite-maintenance, si este mai mult decat suficient

Edited by EURODOMENII, 13 June 2018 - 00:30.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Nu se da bibliografie la joburile de la stat? Spre exemplu in IT la ISU trebuia sa stii tanenbaum retele de calculatoare, nu te puneau sa cauti cursuri dupa capul tau.

#18
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostHosty, on 12 iunie 2018 - 21:31, said:

N-am idee cine a conceput cerintele, nu asta discut... aveam nevoie doar de un suport de curs mai comprimat pentru cerinta a 2-a.. intretinere/maintenance pentru pagini web.
Si eu tind sa te indrum sa eviti acel post.. E evident ca in expresia "intretinere pagina web" poate intra si implementarea de modificari, dezvoltare pagina web etc. E clar ca oamenii in loc sa apeleze la o firma specializata, incearca sa angajeze pe unu pe care sa-l frece toata ziua la cap si cel mai grav e ca angajatorul de multe ori nici nu stie ce vrea defapt si te pune pe tine ca IT ist intr o situatie cel putin dificilia ca la final sa ajungi tap ispasitor.
Recomand job ul ala doar ca job temporar, atat cat sa bifezi ceva in plus la CV.

Si ca sa iti dau totusi un sfat la obiect, "intretinere pagina web" merge mana in mana cu web developer. Trebuie sa ai cunostinte de html, php, java script, css si alte "maruntisuri"
Asta ca sa nu te trezesti ca dupa o modificare, faci pagina ca jaluzeaua si in final apelezi tot la un programator

http://gifimage.net/...0/css-gif-5.gif



[ http://gifimage.net/wp-content/uploads/2017/10/css-gif-5.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A10, 13 June 2018 - 07:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate