Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Plata curent in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
A venit astazi proprietarul imobilului unde locuiesc sa ma intrebe de ce nu m-am inregistrat la drewag pentru plata curentului. Am inchiriat acest apartament de 10 luni si nu am stiut ca trebuie sa platesc eu insumi curentul. Am crezut ca este inclus in nebenkosten. Nu am primit niciodata vreo notificare prin posta.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDormi_Hete, on 12 iunie 2018 - 19:48, said:

Am crezut ca este inclus in nebenkosten.

Dar tu nu stii ce ai semnat, ce este in contractul ala de inchiriere?

Oricum, in contract se specifica valoarea indicata de contor in momentul in care ai preluat imobilul. Astfel ca platesti cat ai consumat acum, diferenta dintre ce indica acum si cat este scris in contract.

Ce oras?

Edited by MembruAnonim, 12 June 2018 - 19:53.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Ca chirias in Bucuresti, Romania, la 3 gazde de-alungul studentiei, eu insumi am platit curentul sau Erdeesh-ul sau Upeceul sau asociatia cu apometrele, proprietarului ii dadeam chiria, nimic nu era inclus.

#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Foarte rar gasesti curentul inclus in nebenkosten.

Te duci, te inregistrezi (in multe locuri poti face operatiunea asta prin posta) si platesti.

De fapt trebuie sa le dai contul bancar, ca se ocupa ei de restul. E ciudat ca cei de la agentia imobiliara nu ti-au dat actele necesare ca sa te inregistrezi.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkyrre, on 12 iunie 2018 - 19:52, said:

E ciudat ca cei de la agentia imobiliara nu ti-au dat actele necesare ca sa te inregistrezi.

Se duce cu contractul de inchiriere si se inregistreaza singur.

#6
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Cat am stat intr-un orasel de langa Stuttgart nu am platit nimic, totul era inclus in chirie.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu ai citit in contract daca e specificat asta sau nu? Contractul l-ai cerut tradus in engleza daca nu intelegi germana, sau ai semnat ca primaru? Si eu sunt in chirie in Eindhoven, Olanda, si am si ceea mai mica chestie specificata in contract, in engleza, bineinteles.

Edited by Robiacs, 12 June 2018 - 19:57.


#8
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Mie mi-au dat toate actele cei de la agentie. Am completat adresa si contul bancar, si am trimis-o prin posta.
Pe urma mi-a venit o hartie care spunea ca astia isi trag banii lunar, in functie de cat consum, am semnat si ura si la gara.

@dormi: macar la primarie te-ai inregistrat?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkyrre, on 12 iunie 2018 - 19:56, said:


@dormi: macar la primarie te-ai inregistrat?

Bineinteles ca este inregistrat la primarie. Altfel nici nu putea avea semna un contract de inchiriere legal, nu putea avea cont bancar etc.

#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Prima data iti gasesti o locuinta, semnezi contractul si abia apoi te inregistrezi la primarie.

#11
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
@Dormi_

1. exista un contract de inchiriere (Mietvertrag) scris? Daca da, s-a folosit un formular standard (Mustermietvertrag) asa cum se gaseste de cumparat la papetarie sau pe internet?

2. are fiecare locuinta ceasul ei de curent?

Banuiesc ca raspunsul la nr.2 este "DA", altfel nu s-ar fi ajuns la asa neintelegere...

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMembruAnonim, on 12 iunie 2018 - 19:51, said:

Dar tu nu stii ce ai semnat, ce este in contractul ala de inchiriere?

Nu-i asa mare vina a cuiva care vine din Romania unde contractul (de curent) e de cind e apartamentul si e un show imens sa schimbi titularul ca n-a stiut ce si cum. Dar stii cum e, un sut in fund un pas inainte - plateste cit e factura pe vechiul provider, calculeaza dupa index cam cit consumi pe luna si mergi la verivox.de si fa-ti contract cu cei care sint cei mai ieftini. Vezi ca daca tu platesti direct poti sa iti alegi singur providerul si evident e bine sa nu te apuci sa semnezi si acolo ca primarul vreun contract pe 2 ani cind ai avea variante mai ieftine altundeva.

#13
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
în general:

- chiriile la nemți sunt astfel: Warmmiete (chiria la cald) = Kaltmiete (chiria la rece) + Nebenkosten (costurile adiționale. neben înseamnă "(pe) lângă"). Kaltmiete este efectiv "chiria" propriu-zisă, adică ceea ce îi intră în buzunar celui care îți închiriază apartamentul. Nebenkosten (costurile adiționale) includ consumul de apă, căldură și alte cheltuieli generale. De obicei, anual primești de la proprietar o factură anuală ale acestor cheltuieli și în funcție de consum ori plătești în plus ori ți se rambursează diferența de sumă ori se ajustează Nebenkosten pentru a se ajunge la o sumă cât mai apropiată de cea din factura anuală.
- contracte pentru internet și curent electric își face chiriașul singur.
- de regulă apartamentele se închiriază nemobilate

Si eu am aflat la începuturi de la chiriașul anterior că trebuie să îmi fac singur contract la curentul electric. Mai departe te înveți tu cu birocrația. E bine că se poate rezolva cam orice on-line.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postkyrre, on 12 iunie 2018 - 19:52, said:

Foarte rar gasesti curentul inclus in nebenkosten.

Te duci, te inregistrezi (in multe locuri poti face operatiunea asta prin posta) si platesti.

De fapt trebuie sa le dai contul bancar, ca se ocupa ei de restul. E ciudat ca cei de la agentia imobiliara nu ti-au dat actele necesare ca sa te inregistrezi.


Nu e foarte rar, eu am curentul inclus in nebenkosten. Depinde de proprietari, daca e curentul inclus in NK inseamna ca proprietarul pleteste curentul din banii pe care ii transferi tu lui lunar. Avantajul e ca nu mai ai bataie de cap cu un nou contract, etc

#15
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Curent si Gaz nu se poate trece la Nebenkosten pentru ca nu sint cheltuieli fixe si nu este obligat proprietarul sa faca contractele.
Eu inca de 28 de ani nu am auzit curent si Gaz la NK.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista. Ai lunar o suma fixa (estimativ). La sfarsitul anului se face regularizare si vezi daca mai ai ceva in plus de platit ori primesti.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostWestPoint, on 15 iunie 2018 - 00:47, said:

Curent si Gaz nu se poate trece la Nebenkosten pentru ca nu sint cheltuieli fixe si nu este obligat proprietarul sa faca contractele.
Eu inca de 28 de ani nu am auzit curent si Gaz la NK.

Eu platesc lunar o suma fixa care initial a fost calculata pe baza cheltuielilor ce s-au facut de cate chiriasul anterior mie. Dupa un an am primit o regularizare a tuturor Nebenkosten-urilor si s-a ajustat suma platita lunar.
Pe langa cheltuielile generale dintr-o scara de bloc in NK am incluse apa si curent, gaz nu prea exista prin zona asta.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiuliani, on 20 iunie 2018 - 09:37, said:

gaz nu prea exista prin zona asta.

Gaz nu prea exista. Si este foarte bine asa.

Apropo despre ce oras vorbesti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate