Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

O mașinărie germană veche din spatele curții

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
Nu știu dacă este secțiunea corectă pentru asta dar nu am găsit una mai relevantă.
Deci în spatele curții zace o mașinărie germană veche pe care cineva dorește să o cumpere și pentru care trebuie să-i fac un preț. Problema este că nu am nici cea mai mică idee cât ar valora. Am auzit că a fost folosită în fabrica locală de lână (din Măneciu) dar nu știu exact dacă pentru prelucrarea lânei sau nu. Am cercetat pe internet și nu am găsit absolut nimic despre compania care a produs-o, în schimb, căutând despre compania producătoare, am găsit câteva mașinării foarte asemănătoare cu aceasta, de la alte companii, despre care scria că ar fi fost folosite pentru prelucrarea lemnului și erau de la 1905-1906. Poate că prelucrau lemn cu ea în fabrica de lână? Habar nu am. Tot ce mai știu despre ea este că a fost produsă în cartierul Lindenau din orașul german Leipzig (după cum scrie și pe ea). Cât despre motor, nu știu dacă mai funcționează sau nu. Nu am găsit nimic relevant pe internet care să mă ajute să fac rost de o părere, o estimare sau o evaluare. Știți cumva ceva? Orice despre ea? Sau știți cumva despre ceva sau cineva care m-ar putea ajuta cu o părere, o estimare, o evaluare?
Mulțumesc.

Attached Files



#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
50RON

#3
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Cere-i frate 7000 de lei minim -- altfel n-are rost sa te complici, e mai mare deranjul decat castigul. Daca nu vrea sa dea banu, o restaurezi si tu cum poti si ti-o pui in curte pe post de artefact.

#4
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mi se pare ca ar fi un motor primitiv intrun cilindru pe motorina

Valoare ar fi pretul dublu fierului vechi.

Edited by Benderbut, 12 June 2018 - 19:38.


#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
2000 de euro, sa ai de unde sa scazi.
Asta nu i masinarie de dat la pret de fier vechi.
Nu vad bine in poza numele fabricantului. Sa il scrii aici ca poate gasesc mai multe detalii, poate si vreun client.

Edited by petit_christian, 12 June 2018 - 19:47.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da, e un motor.
Roata aia mare e volanta, si are tambur pentru curea de transmisie.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
motor cu un cilindru, care actiona ceva prin curea.

Nu se pune problema restaurarii, deci as plati pe cineva sa o ia de acolo, mai ales ca e foarte grea.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chestia cu "nu se pune problema restaurarii" e total gresita. Uitati-va la americani, pe Discovery ce sunt in stare sa restaureze.
Da, era un motor cu un cilindru, Diesel care putea actiona orice: de la joagare de taiat lemne, la pompe de irigatie sau la masini si utilaje industriale. Iti recomand sa discuti cu cineva de la un muzeu tehnic, e singura modalitate de a afla date mai precise despre ea si implicit o eventuala estimare de pret. Nu te grabi s-o vinzi la kg, ar fi pacat.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Aia e o piesa de muzeu.

#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E un motor frumos :).Ultima oara am vizionat peste 30 de minute in care apar motoare de genul puse in functiune.Cu siguranta are o valoare mai mare decat cea a fierului vechi.Cred ca depinde de cat de rar e, daca e f rar, are valoare mult mai mare.

Edited by ionutz_joe2009, 12 June 2018 - 20:03.


#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
Numai experti in anticariat pe topicul asta.

#12
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 09.08.2009
Ceva asemanator era si utilajul tau: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AG1MnXkHhlM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T_0poJpCD18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florynsv, 12 June 2018 - 20:28.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
https://www.google.r...1&bih=925&dpr=1
Attached File  motor diesel.JPG   52.19K   76 downloads
Ia uita-te putin pe aici, poate gasesti ceva care sa te ajute

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEmigrant, on 12 iunie 2018 - 19:25, said:

Nu știu dacă este secțiunea corectă pentru asta dar nu am găsit una mai relevantă.
Deci în spatele curții zace o mașinărie germană veche pe care cineva dorește să o cumpere și pentru care trebuie să-i fac un preț. Problema este că nu am nici cea mai mică idee cât ar valora. Am auzit că a fost folosită în fabrica locală de lână (din Măneciu) dar nu știu exact dacă pentru prelucrarea lânei sau nu. Am cercetat pe internet și nu am găsit absolut nimic despre compania care a produs-o, în schimb, căutând despre compania producătoare, am găsit câteva mașinării foarte asemănătoare cu aceasta, de la alte companii, despre care scria că ar fi fost folosite pentru prelucrarea lemnului și erau de la 1905-1906. Poate că prelucrau lemn cu ea în fabrica de lână? Habar nu am. Tot ce mai știu despre ea este că a fost produsă în cartierul Lindenau din orașul german Leipzig (după cum scrie și pe ea). Cât despre motor, nu știu dacă mai funcționează sau nu. Nu am găsit nimic relevant pe internet care să mă ajute să fac rost de o părere, o estimare sau o evaluare. Știți cumva ceva? Orice despre ea? Sau știți cumva despre ceva sau cineva care m-ar putea ajuta cu o părere, o estimare, o evaluare?
Mulțumesc.
Nu o da la pret de fier vechi! Ar fi pacat... Eu nu stiu ce este si ce face aceasta masinarie, insa are peste 100 de ani. Daca tot vrei sa faci asta, eu iti ofer dublul pretului [fierului] la kilogram.

#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pare a fi un motor diesel foarte vechi folosit la irigatie, sau poate la scoaterea apei din fantana.
Nu o da la fier vechi, ala este un motor foarte rar, mai repede il vinzi pasionatilor/colectionarilor, pare sa aiba peste 100 de ani.
Scrie numele producatorului ca in poza nu prea se vede.
Ala care vrea sa o cumpere ce vrea sa faca cu ea ? daca este colectionar/pasionat vindei-l lui, daca vrea sa o dea la fier vechi mai bine refuzi si o dai cuiva pasionat, poate chiar un muzeu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u2KkRH2NsJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b4pNEDZgDzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a5NVOGmrb7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TcXl66H9rOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au existat si tractoare cu motoare similare (1 cilindru):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nbNWcog2gx4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 21:32.


#16
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Pare un motor cu cap incandescent, la cat pot sa vad in poza. Un fel de precursor al motorului Diesel. nu stiu sa-ti spun un pret, chestiile astea n-au un pret fix. Daca vrei, pot da o fuga pe la tine sa-l vad "live", poate aflam mai multe. sunt din Ploiesti.
La fel de bine poate fi un motor "hit and miss", dar din poze nu-mi dau seama. Astfel de motoare s-au folosit pe la omienouasutesiceva.

Edited by yo9hrb, 12 June 2018 - 21:10.


#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E un motor diesel cu un piston.
      Nu cred ca e din 1905. Poate se foloseau in Germania in 1905. In Romania am vazut motoare din astea inca functionale in 1985. Facusera rromii taietoare de lemne din ele si chiar aveau succes.
    Cred ca nu e recomandat sa vinzi fieratania deocamdata. Presupun ca un colectionar ar plati bani buni.

#18
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stiu ca alea pe care le puneau pe taietoarele de lemne erau motoare de parca sa zic nu stiu ce masina (camion) ruseasca pt transport diverse.Asta , la cum arata , dupa constructie (sau mai bine spus forma), pare mai vechi, mai pe la inceputuri.Mie imi pare motor multifuctional sau folosibil in mai multe industrii.Prin clipuri am vazut ca peste volant se punea o banda si se angrenau diverse.

Edited by ionutz_joe2009, 12 June 2018 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate