Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Spike uri, da au ba?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Seara buna,

Nu stiu daca s a discutat in "cadru organizat" sub egida unui topic dedicat pe aceasta sectiune. Am mandretile de spike uri venite cu boxele  insa pana acum nu am gasit cu cale sa le montez. Ce parere au colegii care au experimentat tepusele magice? E diferenta audibila sau pot ramane linistite in tipla ca nu fac absolut nimic ?

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
De ce nu le montezi totusi si sa ne spui daca observi vreo diferenta la sunet? E vara ,cald ,dar merita un mic efort.
Abia dupa aia putem discuta.

#3
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Tocmai de asta, pentru ca nu stiu daca merita acel mic efort. Daca nu le am montat la sfarsitul iernii cand am cumparat boxele, cu atat mai putin curios sunt pe vara si cald. Sper totusi ca experienta mea nu este "mandatorie" pentru dezvoltarea topicului, cred ca subiectul poate fi util si altora.

Edited by audiofidel, 12 June 2018 - 20:28.


#4
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Merită, vibraţiile sunt eliminate! Ale mele stau pe discuri care protejează pardoseala.

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Merita cu siguranta, cel mai mai bun mod de decuplare mecanica este cu spike-uri.Ideal ar fi sa fie cat mai ascutite si sa pice pe suporti pentru a nu deteriora suprafata podelei.
Deobicei basul devine mai ferm, mai precis si mai controlat, apoi scena si focusul apar mai bine definite.Posibil sa creasca si transparenta daca incintele sunt capabile de o rezolutie buna.

#6
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Dacă picioruşele conice au contact solid şi cu boxa (nu prin vreo piesă intermediară din cauciuc sau altceva elastic), şi cu podeaua (adică sunt aşezate cu vârful direct pe o suprafaţă tare şi nu se adâncesc în vreun covor sau ceva, să facă contact şi prin suprafeţele laterale ale conului), îţi spun legile fizicii ce se va întâmpla: nimic. Mişcarea laterală a boxei în răspuns la mişcarea membranei difuzorului se transmite către podea prin forţa de frecare picioruş-podea. Poţi consulta formula forţei de frecare şi o să găseşti că mărimea suprafeţei de contact nu a-pa-re. Deci că stă boxa pe suprafaţa aia solidă cu toată "burta" sau pe picioruşe solide conice, sferice sau în formă de Moş Crăciun, tot dracul ăla e.

Orice decuplare mecanică se face cu elemente elastice, punct.

Edited by donjoe, 13 June 2018 - 19:26.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Forta de frecare e una iar transmiterea vibratilor de la un corp la altul e cu totul altceva.

Edited by edigee, 13 June 2018 - 21:01.


#8
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Da, dacă forţa exercitată vibratoriu e normală la suprafaţa de contact nu mai intervine şi frecarea că e doar "împingere" directă. :) Care nici atât nu se atenuează prin forma suprafeţei de contact ci tot numai prin material elastic, în care să se poată pierde din forţele alea transformându-se în căldură.

Spike-urile ajută dacă se împlântă în covor gros (decuplează într-o oarecare măsură) sau dacă se înfig într-o podea din lemn şi ţintuiesc boxa pe loc (cuplează mai tare şi pot ajuta la reproducerea mai fidelă a tranzienţilor, plus s-ar putea să adauge ceva la cantitatea de sub-bas că vor cupla şi podeaua să emită başi împreună cu incinta). Explică un fabricant de boxe care a evitat problemele astea montând difuzoarele vertical în incintă:

Quote

If the cabinet or stand has spikes driven into a wood floor, the woofer can barely move the floor/cabinet combination because the floor is so heavy. The speaker just shakes the floor a bit (and the shaking floor is felt as deep bass). If the spikes just go into carpeting, there is almost no benefit from added mass. The only benefit is from the resistance of the spike moving through the carpet and this resistance reduces the back and forth movement– a measurable improvement. If the spikes are sitting on metal disks to prevent damage to the floor or carpet, the only benefit is cosmetic – they look neat!
[...]
Spikes that are driven into a wood floor (or firmly into carpet) can give an audible benefit to traditional box speakers. Otherwise spikes are purely a cosmetic statement.
https://ohmspeaker.c...s/spikes-yikes/

#9
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Și pe lângă cuplare/decuplare față de suprafața pe care stau mai există discuția cu clătinarea boxei în timpul funcționării, cu atât mai gravă cu cât wooferul e poziționat mai sus. Pentru asta cică s-ar folosi piciorușele ascuțite ca să asiguri puncte clare de contact și să nu te bazezi pe forma suprafeței inferioare a boxei sau a podelei:
[ http://www.audioaffair.co.uk/blog/wp-content/uploads/2015/01/blogimage2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar atunci trebuie să ai exact 3 piciorușe, altfel iarăși n-ai garanția unui plan stabil. Posted Image

Edited by donjoe, 14 June 2018 - 13:55.


#10
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

As reinvia putin acest thread.
Spike-urile trebuie sa fie neaparat din metal? pot fi si de lemn?
Trebuie sa aiba neaparat forma conica?

Thx all,
Dan.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Spike-urile se folosesc pt a decupla boxa ,dpdv a vibratiilor de orice fel , de suprafata pe care este asezata.
Exista si alte solutii in afara de spike-uri.
Nu se foloseste lemnul.
Denumirea de spike inplica forma conica.
https://www.google.c...iw=1499&bih=774

Edited by edigee, 14 September 2020 - 09:15.


#12
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
ok.
Infiletate in boxe sau cu adeziv?

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Cauta solutii nedestructive. Fara gauri in boxe. Eventual si o placa ceramica groasa.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Eu stiu putin invers. Pentru decuplare se folosesc picioruse adezive din silicon iar pentru cuplare, sa transmiti vibratia in podea, se folosesc spike-uri rigide metalice. Unele boxe au un spike central prins direct pe placa de la fata boxei pe care stau difuzoarele ca sa transita vibratiile in podea direct si de pe aceasta placa. Asa scrie in manualul boxelor. Acum nu stiu...

#15
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Boxele (Indiana LIne) 561 vin cu picioruse mici de cauciuc sau ce or fi.
ma gandeam sa le pun spike-uri.
am gasit la fratii cu ochii mici in jur de 10$. LA noi nu am gasit mai jos de 80-90 roni setul.

https://www.aliexpre...earchweb201603_

#16
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 14 septembrie 2020 - 09:12, said:

Spike-urile se folosesc pt a decupla boxa ,dpdv a vibratiilor de orice fel , de suprafata pe care este asezata.
Dacă judecăm puțin fizic, poate „decuplezi” din punctul de vedere al vibrațiilor pe orizontală, pentru că pe verticală nu decuplezi nimic. Pe de altă parte, permițând incintei să se deplaseze în sens opus mișcării membranei (pentru că asta se întâmplă), o parte din puterea aplicată boxei se va transforma în lucru mecanic de accelerare și decelerare a întregii boxe în plan orizontal, de „dans” al boxei pe podea. Care e avantajul? Sper că nu basmul că devin bașii mai buni.

#17
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
https://www.audiohol...2019s-the-point

eu inteleg ca singura lor menire este de a nu transmite vibratiile in podea, pereti etc si de a minimiza miscarea boxelor din cauza vibratiilor.

#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Adică în exact ce mod minimizezi mișcarea a ceva prin faptul că în loc să-l ancorezi cât mai ferm de altceva care nu se mișcă, tu îi dai libertate suplimentară de deplasare?
În mod paradoxal pentru această teorie, cea mai bună modalitate de montare a unor boxe este încastrarea în perete.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 September 2020 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate