Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

A1 si inaltime.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
_steli_

_steli_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2018
Salut, am si eu nevoie de putin ajutor.
Ma gandesc de ceva timp sa dau pentru permis categoria A1 pentru ca deja am 16 ani si la 18 nu intentionez sa-mi cumpar o masina, o sa merg tot pe o motocicleta pentru ca imi place stilul asta.
Deci
Inaltimea mea este de 1.98 si am inteles ca pot conduce doar motociclete de 125 cm3, nu sunt prea inalt pentru una ? adica nu vreau sa arat ciudat pe ea..
Aveti ceva recomandari pentru inaltimea mea ? o motocicleta mai inalta ceva..
Examenul este greu ?
Am inteles ca este sala si poligon
Pe ce ar trebui sa ma bazez mai mult ?
Astept raspunsurile voastre, multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 _steli_, on 12 iunie 2018 - 17:41, said:

adica nu vreau sa arat ciudat pe ea..


Tu vrei sa arati cool sau sa respecti legea?

Legea prevede clar "motociclete cu cilindree maxima de 125 cm3".

Edited by MembruAnonim, 12 June 2018 - 17:48.


#3
_steli_

_steli_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2018

 MembruAnonim, on 12 iunie 2018 - 17:44, said:


Tu vrei sa arati cool sau sa respecti legea?

Legea prevede clar "motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3".
eu m-am referit ca
nu vreau sa arat ciudat pe ea in sensul inaltimii mele
gen motocicleta sa fie prea mica si eu prea mare

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
O sa arati perfect Posted Image

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   57.17K   16 downloads


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 _steli_, on 12 iunie 2018 - 17:46, said:

eu m-am referit ca
nu vreau sa arat ciudat pe ea in sensul inaltimii mele
gen motocicleta sa fie prea mica si eu prea mare

Atunci astepti pana la 18 ani ca sa iti iei permisul si motocicleta dorita. Pana atunci nu ai ce face, trebuie cilindree maxima de 125cm3

Edited by MembruAnonim, 12 June 2018 - 17:49.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 _steli_, on 12 iunie 2018 - 17:41, said:

Examenul este greu ?
Am inteles ca este sala si poligon
Pe ce ar trebui sa ma bazez mai mult ?

nu dai un examen de trecut din generala in liceu, ci de obtinere a unui permis. acel permis iti da voie sa circuli pe strazile patriei, unde trebuie sa stii legislatia ca sa nu sari in fata unuia care are prioritate de trecere, sa dai prioritate inclusiv pietonilor, sa stii cand poti pleca sau nu pe un anume drum, etc.

cat despre poligon ... arati ca esti in stare sa mergi pe cele 2 roti si nu o tot cauti pe a 3-a pe jos prin fata unei masini in plin trafic, ca stii sa manevrezi un astfel de motor, ca nu rotunjesti bordurile, ca nu te sui pe trecerile de pietoni cand uiti ca trebuie sa franezi, chestii de genul.

asadar, crezi ca este vreuna mai putin importanta decat alta? cand esti in trafic, pe langa viata ta, trebuie sa mai ai si grija celor din jur, direct sau indirect. ambele concura la ideea ca seara sa ajungi si tu si ceilalti intregi acasa.

#7
_steli_

_steli_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2018

 Dany_Darke, on 12 iunie 2018 - 18:08, said:


nu dai un examen de trecut din generala in liceu, ci de obtinere a unui permis. acel permis iti da voie sa circuli pe strazile patriei, unde trebuie sa stii legislatia ca sa nu sari in fata unuia care are prioritate de trecere, sa dai prioritate inclusiv pietonilor, sa stii cand poti pleca sau nu pe un anume drum, etc.

cat despre poligon ... arati ca esti in stare sa mergi pe cele 2 roti si nu o tot cauti pe a 3-a pe jos prin fata unei masini in plin trafic, ca stii sa manevrezi un astfel de motor, ca nu rotunjesti bordurile, ca nu te sui pe trecerile de pietoni cand uiti ca trebuie sa franezi, chestii de genul.

asadar, crezi ca este vreuna mai putin importanta decat alta? cand esti in trafic, pe langa viata ta, trebuie sa mai ai si grija celor din jur, direct sau indirect. ambele concura la ideea ca seara sa ajungi si tu si ceilalti intregi acasa.
am inteles asta foarte bine, multumesc
cat despre inaltime ?

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Ia-ti un chopper sau un cruiser, asa nu o sa pari inalt pe motocicleta.

#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pai daca visezi la "vitezane", nu prea ai optiuni, mai ales ca alea de 125 fac doar ceva zgomot (LE: a se citi "alea de 125 doar paraie") si cam atat...
La inaltimea ta deja te cam uiti spre Adventure, gen Derbi Terra Adventure 125, Honda Varadero XL125V (desi astea sunt in zona 800-820mm inaltime) sau Yamaha WR125X (920mm) ori Yamaha XT125R (860mm).
Mai ai si optiunea de cruiser, gen Yamaha Virago 125, dar deja e chestie de gusturi.

Edited by Lowrider, 12 June 2018 - 18:40.


#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
De cand nu am mai auzit cuvantul "vitezane"...

Orice sub 500 va parai fara sa faca ceva, iar in timp vei observa ca vei cere mai mult.
Fa-ti calcule daca merita sa iei un motor de 125 sau mai stai 2 ani pe bara si iei un motor mai capabil. Desi jucaria aia de 125 are suficienta putere si viteza sa-ti faca rau si in acelasi timp sa te pregateasca pentru motoarele mai grele si mai puternice.

Inaltimea ta se preteaza la un motor stil cruiser/chopper, pozitia fiind cu "bocancii in vant", mai placuta si mai comoda la drum lung si vei parea mai firesc pe acel motor.

Asfalt uscat si spor la cumparaturi!

Edited by connectorxp, 12 June 2018 - 21:06.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 _steli_, on 12 iunie 2018 - 17:41, said:


Inaltimea mea este de 1.98 si am inteles ca pot conduce doar motociclete de 125 cm3, nu sunt prea inalt pentru una ? adica nu vreau sa arat ciudat pe ea..
Aveti ceva recomandari pentru inaltimea mea ? o motocicleta mai inalta ceva..


Cauta un enduro.

#12
_steli_

_steli_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2018

 adisz, on 13 iunie 2018 - 14:04, said:


Cauta un enduro.
stii vreun model anume ?

#13
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Exista motociclete inalte la 125 - enduro sau adventure
pentru chopper la asa motor nu pica bine - sunetul e din alt film, la 125 e motor de turatie nu suna a choper

nu asculta pe cei care spun sa astepti - ia ceva sa faci practica, mai bine mergi incet si cu grija decat sa stai pe bara sa te uiti la motoare mari, nu uita ca pe sosea sunt si motoare limitate de 49 cmc

oricum la 18 ani abia poti sa dai A2, pana atunci mai evoluezi

cauta o motocicleta ingusta si in oras vei fi fericit, mergi mai repede decat orice masina ca toate stau la stop, in Bucuresti viteza medie a masinilor e pe la 14 km/h

si poti gasi si scutere la 125 cm care depasesc la demaraj chiar motociclete de 500 cmc daca bikerii schimba mai greoi vitezele

Edited by Oxigen1234, 13 June 2018 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate