Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

New Residence Miroslava, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

View Postioanok, on 12 iunie 2018 - 15:46, said:

@robylup: Strada Viorica Micle e domeniul public de anul trecut si probabil in viitorul apropiat (2-3-4 ani) o sa fie si asflatata. Canalizare nu exista in zona si nici nu cred ca o sa vina curand. Cea mai mare grija ar trebui sa fie distanta fata de reteaua de 110KV. Sunt case construite la vreo 20 de m de ea, asa ca trebuie sa vezi la fata locului. Pe partea dreapta fata de cartierul la care faci referire construieste un alt dezvoltator, foarte aproape de firele de inalta tensiune. Gunoiul se ridica odata pe saptamana, joia, trebuie sa scoti tomberonul la poarta dimineata. In general dezapezirea se face in timp util. Un alt aspect de luat in seama pentru cartierul respectiv este latimea drumului care face legatura cu drumul judetean. Cartierul este cam la 350 de m fata de judetean iar drumul care face legatura (fiind donat catre primarie cel mai probabil are 8m latime) e cam ingust si plin de masini, fiind case pe ambele parti.

https://dexonline.ro...ie/deszăpezire

#74
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Un comentariu scurt, deși am înțeles că nu vrei exact casa din prima pagină .
Am înțeles de pe alte topicuri că ar fi probleme cu acele acoperișuri mediteraneene care nu se potrivesc
cu iernile de la noi .


#75
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Da, pana la urma am fost de 3 ori acolo, casele sunt f ok si bine construite, locatia e naspa tare, chiar daca e aproape de asflat, nu e la asflat si n-am chef sa respir tot praful de acolo. Pana la urma am renuntat.

#76
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am inteles, casele acestea erau cu fosa pana la urma, canalizarea nu e ajunsa in acea zona nu ?
Daca ajung si eu prin Iasi as trage si eu o fuga sa vad cum arata, acoperisul pana la urma este din tigla ceramica peste placa de beton, sau ce fel este ?
Sunt si case care au loc pentru un garaj sau macar un carport sau la toate e spatiul tot asa super mic ?

#77
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Toate au acelasi loc de parcare, exact ca in poza, sunt unele care au mai mult teren interior. Au canalizare, acoperisul este de tabla pe structura de lemn, pod clasic. Ele sunt f ok ca structura samd, dar pana ajungi la ele, de pe sosea pana intra in complex, e un drum cu piatra care sigur iarna e varza.

#78
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Poți să pui o poză cu locația exactă a acestui complex ? Sau pe privat ?
Deci sunt legate la canalizare casele, nu sunt cu fosa septica ? Eu am înțeles de la cineva că nu este canalizare în acea zonă .
Și o întrebare mai curioasă din partea mea, pentru cei care lucrează în oraș ambii soți, cum se asigură protecția unei asemenea case pe timpul zilei ? Se bazează pe relația cu vecinii, sau sunt alte modalități de monitorizare a proprietății gen camere video, firme de pază etc .
PS Și mie mi-ar plăcea o casă fără prea mult teren, dar totuși parcă un garaj și 50-100 mp unde să alerge un copil după o minge n-ar strica, altfel nu prea mai există nici un avantaj față de un apartament cu loc de parcare garantat .
De exemplu ptr mine combinația apartament + garaj + locul de parcare din fața garajului mi se pare combinația perfectă pentru oamenii care nu sunt pasionați de grădinărit, dar în Iași nu cred că există așa ceva .

Edited by bbogdanmircea, 31 August 2018 - 11:00.


#79
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu pana la urma am renunta la casa in apropierea Iasului, avand una in Voinesti, am ales sa ma mut la bloc in Valea Lupului intr-o cartier "inchis".
Tot ce am vizitat in apropierea Iasului e facut ca sa castige dezvoltatorul, ce-am gasit mai bun era in Valea Ursului si e la cativa km de Voinesti, nu ma avantaja. Se construieste haotic, fara utilitati, sau utilitati partiale cu promisiunea ca vor venii candva, casele multe dintre ele sunt construite binisor dar atat.
Cat despre paza, la Voinesti am un alsacian si un maidanez care patruleaza, cateva proiectoare pe led cu senzor si contacte magnetice la geamuri si usi+camere. Daca esti in toane bune cu vecinii, e un mare plus, eu am cautat sa ii ajut ca sa pot apela la ei.

Attached Files



#80
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Ce se mai șterg postări de pe aici.
Interesele sunt mari...

#81
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostMihaiRo77, on 03 septembrie 2018 - 18:50, said:

Ce se mai șterg postări de pe aici.
Interesele sunt mari...
ce post ti s a sters?

#82
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Nu merita sa îmi pierd timpul sa scriu.
Și aici exista "statul paralel"...

Edited by MihaiRo77, 03 September 2018 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate