Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

New Residence Miroslava, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:05, said:


Mare nu se referea la marime, de asta am spus ca am uitat ghilimelele.
Nu exista cartier rezidențial în Iași. Punct.
Dute la Botoșani la întrare sa vezi ce înseamnă cartier rezidențial: paza privata, acces cu bariera, drumuri late, trotuare, lac privat.

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:06, said:


Exact si locatia imi place, putem trece mai departe fara sa ne cacam in gusturile omului?
Daca îți place locația restul nu mai contează. Izolația și restul se pot rezolva pe parcurs.

#20
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostEduard55, on 12 iunie 2018 - 11:08, said:

Nu exista cartier rezidențial în Iași. Punct.
Dute la Botoșani la întrare sa vezi ce înseamnă cartier rezidențial: paza privata, acces cu bariera, drumuri late, trotuare, lac privat.


Daca îți place locația restul nu mai contează. Izolația și restul se pot rezolva pe parcurs.
Nu ma duc! Te legi de semantica doar ca sa faci o postare. Nu intelegi sarcasmul de nici o culoare.

#21
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 10:42, said:

casutele astea le combina pe ambele, stai la casa cu avantajele de la bloc.
Să îmi spui de câte ori trece masina de la salubrizare pe acolo sa spele strada, dacă se matura strada zilnic, dacă poți sa ajungi pe jos pana în centru, dacă tot combina avantajele de la bloc...

#22
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostEduard55, on 12 iunie 2018 - 11:08, said:

Daca îți place locația restul nu mai contează. Izolația și restul se pot rezolva pe parcurs.
Izolatia da, canalizarea cu probleme sau dezapezirea iarna e posibil sa nu se rezolve niciodata.

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Mergi si masoara tu cu ruleta ta, nu te baza doar pe schita lor.
Trebuie sa ai dormitoare de minim 12mp, sufragerie de minim 18mp, loc de luat masa de 8mp, baie de 4,5mp, spatii pentru depozitare.
Schitele vazute de mine pentru Lazar Residence nu prea se incadrau.

Din poze par mult mai putin de 750m si sunt suficiente contraexemple, chiar in comuna ta sau viitoare in care s-a construit chiar langa liniile de 110KV.
Parca 6m trebuie sa fie intre cladiri, 1,5m  distanta de la limita de proprietate pana la cladire. Sa ai loc sa plantezi cativa copaci sa iti asigure ceva intimitate fata de vecini, cativa copaci de tuia.

Locul de munca se mai schimba, fie firma, fie sediul ei. Dar si casa se poate schimba.

#24
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:11, said:


Izolatia da, canalizarea cu probleme sau dezapezirea iarna e posibil sa nu se rezolve niciodata.
Ei nu... Știe dezvoltatorul sigur ca se baga canalizare la anul și se asfaltează.
Sari repede cu banul ca altfel pierzi pontul.


#25
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostEduard55, on 12 iunie 2018 - 11:10, said:

Să îmi spui de câte ori trece masina de la salubrizare pe acolo sa spele strada, dacă se matura strada zilnic, dacă poți sa ajungi pe jos pana în centru, dacă tot combina avantajele de la bloc...
Nu vine in buricul Iasului, la 2 minute de Palas, acolo de ce ar veni? :)
Nu ma interesaza sa ajung pe jos in centru, ajung acum si ce aventura e...

View Postvestale, on 12 iunie 2018 - 11:15, said:

Mergi si masoara tu cu ruleta ta, nu te baza doar pe schita lor.
Trebuie sa ai dormitoare de minim 12mp, sufragerie de minim 18mp, loc de luat masa de 8mp, baie de 4,5mp, spatii pentru depozitare.
Schitele vazute de mine pentru Lazar Residence nu prea se incadrau.

Din poze par mult mai putin de 750m si sunt suficiente contraexemple, chiar in comuna ta sau viitoare in care s-a construit chiar langa liniile de 110KV.
Parca 6m trebuie sa fie intre cladiri, 1,5m  distanta de la limita de proprietate pana la cladire. Sa ai loc sa plantezi cativa copaci sa iti asigure ceva intimitate fata de vecini, cativa copaci de tuia.

Locul de munca se mai schimba, fie firma, fie sediul ei. Dar si casa se poate schimba.
Multumesc, sfaturi pertinente, dau o bere.

#26
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postvestale, on 12 iunie 2018 - 11:15, said:

Locul de munca se mai schimba, fie firma, fie sediul ei. Dar si casa se poate schimba.
Una poziționată bine da, una la naiba în paispe mai greu...

#27
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostEduard55, on 12 iunie 2018 - 11:16, said:

Ei nu... Știe dezvoltatorul sigur ca se baga canalizare la anul și se asfaltează.
Sari repede cu banul ca altfel pierzi pontul.
Uite ca stii si sarcasm Posted Image
Exact de asta imi este frica, cealalta casa a fost la tara, nu am avut pretentii decat de cla constructor, ca de la primarie nu aveai ce sa ceri.

#28
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:18, said:


Nu vine in buricul Iasului, la 2 minute de Palas, acolo de ce ar veni? :)
Chiar nu vrei sa înțelegi ca Lazăr rezidence nu e în centru?
Ai strada lata cu trotuare pana acolo? Nu.

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:19, said:


Uite ca stii si sarcasm Posted Image
Exact de asta imi este frica, cealalta casa a fost la tara, nu am avut pretentii decat de cla constructor, ca de la primarie nu aveai ce sa ceri.
Și asta nu e la tara?

#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostEduard55, on 12 iunie 2018 - 11:08, said:

Daca îți place locația restul nu mai contează. Izolația și restul se pot rezolva pe parcurs.
Mai putin locul de parcare nu se poate rezolva pe parcurs.
Masina va sta forever in fata portii in soare cu usile inchise si alarma armata.

Edited by TheWarrior, 12 June 2018 - 11:22.


#30
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostEduard55, on 12 iunie 2018 - 11:20, said:

Chiar nu vrei sa înțelegi ca Lazăr rezidence nu e în centru?
Ai strada lata cu trotuare pana acolo? Nu.
Da, am strada lata cu trotuare pana acolo.

View PostTheWarrior, on 12 iunie 2018 - 11:21, said:

Mai putin locul de parcare nu se poate rezolva pe parcurs.
Masina va sta forever in fata portii in soare cu usile inchise si alarma armata.
Tehnic s-ar putea face ceva la locurile alea de parcare

#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:24, said:

Tehnic s-ar putea face ceva la locurile alea de parcare
Da, e o idee. Locul de parcare e cel mai important, pt ca masina e cea care te duce in oras, altfel.....
Inainte de a vedea punctele forte, trebuie vazute punctele slabe ale unei locatii.
Daca primele bat pe cele secundare e ok, altfel....nu trebuie sa va lasati amagiti de de o anume arhitectura sau mai stiu eu ce.

#32
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@TheWarrior asa este, masina este f importanta si la fata locului se poate vedea mai clar daca se poate construi ceva acolo, chiar in colaborare cu vecinul. Asta incerc sa fac acum, sa caut minusurile. Comuna e ok, daca nu ma insel e cea mai bogata din tara, dar ma intereseaza daca primaria se va implica in noua strada, iau dat si nume. Nu ma las amagit de arhitectura dar si asta e o cerinta, nu vreau sa o mai iau de la 0 cu o casa si ceea ce ofera dezvoltatori e lipsit de creativitate.

Edited by robylup, 12 June 2018 - 11:34.


#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să nu te superi pe mine inițiator.
E frumoasă casa ca model. Și locația. Eu m-aș muta în pădure dacă aș avea loc.

Însă casa e mică rău de tot. Nu neapărat mică dar sunt camerele foarte mici. Și curtea la fel e tristă. Am zis curte ? Scuze că de fapt nu ai curte. E un culoar pe lângă casă.
Plus că ții mașina la poartă.

Dacă e nămol pe stradă și ai geamul deschis îți sare nămol pe covor.
Zici că locuiești în stradă.

E un fel de garsonieră dar pe pâmânt.
Mai caută.
Scuze încă o dată.

Uite idei


Attached File  COMING-OF-AGE-IN-SUBURBIA.jpg   812.98K   54 downloads


Attached File  dsc_0021.jpg   906.42K   51 downloads

Edited by exceswater, 12 June 2018 - 11:53.


#34
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:33, said:

@TheWarrior asa este, masina este f importanta si la fata locului se poate vedea mai clar daca se poate construi ceva acolo, chiar in colaborare cu vecinul.
Se poate face un sopru cu acoperisul intr-o apa, poate lasat spre spate, comun pt ambii vecini.
E important sa nu bata soarele pe masina si sa nu se puna gheata, zapada pe parbriz.

#35
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@exceswater multumes pentru raspuns si nu trebuie sa iti ceri scuze, e pararea ta si ai expuso cu bun simt si pertinent.
Ca sa iti raspund, nu caut palat, nu caut casa in care sa ma plictisesc de dat cu mopul si aspiratorul. Caut un camin in care am unde sa dorm, mananc, ma spal si imi petrec timpul liber cu familia. Faza cu lipsa terenului nu ma afecteaza cu nimic, cum nu am la bloc, nu am nici acolo. Faza cu masina e o problema, sper sa fie singura. Garsoniera pe pamant i-ai zis bine si tehnic cam asta e, dar suprinzator nu ma deranjeaza :)

@TheWarrior exact la asta ma gandeam si eu, facut din lemn exact in ton cu gardul

#36
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 11:19, said:

Exact de asta imi este frica, cealalta casa a fost la tara, nu am avut pretentii decat de cla constructor, ca de la primarie nu aveai ce sa ceri.

Oricat ar parea de surprinzator sa stii ca ceea ce tine de primarie: curatenie, deszapezire e relativ ok:

- gunoiul se ridica joia, intotdeauna;
- asta iarna strazile asfaltate s-au curatat relativ repede, la cele doua ninsori.
- satul are canalizare si din cate imi dau seama constructiile noi sunt legate la canalizare.

Si mie-mi par casele cam ingramadite, spatiul foarte limitat iar caile de acces iarasi foarte inguste. Unde stau eu, sunt doar 5 case pe o alee (3 pe o parte, 2 de cealalta parte), fiecare casa doua masini si uneori mai apar situatii cu blocari de masini. Inca ne intelegem, vecinii intre noi, nu au fost probleme dar .... e un aspect care trebuie avut in vedere.

Referitor la transport, nu te baza pe cel public, chiar daca sunt multe sunt sub orice critica microbuzele si foarte aglomerate.
Drumul catre Belvedere e jalnic, daca ai sa cobori pe centura intr-adevar e bun drumul dar sunt ceva km (buni ) in plus. De unde stau eu am 6 km pana la Palas (pe la Belvedere), pe centura drumul cred ca se dubleaza (prin Pacurari). Nu am facut traseul asta dar inteleg ca dimineata Pacurari - Podu Ros e un calvar.
Ca reper, dimineata plecat de la 7.35 de acasa se ajunge, prin Galata, la Colegiul National (corpul de langa Parcul Closca) intr-un interval de 25 - 40 de minute (depinde de zile, in legatura directa cu programul copiilor).

Problema e ca traficul devine din ce in ce mai aglomerat iar zona mai populata. De la un an la altul, in mod vizibil. Iar caile de acces raman aceleasi. In ritmul asta zona se sufoca in cativa ani.

Acum eu nu imi dau seama unde e ansamblul asta rezidential (la iesirea sprea Valea Ursului, pe partea stanga?)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate