Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Concediu in zona exotica - recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 debusy, on 11 iunie 2018 - 10:42, said:

In mare parte ai dreptate de ceea ce zici. Fetita noastra a avut primul zbor cu avionul de pe la 6 luni, de atunci am tot zburat de vreo 4 ori pe an, nu am avut deloc probleme cu ea, mai ales daca are activitate e chiar f cuminte. De 2 ori a plans (nu urlat), la aterizari ca o dureau urechile (insa poate o sa gasim o solutie pentru aceasta problema). Faza e ca... nu am putea sa mergem in vacanta/ concediu fara ea, nu am incercat si nici nu ne-am gandit vreodata sa incercam. Mereu am luat-o dupa noi oriunde am fost, ne-am bucurat impreuna cu ea.

Jos palaria pentru cele de mai sus.

 debusy, on 11 iunie 2018 - 10:42, said:

Pentru acea zona a caraibelor (inclusiv mexic), in ce perioada ar fi ok? Sa nu prindem nici ploi, nici taifune nici uragane Posted Image

Perioada optima este incepand din noiembrie.Ploile,cate vor fi,apar din neant si dispar la fel cum au aparut.De sarbatorile de iarna,Craciun,Anul nou,preturile o iau razna.
Air France vis a vis de Turkish Airlines sunt o comapnie de duzina.Francezi,ce sa le ceri mai mult.
Daca doresti excursii la fata loclui,eu iti recomand sa le faci cu "localii".Primesti in proportie de 99% acelasi lucru,la jumatate de pret.
Sa alegi TUI sau Neckermann sau Thomas Cook,au preturi chiar bune.
De asemenea,avand in vedere si junioarea/juniorul iti recomand sa alegi un hotel pe plaja.Nu stii niciodata cand ai nevoie de camera.
Eu am fost in Mexic (la superlativ) si in R.Dominicana (7,5-8 datorita localnicilor si de multe ori a calitatii serviciilor),ambele excursii in perioada 20.25.11 - 04-09.12.Vreme excelenta,apa senzationala,plaja de vis.
Locurile in avion le poti lua dupa preferinta.In cazul vostru este ideal sa ceri combinatia de trei locuri (depinde de aeronava unde se afla,la margine sau la mijloc).Detaliile zborului le gasesti pe internet dupa ce ai biletele in mana.

Despre perioada optima pentru concedii in Caraibe,aici:
http://www.girodelmo...sa-calatoresti/
dar mai sunt o gramada de sfaturi pe internet.

#20
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Noi avem o fetita de putin peste 3 ani, care zboara de 2-3 ori pe an si care a fost si in locuri exotice. Dar foarte sincer, nu prea merita. Mai trebuie sa mentionez ca nu prea suntem fani al resorturilor all inclusive (de fapt al resorturilor in general, preferam concediu individual), dar ptr urmatorii ani trebuie sa ne reorientam ceva.

De ex primavara 2017 cand a implinit 2 ani am fost impreuna cu bunicii 14 zile pe La Digue, zbor direct. Totul super, plaja in fata usii. Ptr noi ceva doesebit sa petrecem 14 zile impreuna, din cauza jobului avem putin timp la dispozitie impreuna. Dar practic ce am facut acolo, puteam sa facem oriunde pe lume, desigur unde exista mare/soare/plaja.
Cateva luni mai tarziu am facut tot un concediu individual, impreuna cu alte 2 familii am inchiriat o finca cu pool si toate necesitatile in Mallorca. Deja fiimea a avut mai multa action fiind in total 5 copii.
Am mai fost cu ea in Teneriffe, Resort cu action ptr copii, miniclub, minidisco etc. Noi la genul asta de concediu vom ramane ptr urmatorii cativa ani, ptr ca fiimea are nevoie de ceva action sub forma de minidisco&miniclub. Nu numai, dar cel putin 1-2 ori pe an.

Daca vrei neaparat sa zbori mai departe, poti alege de ex un Resort cu multa action din Dom Rep ( Iberostar sau Riu de ex). Dar cum spuneam mai sus, nu stiu daca merita. Poti alege un resort asemanator si in Turcia, Grecia, Spania etc. Mai aproape si mai putin stres. Noi am ales de ex ptr toamna viitoare Grecia (Creta).

#21
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

 alexxxxx, on 11 iunie 2018 - 10:58, said:

La aterizare dati-i sa manance ceva ca sa n-o doara urechile.
Ca sfat pertinent as zice sa iei oriunde gasesti un zbor direct, nimic nu e mai comod ca un zbor direct, chiar daca e mai scump. Cuba nu-i pentru mers cu copil mic, daca vrei sa intelegi ceva. Seychelles nici atat, pierzi toata ideea locului. As zice ceva la tarc ori prin Egipt, sau dominicana ceva, insa sa fie pana prin 15 august in Caraibe. Malaezia e iarasi foarte ok pt mers cu copii, in general tarile islamice. Eu plec cu al meu in Zanzibar vara asta si in Panama de Craciun. Dar deja ma inteleg cu el, la 2 ani si ceva e cu totul alta treaba.
I-am mai dat bomboane moi ca sa le mestece, am mai incercat cu pufuleti (ca astia ii plac), insa cam degeaba. Chiar si cand doarme la aterizare, tot se trezeste si maraie (mi-e cam mila asa de ea, de-asta zic ca poate gasim ceva picaturi de pus in urechi sau ceva de genul).

 adisz, on 11 iunie 2018 - 11:22, said:


Jos palaria pentru cele de mai sus.



Perioada optima este incepand din noiembrie.Ploile,cate vor fi,apar din neant si dispar la fel cum au aparut.De sarbatorile de iarna,Craciun,Anul nou,preturile o iau razna.
Air France vis a vis de Turkish Airlines sunt o comapnie de duzina.Francezi,ce sa le ceri mai mult.
Daca doresti excursii la fata loclui,eu iti recomand sa le faci cu "localii".Primesti in proportie de 99% acelasi lucru,la jumatate de pret.
Sa alegi TUI sau Neckermann sau Thomas Cook,au preturi chiar bune.
De asemenea,avand in vedere si junioarea/juniorul iti recomand sa alegi un hotel pe plaja.Nu stii niciodata cand ai nevoie de camera.
Eu am fost in Mexic (la superlativ) si in R.Dominicana (7,5-8 datorita localnicilor si de multe ori a calitatii serviciilor),ambele excursii in perioada 20.25.11 - 04-09.12.Vreme excelenta,apa senzationala,plaja de vis.
Locurile in avion le poti lua dupa preferinta.In cazul vostru este ideal sa ceri combinatia de trei locuri (depinde de aeronava unde se afla,la margine sau la mijloc).Detaliile zborului le gasesti pe internet dupa ce ai biletele in mana.

Despre perioada optima pentru concedii in Caraibe,aici:
http://www.girodelmo...sa-calatoresti/
dar mai sunt o gramada de sfaturi pe internet.
Cam asa ne gandeam si noi sa mergem, prin noiembrie. Ne gandim acum ca ar fi super daca am mai gasi o familie cu care sa mergem, sa nu fim singuri cuc :))
Da, vom alege locurile in avion.

#22
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Nu exista picaturi de pus in urechi pentru durerea din timpul aterizarii...
Ce poti face in schimb e sa fii sigur ca are nasul desfundat, un creion nazal / spray pot ajuta. Nu e bine sa dormi, iti va fi mai rau. Ideal daca copilul e suficient de mare e sa ii dai un drops/guma de mestecat, pentru a il face sa inghita cat mai mult/des (desi sunt adult si inteleg ca trebuie sa inghit cat mai des prefer un drops foarte mentolat care sa ajute si respiratia).

Sfaturile astea sunt din proprie experienta...mi s-a intamplat in trecut ca 3-4 ore dupa zbor sa am urechile super infundate.

#23
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

 debusy, on 11 iunie 2018 - 10:42, said:

De 2 ori a plans (nu urlat), la aterizari ca o dureau urechile (insa poate o sa gasim o solutie pentru aceasta problema).

Problema vine de la o inflamatie in zona mucoasei nazale, chiar si in cazul unei simple raceli.
Exista o comunicare intre ureche si nas, numita trompa Eustachio, care are rol si in egalizarea presiunilor.
Atunci cand aceasta comunicare este blocata, ca urmare a unei inflamatii nazale, se realizeaza mai greu sau deloc echilibrarea presiunilor in ureche  (mai ales la aterizare) si timpanul sufera, zona fiind foarte bine inervata.. De aici apar durerile.

E valabil pentru toti oamenii,
Incercati sa aveti nasul liber (suflatul nasului si apoi 1-2 pufuri cu vasoconstrictor aplicate la 10-15 minute inainte de aterizare fac minuni).
Ajuta si mestecatul unei gume.

Distractie faina, oriunde mergeti!

LE: scuze, nu citisem topicul pana la capat, colegul a oferit solutii bune

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 12 June 2018 - 13:36.


#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 adisz, on 11 iunie 2018 - 08:54, said:

In momentul cand faci o excursie unde participa toti,inseamna ca toti trebuie sa agreeze aceea excursie.Atunci cand una sau mai mult persoane se plictisesc de moarte,inseamna ca aceea excursie este una ratata.
Si daca te duci cu copiii,in special cu cei de varsta mica si foarta mica,o faci nu ca se te odihnesti,ca nu te poti odihni in sensul real al cuvantului nici acasa si nici altundeva,o faci ca sa va simtiti altfel cu totii.
Si repet,o vizita,altundeva decat intr-un parc de joaca sau de animale cu copii de 3 ani va deveni in scurt timp un calvar.Pentru toata lumea.

Nu stiu ce spui tu acolo, eu il car pe fii-miu de cind avea citeva luni prin toata lumea, de exemplu Mexic, Hawaii, Costa Rica, Islanda plus citeva tari europene si Romania le-a vazut pina la 3 ani, si in toate s-a distrat de minune. Si noi cu el.
Si in afara de Mexic cind avea numai 8 luni am facut excursii de "oameni mari",masina de inchiriat, mereu pe drum, cazari nu mai mult de 3 zile in acelasi loc.
Are amintiri foarte puternice din unele din lcourile astea (de pe la 2-3 ani).

#25
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 vrajitoruldinoz, on 13 iunie 2018 - 10:36, said:


Are amintiri foarte puternice din unele din lcourile astea (de pe la 2-3 ani).
Cred ca voi aveti, eu nu imi amintesc ce faceam la 2-3 ani. Cred ca primele amintiri le am de pe la 4-5 ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate