Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vacanta in Tirol

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Planuiesc sa fac un tur Legoland - Europa-Park si apoi sa stau inca vreo 2-3 zile in Austria. Ma gandeam la zona Tirol. Sunt cu doi copii asa ca trebuie sa fac un program care sa fie interesant si pentru ei. Ce imi recomandati din aceasta zona?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

View Postandi_d_cluj, on 10 iunie 2018 - 12:40, said:

Planuiesc sa fac un tur Legoland - Europa-Park si apoi sa stau inca vreo 2-3 zile in Austria. Ma gandeam la zona Tirol. Sunt cu doi copii asa ca trebuie sa fac un program care sa fie interesant si pentru ei. Ce imi recomandati din aceasta zona?

Vara Tirolul este mai mult pentru plimbari si sport in natura. Ai putea vizita parcul national Zillertal sau parcul salbatic cu animale Assing. Cred ca s-ar bucura copii sa vada animalele de aproape si chiar sa le poata atinga. In rest poti sa ajungi la lacul Schwarzsee pentru balaceala, sau daca doresti sa vezi si niste orasele atunci Innsbruck, Hall sau Kufstein. Mai exista si o locatie frumoasa numita Nordkette care este fascinanta pentru poze.

Distractie placuta.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cat esti prin zona, ai putea sa faci un ocol prin Elvetia si sa vizitezi Jungfraujoch. Ca si ala trebuie vazut macar odata in viata.
https://www.jungfrau.ch/en-gb/

webcam  https://panocam.skil...cc/jungfraujoch

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu am urcat iarna asta pe Hintertux, era superb chiar si la -40grade. E o experienta pe care mi-am promis ca o sa o repet si vara, ca sa ma pot bucura de zona aia si in conditii in care sa poti sa respiri fara sa iti inghete creierul.

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPaz, on 10 iunie 2018 - 13:06, said:

Cat esti prin zona, ai putea sa faci un ocol prin Elvetia si sa vizitezi Jungfraujoch. Ca si ala trebuie vazut macar odata in viata.
https://www.jungfrau.ch/en-gb/

webcam  https://panocam.skil...cc/jungfraujoch

In loc de sugestia colegului, care presupune un ocol si bani in plus (vigneta in Elvetia este 40 euro/an, fara posibilitate de a lua pe o perioada mai scurta), eu iti recomand sa urci pe Zugspitze, situat pe granita dintre DE si AU. Recomand urcarea dinspre Garmisch Partenkirchen cu telecabina si coborat cu trenuletul prin tunel.
Eu in Tirol am stat in Lermoos; de la pensiunea Larchenhof (poate or fi si altele) am primit un tichet de acces gratuit la piscina localitatii pe intreaga perioada a sejurului. Piscina e in aer liber, cu cateva topogane acvatice, si are o vedere impresionanta asupra Zugspitze. In apropiere, in DE, poti vizita si celebrele castele Neuschwanstein si Hohenschwangau.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbogwol, on 11 iunie 2018 - 09:14, said:


In loc de sugestia colegului, care presupune un ocol si bani in plus (vigneta in Elvetia este 40 euro/an, fara posibilitate de a lua pe o perioada mai scurta), eu iti recomand sa urci pe Zugspitze, situat pe granita dintre DE si AU. Recomand urcarea dinspre Garmisch Partenkirchen cu telecabina si coborat cu trenuletul prin tunel.
Eu in Tirol am stat in Lermoos; de la pensiunea Larchenhof (poate or fi si altele) am primit un tichet de acces gratuit la piscina localitatii pe intreaga perioada a sejurului. Piscina e in aer liber, cu cateva topogane acvatice, si are o vedere impresionanta asupra Zugspitze. In apropiere, in DE, poti vizita si celebrele castele Neuschwanstein si Hohenschwangau.
Asa este, nu merge unde am zis eu, ca cheltui bani.

Mergi unde zice bogwol,  ca ai topogan gratis.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Cauta Abenteuerpark pe google maps, catarare in copaci, tiroliana. E distractiv, eu am fost ieri la Achensee.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZD0FvPOamjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cauta Rodelbahn un fel de .... bob. Iar distractiv.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kjw5GhyZUu0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Puteti merge cu vaporul pe lac ... tot la Achensee.
Cauta Tierpark, ceva gradini zoo, dar mai mici.
Sailbahn - teleferice in caz ca vreti sa urcati undeva. Tot la Achensee e unul misto si tot acolo puteti face ....  http://www.rofanseil...ionen/airrofan/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dcjaXfNUUtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 11 June 2018 - 10:59.


#8
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Multumesc pentru sugestii! Am decis sa fac o urcare pe Zugspitze din Erhwald, o vizita la Swarowski Kristall Wellten si sa vizitez cascada Krimml. In mijlocul lor ar fi Innsbruck, daca imi mai ramane timp. Stiti vreo cazare draguta cu mic dejun/ demipensiune intr-un satuc de munte pe langa Innsbruck (15-20 km)?

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPaz, on 11 iunie 2018 - 09:46, said:

Asa este, nu merge unde am zis eu, ca cheltui bani.

Mergi unde zice bogwol,  ca ai topogan gratis.
Tu asta ai inteles din ce am zis eu? Pacat.... Nu comentez mai mult.  De ce nu i-ai recomandat Kilimajaro? Ca e doar la o aruncatura de bat....

View Postandi_d_cluj, on 11 iunie 2018 - 15:03, said:

Multumesc pentru sugestii! Am decis sa fac o urcare pe Zugspitze din Erhwald, o vizita la Swarowski Kristall Wellten si sa vizitez cascada Krimml. In mijlocul lor ar fi Innsbruck, daca imi mai ramane timp. Stiti vreo cazare draguta cu mic dejun/ demipensiune intr-un satuc de munte pe langa Innsbruck (15-20 km)?
Eu nu as marca vizita la Swarowski ca un "must see"; l-am vazut, dar nu as putea spune ca m-a impresionat prea tare. In locul acesteia as vizita mai bine orasul Innsbruck sau castelul din Innsbruckas.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu m-am gandit la Kilimanjaro dar nu mi se pare o idee rea.

Acasa la mine, departe, aproape, scump, ieftin, e la latitudinea fiecaruia. Ceea ce e departe pt tine, poate fi scump pt mine sau obositor pt altul. Asa cum ceea ce pentru unii e proasta educatie, pentru altii poate fi absolut normal.

#11
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Când am fost cu copiii la Legoland am mai zăbovit vreo 2-3 zile prin Bavaria, pe la castele - Neuschwanstein, Hohenschwangau, Linderhof etc. Le-a plăcut, sunt tare frumoase.

Anul ăsta am fost, fără copii, mai jos de Salzburg și sigur le-ar fi plăcut și acolo. În 2-3 zile prin zona Kaprun - Zell am See ai timp să:
- urci cu telecabinele până la 3.000 de metri altitutine, pe ghețarul Kitzsteinhorn
- admiri lacul Zell am See la o plimbare cu vaporașul, iar seara să te bucuri de un show de lasere și apă, tot pe lac
- te plimbi pe Transalpina lor - Grossglockner High Alpine Road, o minunțătie și peisaje de neuitat. Plus marmote care se plimbă pe lângă drum Posted Image
- faci o drumeție. Noi am urcat cu telecabina din Zell am See până la 2.000 de metri, la Schmittenhohe, apoi am luat-o la picior, vreme de vreo oră, până la Sonnkogel, de unde am coborât cu telescaunul și telecabina.

Nu pot descrie în cuvinte peisajele ...

Attached File  Kaprun - Zell am See.jpg   674.43K   45 downloads

Iar dacă te cazezi în zonă, de la majoritatea hotelurilor și a pensiunilor vei primi un Summer Card care garantează gratuitate pe telecabine plus alte reduceri / facilități.

#12
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008

View PostTepesh, on 11 iunie 2018 - 17:20, said:

Când am fost cu copiii la Legoland am mai zăbovit vreo 2-3 zile prin Bavaria, pe la castele - Neuschwanstein, Hohenschwangau, Linderhof etc. Le-a plăcut, sunt tare frumoase.

Anul ăsta am fost, fără copii, mai jos de Salzburg și sigur le-ar fi plăcut și acolo. În 2-3 zile prin zona Kaprun - Zell am See ai timp să:
- urci cu telecabinele până la 3.000 de metri altitutine, pe ghețarul Kitzsteinhorn
- admiri lacul Zell am See la o plimbare cu vaporașul, iar seara să te bucuri de un show de lasere și apă, tot pe lac
- te plimbi pe Transalpina lor - Grossglockner High Alpine Road, o minunțătie și peisaje de neuitat. Plus marmote care se plimbă pe lângă drum Posted Image
- faci o drumeție. Noi am urcat cu telecabina din Zell am See până la 2.000 de metri, la Schmittenhohe, apoi am luat-o la picior, vreme de vreo oră, până la Sonnkogel, de unde am coborât cu telescaunul și telecabina.

Nu pot descrie în cuvinte peisajele ...

Attachment Kaprun - Zell am See.jpg

Iar dacă te cazezi în zonă, de la majoritatea hotelurilor și a pensiunilor vei primi un Summer Card care garantează gratuitate pe telecabine plus alte reduceri / facilități.
Stiu, e superb, le-am vazut pe toate in concediul trecut. Datul in zapada vara pe Kitzsteinhorn a ramas una din amintirile memorabile ...

#13
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Totusi, o cazare draguta pe langa Innsbruck (preferabil cu mic dejun/ demipensiune)?

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Pe langa, nu am probat. Am stat de mai multe ori la pertisau, vreo 50 km, pe malul lacului Achensee, recomand. Sau mai departe, in partea cealalta, spre Elvetia, la Ischgl.
De la Pertisau nu mi se pare departe, dar asteapta-te la pret mare si disponibilitate redusa, daca mergi in vf de sezon.
Distractie pustilor, ai mei fac ruta asta des si sunt incantati de legoland si europa park

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Tare urat mi s-a parut satul ala, Pertisau, cand am fost in Aprilie. Poate vara e mai frumos. Si la teleferic (care era in reparatii) putzea a vaci. Posted Image

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost vara trecuta (cu copiii) pe Zugspitze din Garmish. Telecabina direct pana in varf era inchisa, in reconstructie/renovare, dar am urcat cu trenuletul si de acolo cu telecabina pana in varf. Ne-a placut cel mai mult la statia intermediara unde s-au putut da fetele cu sania pe zapada, era si un mic traseu de “catarare” pt pustii de 4-8 ani, cam asa. In varf spectaculos dar era f aglomerat (la mijloc de august).

Si mai mult ne-a placut traseul de la Alpenspitze, urcat cu telecabina la 2000m apoi coborat pe jos pana la o alta telecabina, la vreo 1700. Traseul superb amenajat pentru copii, din loc in loc leagane, hamace, diverse chestii, plus o poveste pe care o descopereau pe parcurs, din “statie” in “statie”, cu un urias care traia in munti.

Recomand cazarea in Garmish sau pe langa.

Edited by mdt, 12 June 2018 - 09:33.


#17
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
In septembrie dupa o vizita in Dolomiti vreau sa stau cateva zile (patru) in Tirol in zona Längenfeld, deoarece vreau o zi sa o petrec la spa la Aqua Dome, intrebarea este ce sa fac in celelalte trei zile? Mentionez ca ma voi deplasa cu masina personala, poate cineva sa-mi dea idei despre ce pot sa fac in zona? Multumesc, anticipat!

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
uita-te pe brosurile lor, vezi ce te atrage

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate