Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

De ce copiii se joaca in parcare super market uri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Va salut
Sunt absolut șocat să văd seară de seară hoardă de copii jucăndu se in parcare penny in timp ce terenurile
din ,,curtea scolii,, sunt ferecate vesnic de lacăte și agenți de securitate care anunță instant poliția telefonic cum un copil îndrăzneste să se joace pe ele
E normal așa ceva ?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
pai ti-ai dat singur raspunsul. pentruca pe terenul scolii sunt ageti de securitate, sau e vreun teren sintetic pus de firma lui dom' director, sau e paznicu nebun ...
pentru ca noi, parintii, nu folosim paru' vorba buna, convetuirea, cand vedem asa ceva . .

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pe vremuri se batea mingea la greu pe terenul scolilor. Acum orice loc are proprietar sau e domeniu public-strada, trotuar.

Sa faci sport e greu, trebuie platit sau mers la tara pe maidan

Capitalism...

Edited by arab, 08 June 2018 - 19:27.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Gândește-te la ce este normal, aplică opusul și vei obține "România".

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 arab, on 08 iunie 2018 - 19:25, said:

Pe vremuri se batea mingea la greu pe terenul scolilor.
Si acum se bate, care sunt scolile alea care interzic accesul pe terenul lor, vreau si eu sa vad care-s paznicii, si cum de nu sunt luati la bataie...

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Multe sunt!

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca prichindeii aia nu au parinti care sa-si rupa de la gura 5 lei din vodca sau alta posirca si sa puna la comun pt un teren safe , joaca si ei pe unde apuca !

#8
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Am dus copilul exact pe același teren care mă jucam acum 30 ani și paznicul școlii a sunat la poliție
incredibil dar adevărat dar real
Am fost amenințat cu amendă foarte mare dacă ,,nu evacuăm,, terenul din curtea școlii

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 vio1971, on 08 iunie 2018 - 19:20, said:

Va salut
Sunt absolut șocat să văd seară de seară hoardă de copii jucăndu se in parcare penny in timp ce terenurile
din ,,curtea scolii,, sunt ferecate vesnic de lacăte și agenți de securitate care anunță instant poliția telefonic cum un copil îndrăzneste să se joace pe ele
E normal așa ceva ?
pentru ca acolo jucam si noi, bine era al nostru nu al "lantului corporatist"

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
La unele scoli e o regula veche. Eu de exemplu am facut generala in doua scoli si in nici una nu era voie sa intri sa te joci in afara orelor. Una in sectorul 2 si una in 5 si o parte din generala am facut-o pe vremea lui Ceausescu.
Era doar cate un paznic care mai inchidea ochii si noi saream gardul nu intram pe poarta si se facea ca nu ne vede dar oficial nu aveai voie. Mai o lua razna cate un paznic si ne gonea daca era galagie mare.

Edited by Seteh, 08 June 2018 - 19:39.


#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 vio1971, on 08 iunie 2018 - 19:31, said:

Am dus copilul exact pe același teren care mă jucam acum 30 ani și paznicul școlii a sunat la poliție
incredibil dar adevărat dar real
  Totusi cum a aparut turbarea asta cu paznici peste tot, cu camere de supraveghere, cu tot balamucul, acum cativa ani tin minte ca am vrut sa intru in curtea unei scoli pentru ca vazusem niste banci frumoase la umbra, si la intrare m-a luat o tanti acra la rost, m-a intrebat ce caut acolo si cand a aflat ca vreau doar sa ma odihnesc oleaca pe banca, s-a inrosit la fata de furie si a inceput sa tipe, sa plec imediat de acolo...
Recent m-am dus la universitate la un prieten care face masterul si cand sa intru - hop! alta tanti mi-a cerut socoteala - ce caut acolo, pe cine caut, ce am in sacosa(aveam o placa video luata imprumut), si nu mi-a dat voie sa urc, ci m-a pus sa astept la intrare pana a coborat prietenul...Doua facultati am facut la universitatea aceea si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.
Pe vremea mea nu erau atatia paznici, si nu te lua nimeni la socoteala oriunde te duceai - fie scoala, liceu, facultate, camin, etc.

Edited by Aldulescu, 08 June 2018 - 19:41.


#12
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 Baxon, on 08 iunie 2018 - 19:29, said:

Daca prichindeii aia nu au parinti care sa-si rupa de la gura 5 lei din vodca sau alta posirca si sa puna la comun pt un teren safe , joaca si ei pe unde apuca !

De ce mafia a impus aceste taxe de 5,6,7 lei ,,de o votkă,, ca ,copiii sa se joace pe un teren ??!!
Am fost de curand in HR  intr o loc. f. mică și erau jde terenuri in care copiii se jucau in voie
Nu ,,apăreau,, a copii la care tata ,,se rupea de la gură de la o votkă,, ??!!

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 vio1971, on 08 iunie 2018 - 19:20, said:

Va salut
Sunt absolut șocat să văd seară de seară hoardă de copii jucăndu se in parcare penny in timp ce terenurile
din ,,curtea scolii,, sunt ferecate vesnic de lacăte și agenți de securitate care anunță instant poliția telefonic cum un copil îndrăzneste să se joace pe ele
E normal așa ceva ?
Te intrebai de ce? Uite un exemplu (daca intri pe youtube o sa vezi o gramada facand asta, ba chiar si adulti). Pe reprezentantii supermarketurilor (dupa cum se vede) nu-i intereseaza cum sunt utilizate caruturile lor (fie dupa inchiderea programului sau chiar in timpul programului).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BpMAMfe6SsQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 08 June 2018 - 19:48.


#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cred ca e din cauza ca le e frica ca vor fi trasi la raspundere daca se intampla ceva cu copiii.
inainte ii durea-n pwla pt ca omu de rand era prea mic ca sa se puna cu dinozaurii, dar acum orice pulete poate aduce in instanta pe oricine

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Se joaca si ei unde mai pot.   Noi bateam mingea pe strada dar trecea o masina la jumatate de ora. Acum e mai greu pe strada. Ai mei au avantajul ca stam la periferie si pe un drum infundat cu doar 14 case, deci nu e mare circulatia si se pot juca in voie pe strada. Pe la mine prin fata portii sunt trupe de prin tot cartierul. De multe ori ma trezesc cu ei prin curte, poatra facuta fileu si joaca fotbal-tenis peste gard. 2 -3 in curte-2-3 in strada :D

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca si daca un copil pateste ceva pe terenul scolii inafara orelor sar parintii si cheama toate televiziunile, cum de ca a fost posibil asa ceva... in plus daca lasi o hoarda de copii acolo nu prea sti ce fac. tu ca paznic nu poti sa stai numai cu ochii pe ei (si daca nu te asculta ce faci? ii rogi frumos? ii bati?), scoala e mare si trebuie sa o pazesti toata. asa ca alegi cea mai simpla cale: "carati-va sa bateti mingea in alta parte!".

Edited by Fane, 08 June 2018 - 19:45.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Avea dreptate baba ca nu putea stii  ce pervers intra in curtea unei scoli . Vrei sa te odihneti du-te pe-o terasa sau la tine acasa ...

 Aldulescu, on 08 iunie 2018 - 19:40, said:

  Totusi cum a aparut turbarea asta cu paznici peste tot, cu camere de supraveghere, cu tot balamucul, acum cativa ani tin minte ca am vrut sa intru in curtea unei scoli pentru ca vazusem niste banci frumoase la umbra, si la intrare m-a luat o tanti acra la rost, m-a intrebat ce caut acolo si cand a aflat ca vreau doar sa ma odihnesc oleaca pe banca, s-a inrosit la fata de furie si a inceput sa tipe, sa plec imediat de acolo...
Recent m-am dus la universitate la un prieten care face masterul si cand sa intru - hop! alta tanti mi-a cerut socoteala - ce caut acolo, pe cine caut, ce am in sacosa(aveam o placa video luata imprumut), si nu mi-a dat voie sa urc, ci m-a pus sa astept la intrare pana a coborat prietenul...Doua facultati am facut la universitatea aceea si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.
Pe vremea mea nu erau atatia paznici, si nu te lua nimeni la socoteala oriunde te duceai - fie scoala, liceu, facultate, camin, etc.


#18
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 vio1971, on 08 iunie 2018 - 19:20, said:

Va salut
Sunt absolut șocat să văd seară de seară hoardă de copii jucăndu se in parcare penny in timp ce terenurile
din ,,curtea scolii,, sunt ferecate vesnic de lacăte și agenți de securitate care anunță instant poliția telefonic cum un copil îndrăzneste să se joace pe ele
E normal așa ceva ?


Nu, nu e normal.

Face parte din schizoismul lumii contemporane, in care am ajuns...

Copiii nu mai au unde fi copii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate