Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Motoare Diesel mai curate? Sigur că se poate!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsirgoofy, on 04 iunie 2018 - 13:15, said:

Nu e mai simplu sa se scoata dieselul de pe masinile mici, sa ramana la camioane unde 3000E pt un astfel de sistem e mai nimic ?
.........
Daca urmareai topicul , aflai ca asta s-a spus in nenumarate rinduri . Dieselul se poate scoate daca in asta sta viitorul omenirii , dar treptat , pe cale naturala , nu fortat prin legi .

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postinuendo0, on 04 iunie 2018 - 15:02, said:

Stii cat dauneaza mediului producerea biodieselului?
nu, cat?
mai mult sau mai putin decat extragerea grafitului si cobaltului pt bateriile electrice?

View Postinuendo0, on 04 iunie 2018 - 16:11, said:

Referitor la biodiesel, acesta este facut majoritar din
rapita,
rapitza

View Postinuendo0, on 04 iunie 2018 - 16:24, said:

Mai ieftine? Si totusi de ce jumatate din productie merge catre biodiesel? Ecologisti sau nu, au dreptate si nu sunt singurii care trag un semnal de alarma. Cred ca trebuie sa vezi din nou  documentarul "Before the flood".
toata lumea trebuie sa vada Before the flood si alte documentare, insa sincer studiez biodieselul de vreo 10 ani si nu am auzit decat de rapita.
In Romania se produce din rapita cu siguranta.

2005: Rapita pe zeci de mii de hectare pentru biodiesel
2006: Afacerile cu biocombustibili din rapita aduc profituri de milioane de euro
2018: Biodiesel din porumb și rapiță – inovație în agricultura tradițională

"Conform studiilor realizate de specialiştii în domeniu, combustibilul cu cei mai buni parametri de eficienţă se obţine anume din uleiul de rapiţă, deoarece acesta are cel mai bun indice de iod, o bună rezistenţă la temperaturi scăzute, stabilitate la oxidare şi oferă cele mai bune rezultate în presarea la rece.

În plus, produşii secundari rezultanți de la fabricarea biodieselului sunt, de obicei, glicerină, acizi graşi, îngrăşăminte şi făină."

cum e cu dezinformarile alea??

Edited by unbrutus, 04 June 2018 - 18:59.


#39
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Tu vorbesti de Romania. Eu am zis la nivel european

#40
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
dintr-un hectar cultivat cu rapita se obtin maxim 1200 litri de ulei, daca masina care o conduci consuma in jur de 6% atunci cu 1200 litri poti sa mergi ~20.000 km. Deci pentru fiecare masina iti trebuie cam 1 hectar ca sa produci uleiul necesar. Deci pentru EU iti trebuie "doar" 125 milioane hectare cultivate cu rapita, adica 1.250.000 km2 deci putin peste 5X suprafata Romaniei. Calculul este doar pentru masiniile de pasageri, nu am calculat pentru cele 6 milioane de tiruri + alte milioane de autocare autobuze, tractoare, etc.

#41
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postrelu_24, on 05 iunie 2018 - 07:48, said:

"doar" 125 milioane hectare
citeam pe undeva că pentru culturile de palmier....s-au tăiat suprafețe mai mari de păduri virgine...
Uleiul de palmier face brânzica  aia bună și cremoasă... naturală...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate