Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Bucuresti-Paris cu autocarul

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
OK. Hai sa o luam incetisor ca prea te stii cu distantele Bucuresti-Oradea 600 km minim 12 ore de condus cu masina mica cu autocarul cam 18-20 Oradea-Budapesta 260 km 4,5 ore cu masina mica cu autocarul 8 ore

#20
EUtraveler

EUtraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.06.2018

 Nytro84, on 03 iunie 2018 - 11:31, said:

OK. Hai sa o luam incetisor ca prea te stii cu distantele Bucuresti-Oradea 600 km minim 12 ore de condus cu masina mica cu autocarul cam 18-20 Oradea-Budapesta 260 km 4,5 ore cu masina mica cu autocarul 8 ore
Bucuresti (Romania) - Paris (Franta) | Curse autocare, microbuze, autobuze si tren - AUTOGARI.RO

Pai tot o zi si 8-10 ore, exact cat am estimat, asta daca iei AlexaTrans.

Maximul poate fi o zi si 22 de ore daca iei FlixBus

Edited by EUtraveler, 03 June 2018 - 11:42.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009

 EUtraveler, on 03 iunie 2018 - 11:25, said:

Cu WizzAir e cam vreo 608 lei si dureaza 3 ore.

Asta inseamna cam vreo 1200 lei transportul dus-intors,  sa-mi asigur 200 lei pentru transportul in comun  in Paris cand vreau sa vad niste monumente si muzee  (desi as prefera sa merg pe jos sa vad arhitectura orasului si imprejurimile) si vreo  2000 lei pentru cazare timp de 4 nopti .  
Problema e ca daca e sa merg cu avionul, nu pot sa iau mancare la mine, deci mai trebui adaugat inca vreo  3000 lei sa cumpar mancare de acolo.

Prea scump.

Daca renunt la comoditate , dau 1000 lei pe transport dus-intors, 2000 lei cazarea si 0 lei mancare ca o iau de acasa.
Asa, as putea calatori in Paris 5 zile pe 3000 lei.


Naiba, altii s-au descurcat cu bicicleta si cort (ori eu am dormit la cort cand am fost la munte).

Ori eu nu ma duc la Paris sa vad hotelul, ma duc sa vizitez orasul in sine. Cat e un pat si un acoperis, fara gandaci si mucegai, ma multumesc si cu ceva saracacios si mai ieftin decat 100 euro/noapte.


Posted Image Posted Image Posted Image  Tottiiii de unde ai scos scorurile alea la cazare? :lol:

Daca vrei musai hotel misto, ia aplicatii de la AccorHotels si vezi, ai de la foarte ieftin (40 EUR Ibis business) pana la Novotel, Pullman si altele. Dar chiar si asa, nu ajungi la 2000

Si stai, tu vrei sa cheltui 2000 pe cazare si sa pleci cu parizerul de acasa? Serios? :facepalm:

Cauta Airbnb, Booking, Agoda, Accor. Gasesti cazari foarte bune in 50 EUR (si chiar mai ieftine, dar asta-I discutie). Vezi social hostels daca au camera single pe la 20-30 EUR, e destul de misto si ai cu cine face tururile.

Sau mergi in Septembrie si gasesti bilete de avion ieftine, cazarea o rezovi cu 30-50 EUR/ noapte si mancarea... mancarea la Paris nene!

#22
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007
Cazare cauta AICI, si poti manca lejer si curat la orice Mc Donald's, meniuri la 5 euro, sau la fast-food-uri grecesti numite Gyros portii mari la 7 euro.
Si orice supermaket Franprix vinde o portie de 2 pulpe de pui facute la rotisorul magazinului (proaspat facute) cu cartofi, totul costa 3.90 euro.
Se gaseste sa mananci ieftin si bun. Mai ieftin ca in Ro.

Edited by pirpy, 03 June 2018 - 12:14.


#23
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
si acasa nu cumperi mancarea care vrei sa o iei cu tine?
nu poate fi mult mai scumpa mancarea acolo decat poate daca o cumperi de langa puncte turistice sau mananci la restaurant
la magazinele normale nu e mare diferenta

#24
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008

 pirpy, on 03 iunie 2018 - 12:10, said:

Cazare cauta AICI, si poti manca lejer si curat la orice Mc Donald's, meniuri la 5 euro, sau la fast-food-uri grecesti numite Gyros portii mari la 7 euro.
Si orice supermaket Franprix vinde o portie de 2 pulpe de pui facute la rotisorul magazinului (proaspat facute) cu cartofi, totul costa 3.90 euro.
Se gaseste sa mananci ieftin si bun. Mai ieftin ca in Ro.

Ce poulet fermier mancam de la  carrefourPosted Image

#25
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Lex404, on 03 iunie 2018 - 11:44, said:



Posted Image Posted Image Posted Image  Tottiiii de unde ai scos scorurile alea la cazare? Posted Image

Daca vrei musai hotel misto, ia aplicatii de la AccorHotels si vezi, ai de la foarte ieftin (40 EUR Ibis business) pana la Novotel, Pullman si altele. Dar chiar si asa, nu ajungi la 2000

Si stai, tu vrei sa cheltui 2000 pe cazare si sa pleci cu parizerul de acasa? Serios? Posted Image

Cauta Airbnb, Booking, Agoda, Accor. Gasesti cazari foarte bune in 50 EUR (si chiar mai ieftine, dar asta-I discutie). Vezi social hostels daca au camera single pe la 20-30 EUR, e destul de misto si ai cu cine face tururile.

Sau mergi in Septembrie si gasesti bilete de avion ieftine, cazarea o rezovi cu 30-50 EUR/ noapte si mancarea... mancarea la Paris nene!

Ma gandeam si eu cum dracu sa dai 30 de milioane pe mancare 5 zile, doar daca mananca homar si icre negre. Si 20 pe cazare, lol. I-am dat detaliile mai sus, doar trebuie sa stie cum sa caute.Posted Image

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 pirpy, on 03 iunie 2018 - 12:10, said:

o portie de 2 pulpe de pui facute la rotisorul magazinului (proaspat facute) cu cartofi, totul costa 3.90 euro.
Un pui rotisat intreg, tot 5 euro costa, s-au s-a mai scumpit?

#27
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

 Karhu, on 04 iunie 2018 - 14:41, said:

Un pui rotisat intreg, tot 5 euro costa, s-au s-a mai scumpit?
5 - 7 - 10 - 15 euro, variaza marimea, calitatea, locatia. Cu 5 euro, un pui foarte bun, pe 5 rue de Faubourg - Saint-Denis ( vezi foto locatie in atasament )   Posted Image

Attached Files



#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Cât in Filipine :)) aici e 300 pesos (5€) in oraș și 200 (3.5€) la țară/ favelas/ zone dubioase

#29
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Cred ca v-ati grabiti sa cititi! Colegul de forum a spus 2000 LEI, cazarea! Ceea ce inseamna cam 500€!
Oricum, e mult, gasesti cazari decente la 60€ pe noapte, si cu mic dejun la unele hoteluri.
De.mancare, 3000 lei/700€, in 5 zile, nu chiar! Te descurci  si cu 20€ pe zi.
Dar, pledez si eu pentru avion la Paris. Acum niste ani,;erau scoruri mari, acum gasesti la wizz sau blue preturi bune, in functie de perioada.


M-am uitat acum pe booking, intre 20-25 august, te costa 1100 lei cazarea la ibis porte d'italie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate