Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bucuresti-Paris cu autocarul

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
EUtraveler

EUtraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.06.2018
Planuiesc sa ma duc la Paris cu autocarul si sa stai acolo vreo  5 zile sa vizitez cam ce e de vizitat.

Cam ce linie de autocar mi-ati recomanda si cat m-ar costa? Pe Google imi arata ca vreo 1000 lei aproximativ dus-intors.
Călătorește cu autocarul din București spre Paris în data de01.08.2018

Pe Google Maps imi arata ca trebuie sa schimb trei autocare si ca dureaza 1 zi si 8 ore drumul.
Observ ca cu ocazia asta vad si Budapesta, Viena , Munchen si Frankfurt din mers.  

București către Paris, Franţa - Google Maps



Insa cat m-ar costa cazarea si mancarea la Paris pentru 5 zile, chiar daca as putea sa iau doar niste conserve si bidoane cu apa la pachet intr-un geamantan?  
In total , cam cat ar trebui sa investesc?

Edited by EUtraveler, 03 June 2018 - 01:53.


#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Iti este rau de avion?

Daca da, intr-adevar, FlixBus e cam cel mai ok mijloc de transport. Ieftin si bun.

Mancarea in Paris e relativ ieftina, depinde si ce mananci. O omleta langa Luvru e 15 euro, dar daca mergi inca un pic gasesti mancare ok la KFC. Trebuie sa incerci si crepele cu Nutella (e plin de ele). De cazare poti sa cauti pe AirBnb sau Booking. Nu as recomanda un hostel, ca iti ies ochii in 5 zile cu toti ciudatii in camera. Am stat intr-un hostel in Barcelona si am innebunit, chiar in ultima seara am dat check-out mai repede si am dormit in aeroport.

O alta solutie ar fi sa faci CouchSurfing, daca esti barbat e ok. Pentru femei e un pic mai dificil, am prietene care au nimerit cu oameni creepy. In Dublin am stat la un tip gay - dar a fost super ok, cu bun simt, de treaba si nu a batut niciun apropo. Ar fi o experienta ok.

In Paris sa te duci la Luvru, e gratuit pentru tinerii sub 26 ani. Poate poti sa dai o tura si pana in Versailles. La fel, un one - day ticket pentru tineri e 4.2 euro (mergi in 3 zone din Paris cu metrou si bus nelimitat).

Din Bucuresti exista si autocar direct cu Flix, pentru Paris.

Quote

Observ ca cu ocazia asta vad si Budapesta, Viena , Munchen si Frankfurt din mers.
Cel mai mult vei merge pe autostrada, deci nu te vei bucura de cine stie ce vederi. Mai bine citesti o carte.

Daca mai ai intrebari, poti sa imi scrii.

Edited by Villefort, 03 June 2018 - 02:14.


#3
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostEUtraveler, on 03 iunie 2018 - 01:45, said:

Nah, acolo iti arata cateva trenuri pe care trebuie sa le schimbi, inclusiv TGV germania-franta ... cu preturile e foarte relativ la trenuri, depinde de noroc... spre exemplu acum un bilet bucuresti viena rezervat pe 18 iunie e 130 euro(cel mai ieftin)... parerea mea e ca e complicatie inutila chiar daca gasesti mai ieftin...

Cu autocarul e cam 2 zile, iar preturile mult mai standardizate ca e multa concurenta(cam 80-110 eur), cursele in general directe...

Edited by Geth, 03 June 2018 - 03:13.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Am vazut ceva oferta la autocare cu 50 EUR/ sens, la o agentie de turism. Insa nu pot sa iti spun conditiile.

Sincer, as lua avionul. E super ieftin. Sau avion + TVG via Bruxelles. Mai ales ca in 5 zile nu ai nevoie de bagaj.

50 EUR/ sens
Wifi
40 Kg bagaj

Cauta pe twitter Olimpia Travel (@OlimpiaTr)

Edited by Lex404, 03 June 2018 - 06:17.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Iei forma scaunului pe asa distanta, iti recomand avionul, totusi.

#6
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012
Clar e mai bine cu avionul, cu autocarul daca ai ghinionul sa nimeresti pe langa ceva oameni certati cu apa si sapunul, sau familie de romi, 2 zile o sa fie 2 ani de chin.

#7
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
nu prea renteaza sa faci cam 4 zile pe drum dus-intors ca sa stai 5 zile in Paris
ttine cont ca atunci cand vei ajunge la destinatie , o zi vei fi terminat de oboseala deci inca o zi e pierduta .
flixbus  e ok dar pe distante relativ scurte gen maxim pana la budapesta sau cel mult viena .
sau merita daca stai vreo 10 zile +drum in rest e un chin ....
avionul e sfant in 3 h maxim esti in paris ....nu e mare chestie si eventuala frica de avion e doar in mintea ta nu prea are ce sa se intample mai ales vara pe vreme buna .....
nici eu nu ma simt prea confortabil in avion , dar dupa ce acum vreo 12 ani am facut si eu un drum cu autocarul pana la munchen (tot de stresul de avion ) am zis ca nu voi repeta experienta ,a fost horror , mai ales pana iesi din Romania era vara , cald , opriri dese din 2h in 2h stat prin frontiere, cozi la benzinarii/popasuri  pt toaleta ,ca cea din autocar era nefunctionala, tot tacamul si nu am avut romi in autocar. cand am ajuns tin minte ca de-abia mergeam, puțeam a transpirație și nu sunt certat cu apa și săpunul, eram zombi de oboseala, daramite pana la paris...no way ...
de atunci calatoresc doar cu avionul m-am lecuit  DEFINITIV de drumuri lungi cu autocarul...
dar tu poti incerca si sa ne spui cum a fost ....poate e mai ok acum decat atunci...

Edited by esaob13, 03 June 2018 - 08:38.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Ma apuca durerile de cap cand aud oameni care-si doresc vacante in rata. Microbuzul de marfa sau autocarul sunt chestii care apartin mileniului trecut. Am mers pana in Turcia, cu 44E. Avion, bineînțeles. Cum sa stau in cutia aia de autobuz, sa ma dea aia jos cu moto stivuitorul. Daca iti planifici din timp plecarea, gasesti preturi grozave la avion.
Si eu mergeam pe ideea ca, avion, scump, na...pana cand am inceput sa caut. Si uite asa, călătoresc in vacante (de inainte planificate, altfel nu gasesti oferte), numai cu avionul.
Sau, desi este tot cam chin, cu masina personala. Asa insa, opresc cand vreau eu, nu cand stabileste firma.
Parerea mea, nu dati cu parul...

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View PostEUtraveler, on 03 iunie 2018 - 01:45, said:

Planuiesc sa ma duc la Paris cu autocarul si sa stai acolo vreo  5 zile sa vizitez cam ce e de vizitat.

Cam ce linie de autocar mi-ati recomanda si cat m-ar costa? Pe Google imi arata ca vreo 1000 lei aproximativ dus-intors.
Călătorește cu autocarul din București spre Paris în data de01.08.2018

Pe Google Maps imi arata ca trebuie sa schimb trei autocare si ca dureaza 1 zi si 8 ore drumul.
Observ ca cu ocazia asta vad si Budapesta, Viena , Munchen si Frankfurt din mers.  

București către Paris, Franţa - Google Maps



Insa cat m-ar costa cazarea si mancarea la Paris pentru 5 zile, chiar daca as putea sa iau doar niste conserve si bidoane cu apa la pachet intr-un geamantan?  
In total , cam cat ar trebui sa investesc?
Vrei sa-ti spun cat dureaza drumul in realitate nu pe afisele agentiilor de voiaj???
Cu masina mica minim 28 de ore fara somn cu autocarul in jur la 36 de ore si bonus sigur vei gasi pe cineva sa manance sarmale in autocar iar de dormit te vei putea intinde doar pe culoarul din mijlocul autocarului

#10
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
foarte corect ce ai zis , mai ales ca e luna august , luna de concedii in europa , autostrazile sunt pline , eu cred ca doar pana la nadlac faci lejer 12h din bucuresti..
totusi nu cred ca e neaparat vorba de pretul putin mai mic decat la avion,  desi aici asa pare totusi  mi se pare ciudat sa vrei sa te duci la paris cu conserve si bidoane cu apa in geamantan ca sa nu cheltuiesti nimic.... tot o sa cheltuiesti daca ai ce daca nu stai acasa
la paris o cazare modesta costa ca, 120 e pe noapte si minim 50 e pe zi de mancare si transport si intrari la obiective , dar minim ....bine ca ai conserva la tine
ca o paranteza cunosc cazuri care au fobie extrema  de avion si au calatorit cu masina pana in portugalia
...fiecare cu socotelile si problemele lui,

Edited by esaob13, 03 June 2018 - 09:50.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postesaob13, on 03 iunie 2018 - 09:33, said:

Statistic, cu avionul, siguranta este mai mare.
Ca spatiu, iar ai mai mult in avion. Nu mai vorbesc de comfort. Unora le este frica sa zboare si ii inteleg. Totusi, se simt comfortabil sa stea o zi si ceva, intr-o cusca. Pe asta n-o inteleg.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Preturile la avioane vara sunt cam mari. Incearca Septembrie.

Ma uitam si eu la preturi pentru august  Romania Oriunde - Spania oriunde - Romania Oriunde si m-am lecuit. Is mai mult decat Manila - Dubai, SwissÔtel o noapte si Dubai - Cluj :lol:

#13
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012

View PostOnan_Barbaru, on 03 iunie 2018 - 09:56, said:

Aia au probleme psihice. Singura calatorie pe care ar trebui sa o faca este pana in soseaua Berceni, la spitalul Obregia.
nu au probleme psihice in sensul in care zici tu ,adica nu sunt nebuni fobia e tot o afectiune psihica  dar e de alt gen
chestia e ca au prins o furtuna groaznica de se cacasera si stewardesele de frica cand veneau culmea de la paris si de atunci au spus ca nu se mai urca in avion  una e sa stai sa tastezi  pe canapea si alta e sa te afli intr+un avion care tremura ca naiba prin furtuna, unele zboruri pot fi chiar nasoale, mai ales iarna sau peste ocean in perioada furtunilor tropicale,
stiu ca in sua sunt centre cu simulatoare de zbor pt tratarea unor astfel de fobii legate de zbor pt ca poate reprezenta un handicap pt unele persoane care sunt obligate sa zboare datorita jobului sa zicem ,excursiile sunt moft.
la noi doar obregia e varianta.

Edited by esaob13, 03 June 2018 - 10:20.


#14
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostAdm, on 03 iunie 2018 - 07:31, said:

Iei forma scaunului pe asa distanta, iti recomand avionul, totusi.
Imi aduc aminte de 2006 cand am plecat.3 zile in autocar a fost cea mai crunta experienta si n-am mai repetat-o niciodata

Edited by lik_lights, 03 June 2018 - 10:48.


#15
EUtraveler

EUtraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.06.2018
Pentru ca unii "saraci" mai vor sa vada si altceva decat Bucurestiul.  
[...]

Da, sunt sarac (ca daca eram bogat, nu ceream sfaturi pe forum), dar poate ca in loc sa-mi consum banii pe rate la banci, bautura, femei si tigari sau pe parizer, poate vreau sa-i investesc in excursii sa vad lumea. Asa ca scuteste-ma si nu-mi da tu mie sfaturi cum sa traiesc viata si ce sa fac pe banii mei!  


On:


Nu am fobie cu avionul, dar am zis sa iau ceva mai ieftin.
Ca poate mergand cu autocarul mai vad imprejurimile, mai vad si alte orase.


Dar daca ziceti ca mersul cu autocarul e o experienta crunta, atunci asta e , iau avionul.

Banuiesc ca cu autocarul pot merge cel mult pana la Budapesta sau Atena.

Edited by Barboso, 03 June 2018 - 14:43.
Offtopic.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Tocmai ca nu vezi alte orase, daca autocarul merge pe autostrada. Mai mari sanse ai cu trenul (eventual cu pauze de ceva ore/zile in unele orase), dar si acesta e mai scump decat avionul.

Edited by dani.user, 03 June 2018 - 11:23.


#17
EUtraveler

EUtraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.06.2018
Cu WizzAir e cam vreo 608 lei si dureaza 3 ore.

Asta inseamna cam vreo 1200 lei transportul dus-intors,  sa-mi asigur 200 lei pentru transportul in comun  in Paris cand vreau sa vad niste monumente si muzee  (desi as prefera sa merg pe jos sa vad arhitectura orasului si imprejurimile) si vreo  2000 lei pentru cazare timp de 4 nopti .  
Problema e ca daca e sa merg cu avionul, nu pot sa iau mancare la mine, deci mai trebui adaugat inca vreo  3000 lei sa cumpar mancare de acolo.

Prea scump.

Daca renunt la comoditate , dau 1000 lei pe transport dus-intors, 2000 lei cazarea si 0 lei mancare ca o iau de acasa.
Asa, as putea calatori in Paris 5 zile pe 3000 lei.


Naiba, altii s-au descurcat cu bicicleta si cort (ori eu am dormit la cort cand am fost la munte).

Ori eu nu ma duc la Paris sa vad hotelul, ma duc sa vizitez orasul in sine. Cat e un pat si un acoperis, fara gandaci si mucegai, ma multumesc si cu ceva saracacios si mai ieftin decat 100 euro/noapte.

Edited by EUtraveler, 03 June 2018 - 11:33.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOnan_Barbaru, on 03 iunie 2018 - 09:56, said:

Aia au probleme psihice. Singura calatorie pe care ar trebui sa o faca este pana in soseaua Berceni, la spitalul Obregia.
Esti psihiatru si i-ai consultat?
Daca nu, mai incetisor cu diagnosticele :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate