Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aveți grijã de animalele voastre

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Poveste gãsitã pe net, care ar trebui sã ne facã mai atenți.
https://goo.gl/VR3pFp

pentru jupâni: Mutați threadul dacã e cazul. Mulțumesc.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pisica mea a cazut de la etajul 8 și nu a avut nimic în afara de o mica zgârietură pe picior și un vârf de dinte rupt.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,411
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am inteles daca Mia a ales libertatea sau a inchis ochii definitiv. Sper sa fie prima varianta.
Motanul meu care acum are 10 ani, cand avea 4 ani a aterizat de la etajul 3 dupa ce s-a suparat pe niste vrabii. Am avut noroc (noi, nu el) ca l-am gasit seara pe la 6-7. Era vara, tin minte ca era sambata 4 august, dimineata pe la ora 4.30 si a cerut sa iasa in balcon. I-am deschis usa fara grija, pana atunci se plimbase fara probleme, balconul nu era inchis ca acum. Dupa vreo 3 ore, l-am cauta prin casa, nu era. Am coborat, l-am cautat pe langa bloc, l-am strigat, nimic. Blocul e inconjurat de spatiu verde de cca 3,5 m latime, are gard viu si fiind situat la strada e tot timpul zgomot.  Seara, la a nu stiu cata cautare, sotia a auzit un "miau" foarte slab si l-a gasit. Avea fractura dubla la labuta dreapta fata. Am gasit clinica veterinara deschisa sambata seara, radiografie, imobilizare, injectii, etc, etc. Dupa cateva zile a prins curaj si sarea pe pervazul ferestrei folosind doar 3 labute, avea atela. Si-a revenit, dupa cateva luni a inceput sa indoaie labuta normal iar noi avem acum balconul inchis si plase bine prinse la toate ferestrele. Sper sa mai traiasca inca 10 ani, soacra-mea a avut un motan care a trait 24 ani.
Posibila cauza a fracturii:
Motanul meu cred ca in timpul cazaturii, s-a lovit de o rama de cornier de la et 1, era iesita in afara cu vreo 30 cm. Sau la aterizare, pamantul de jos era foarte uscat, era ca niste bolovani, nu se sfaramau nici cand calcam.

Edited by altuser09, 01 June 2018 - 06:56.


#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
custile supraetajate de betoane, carora unii le spun locuinta, sunt facute
ptr a lua libertatea oamenilor, nicidecum animalelor !

#5
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

 zzhunt, on 01 iunie 2018 - 06:48, said:

Pisica mea a cazut de la etajul 8 și nu a avut nimic în afara de o mica zgârieturã pe picior și un vârf de dinte rupt.

A cãzut pe beton?

Edited by petrutnet, 01 June 2018 - 07:49.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Asta se intampla cand omul produce constructii inalte, nenaturale, custi din beton, si muta animalele din mediul lor natural bagandu-le in ele. Apoi, cand pisica crapa cazand de la nu stiu cate etaje, incepem sa ne vaitam ca ne-a parasit "sufletul drag". Pe dracu.

Daca vrem sa avem grija de pisica, n-o puneti sa locuiasca la bloc, nu-i acolo locul ei. La asta se reduce totul. Restul e ipocrizia omului modern.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 realduc, on 01 iunie 2018 - 07:44, said:

custile supraetajate de betoane, carora unii le spun locuinta, sunt facute
ptr a lua libertatea oamenilor, nicidecum animalelor !
Ce zici de favelele din Brazilia ?

#8
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

 Phobos, on 01 iunie 2018 - 09:23, said:

Daca vrem sa avem grija de pisica, n-o puneti sa locuiasca la bloc, nu-i acolo locul ei. La asta se reduce totul. Restul e ipocrizia omului modern.

Deci la ne-locuitul la bloc se reduce totul? Și mâncarea adecvată și dusul la medic la mai sunt bune?

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca si animalele se tampesc. Pe vremuri am vazut pisica la etajul 3 ca statea pe balcon si se uita la lume dar nu sarea de acolo. De asemeni pana de curand, nu vazusem sau auzisem de caini care sa inghita pietre...

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 petrutnet, on 01 iunie 2018 - 09:59, said:

Deci la ne-locuitul la bloc se reduce totul? Și mâncarea adecvată și dusul la medic la mai sunt bune?

La nelocuitul la bloc se reduce protejarea pisicilor de cazaturi de la etaj.

Mancarea adecvata? Care-i aia, boabele de la Carrefour pentru pisici? Posted Image

Edited by Phobos, 01 June 2018 - 10:18.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003
Pisicile crescute la curte sunt mai constiente de pericole, se mai lovesc singure, mai invata din greseli, invata echilibrul pe gard etc...
In rest accidente se intampla oriunde, pe strada de ex...

Edited by andreic, 01 June 2018 - 10:56.


#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 petrutnet, on 01 iunie 2018 - 07:49, said:

A cãzut pe beton?
Asta nu mai stiu, nu cred, a cazut in spatele blocului e pamant si vreo 2 copaci, nu stiu cand a cazut ca eu am gasit plasa rupta si motanul era pitit sub o masina cand am iesit afara.

Avea cam 1 an sau 1.5 ani cand a cazut. Eu am crezut ca-l gasesc lipit de asfalt pe langa bloc.

Motanul l-am gasit afara intr-o iarna prin zapada era cat palma de mic.

Attached Files



#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,411
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am avut curaj sa-l las in balcon dupa ce am vazut pisica vecinilor plimbandu-se pe balustrada balconului, ced ca se plimba de vreo 2 ani atunci cand familia mea s-a marit (+ 1 motanel). La inceput l-am supravegheat dar am vazut ca doar miauna la vrabiute, nu sare, m-am linistit. Cand a cazut, banuiesc ca a nimerit vreo vrabie mai rea de gura, i-a fi zis sa taca (era inainte de 5 dimineata, aia nu a tacut, l-o fi injurat si i-a sarit mustarul!

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003

 Phobos, on 01 iunie 2018 - 09:23, said:

Asta se intampla cand omul produce constructii inalte, nenaturale, custi din beton, si muta animalele din mediul lor natural bagandu-le in ele.
Mediul se modifica... e ceva normal, fiecare specie modifica mediul, dupa cum poate desigur :)

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Pisica pripasita asta vara in curte la Radauti, in iarna am dus-o la Bucuresti in apartament.
Nu s-a simtit ea prea bine in primele saptamani, dar pana la urma s-a obisnuit.
In primavara am adus-o iar la tara, am stat o saptamana cu ochii pe ea ca pe butelie, sa nu fuga de nebuna.
S-a reaclimatizat perfect-copaci, vrabii, soareci, etc.
Problema este ca de vreo saptamana a prins prostul obicei sa sara gardul spre strada-pe unde circula masinile si cu suta la ora!!
Cum naiba fac sa o dezvat de obiceiul asta?

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Phobos, on 01 iunie 2018 - 09:23, said:

Asta se intampla cand omul produce constructii inalte, nenaturale, custi din beton, si muta animalele din mediul lor natural bagandu-le in ele. Apoi, cand pisica crapa cazand de la nu stiu cate etaje, incepem sa ne vaitam ca ne-a parasit "sufletul drag". Pe dracu.

Daca vrem sa avem grija de pisica, n-o puneti sa locuiasca la bloc, nu-i acolo locul ei. La asta se reduce totul. Restul e ipocrizia omului modern.
Cand locuiam la casa, in adolescenta, am avut 6 sau 7 pisici, in 4 ani :)

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Inevitabilul s-a intamplat.
Miti a mea a fost calcata de o masina....Posted Image Posted Image
Nu imi mai trebuie nici pisica, nici caine....
Te atasezi de ele si apoi se intampla ceva.

Edited by rinaldoparaipan, 20 June 2018 - 20:06.


#18
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 26.10.2017
Imi pare rau pentru pisicuta ta. Unii "oameni" o fac intentionat..doar  asa...ca pot.
     Asa gandesti acum. dar,mai incolo poate ai sa  acorzi altei pisicutei o sansa la  o  viata buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate