Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tratament cu Xanax?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
fenom123

fenom123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2017
Exista vreo posibilitate sa gasesc un psihiatru care sa imi prescrie Xanax?
Am probleme destul de serioase cu anxietatea, am incercat acum ceva timp o "dieta" cu Xanax-urile unei prietene (ea renuntand la ele, si cunoscandu-ma, nu le-a aruncat). Ideea este ca mi-au prins foarte bine si mi-as dori un tratament temporar, dar am auzit ca psihiatrii de obicei refuza sa iti dea exact ce le ceri si nu vreau sa ma duc si sa imi prescrie cine stie ce altceva... mai ales ca sunt nevoit sa scot bani din buzunar la greu pentru consultatii. am prieteni care au efecte secundare destul de urate de la anumite medicamente. Astept o lamurire! Va multumesc frumos!

Edited by fenom123, 31 May 2018 - 19:27.


#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
si eu am testat pt somn...n-am remarcat insa niciun efect, treaz sau nu. tu ce simti diferit cand le iei?

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Lasă medicul să-ți prescrie ce crede el mai bine. Xanaxul creează dependență. Îți poate prescrie altceva (de ex. Mirzaten) care nu creează așa ceva.
Dacă tu crezi că ești mai bun decât un psihiatru, atunci problema ta e mai gravă și ai nevoie și de alte medicamente.

Edited by ursamajor, 31 May 2018 - 19:39.


#4
fenom123

fenom123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.05.2017

 41ex, on 31 mai 2018 - 19:37, said:

si eu am testat pt somn...n-am remarcat insa niciun efect, treaz sau nu. tu ce simti diferit cand le iei?

E vorba de senzatia de liniste cand iesi pe strada, cel putin la mine si-au facut efectul excelent. Si cu somnul am stat mult mai bine.
Recent am avut niste probleme foarte mari si sunt convins ca m-ar ajuta.

 ursamajor, on 31 mai 2018 - 19:38, said:

Lasă medicul să-ți prescrie ce crede el mai bine. Xanaxul creează dependență. Îți poate prescrie altceva (de ex. Mirzaten) care nu creează așa ceva.
Dacă tu crezi că ești mai bun decât un psihiatru, atunci problema ta e mai gravă și ai nevoie și de alte medicamente.
Orice medicament creeaza dependenta, iar atat timp cat simptomele mele se potrivesc cu Xanax-ul, nu vad de ce as fi obligat sa iau altceva ce poate ori nu-si face efectul, ori poate fi mai daunator. Si aerul poluat de oras te poate distruge. Imi asum riscul dependentei in favoarea starii de liniste. Am auzit ca sunt oameni care au luat si ani de zile, apoi au intrerupt si n-au avut stres. O seara buna!

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 fenom123, on 31 mai 2018 - 19:52, said:


E vorba de senzatia de liniste cand iesi pe strada, cel putin la mine si-au facut efectul excelent. Si cu somnul am stat mult mai bine.
Recent am avut niste probleme foarte mari si sunt convins ca m-ar ajuta.


Orice medicament creeaza dependenta, iar atat timp cat simptomele mele se potrivesc cu Xanax-ul, nu vad de ce as fi obligat sa iau altceva ce poate ori nu-si face efectul, ori poate fi mai daunator. Si aerul poluat de oras te poate distruge. Imi asum riscul dependentei in favoarea starii de liniste. Am auzit ca sunt oameni care au luat si ani de zile, apoi au intrerupt si n-au avut stres. O seara buna!
Problema nu e doar dependenta, ci faptul ca in timp vei avea nevoie de doze din ce in ce mai mari.Se prescriu doar daca depresia/anxietatea te fac nefunctional.Nu stiu exact care iti sint problemele, insa cu siguranta trebuie sa faci schimbari in stilul de viata/modul de gandire ca sa treci peste.
Am avut in trecut probleme cu stima de sine, imi era rusine practic de propria persoana.Toti imi dadeau sfaturi, eu le ignoram.M-am vindecat in momentul in care am vazut cu ochii mei o mama aruncandu-si copilul sub tren, de atunci nu mie rusine nici daca ma imbat si ies dezbracat pe strada...pana la urma sfaturile erau bune, insa eu le ignoram...

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 fenom123, on 31 mai 2018 - 19:27, said:

Exista vreo posibilitate sa gasesc un psihiatru care sa imi prescrie Xanax?
Am probleme destul de serioase cu anxietatea, am incercat acum ceva timp o "dieta" cu Xanax-urile unei prietene (ea renuntand la ele, si cunoscandu-ma, .......
Ai vazut prea multe filme ... Dieta nu exista , exista o perioada in care se acumuleaza in corp o anume doza . apoi tratamentul continua pe termen lung .
Cipralexul este mult mai ok .

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 41ex, on 31 mai 2018 - 19:37, said:

si eu am testat pt somn...n-am remarcat insa niciun efect, treaz sau nu. tu ce simti diferit cand le iei?
imi amintesc declaratia lui Sumudica (antrenorul de fotbal): "pe avion bag 3 xanaxuri si dorm pana aterizam"

xanax are un puternic efect somnifer.

Are efect linistitor, pt cei cu atacuri de panica, stres etc

Problema mare a xanaxului este ca se obisnuieste corpul EXTREM de rapid cu el.
Exista in concentratii diverse (de la 0.25 la 0.5 si chiar 1 mg), deci o pastila luata de Sumudica banuiesc ca era de 0.25 de trebuia sa ia 3 bucati

Daca iei una de 1 gram cred ca dormi 15 ore non stop.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
dependenţa este ultima problemă
toacă neuronii. ngg...nbbb...peste ceva timp...

#9
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Xanax e anxiolitic, nu somnifer. Sigur ca daca ei inainte de culcare poate ajuta. Dar sigur da dependenta si trebuie utilizat punctual.

#10
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Dacă ești cu depresia și anxietatea ai personalitate dependentă. Tot ce bagi ce te face să te simți bine, orice pastila îți dă te face dependent. Pick your poison: femei, băutură, jocuri de noroc, zahar (dulciuri), fast food
sau sală, sport, citit, meditație, socializare, muncă, hobby etc

Încearcă din astea de categoria a 2-a, să vezi că pălește Xanaxul in comparație și nu îți prăjești creierul

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Problema cu Xanaxul si alte medicamente asemanatoare(diazepam, lorazepam,etc.) e ca daca sunt consumate in mod indelungat, dau una dintre cele mai nasoale dependente iar cand o sa trebuiasca sa te lasi, sevrajul o sa fie groaznic, mai nasol decat la heroina sau alte droguri grele, poate sa tina luni de zile, in care anxietatea o sa creasca imens.

#12
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Aldulescu, on 31 mai 2018 - 21:28, said:

Problema cu Xanaxul si alte medicamente asemanatoare(diazepam, lorazepam,etc.) e ca daca sunt consumate in mod indelungat, dau una dintre cele mai nasoale dependente iar cand o sa trebuiasca sa te lasi, sevrajul o sa fie groaznic, mai nasol decat la heroina sau alte droguri grele, poate sa tina luni de zile, in care anxietatea o sa creasca imens.
zepamele sunt o clasa peste xanax, dar nu e asa cu sevrajul.

#13
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009

 fenom123, on 31 mai 2018 - 19:52, said:


E vorba de senzatia de liniste cand iesi pe strada,


Pe strada trebuie sa fi atent la masini.

#14
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Despre ce anexitate este vorba in primul rand ?
Xanax-ul este un medicament din grupa benzodiazepinelor cu efect anxiolitic,usor sedativ in doze mici de 0.25 mg si 0.5 mg,actioneaza in principal asupra receptorilor GABA,este prescris de catre doctori pentru o scurta perioada de tratament,datorita instalari relativ rapida a dependentei,iar toleranta creste si ea rapid,sevrajul e iad,am trecut si eu prin el si stiu ce inseamna.
Ia doar de doua ori pe saptamana cate o pastila,imi vei multumi mai tarziu,si daca pana acum nu ai mai luat Xanax,toleranta ta la Xanax e mica,o pastila de 0.25 mg/zi e de ajuns.
I-al doar la nevoie,nu abuza de el ca vei regreta mai tarziu . Posted Image


 86-APP, on 31 mai 2018 - 20:21, said:

Ai vazut prea multe filme ... Dieta nu exista , exista o perioada in care se acumuleaza in corp o anume doza . apoi tratamentul continua pe termen lung .
Cipralexul este mult mai ok .

Cum sa ii recomanzi omului un medicament din clasa SSRI ? Care trebuie sa il ia zi de zi si abia dupa 3-4 saptamani isi face efectul,efectele adverse sunt oribile la inceput,iar si aici dependenta si sevrajul sunt ca un iad.

Edited by Petran_Marius, 31 May 2018 - 21:54.


#15
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ai anxietate non-stop ? Pentru că, crede-mă o să o ai non stop, fără doză. Și nu știi ce e aia adevarata anxietate până încerci să te lași ..
@Petran știi tu ce știi :)

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 fenom123, on 31 mai 2018 - 19:27, said:

Exista vreo posibilitate sa gasesc un psihiatru care sa imi prescrie Xanax?

Viata asta nu e facuta sa fie traita pe pastile.  Nu poti sa te duci la psiholog ca la pacanele, sa tragi de o maneta sa inceapa sa curga Xanax.

Anxietate se mai rezolva schimband mediul, munca, nevasta... nu doar turnand Xanax pe gat.

Edited by rosix, 31 May 2018 - 22:32.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 sarac.lipit, on 31 mai 2018 - 21:03, said:

dependenţa este ultima problemă
toacă neuronii. ngg...nbbb...peste ceva timp...
asa se explica comportamentul de om nebun al lui sumudica?
totusi, pe ce te bazezi cand spui asta?

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 fenom123, on 31 mai 2018 - 19:27, said:

Exista vreo posibilitate sa gasesc un psihiatru care sa imi prescrie Xanax?
Am probleme destul de serioase cu anxietatea, am incercat acum ceva timp o "dieta" cu Xanax-urile unei prietene (ea renuntand la ele, si cunoscandu-ma, nu le-a aruncat). Ideea este ca mi-au prins foarte bine si mi-as dori un tratament temporar, dar am auzit ca psihiatrii de obicei refuza sa iti dea exact ce le ceri si nu vreau sa ma duc si sa imi prescrie cine stie ce altceva... mai ales ca sunt nevoit sa scot bani din buzunar la greu pentru consultatii. am prieteni care au efecte secundare destul de urate de la anumite medicamente. Astept o lamurire! Va multumesc frumos!
Poate nu e nevoie de Xanax si ti se prescrie ceva mai usor iar efectul e acelasi! Nu are rost sa iei Xanax daca nu e nevoie! Daca se inrautateste starea de anxietate atunci ce o sa mai iei?  Tot psihiatru stie mai bine de ce ai nevoie! Lasa zvonurile si fa-ti o programare si daca ai bani si nu ai sanatate tot nimic nu rezolvi! Mergi macar la o sedinta sa vezi cat e de grav si nu te mai juca cu focul inainte sa inveti sa-l folosesti corespunzator ca sigur te arzi!

Quote

Pacientii asigurati care au bilet de trimitere de la medicul de familie beneficiaza de consultatii GRATUITE si tratament COMPENSAT/GRATUIT
O sursa aleatorie

Edited by stlk, 01 June 2018 - 00:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate