Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Eagle's Nest sau 5 Fingers?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Salut,

Sunt prin zona Salzburg și timpul e limitat. Voi dacă ați avea de ales între aceste două scurte opriri, Eagle's Nest vs 5 Fingers, spre care ați înclina?


Cuibul Vulturului, fostă reședință de vară a lui Hitler, în zona Berchtesgaden
Attached File  eagle's nest.jpg   25.68K   84 downloads


5 Fingers, "cea mai frumoasă platformă panoramică din Alpi", în zona Hallstatt - Obertraun
Attached File  5 fingers.jpg   444.75K   83 downloads

În zilele de după mai sunt pe listă ghețarul Kitzsteinhorn și "Transalpina" Grossglockner High Alpine Road - dintre astea nu aleg, le fac pe amândouă :)

Edited by Tepesh, 27 May 2018 - 09:11.


#2
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Clar Eagles Nest, am vazut band of brothers si mi-a parut ceva de vizitat in viata asta.
[ https://i.imgur.com/u52EDg6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Argent, 27 May 2018 - 09:20.


#3
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
cred ca as alege cuibul cuplat cu vaporasul pe lac. fiind sfarsit de mai, la 5 fingers s-ar putea sa fie inca zapada. acolo e frumos sa faci si un traseu, practic stai aproape toata ziua sus.noi la sfarsit de iunie am prins zapada pe grossgloncherstrasse, deci...

#4
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
eagle's nest nu este asa cum era in WW2. s-a pastrat doar o structura in picioare si este restaurant azi. original mai este si tunelul de acces si liftul. desi pare totul foarte comercial, si am fost dezamagit sa intru in eagle's nest si sa gasesc oameni la mese in miros de carnati, eu cred ca merita.

iar privelistea de sus este destul de aproape de 5 fingers ca si panorama.

intre cele 2 as alege eagle's nest.

#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce este in video asta este adevarat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jIxsuj93Rzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica locatia corespunde? Drum de acces? Cladire etc...

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am mers la 5 fingers si am facut si un mic circuit pe acolo, pe munte, cu coborare apoi pe la alta telecabina. Am fost cu copiii (a fost accesibil) si a fost foarte frumos.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Ţepeş, alege în funcţie de starea vremii. Caută să afli presiunea atmosferică din fiecare zonă. Apoi poţi alege. Pe ceaţă n-are rost să mergi. Iar dacă în ambele locuri ai vizibilitate bună, rămâne să dai cu banu'.
Sper să nu fi postat prea târziu.


Sănătate şi vacanţă plăcută în continuare !

#8
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
ideea e in felul uramator: la 5 fingers ultimul tronson (al 3-l3a) se deschide abia spre mijlocul lui iunie , iar asta spune multe despre cum e sus. evident, e f important, indiferent de ce alegere faci, sa prinzi o zi cu vizibilitate buna.

#9
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

View PostArgent, on 27 mai 2018 - 16:12, said:

Ce este in video asta este adevarat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jIxsuj93Rzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica locatia corespunde? Drum de acces? Cladire etc...


m-am uitat pe video.

drumul corespunde, este spectaculos, insa mai impadurit.
casa, asa cum e cazuta din exterior, cred ca nu corespunde, oricum, nu am vazut privelistea de jos.
apoi autobuzele opresc intr-o parcare, de unde intri pe un tunel de vreo 200 m. ajungi in anticamera liftului care este o cupola semirotunda, rece si cu lumina slaba. dupa mine, este coplesitoare, pe acolo au trecut multi oameni in istorie. apoi liftul, care este cel orginal, poleit cu aur. cam naspa ca te inghesui cu alti 20 in el, dar asta e.
inauntru, intervine comercialul, miros de mancare si lume la mese. DAR, fix camera care apare in Band Of Brothers, nu e folosita, are mese dar nu sta nimeni acolo. acolo este si semineul din marmura rosie daruit de Mussolini. din camera asta, dai pe holul ala de promenada cu sezlonguri si arcade. dupa care, iesi pe o terasa exterioara unde este iar lume, si mai departe poti urca spre un viewpoint.

in film, imi pare ca au folist un studio, pare asemenator, insa semineul de marmura l-am vazut in film ca e din piatra, iar holul de promenada este inchis cu ferestre, nu e in aer liber. Si privelistea e altfel, muntele e mai aproape. Crama aia care mai apare in film nu am vazut-o, nu stiu daca exista.

oricum, din cate imi aduc aminte, multe din cladirile adicente au fost aruncate in aer de americani, doar asta a mai ramas.

asa arata: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rb-sVG13PIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by borreddog, 28 May 2018 - 13:18.


#10
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Raspund si eu, chiar daca tarziu (poate ajuta pe altcineva), intrucat le-am vizitat pe amandoua: la niciunul din ele nu a fost asa cum ma asteptam, in sensul ca e frumos la fiecare, dar ....
La Five Fingers am fost in 2010; de jos din parcare pana ajungi sus schimbi doua telecabine parca. Dupa care mai ai un traseu de drumetie usoara de vreo 20-40 minute, in functie de mersul fiecaruia. Cum mergi spre Five Fingers, pe partea stanga, se vede (daca e senin) platoul alpin al muntilor Dachstein. Ajungi la platforma si vezi (daca e senin) o priveliste destul de spectaculoasa timp de vreo 5 minute, dupa care ai epuizat tot si te intorci. Poti sa incerci ceva experiente mergand pe platforma de sticla (cred ca totusi e un plexiglas special) dar epuizezi repede obiectivul.
La Eagle Nest am urcat din vale cu autocarul pe soare fara nori; pana am ajuns cu autocarul sus (15-20 minute) deja se innorase iar pana am urcat cu liftul se lasase ceata groasa sus si nu am putut vedea nimic, vizibilitatea fiind de maxim 50 m. Am remarcat si un traseu de urcat cu piciorul (am inteles ca cei din SS asa urcau pe vremuri) dar dureaza vreo 4 ore. In afara de  cabana de piatra, destul de micuta, care acum e un restaurant, in rest nu prea ai ce face in zona, daca este ceata/ploua.

Dintre cele doua, eu as alege ..... urcare cu trenuletul din St Wolfgang  spre Shafberg: urcarea cu un trenuletul cu cremaliera catre un pisc de munte unde ai vedere de 360 grade asupra zonei inconjuratoare, cu vederi spectaculoase asupra varfurilor si lacurilor din zona.

Totusi, daca ar fi de ales strict intre cele 2, Eagle si Five Fingers, as alege Eagle: e mult mai aproape de Salzburg si pot face o estimare mai buna a vremii . Tot in zona poti vizita (eu recomand) lacul Konigsee + lacul Obersee

Edited by bogwol, 04 June 2018 - 12:14.


#11
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Ambele obiective sunt spectaculoase si merita pe vreme buna. Daca iubiti istoria, alegeti Obersalzberg - Cuibul vulturului, daca sunteti orientati mai spre drumetii montane, mergeti pe Krippenstein - Five fingers (aici ar mai fi un plus cu proximitatea Hallstatt-ului)!
Cuibul Vulturului (primele 15 poze) si Five Fingers (urmatoarele 15)

Attached Files


Edited by nickro, 19 August 2018 - 22:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate