Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GDPR si politica de cookies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Am lucrat in UE pt un site si au ales sa nu implementeze warningul pt cookies pt ca au studiat si a rezultat ca nu au existat vreodata sanctiuni pt aceasta prostie

Asta acum vreo 3 ani, acum vad ca au implementat si ei asta, probabil GDPR i-a speriat un pic acum

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTaxon, on 25 mai 2018 - 09:47, said:

Eu pun browserul sa blocheze prajiturile anumitor site-uri si, in unele (multe) cazuri, sa le stearga la parasirea sesiunii.
Gresesc, rosix?

Nu gresesti... Sunt cookies care pot fi utilizate si sunt cookies care nu corespund cu interesul legitim al utilizatorului.  Cand te loghezi pe contul de utilizator, accepti "condiile casei" dar, in momentul in care esti "deconectat" din sesiune, trackingul personalizat in scop de marketing, este interzis, fara accept explicit.  Binenteles ca voi solicita un punct de vedere si de la autoritate  - ca e bucataria lor.

View Postmandrku, on 25 mai 2018 - 09:48, said:

Ce treaba are Ip-ul, locația, browserul, timpul petrecut pe o pagina, interesul vizitatorilor, si alte date ce tin de strategii de marketing cu ,<DATELE tale Personale> ( cnp, email, adresa, etc)

Eu ti-am explicat mai sus care e spetza, daca ai inteles, n-o mai iau de la capat.

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 09:44, said:

Tu, daca te uiti 3 zile la un produs pe un site, in mod neconectat pe contul de client si, in a 4a zi iti apare o "oferta" pe e-mail, de la acel site, fix la acel produs.. nu-ti pui nicio intrebare?
am mai spus si pe alt topic. Mie mi se pare dubios si faptul ca primesc oferte la un produs pe care nu l-am vizionat pe site(de fapt nici nu am intrat pe emag vreo luna de zile), si despre care am discutat cu niste rude la o cafea, cu telefonul pe masa----in speta o saltea. Cum plm sa vorbim la o cafea despre o saltea, si dupa cateva ore sa primesc oferte de la emag cu diverse saltele? Nu pe email ci la browsing.
Mi se pare dubios ca nu sunt singurul care a patit chestia asta.
Mi se pare dubios ca eu caut o bicicleta pe emag sau flanco, iar dupa 2 zile primeste nevasta pe telefon tot felul de oferte de biciclete de la magazinele astea doua. Si asta de fiecare data.

Edited by dan1980_25, 25 May 2018 - 09:53.


#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Si eu am patit minuni de-astea cu telefonul, de mi-am zis ca umbla necuratul prin preajma.
Acu vorbesc cu nevasta despre tigai, cu telefoanele pe undeva pe masa, iar cind intru pe vreun site, hop reclama la tigai. WTF?

Si in cazul asta, unde GDPR-ul meu sa dau sa nu accept la nu-s ce politica a maretului Goagal?

Edited by Taxon, 25 May 2018 - 09:56.


#23
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 09:44, said:

Tu, daca te uiti 3 zile la un produs pe un site, in mod neconectat pe contul de client si, in a 4a zi iti apare o "oferta" pe e-mail, de la acel site, fix la acel produs.. nu-ti pui nicio intrebare?
Asa cum am mai spus, eu ma refeream la cazul nostru, pentru ca ne-ai mentionat si pe noi in discutie. Ce face Emag e treaba lor

#24
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 09:47, said:

cookie_urile devin date personale

Confunzi datele personale cu cookie-urile, intr-o tocanita doar de tine inteleasa.

Site-ul X nu o sa scrie niciodata la tine pe PC/device/etc date pe care tu nu i le-ai dat anterior, explicit sau prin navigare.

View Postdan1980_25, on 25 mai 2018 - 09:51, said:

Mi se pare dubios ca nu sunt singurul care a patit chestia asta.
Mi se pare dubios ca eu caut o bicicleta pe emag sau flanco, iar dupa 2 zile primeste nevasta pe telefon tot felul de oferte de biciclete de la magazinele astea doua.

Povesti urbane de speriat cetatenii zapaciti de brusca atentie data unor prostii.
Sau, daca vrei, ca in bancul ala in care EL era la doctor si ii explica acestuia ca miracolele exista, pentru ca uite, el este steril dar sotia a ramas insarcinata. :)

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 09:56, said:

Povesti urbane de speriat cetatenii zapaciti de brusca atentie data unor prostii.

Hai, zau?
Sau, ce tie nu ti s-a intimplat nu exista?

Edited by Taxon, 25 May 2018 - 09:58.


#26
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 09:51, said:

Nu gresesti... Sunt cookies care pot fi utilizate si sunt cookies care nu corespund cu interesul legitim al utilizatorului.  Cand te loghezi pe contul de utilizator, accepti "condiile casei" dar, in momentul in care esti "deconectat" din sesiune, trackingul personalizat in scop de marketing, este interzis, fara accept explicit.  Binenteles ca voi solicita un punct de vedere si de la autoritate  - ca e bucataria lor.
Eu ti-am explicat mai sus care e spetza, daca ai inteles, n-o mai iau de la capat.
Ai dreptate totusi si tu...
Deoarece citesc in regulament la pct.30
Intrucat:
.............
(30)Persoanele fizice pot fi asociate cu identificatorii online furnizați de dispozitivele, aplicațiile, instrumentele și protocoalele lor, cum ar fi adresele IP, identificatorii cookie sau alți
identificatori precum etichetele de identificare prin frecvențe radio. Aceștia pot lăsa urme care, în special atunci când sunt combinate cu identificatori unici și alte informații primite de
servere, pot fi utilizate pentru crearea de profiluri ale persoanelor fizice și pentru identificarea
lor."
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
cap1.
cap2...etc.


Adica desi poti naviga icognito, ascuns. Prin intermediul uneltelor se poate face o asociere ip/client/date, etc.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 25 mai 2018 - 09:48, said:

Am lucrat in UE pt un site si au ales sa nu implementeze warningul pt cookies pt ca au studiat si a rezultat ca nu au existat vreodata sanctiuni pt aceasta prostie

Vor exista de acum incolo.. in locurile unde se justifica si unde e clar abuzul. O sa vezi.

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 09:56, said:

Povesti urbane de speriat cetatenii zapaciti de brusca atentie data unor prostii.
Sau, daca vrei, ca in bancul ala in care EL era la doctor si ii explica acestuia ca miracolele exista, pentru ca uite, el este steril dar sotia a ramas insarcinata. Posted Image
Si matale crezi ca m-am trezit eu de dimineata cu chef de a minti pe softpedia si am gasit oportunitatea in topicul asta?
Daca nu ma crezi mi se rupe.
Nu e nici o poveste urbana si ma mir ca nu ai patit asa ceva inca, mai ales ca s-a discutat deja prin alte topicuri si majoritatea au patit la fel.

Edited by dan1980_25, 25 May 2018 - 10:06.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 09:56, said:

Confunzi datele personale cu cookie-urile, intr-o tocanita doar de tine inteleasa.

Bine, hai sa reformulez: "Site-urile accesate colecteaza prin intermediul cookies, date personale ale utilizatorilor, rezultate din interactiunea acestora cu site-ul"... E ok asa?
Problema este ca eu vreau ca pe unele dintre acestea (selectiv) sa nu le mai colecteze.  Ai ceva impotriva?

Ti-am spus, nu am pretentia ca ma pricep la chestiile astea fine... o sa scriu un mail catre cineva care se pricepe, respectiv la Autoritatea care se ocupa cu asa ceva...

Si atunci vedem daca datele retinute prin tehnologia cookies, in mod deconectat, se pot materializa prin oferte in e-mailul furnizat site-ului in mod conectat in contul de user.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 10:09.


#30
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostTaxon, on 25 mai 2018 - 09:57, said:

Hai, zau?
Sau, ce tie nu ti s-a intimplat nu exista?

Nu, nu mi s-a intamplat si sunt convins ca nici tie si stii de ce? Pentru ca nu ai idee ce spui.

Ceea ce spui tu presupune ca telefonul sa aiba microfonul activ, sa colecteze niste voci de undeva din camera pe o perioada de ..., un soft sa analizeze vocile alea, sa deduca niste cuvinte, sa le verifice versus o baza de produse, sa deduca un  nr de telefon "cumva" si ca ai cont la ei si apoi sa faca relcama personalizata.

Presupanand ca poti sa faci astea de mai sus (nici tehnic nu se prea poate, si nu poti fara sa se prinda userii) si inmulteste asta cu toti userii care acceseaza emag si realizeaza cat de absurda este afirmatia ta.

Stiu, nu o sa realizezi dar poate altii care citesc, o sa inteleaga absurditatea ei.

View Postdan1980_25, on 25 mai 2018 - 10:03, said:

Si matale crezi ca m-am trezit eu de dimineata cu chef de a minti pe softpedia si am gasit oportunitatea in topicul asta?
Daca nu ma crezi mi se rupe.
Nu e nici o poveste urbana si ma mir ca nu ai patit asa ceva inca, mai ales ca s-a discutat deja prin alte topicuri si majoritatea au patit la fel.

Nu, doar ca nu este asa cum spui ci probabil are o alta explicatie mult mai viabila, gen ai intrat, te-ai logat, ai cautat ceva si acum site-ul stie ca esti interesat de X produs.

#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 10:10, said:

Nu, doar ca nu este asa cum spui ci probabil are o alta explicatie mult mai viabila, gen ai intrat, te-ai logat, ai cautat ceva si acum site-ul stie ca esti interesat de X produs.
pai eu sunt logat la emag tot timpul. Asta e explicatia. Astfel, e normal ca site-ul sa stie preferintele mele.
Dar nu inteleg de ce-i trimite oferte sotiei mele (in browsing )cu ce anume caut eu...
Si nu, nu cred ca e normala chestia asta.

Edited by dan1980_25, 25 May 2018 - 10:16.


#32
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 10:07, said:

Si atunci vedem daca datele retinute prin tehnologia cookies, in mod deconectat, se pot materializa prin oferte in e-mailul furnizat site-ului in mod conectat in contul de user.

Tehnologia cookies Posted Image

Stii ce sunt cookie-urile alea pe care le tot invarti?

Si nu, nu poti avea ce vrei .. asa cum spuneam, site-ul o sa-ti spuna onest ce cookie-uri foloseste iar tu poti alege daca mai folosesti site-ul sau nu.

De la site la site, pot alege sa foloseasca unele cookie-uri sau nu, in functie de optiunile userului (ca sa pastrezi userii si sa nu-i sperii prea tare), insa nu sunt obligati.

In final, depinde de user, daca foloseste site-ul sau nu si evident, poti sa stergi oricand cookie-urile alea, ca sunt la tine, nu la ei.

View Postdan1980_25, on 25 mai 2018 - 10:14, said:

pai eu sunt logat la emag tot timpul. Asta e explicatia. Astfel, e normal ca site-ul sa stie preferintele mele.
Dar nu inteleg de ce-i trimite oferte sotiei mele (in browsing )cu ce anume caut eu...

Daca folositi chestii in comun, este normal. Este de ajuns sa va logati amandoi, de pe acelasi laptop, pe acelasi site pentru ca nu toate cookie-urile sunt personalizate pe user iar site-ul nu stie neaparat ca te-ai uitat tu sau altcineva.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdan1980_25, on 25 mai 2018 - 10:14, said:

pai eu sunt logat la emag tot timpul. Asta e explicatia. Astfel, e normal ca site-ul sa stie preferintele mele.
Dar nu inteleg de ce-i trimite oferte sotiei mele (in browsing )cu ce anume caut eu...

Pentru ca in marketing exista ceea ce se numeste "decidentul de cumparare" ala care spune "hai sa luam o tigaie"... Daca nu e sotul, e sigur sotia... copilul pana la o varsta, nu poate fi.

#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 10:17, said:

Daca folositi chestii in comun, este normal. Este de ajuns sa va logati amandoi, de pe acelasi laptop, pe acelasi site pentru ca nu toate cookie-urile sunt personalizate pe user iar site-ul nu stie neaparat ca te-ai uitat tu sau altcineva.
avem laptopuri diferite, telefoane diferite. Sotia nu are cont la emag, nu intra pe emag, nu foloseste laptopul meu, eu nu-l folosesc pe al ei
Cautam acum ceva timp un anumit telefon pentru tatal meu. Dupa cateva ore pac...imi zice sotia ca a gasit ea o oferta buna ca i-a aparut de la emag, pe browserul telefonului--chrome.
La fel cu o masina de gaurit, la fel cu un suport de gps, la fel cu un chromecast,  si multe altele.

Edited by dan1980_25, 25 May 2018 - 10:31.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 10:17, said:

Tehnologia cookies Posted Image

Stii ce sunt cookie-urile alea pe care le tot invarti?
Si nu, nu poti avea ce vrei .. asa cum spuneam, site-ul o sa-ti spuna onest ce cookie-uri foloseste iar tu poti alege daca mai folosesti site-ul sau nu.
De la site la site, pot alege sa foloseasca unele cookie-uri sau nu, in functie de optiunile userului (ca sa pastrezi userii si sa nu-i sperii prea tare), insa nu sunt obligati.
In final, depinde de user, daca foloseste site-ul sau nu si evident, poti sa stergi oricand cookie-urile alea, ca sunt la tine, nu la ei.

In primul rand, constat cu regret ca te cramponezi de termeni (tactica politicianului prins la inghesuiala).  In al doilea rand, se pare ca nu ai citit cu atentie GDPR si nu ai inteles treaba cu acceptul.
Nu pot folosi chiar orice tip de cookie sau chiar daca pot folosi, nu pot valorifica in scop de marketing, decat cu accept explicit. Citeste bine.

Cum spuneam, eu voi face o solicitare scrisa la o autoritate, nu-mi bat capul cu astea... stiu doar unde e capatul la firul de atza.  Daca am dreptate, crezi ca merita riscul? Ai vazut cat sunt amenzile alea?

Chiar daca Google e o companie americana care agregheaza tot felul de date, asta nu inseamna ca operatorii europeni le pot folosi in orice "scop legitim". Think about it. Mingea e in zona fileului.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 10:53.


#36
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

View Postdan1980_25, on 25 mai 2018 - 09:51, said:

am mai spus si pe alt topic. Mie mi se pare dubios si faptul ca primesc oferte la un produs pe care nu l-am vizionat pe site(de fapt nici nu am intrat pe emag vreo luna de zile), si despre care am discutat cu niste rude la o cafea, cu telefonul pe masa----in speta o saltea. Cum plm sa vorbim la o cafea despre o saltea, si dupa cateva ore sa primesc oferte de la emag cu diverse saltele? Nu pe email ci la browsing.
Mi se pare dubios ca nu sunt singurul care a patit chestia asta.
Mi se pare dubios ca eu caut o bicicleta pe emag sau flanco, iar dupa 2 zile primeste nevasta pe telefon tot felul de oferte de biciclete de la magazinele astea doua. Si asta de fiecare data.

Acu v-ati prins ca sunteti inregitrat pe telefon, prin intermediul Whats app. Sunt oameni care cu acest job se ocupa, asculta telefoanele si planteaza anunturi publicitare, exact despre lucrurile pe care le discutati. S-a dus cu intimitatea online, daca il aveti aprins non-stop. De ce crezi ca telefoanele mai noi, au doua microfoane??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate