Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GDPR si politica de cookies

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cum facem sa aflam daca un site web anume e cookies compliant cu GDPR?
Respectiv daca utilizeaza cookies cu acordul nostru si in interesul nostru.

Studiu de caz:

Emag, spre exemplu, face tracking utilizatorilor in mod deconectat (neconectat la contul de utilizator) urmareste activitatea unui anumit user pe site (ce pagini acceseaza, de cate ori, ce produse il intereseaza) dupa care... guess what... mareste preturile la produsul din pagina respectiva (cu multe accesari) si trimite oferte personalizate pe e-mail cu false reduceri.   Repet, in mod deconectat... Tu, utilizator, te uiti la ce te intereseaza, ei te numara.. si apoi stiu ce au de facut.

Cum am putea contracara acest lucru?  Emag, fara indoiala urmareste un drept legitim, dar acest drept legitim nu este in concordanta cu interesul consumatorului care acceseaza site-ul pentru ca, pana pune un ban deoparte Emag mareste pretul.

Politica de cookies a Emag se afla aici:

https://m.emag.ro/in...zare-cookie-uri

Nu ma pricep foarte bine si nu stiu care din cooki_urile acelea afisate permit trackingul in mod deconectat.. pentru ca ar trebui solicitat Emag sa le dezactiveze. Una e cand urmaresti pe ce pagini intra utilizatorul logat la contul lui de utilizator si cu totul altceva e sa-l urmaresti in mod deconectat.

Ce parere aveti?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu-ti convine nu intri, nu cumperi

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, adica tu ai vrea sa intri pe proprietatea lor si sa te simti ca la tine acasa ?!
Nu este interesul firmei sa scoata profit, cit ami mare si prin orice metode legale?
Este site-ul lor si pot sa modifice preturile asa cum vor ei, repet, in limite legale ?!
Urmeaza sfatul ala dat pentru biletele de avion: intri pe site in modul incognito sau cu cookies dezactivate.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgumball3000, on 25 mai 2018 - 08:53, said:

nu-ti convine nu intri, nu cumperi

Raspuns gresit:  furnizorul trebuie sa aiba accept explicit in utilizarea unui anumit tip de cookie, din partea utilizatorului si nu poate ingradi sau limita experienta pe site-ul lui public, daca utilizatorul nu-si da acordul pentru cookies tracking prin Google Analytics.

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Ideea e ca prin aceste cookie-uri se poate abuza si in alte moduri si nu ar trebui sa iti fie bagate pe gat fortat, nu vreau sa fiu monitorizat in orice chestie care o accesez si vreau sa mi se ofere posibilitatea sa nu accept cookies... simplu! E ca si cum as vrea sa merg cu autobuzul pt 2 statii si cineva ma forteaza sa stau pe scaun, dar eu nu vreau sa stau pe scaun atata timp cat inca am posibilitatea sa stau in picioare si sa ma tin de bara...

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 25 mai 2018 - 08:55, said:

In general, prajiturile puse cand nu esti autentificat, sunt folosite pentru monitorizarea anonima a traficului (cate afisari faci, daca vii prima data, cat stai pe site etc)

Total ilegal si in neconcordanta cu prevederile GDPR.
Trackingul facut paginilor accesate de user, in mod deconectat, pentru "a ajusta preturile" (vezi exemplul de mai sus), fara acord explicit din partea acestuia, este total abuziv si ilegal.

Pe Softpedia, ma rog, nu e cazul.. ca nu stiu ce ar fi de urmarit (mi-am dat acordul) dar in cazul Emag, da... putem discuta, pentru ca acolo chiar e vorba de abuz.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 09:05.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Sa vedeti ce se smiorcaie companiile care fac spam pe mail ca domne dorim sa pastram legatura cu dvs si chestii dinastea corporatiste... le zic nu mersiiii, paaaa Posted Image Si unele care fac spam prin sms au trimis smeherii de acord pe care le ignor cu brio. E un lucru bun in asta, mai scapam de spam.

Edited by andreic, 25 May 2018 - 09:05.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
stai ashea bos, ca m-ai pierdut pe undeva. adica tu n-ai user la emag si doar te uiti pe site.. cum dracu iti trimite oferte personalizate pe mail daca nu stie cine esti? sau apeleaza la mossad?
Oar te refereai la faptul ca esti nelogat, apoi te loghezi si stie sa faca conexiunea guest-user?

Edited by laffin, 25 May 2018 - 09:09.


#9
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 09:02, said:

Pe Softpedia, ma rog, nu e cazul.. ca nu stiu ce ar fi de urmarit (mi-am dat acordul) dar in cazul Emag, da... putem discuta, pentru ca acolo chiar e vorba de abuz.

Exista "mai multe feluri" de analytics. Chiar si Google Analytics poate fi configurat astfel incat sa nu fie urmarit USERUL ci sa obtii doar statistici anonime de trafic. In felul asta ai totusi o idee ce se intampla pe site (ce e popular, ce nu, care sunt sursele tale de trafic, cat dureaza o vizita tipica, cat trafic ai, samd) dar fara sa colectezi date personale. Pe scurt, chestii de baza de care ai nevoie ca sa-ti poti administra informat business-ul.

Exact asta facem noi la Softpedia (anonimizare IP, fara User-ID, etc.. apare detaliat in policy-uri, acu mai ramane sa si citeasca cineva Posted Image

Desigur, trebuie sa si vrei sa faci asta, site-urile de ecommerce sau care fac marketing direct cu siguranta nu prea isi doresc.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandreic, on 25 mai 2018 - 09:04, said:

Sa vedeti ce se smiorcaie companiile care fac spam pe mail ca domne dorim sa pastram legatura cu dvs si chestii dinastea corporatiste... le zic nu mersiiii

Le-am trimis mail - pot raspunde corect, caz in care castiga respect din partea mea in calitate de client, sau pot raspunde gresit, caz in care castiga "demersuri ulterioare", pentru clarificarea spetei.

View Postpstdgt, on 25 mai 2018 - 09:10, said:

Exista "mai multe feluri" de analytics. Chiar si Google Analytics poate fi configurat astfel incat sa nu fie urmarit USERUL ci sa obtii doar statistici anonime de trafic. In felul asta ai totusi o idee ce se intampla pe site (ce e popular, ce nu, care sunt sursele tale de trafic, cat dureaza o vizita tipica, cat trafic ai, samd) dar fara sa colectezi date personale. Pe scurt, chestii de baza de care ai nevoie ca sa-ti poti administra informat business-ul.


Pai tocmai - pentru ca se detine date si informatii ca Emag abuzeaza de politica de cookies, dorim sa vedem tipurile de cookies care se activeaza in mod "neconectat" (nelogat in sesiune) si care-i scopul adica "ce-i mana pe ei in lupta".

#11
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Ma refeream la faptul ca statisticile de trafic nu sunt automat ilegale, depinde si in ce fel sunt facute. Exista optiuni, pentru administratorii de site-uri interesati. Am explicat cum facem noi ca sa nu intram in zona personala. Ce face Emag, e treaba lor Posted Image

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlaffin, on 25 mai 2018 - 09:09, said:

stai ashea bos, ca m-ai pierdut pe undeva. adica tu n-ai user la emag si doar te uiti pe site.. cum dracu iti trimite oferte personalizate pe mail daca nu stie cine esti?

Pai asta ma intreb si eu... Poate ai tu un raspuns.

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 09:01, said:


Raspuns gresit:  furnizorul trebuie sa aiba accept explicit in utilizarea unui anumit tip de cookie, din partea utilizatorului si nu poate ingradi sau limita experienta pe site-ul lui public, daca utilizatorul nu-si da acordul pentru cookies tracking prin Google Analytics.

Gresit.

Site-ul foloseste ce fel de cookie doreste, ca sa ofere o experienta asa cum o doreste si singura chestie (generic vorbind) la care este obligat este sa-ti spuna onest ce si cum foloseste iar tu poti fi de acord sau nu, caz in care poti cauta altceva.

Varianta in care tu vrei pe site, vrei sa beneficiezi de el complet dar nu vrei sa site-ul sa foloseasca cookie x sau y, nu exista.

Iar aia cu emag-ul care te monitorizeaza offline este o prostie si sincer mi se pare aiurea sa ai convingeri precise despre ceva dar sa te uiti la ce face si in acelasi timp sa spui : "Nu ma pricep foarte bine si nu stiu care din cooki_urile acelea"

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpstdgt, on 25 mai 2018 - 09:25, said:

Ma refeream la faptul ca statisticile de trafic nu sunt automat ilegale, depinde si in ce fel sunt facute.


Tu, daca te uiti 3 zile la un produs pe un site, in mod neconectat pe contul de client si, in a 4a zi iti apare o "oferta" pe e-mail, de la acel site, fix la acel produs.. nu-ti pui nicio intrebare?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgumball3000, on 25 mai 2018 - 08:53, said:

nu-ti convine nu intri, nu cumperi
nu ai dreptul sa fii informat inainte?
cum stii ca nu-ti convine daca nu ti se explica pe larg?

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Eu pun browserul sa blocheze prajiturile anumitor site-uri si, in unele (multe) cazuri, sa stearga cookies la parasirea sesiunii.
Gresesc, rosix?

Mai nou, nu mai intru pe site-urile unde musai trebuie sa-mi dau acceptul ca sa pot vedea continutul lor.
E corect sa ma informeze ca au o politica, dar nu e corect sa ma si forteze sa o accept.

Edited by Taxon, 25 May 2018 - 09:48.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_Woppit, on 25 mai 2018 - 09:38, said:

Gresit.

Site-ul foloseste ce fel de cookie doreste, ca sa ofere o experienta asa cum o doreste si singura chestie (generic vorbind) la care este obligat este sa-ti spuna onest ce si cum foloseste iar tu poti fi de acord sau nu, caz in care poti cauta altceva.

Nici vorba de asa ceva. In momentul intrarii in vigoare a GDPR (citeste cu atentie) cookie_urile devin   colecteaza date personale pentru care e necesar accept explicit in utilizare, mai ales "in mod deconectat".
Trebuie sa precizezci clar ce colectezi in mod deconectat si in ce scop si ai nevoie de acord explicit in acest sens (nu la modul general... adica o fraza mare, generica).

Tocmai asta vreau sa investighez, daca se respecta sau nu.  Unde nu ma pricep eu.. poate se pricep altii.  Asta e si motivul discutiei pe care o purtam aici.

Edited by rosix, 25 May 2018 - 10:01.


#18
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postrosix, on 25 mai 2018 - 08:44, said:

Cum facem sa aflam daca un site web anume e cookies compliant cu GDPR?
Respectiv daca utilizeaza cookies cu acordul nostru si in interesul nostru.

Studiu de caz:

Emag, spre exemplu, face tracking utilizatorilor in mod deconectat (neconectat la contul de utilizator) urmareste activitatea unui anumit user pe site (ce pagini acceseaza, de cate ori, ce produse il intereseaza) dupa care... guess what... mareste preturile la produsul din pagina respectiva (cu multe accesari) si trimite oferte personalizate pe e-mail cu false reduceri.   Repet, in mod deconectat... Tu, utilizator, te uiti la ce te intereseaza, ei te numara.. si apoi stiu ce au de facut.

Cum am putea contracara acest lucru?  Emag, fara indoiala urmareste un drept legitim, dar acest drept legitim nu este in concordanta cu interesul consumatorului care acceseaza site-ul pentru ca, pana pune un ban deoparte Emag mareste pretul.

Politica de cookies a Emag se afla aici:

https://m.emag.ro/in...zare-cookie-uri

Nu ma pricep foarte bine si nu stiu care din cooki_urile acelea afisate permit trackingul in mod deconectat.. pentru ca ar trebui solicitat Emag sa le dezactiveze. Una e cand urmaresti pe ce pagini intra utilizatorul logat la contul lui de utilizator si cu totul altceva e sa-l urmaresti in mod deconectat.

Ce parere aveti?
Ce treaba are Ip-ul, locația, browserul, timpul petrecut pe o pagina, interesul vizitatorilor, si alte date ce tin de strategii de marketing cu ,<DATELE tale Personale> ( cnp, email, adresa, etc)

Poti naviga incognito daca te doare atat de rau.
Poti naviga fara sa te autentifici in cont cu user/pass + incognito daca ai banuieli neadecvate.

Nebunia asta cu Protectia Datelor cu caracter personal o sa o dea intr-o mare sclembereala.

Sa nu ne miram ca daca-i ceri unei fete numarul de telefon aceasta o sa te puna sa semnezi un document prin care te angajezi sa nu il instrainezi.
Sa nu ne miram ca atunci cand un politist te legitimeaza, un tempel o sa-l puna sa isi de-a cu subsemnatul pe un angajament de confidentialitate.
Sa nu ne miram ca oamenii needucati vor intelege exact invensul  ,, protectiei datelor cu caracter personal"

Credeti ca nu vom mai primi sms-uri cu ,,vino acum la Praktiker" ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate