Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ruta in weekend prelungit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009
Cum se circula Duminica dupa un weekend prelungit pe ruta Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti - Buzau - Focsani - Iasi?

Banuiesc ca cel mai aglomerat segment de drum este pe centura capitalei.

Sau o alta varianta este Ramnicu Valcea si urc inspre Sibiu - Brasov - Onesti - Bacau - Iasi.

Pentru care ati opta?

Edited by stefteo21, 23 May 2018 - 22:32.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cred ca e mai scurt prin Sibiu. In rest, se circula la fel de prost.

#3
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009

View Postpufonel, on 23 mai 2018 - 22:40, said:

Cred ca e mai scurt prin Sibiu. In rest, se circula la fel de prost.

Cu vreo 20-30 km... eu as evita muntii si serpentinele, de aia as opta pentru prima varianta, ma gandesc ca e mai bun drumul pe la Bucuresti, plus ca de la Bucuresti - Iasi ai si europeana aia cu acostament largit.. altfel circuli, dar ma gandesc sa nu fie super aglomerat prin comparatie cu a doua varianta.

Edited by stefteo21, 23 May 2018 - 22:49.


#4
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Prin Sibiu - 515 km
  -valea Oltului , aglomerat mai tot timpul
  - munti , serpentine
  - Brasov - Sf. Gheorghe - Onesti - Bacau drum prost
  - Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi , drum bun , acostament largit , relativ aglomerat in week-end

Prin Bucuresti - 559 km
  - centura Bucuresti - poti sa ai "bafta" sa prinzi aglomeratie , pina la Urziceni .

Dupa multe variante incercate (am fost de multe ori la RM. Valcea ) eu merg pe urmatorul traseu - 538 km:
Rm Valcea - Pitesti - autostrada pina la Gaiesti - Tirgoviste - Ploiesti - centura Ploiesti - Mizil - Buzau -
- Rm. Sarat - Focsani - Tisita - Tecuci - centura Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi  
Vaslui - Iasi prin Solesti , nu prin Negresti .

#5
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009

View PostcheluIS, on 24 mai 2018 - 00:13, said:

Dupa multe variante incercate (am fost de multe ori la RM. Valcea ) eu merg pe urmatorul traseu - 538 km:
Rm Valcea - Pitesti - autostrada pina la Gaiesti - Tirgoviste - Ploiesti - centura Ploiesti - Mizil - Buzau -
- Rm. Sarat - Focsani - Tisita - Tecuci - centura Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi  
Vaslui - Iasi prin Solesti , nu prin Negresti .

M-am uitat un pic pe harta si pare o varianta foarte buna, dar cum e starea carosabilului? Eu de regula nu dau drumul pe carare... prefer sa ocolesc un pic, dar sa merg pe drum bun, lat si bine marcat.

Edited by stefteo21, 24 May 2018 - 00:38.


#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Duminica asta weekendul prelungit e pana luni, deci se va circula foarte bine in ziua de Duminica, nasol va fi luni.

Duminica urmatoare weekendul prelungit incepe de Vineri si intr-adevar o sa fie aglomerat Duminica.

In ambele duminici eu as merge prin Brasov. Mult mai frumos traseul iar daca e vorba de duminica aia aglomerata dealul negru (pitesti valcea) dar si autostrada se circula destul de haotic. Autostrazile in Romania cand e f aglomerat se circula foarte prost pe ele. e85 in schimb va fi liber pe sensul tau de plecare din bucuresti spre iasi, f aglomerat va fi invers, din Moldova spre Bucuresti. La fel centura, fiind zi libera se merge bine, nu se fac cozi sa se stea pe loc, nu iti face griji de ea.

Valea Oltului iarasi va fi libera, lumea coboara spre Bucuresti nu pleaca catre Sibiu.

Edited by bossake, 24 May 2018 - 02:57.


#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

View Poststefteo21, on 23 mai 2018 - 22:31, said:

Cum se circula Duminica dupa un weekend prelungit pe ruta Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti - Buzau - Focsani - Iasi?

Banuiesc ca cel mai aglomerat segment de drum este pe centura capitalei.

Sau o alta varianta este Ramnicu Valcea si urc inspre Sibiu - Brasov - Onesti - Bacau - Iasi.

Pentru care ati opta?

Sambata si duminica, centura capitalei este libera. Daca pleci de dimineata, atat Rimnicu Vilcea - Pitesti, cat si Rimnicu Vilcea - Sibiu, drumul o sa fie liber, o sa fluieri pe el. Singurele serpentine pe care le intalnesti sunt la Bretcu la Covasna, care au un grad mai mic de periculozitate, fata de Dealul Negru. Vezi ca pe E85, traficul nu este asa de usor cum pare, este drumul cu cel mai mare risc de accidente din tara.

View Poststefteo21, on 24 mai 2018 - 00:34, said:

M-am uitat un pic pe harta si pare o varianta foarte buna, dar cum e starea carosabilului? Eu de regula nu dau drumul pe carare... prefer sa ocolesc un pic, dar sa merg pe drum bun, lat si bine marcat.
Drumul este bun, asfalt ca in palma pana la Buzau.

#8
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
eu daca as avea de ales, as alege sa nu am de-a face cu E85.

#9
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Daca vrei neaparat sa mergi pe E85, trebuie sa ai grija ca pe centura Buzaului se circula cu dificultate pentru ca se lucreaza la pod la Maracineni.

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Cel mai bine se merge pe E85 pentru ca e drumul lat si fara serpentine. De la B la IS prefer E85, pe majoritatea drumului se merge in mod practic in regim de sosea cu doua benzi pe sens.

#11
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003
https://goo.gl/maps/LgFB7A2a1XB2

#12
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Dacă tot pleci într-un weekend prelungit/mini-vacanță presupun că vrei să-ți și placă ce vezi și ce faci, nu? Deci ce mai contează o oră-două de condus în plus sau în minus? Îți recomand traseul pe care nu l-ai mai făcut sau în caz că le-ai făcut pe amândouă sau niciunul, îți recomand Sibiu-Brașov.

Am făcut recent un traseu București - Brașov - Rm. Vâlcea - Curtea de Argeș - Teleorman - București, dar nu m-a dat pe spate. La Brașov am tot fost în ultimii ani, iar Bâlea Lac, Vidraru, Transfăgărășan le-am vizitat în ultimele luni atât de des încât mi s-a luat de ele. Dar mna, am cam fost obligat să aleg traseul ăsta, deși personal aș fi vrut să merg la Sibiu.

#13
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009

View PostWShow13, on 24 mai 2018 - 11:11, said:

Dacă tot pleci într-un weekend prelungit/mini-vacanță presupun că vrei să-ți și placă ce vezi și ce faci, nu? Deci ce mai contează o oră-două de condus în plus sau în minus? Îți recomand traseul pe care nu l-ai mai făcut sau în caz că le-ai făcut pe amândouă sau niciunul, îți recomand Sibiu-Brașov.

Plec oarecum cu treaba pana la Ramnicu Valcea si cand ma intorc inapoi la Iasi s-a nimerit sa fie final de weekend prelungit, deci ma intereseaza sa ajung cat mai repede inapoi in Iasi de aia ma gandesc sa evit serpetine si drumuri cu o banda ingusta pe sens.

Mie imi face placere sa ma plimb prin serpentine, peisaje montaje si alte cele, dar cu alte ocazii.


LE: La dus o sa merg pe e85 pana la Bucuresti pe urma pe autostrada Bucuresti-Pitesti si de acolo la Ramnicu Valcea, dar la intors ma gandesc sa nu fie foarte aglomerat drumul asta... de asta va intreb, poate este cineva din regiune (Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea) care stie mai bine cum se circula in weekendurile prelungite.

Aproape de fiecare data la stiri, duminica seara, dupa un weekend din asta prelungit, vezi coloane de masini pe kilometri intregi...

Edited by stefteo21, 24 May 2018 - 15:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate