Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Butelie heliu la vama

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Fiecare om face ce vrea dar daca e sa plateasca 10-20 euro extra pe kilogramul de porumb sigur se intorc cu picioarele pe pamint. Altminteri daca se incadreaza pleaca lumea cu spumant (ei ii spun "sampanie") in Franta, cu crenvursti (ordinari, nu mici, pleaca si cu mici aia e alta poveste dar mai are o vaga noima) in Germania si asa mai departe.

#38
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
daca este folosit in scop personal nu este nevoie de ADR. Conteaza cantitatea daca depasesti 1000 puncte care inseamna destul de multe kilograme, atunci este ADR.

Sub 1000 puncte si in scop personal transporti heliumul pur si simplu. Singurul lucru important este transportul acestuia. Daca ai butelie mica (ca si cea pe gaz) trebuie sa stea vertical si sa fie fixata in asa fel incat la accident sau frana brusca sa nu se poata deplasa. Daca ai butelie lunga atunci trebuie vertical sau orizontal si la fel fixata. Daca te opreste politia si butelia nu este fixata cum trebuie atunci primesti amenda de la 300eur in sus.

#39
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu ma intorceam (in ultimii ani de job) cu bidoane de apa goale, multe, in bagajele de cala (doua de 23kg), de ma intrebau soldatii aia (din Nigeria cand pleci te controleaza fortele de ordine, care sunt ceva cam intre politie si armata) ce naiba fac cu ele??

Raspunsul si motivul? tin bagajul cat-de-cat umflat in timpul transportului, sa nu se turteasca sub alte bagaje, fiind aproape gol.

Pentru curiosii de aici: De ce aveam bagaj mare dar aproape gol? cand ma duceam acolo era plin, luam din tara o mare cantitate de biscuiti si alte maruntisuri. La locul de munca nu aveam mancare prea buna (era imposibil sa mananci pe saturate, mancarea era dezgustatoare uneori asa ca mai si saream peste mese; ajungeai la cantina, iti aruncai ochii pe-acolo, strambai din nas si plecai la dormitor), si in plus orele de masa erau fixe; nu puteai manca ceva pe la 11-12 noaptea bunaoara, doar la 7 seara. Eram in mijlocul a nicaieri, nu exista posibilitate de aprovizionare locala.. Etc.

#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 addysoftware, on 23 mai 2018 - 17:13, said:

Eu ma intorceam (in ultimii ani de job) cu bidoane de apa goale, multe, in bagajele de cala (doua de 23kg), de ma intrebau soldatii aia (din Nigeria cand pleci te controleaza fortele de ordine, care sunt ceva cam intre politie si armata) ce naiba fac cu ele??

Raspunsul si motivul? tin bagajul cat-de-cat umflat in timpul transportului, sa nu se turteasca sub alte bagaje, fiind aproape gol.

Pentru curiosii de aici: De ce aveam bagaj mare dar aproape gol? cand ma duceam acolo era plin, luam din tara o mare cantitate de biscuiti si alte maruntisuri. La locul de munca nu aveam mancare prea buna (era imposibil sa mananci pe saturate, mancarea era dezgustatoare uneori asa ca mai si saream peste mese; ajungeai la cantina, iti aruncai ochii pe-acolo, strambai din nas si plecai la dormitor), si in plus orele de masa erau fixe; nu puteai manca ceva pe la 11-12 noaptea bunaoara, doar la 7 seara. Eram in mijlocul a nicaieri, nu exista posibilitate de aprovizionare locala.. Etc.

Sunt in Nigeria de peste 10 ani
Este extrem de curios ce spui
Care soldati te controleaza in aeroport ? Nu a existat niciodata asa ceva si nici nu exista.
Probabil te referi la MOPOL (Mobile Police) dar aia nu se ating te tine decat cu motiv intemeiat.
Deci nu ai incercat niciodata suya, jollof rice, sau alt fel de rice (vegetable, white, coconut, fried rice) - sunt maestrii mondiali in gatit orez.
Nu exista in mijlocul "nicaieri"
Ingredientele alea pentru mancarea aia de zici ca era in cantina nu erau aduse de nicaieri.
Gasesti atat de multe conserve in piata incat este imposibil sa nu-ti placa ceva - conserve cu vita braziliana, argentiniana, sunca Americana, englezeasca, fasole englezeasca, peste de toate felurile posibile, lapte long life.
Sucurile locale sunt extraordinar de bune iar berea este in general la 600ml - 3 sticle si ... gata setea.
Inca nu am pomenit de femei.
Spun doar ca nu s-a nascut inca femeia alba care sa te satisfaca cum reusesc panterele.
Cine stie cunoaste ...

Da de veste daca mai ajungi pe aici si daca ne gasim in zone apropiate o sa-ti explic pe viu ce si cum

#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 business11, on 23 mai 2018 - 16:56, said:

Sub 1000 puncte si in scop personal transporti heliumul pur si simplu. Singurul lucru important este transportul acestuia. Daca ai butelie mica (ca si cea pe gaz) trebuie sa stea vertical si sa fie fixata in asa fel incat la accident sau frana brusca sa nu se poata deplasa. Daca ai butelie lunga atunci trebuie vertical sau orizontal si la fel fixata. Daca te opreste politia si butelia nu este fixata cum trebuie atunci primesti amenda de la 300eur in sus.

Oameni buni reality check - repet e vorba de o chestie aproape imponderala luata de la magazinul de jucarii. E mai periculoasa in masina o sticla de Cola sau o carte mai mare (DEX de exemplu...).

#42
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Naijax, on 23 mai 2018 - 17:55, said:

.....
Care soldati te controleaza in aeroport ? Nu a existat niciodata asa ceva si nici nu exista.
Probabil te referi la MOPOL (Mobile Police) dar aia nu se ating te tine decat cu motiv intemeiat.
Deci nu ai incercat niciodata suya, jollof rice, sau alt fel de rice (vegetable, white, coconut, fried rice) - sunt maestrii mondiali in gatit orez.
......
Mopol, dap, dar am uitat cum se numeau ca a fost cam demultisor. Am fost 8 ani acolo, pana in 2016. Nu am zis ca se atingeau de noi; doar ne controlau in bagaje, in ultimul an cam pe jumatate din cei care plecau; dar in anii anteriori controlau absolut pe toata lumea.
Nu am lucrat in Lagos, Port Hartcourt sau asemena, decat vreun an in jurul lui 2012.
In rest eram intr-un campus de langa soseaua Lagos-Ibadan, langa un satuc. Nu ieseam din campus decat rareori - nu aveam unde sa ne ducem, decat in sat sau (rareori) in Lagos, la cca 150km.
La cantina campusului se gatea fireste mancare nigeriana (cu mult ardei iute, deci necomestibila pentru mine) si mancare europeana pentru noi, europenii. Nu puteam, cum spun, manca mancarea lor extraiute, si in nici un caz felurile traditionale, care ...stii si tu cum arata, si probabil stii si cum miros...unele din ele. Iar la mancare europeana pur si simplu nu se pricepeau; iesea naspa. Ingredientele erau de proasta calitate, seful cantinei a fost dintotdeauna un sudafrican care era independent de compania noastra, si stia de minune sa-si reduca cheltuielile. Poate ca intelegi...

Am mancat jollof rice la restaurant (destul de bun, si nici macar nu era prea iute), am mancat si yam prajit (ptr ceilalti: seamana cu cartofii prajiti) si altele, la hoteluri. Cand veneam si plecam. Dar acolo unde eram majoritatea timpului, era exact cum am mai spus: ca la puscarie.

Edited by addysoftware, 23 May 2018 - 18:53.


#43
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 reti, on 23 mai 2018 - 12:49, said:

Adr phph nu e nici oxigen nici acetilena e gaz inert deci nu adr.....nu mai prostii omul.Vama ce vama? care granita. esti in UE.Daca vrei s ate duci spre Moldava poate....ai probleme adica iti da gazul afar si te pune sa scoti robinetul.In rest e vorba multa saracia omului.
Ai voie sa transporti in masina personala gaze inerte, aer comprimat.ADR trebuie la gaze explozive sau otravitoare.Sa ai eticheta pe el culoare maro.e pentru baloane petrecere.Inclusiv la scafandrerie e utilizat faci trimix.Bafta!

A intrat Romania in Schengen ? Nu mai e vama ?
Documenteaza-te inainte de a da sfaturi aiurea. Ultimul ADR
O fi gaz inert ca si aerul, dar la 200-300 bari/atm cat e presiunea de incarcare in butelie, face poc foarte serios.
Butelia cu aer pentru scuba-diving e incadrata la recipiente sub presiune . Paragraful 2.2 in ADR. Helium, Nitrox, Trimix, Oxigen sunt mai periculoase.
Tu ai impresia ca imi dau cu parerea aiurea pe aici.
Am patit'o pe feribot Calais-Dover cu o butelie aproape goala de Nitrox (care e "aer" ) . M-a pus sa scot valva/robinetul ca a fost baiat bun vamesul,  altfel luam amenda serioasa. Situatie similara cu 2 amici cu care mergeam in Anglia la scuba-diving.
Uite inculpata :
Attached File  20180523_202130 (2).jpg   231.39K   8 downloads

Nu zice nimeni ca nu poti sa treci vama , daca nu te controleaza , dar legal nu e.

#44
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007

 N62B44, on 23 mai 2018 - 20:45, said:

A intrat Romania in Schengen ? Nu mai e vama ?
Documenteaza-te inainte de a da sfaturi aiurea. Ultimul ADR
O fi gaz inert ca si aerul, dar la 200-300 bari/atm cat e presiunea de incarcare in butelie, face poc foarte serios.
Butelia cu aer pentru scuba-diving e incadrata la recipiente sub presiune . Paragraful 2.2 in ADR. Helium, Nitrox, Trimix, Oxigen sunt mai periculoase.
Tu ai impresia ca imi dau cu parerea aiurea pe aici.
Am patit'o pe feribot Calais-Dover cu o butelie aproape goala de Nitrox (care e "aer" ) . M-a pus sa scot valva/robinetul ca a fost baiat bun vamesul,  altfel luam amenda serioasa. Situatie similara cu 2 amici cu care mergeam in Anglia la scuba-diving.
Uite inculpata :
20180523_202130 (2).jpg

Nu zice nimeni ca nu poti sa treci vama , daca nu te controleaza , dar legal nu e.
Tu ai urcat masina pe feribot e cu totul altceva.Te supui legiilor de transport cu fery.Mergi cu masina personala.e ok.Eu lucrez cu 300 bari din 1996.restul e acolo in lege.
- 6 -
1.1.2.4
In Article 1© of ADR, the word "vehicles" need not refer to one and the same vehicle. An
international transport operation may be performed by several different vehicles provided
that the
operation takes place on the territory of at least two Contracting Parties to ADR between the
consignor and the consignee indicated in the transport document.
1.1.3
Exemptions
1.1.3.1
Exemptions related to the nature of the transport operation
The provisions laid down in ADR do not apply to:
(a) The carriage of dangerous goods by private individuals where the goods in question are
packaged for retail sale and are intended for their personal or domestic use or for their leisure
or sporting activities provided that measures have been taken to prevent any leakage of
contents in normal conditions of carriage.


Si ca sa lamurim mai mult omul are o butelie de heliu cu maximum 20 bari in ea pentru uz ''party'' .Asemantore cu cele de freon.


SPor !Si vad ca esti scafandru..Ai tu personal vreo autorizatie ADR de transport butelii de SCUBA? Esti exceptat ,scrie in paragraf exact cum iti zic eu.''ape limpezi!''

Edited by reti, 23 May 2018 - 21:23.


#45
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
babaieti  va multumesc pentru interesul acordat !
Am  ras tare la unele comentarii ....

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 N62B44, on 23 mai 2018 - 20:45, said:

A intrat Romania in Schengen ? Nu mai e vama ?

Nu. Nu, de mai mult de 11 ani, daca nu ocolesti prin Moldova sau China. Nu confunda punctul de trecere frontiera cu vama si politistul (interne) cu vamesul (finante).

 N62B44, on 23 mai 2018 - 20:45, said:

O fi gaz inert ca si aerul, dar la 200-300 bari/atm cat e presiunea de incarcare in butelie, face poc foarte serios.

Din nou sa nu exageram. In circumstantele potrivite orice poate sa fie periculos, de la apa din cada pina la o singura cireasa. Aici vorbim de o jucarie, are un tub de plastic pe care pui un balon si apesi ca sa se deschida o valva de trei parale, fara reductor fara nici o chestie. E la fel de periculoasa ca un cauciuc de bicicleta umflat, cel putin pentru bicicletele astea mai smechere de performanta si strada de bagi presiune de n ori mai mare decit la masina. Probabil e mai periculos un spray de par sau chiar extinctorul...

#47
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Habar n-am cum arata butelia heliu aia de jucarie si la ce presiune e.
Posibil sa fie la 2-3 bari si atunci intradevar nu e nici o problema.
Eu ce heliu am vazut era la 300+ bari si aia nu e joaca.
Eu transport foarte des butelii de scuba in portbagaj si am un suport special din spuma poliuretanica care nu permite miscarea. Sau intre scaun pasager si bancheta din spate.

#48
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Se poate face calculul, butelia are un volum de 10L şi conţine 0,42mc de heliu, asta înseamnă 42 bari.

Edited by mihaicozac, 24 May 2018 - 22:02.


#49
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
treaba e ca nu am gasit  He pe la mine prin oras ....
oricum la nunta ii duc Oxigen lichid ....

Edited by mihaiduban, 24 May 2018 - 22:10.


#50
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 mihaiduban, on 24 mai 2018 - 22:09, said:

treaba e ca nu am gasit  He pe la mine prin oras ....
oricum la nunta ii duc Oxigen lichid ....
Pot sa-ti sugerez ceva ulei in butelia aia de oxigen lichid pentru efecte speciale ....Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate