Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sinuhe residence brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Vladjercan1989

Vladjercan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018
Buna ziua! Are cineva ceva informații/păreri depsre sinuhe residence brasov? Sunt cei de pe strada Eugen jebeleanu 12. Ma interesează un ap cu 3 camere acolo, dar vreau sa știu sigur dacă este o decizie buna. Mulțumesc!

#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Super decizie Posted Image ! Vrei sa ne placa noua ?

#3
Vladjercan1989

Vladjercan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018

 Supermax, on 22 mai 2018 - 22:20, said:

Super decizie Posted Image ! Vrei sa ne placa noua ?

Vreau sa știu dacă merita sa iau acolo. Avantaje /dezavantaje

#4
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Iti vei petrece o buna parte din viata pe Bd. 13 Decembrie asteptand.

#5
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut!

Începe prin a afla cine e developerul, cine deține compania și care-i istoricul persoanelor respective. SINUHE IMOB SRL există de un an, așa că s-ar putea să fie un developer compromis de calitatea proiectelor anterioare, aflat la următorul tun imobiliar. Nu e sigur, dar știi fauna. Ăsta e primul lucru după care aș săpa.

Odată ce știi nume, dă un search cu "nume + dosar", să vezi dacă au ceva istoric cu procesele. De asemenea, dacă te uiți pe site au adresă de Gmail și nu au datele companiei la pagina de contact.

Toată treaba e construită gard în gard cu Isaran Residence și la două străzi de Avantgarden. Șansele să fie cam aceleași persoane implicate deja au crescut. Citește thread-urile cu Isaran și Avantgarden, vezi ce probleme sunt pe-acolo, de asemenea vezi și-n grupurile de Facebook ce se scrie. Eu am citit la un moment dat pe diagonală thread-urile respective și impresia generală e că n-aș vrea să am de-a face nici cu developerii, nici cu persoanele care s-au mutat acolo. Citește și fă-ți o idee.

Cu cât prețurile sunt mai mici, cu atât sunt șanse mai mari să ai vecini de proastă calitate - combinația foarte enervantă de gură mare și creier neted. Depinde de tine cât poți să ignori când vine vorba de comportamentul vecinilor, dacă e cazul.

Dacă iei contact cu cei care vând, uită-te la modul în care comunică. Dacă scriu ca niște oligofreni și devin agresivi atunci când se simt încolțiți, atunci știi la ce să te aștepți când vine vorba de calitatea proiectului și de serviciile pe termen lung. Apropo de ultima parte, interesează-te dacă există taxe de întreținere, ce includ și cine le asigură.

Altfel, plimbă-te de câteva ori prin zonă, pe jos. Compartimentarea apartamentelor e pe site, vezi care-i treaba cu locurile de parcare, în cazul în care ai mașină sau plănuiești să ai.

A nu se înțelege că am scris de rău despre oamenii ăștia. Ce-am înșirat mai sus e doar un checklist pe care e ideal să-l parcurgi înainte de a te hotărî să cumperi sau nu. Succes!

Edited by A10Warthog, 23 May 2018 - 00:12.


#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Subscriu fara rezerve la ceea ce a scris colegul @A10Warhog.

#7
Vladjercan1989

Vladjercan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018
Este totuși cineva de aici care a cumpărat apartament la ei? Am înțeles ca au un proiect finalizat deja. Mulțumesc!

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere denumirea,SINUHE,eu n-as cumpara nimic de la ei.Nu-mi inspira incredere.
In spatele acestor denumiri "exotice" se ascund de obicei sarlatanii,teparii si hotii.

#9
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 adisz, on 23 mai 2018 - 11:14, said:

Avand in vedere denumirea,SINUHE,eu n-as cumpara nimic de la ei.Nu-mi inspira incredere.
In spatele acestor denumiri "exotice" se ascund de obicei sarlatanii,teparii si hotii.

N-am vrut să mă iau de asta pentru că mi s-a părut irelevant, dar Sinuhe e anagramă pentru Husein. :D

Ca fapt divers, sediul SINUHE IMOB SRL e pe strada dintre Isaran și Sinuhe.

Din ce mi-a rămas în cap de pe thread-urile cu Isaran Residence e că au fost întârzieri la livrarea apartamentelor și s-au întâmplat diverse artificii cu notarii. Dacă e implicat același Ossman Fadi (sau sateliți) nu m-aș aștepta la practici diferite. Pe de altă parte, răspunsurile se găsesc cel mai repede luând legătura cu developerul, care de asemenea s-ar putea să aibă în plan un proiect de calitate.

Edited by A10Warthog, 23 May 2018 - 13:01.


#10
tetronix

tetronix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2017
La Isaran nu au fost nici un fel de artificii cu notarii, nu stiu de unde ai auzit asa ceva - pe forumul nostru nu s-a discutat nimic in sensul asta. Intarzieri sunt aproape peste tot.

#11
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
La notar a fost doar scump la isaran. Dar a mers destul de repede procedura. Semnarea actelor a durat maxim o ora in cazul meu. Intarzierile sunt o alta discutie deja :))

#12
P-etru

P-etru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.11.2018
Am ăncercat să intru pe sinutheresidence.ro dar nu reușesc, pagina afișată este goală.

#13
ebitzu

ebitzu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.08.2018
Din ce stiu, Sinuhe e detinut de aceleasi persoane care detin Goldis Residence, Ambiance Brasov, Dynamic Residence si inca mai multe.

Stiu asta pentru ca am fost la ei pentru 1 proiect si am primit de la vreo 3 mape de la cele de mai sus.

BTW: Ce mai au disponibil nu dau pe credit imobiliar (nu prima casa), ci doar cash sau rate la ei

#14
Ombunicel

Ombunicel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2021
Sincer, nu prea recomand. Dezvoltatorul nu e unul cu experienta in domeniul constructiilor (RAȚ NICOLAE (SC JEBELEANU INVEST SRL)) si pare genul care a mirosit reteta imbogatirii rapide, de cand a inceput ridicarea padurii de blocuri din cartierul Tractorul. S-ar putea sa ma insel. A construit rapid mai multe blocuri destul de banale, cu cateva etaje, in zona obtinuta pentru a-si ridica cladirile, iar acum a inceput sa ridice un bloc nou, cu un aspect mai deosebit.

Experienta mea:

Blocul nou este interesant pe hartie. https://www.sinuheresidence.ro/

Doua etaje plus un fel de al treilea (garsoniere cu terase uriase), parcare partial acoperita, casa scarii spatioasa, dar fara lift. Mi-a placut un apartament pe colt, cu doua camere, cu balcon pe ambele laturi. 53 mp utili, parca, + balcoanele. Toate apartamentele vor avea, pana la proba contrarie, incalzire in pardoseala.

Am cerut oferta, direct. Am primit-o, inclusiv via e-mail. Pretul 67.500 EUR.

Prima modificare de care am luat la cunostinta la fata locului, la primele discutii: parcarea acoperita a disparut, desi pe site-ul lor ea inca apare in imaginile promotionale. In locul acesteia, se vor amenaja spatii cu destinatie comerciala. Pretul locului de parcare, la nivelul solului, neacoperit, este de 3.000 EUR. Am zis OK. Merge si asa. Nu e cine stie ce incovenient.

Apartamentul cu pricina, in prezentare, este situat la unul din capetele blocului ce are comunicare cu o strada. In realitate, intre strada si bloc exista o bucata de teren care inca nu le apartine. "Inca", dar au zis ca se rezolva. Ar fi vorba doar de niste formalitati in procesul de expropriere, dar trebuie sa ii crezi pe cuvant.

Totusi, am batut palma si am stabilit metoda de plata: 80% avans la semnarea contractului si 20% la finisaje. Nu prea sunt de acord eu cu un avans atat de mare, dar am zis ca, deh, au terminat niste blocuri, nu l-or lasa tocmai pe asta in aer. Nici nu e cine stie ce mare inginerie ridicarea unui bloc cu doar doua etaje. Asa ca a ramas sa ne vedem din nou, la ei la sediu, cu actele (copiile) necesare incheierii contractului la notar. Dar...

In ziua in care trebuia sa mergem cu actele, am fost sunat de catre dezvoltator. Acesta mi-a comunicat ca pretul tocmai a crescut cu 5.000 EUR. Misto, zic. Scuza lor: tocmai ce s-au scumpit niste materiale. Dupa un schimb de vorbe, a dat-o in alta directie - e balconul cam mare, s-au gandit ei... De fapt, au vazut ca se gasesc musterii si s-au gandit ca pot obtine mai mult. In afaceri, mai ales cand deja e vorba de niste multi bani, schema asta nu miroase deloc bine si te pune pe ganduri. Ce surprize neplacute pot aparea in viitor, chiar si dupa livrare? Se dubleaza pretul locului de parcare, oare? Se pot intampla multe, se pare.

Asa ceva e de neconceput in afaceri, asa ca i-am bagat in categoria firme neserioase, in care nu pot avea incredere. Sunt oarecum de acord sa faci o oferta noua pentru viitorii (potentialii) clienti, dar nu dupa ce ai batut deja palma cu unul.

Aviz amatorilor. Eu am zis pas.

#15
jebSuc

jebSuc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2023
Am cumparat si eu un apartament de la Jebeleanu Invest in 2021, l-am platit integral.
Au intarziat un an si acum, cand e gata nu vor sa predea apartamentul si mai cer inca 2500 Euro desi nu mi-au prezentat nici o dovada pentru care sa platesc acesti bani.
Deci sunt niste tepari sarlatani!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate