Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce sansa ar avea urmatoarea forma de energie electrica?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
https://en.wikipedia...othermal_system
https://en.wikipedia...othermal_energy
Practic este o forma de a obtina energie electrica ieftina, accesibila oriunde, gata de a fi pusa in practica, deja demonstrata .... De ce nu se pune accent pe asa ceva?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Detaliaza accesibila oriunde, ieftina....

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu ca si la noi in tara avem ceva local printr-o statiune ceva insa n-ai atata resursa incat sa o aplici pe o arie mare.

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2018 - 15:06.


#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postketa, on 20 mai 2018 - 14:58, said:

Detaliaza accesibila oriunde, ieftina....
Ce sa detaliez....este vorba de roca fierbinte de sub pamant , peste care se pune un rezervor cu apa, ce se transforma in abur....mantaua pamantului este fierbinte in orice punct astfel ca energia e prezenta oriunde, nu are  aceleasi costuri ca hidrocentralele sau imensele campuri de eoliene, densitatea energetica e mare ....avantaje mari

Edited by karax, 20 May 2018 - 15:18.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Accesibila ???
Cum ajungi la acea roca ?

Se gaseste oriunde ???  Locatii ...?

Ieftina ??? Cate zeci sau sute de metri trebuie sapati pentru a ajunge acolo ?


Nu ar fi mai simplu sa captezi un izvor termal si sa-l folosesti ca atare ?
Orice transformare genereaza pierderi si orice lant cinematic in plus introduce costuri suplimentare.

Energia solara este ieftina si totusi multi nu-si permit.

Edited by keta, 20 May 2018 - 15:40.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sa te iau asa:
- energia geotermala naturala nu este peste tot....aici ce zic eu se vorbeste despre aducerea apei in containere sub pamant
- aia eoliana sau fotovoltaica nu au densitati mari de energie, depinde de vreme, anotimp , vant etc etc....asta de care zic eu e prezenta oriunde
- ca atare daca e prezenta oriunde e rentabila energetic, nu ai intreruperi , costuri suplimentare etc
- adancimea asta nu e chiar atat de mare 3–5 kilometres (1.9–3.1 mi) layer of insulating sediments...s-au facut forari chiar si mai adanci pentru alte scopuri
- costa putin pentru ca densitatea energetica e mare spre deosebire de eoliene unde iti trebuie n turbine ca sa scoti macar jumate.

PS: nu inteleg de ce sistemul nu e adaptat pentru turbine pe aer ar fi mai rentabil decat sa aduci apa acolo....daca faci schimbul cu aer rece....

#7
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postkarax, on 20 mai 2018 - 14:51, said:

https://en.wikipedia...othermal_system
https://en.wikipedia...othermal_energy
Practic este o forma de a obtina energie electrica ieftina, accesibila oriunde, gata de a fi pusa in practica, deja demonstrata .... De ce nu se pune accent pe asa ceva?
NICIUNA sunt pagini în engleză iar Iohannis ştie germană, Cioloş franceză, Dragnea română iar V.V. Dăncilă niciuna :D

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postkarax, on 20 mai 2018 - 14:51, said:

Practic este o forma de a obtina energie electrica ieftina, accesibila oriunde, gata de a fi pusa in practica, deja demonstrata .... De ce nu se pune accent pe asa ceva?

Pentru ca mai ales ieftina nu este. Tehnologia actuala este inca mult prea rentabila de poate sa-ti dea curent pentru ceva mizer gen doi lei pe zi, asta incluzind toate taxele, timbrul verde, investitii, exploatare, distributie si un profit pentru toti cei implicati.

#9
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Sa zicem ca 1 metru liniar de foraj, cu teava inclusa e cam 100 lei, in medie... Deci cam 100x3000 = 3.000.000 lei forajul .... Si clar ca alimentezi undeva la 10-15 case, maxim.
Ce bine ca ii ieftin de numa', maine, ca ii luni, o sa incep sa gauresc in gradina... Pana la toamna clar am incalzire gratis .... Posted Image Basca profit, ca vand la vecini si in 5 ani imi scot investitia ... Posted Image

Edited by radu_vasile59, 20 May 2018 - 16:21.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De unde ai tras tu concluzia de 10-15 case?

#11
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Daca ma pun in situatia unui investitor in asa ceva, trei probleme vad din start:

1. Apa trebuie injectata sub presiune pentru a crea acel bazin subteran care se va incalzi de la rocile fierbinti. Ce se intampla daca solul (in subteran) e de asa natura incat o sa trebuiasca sa injectez 100km cubi de apa, iar bazinul totusi nu se umple, din cauza infiltratiilor prin acele joint-uri despre care se vorbeste pe wiki? Cu alte cuvinte, bagi apa ca berila, iar cand s-o scoti... ia-o de unde nu-i !
Se poate intimpla si invers, dai o gaura in pamant de vreo 5-6 km, iar cand incerci sa injectezi apa, bazinul se umple rapid, nu incap decat vreo 1/10 km cubi de apa - apa insuficienta pentru o centrala: pe wiki se spune ca trebuie cam 1km cub de apa. Deci e vorba de risc: dai gauri in pamant care nu sint ieftine deloc, fara sa ai siguranta ca le vei folosi.

2. Pe wiki se spune ca pretul de productie e de 39 dolari/Mwh. E prea mult. Energia solara si cea din vant e gratis. (Nu vorbim de costul investitiei, care oricum e mult mai mare in cazul HDR - care are nevoie de turbine cu aburi care sint extrem de scumpe).

3. Genereaza multe cutremure. Iti aduci aminte de cutremurele din Galati din 2013 care nu se mai opreau? Cauza a fost faptul ca se injecta apa pentru scoaterea petrolului. Din cauza asta Elvetia a oprit un astfel de proiect.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkarax, on 20 mai 2018 - 15:17, said:

Ce sa detaliez....este vorba de roca fierbinte de sub pamant , peste care se pune un rezervor cu apa, ce se transforma in abur....mantaua pamantului este fierbinte in orice punct astfel ca energia e prezenta oriunde, nu are  aceleasi costuri ca hidrocentralele sau imensele campuri de eoliene, densitatea energetica e mare ....avantaje mari
Adancime mare, multe inconvenmiente tehnologice, pret imens. Tu ai fost atent sa vezi la ce adancimi discutam ?

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
1 evident trebuie studii, prospectii ale solului inainte. dar stiai asta....
2 la inceput....
3 la fel si forajul pentru petrol/gaz, cu diferenta ca asta e sursa inepuizabila de energie...suferi umpic dar esti independent

Altfel citeste aici
http://energy.mit.ed...of-electricity/

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Simplul fapt ca un user consacrat a deschis subiectul e suficiet ca sa nu aibe nimeni incredere ca va functiona vreodata asa ceva.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nimeni nu are nici o indoiala ca ar functiona.
Intrebarile sunt pur de natura fezabila, de genul cat costa implementarea unui astfel de sistem, ce randament are, cat de repede se acopera investitia initiala ?

Exista atatia vulcani in lume, cum de nu are nimeni ideea sa puna o caldare cu apa pe "focul" de acolo si sa faca ciorba gratis pentru cei saraci ?, se poate citi cum nu se poate produce energie gratis din asta ?

#16
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011

View Postkarax, on 20 mai 2018 - 16:37, said:

De unde ai tras tu concluzia de 10-15 case?
M-am gandit, asa, ca pe masura "problemei".

On: Sunt zone limitate unde acest tip de incalzire/producere de energie electrica prin pompe geotermale e fezabila: Islanda ar fi un loc. In tara noastra la Baile Felix, langa Oradea, alte locuri eu nu stiu. Si asta pentru ca doar acolo conditiile naturale fac acest model rentabil dpdv economic.
Daca cei curiosi ar citi si carti nu numai wikipedia aceste intrebari "inteligente" nu ar mai aparea. Problema e de mult rezolvata.

Edited by radu_vasile59, 20 May 2018 - 20:26.


#17
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Eu deja am o ţeavă prin care aduc magmă din centrul pamantului si incalzesc casa si garajul

fac si curent ca am un cazan cu aburi de ţuică si invarte paletele mai ceva decat la un turbo

#18
nadai

nadai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.05.2018

View PostPloiesteanul2015, on 20 mai 2018 - 15:47, said:

NICIUNA sunt pagini în engleză iar Iohannis ştie germană, Cioloş franceză, Dragnea română iar V.V. Dăncilă niciuna Posted Image


nu ti se pare ca postezi, doar in zeflemea?

aduci politica intro arie de stiinta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate