Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Studii in Anglia

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu stiu ce fumeaza soricelul sau ce a fost el sa studieze in anglia, dar abereaza grav. la liceu in UK exista o specializare "further maths" - A-Level pt chestia asta (echivalentul bacului) e mai dificil decat ce sa dadea in Romania la bac acum 10+ ani (cand se dadeau subiecte mai grele). ca s-o fi facut un review al numerelor complexe la ce curs a fost el, asta e cu totul altceva.

#56
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Ce va mai place sa faceti pe sus-pusii punandu-i pe altii sub voi. :lol: Am facut fizica. Si in primul an la matematica se fac numere complexe, ce la noi se fac in clasa a 10-a, si matrici, ce la noi se fac in clasa a 11-a. Stiu ca aveti nevoia sa va simtiti superiori pentru a nu regreta banii aruncati pe fereastra, dar adevarul e ca da... ati aruncat banii pe fereastra. :lol: Universitatile romanesti sunt mai serioase decat universitatile de produs diplome din afara. Aaa... da, mai e si asta, ca universitatile din afara sunt pentru produs diplome. 250 de studenti in an, haha, o adevarata industrie. :lol:

#57
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postsoricelucut, on 25 mai 2018 - 22:23, said:

Ce va mai place sa faceti pe sus-pusii punandu-i pe altii sub voi. Posted Image Am facut fizica. Si in primul an la matematica se fac numere complexe, ce la noi se fac in clasa a 10-a, si matrici, ce la noi se fac in clasa a 11-a. Stiu ca aveti nevoia sa va simtiti superiori pentru a nu regreta banii aruncati pe fereastra, dar adevarul e ca da... ati aruncat banii pe fereastra. Posted Image Universitatile romanesti sunt mai serioase decat universitatile de produs diplome din afara. Aaa... da, mai e si asta, ca universitatile din afara sunt pentru produs diplome. 250 de studenti in an, haha, o adevarata industrie. Posted Image

la analiza la mate..faci de la 0:))..am ramas masca cand am vazut...caz real la facultatea din Pitesti, am avut o cunostinta acolo:)..preda sirurile de numere (N,Z,R:)))..La mine, la Bucuresti, bai, nu era chiar asa, faceam un pic recapitulare, dar nici chiar asa:)...
Oricum, studentul roman, cel care termina un liceu de balci si ajunge la facultate...e praf:)...am intalnit o fata, anul 2..se certa cu mine, nu intelegea regulile de adunare, inmultire...punea pe telefon tot:)) era ceva de genul 2+2*3..fata facea adunarea...Problema era ca, nu ma credea cand ii spuneam ca faci inmultirea prima data..

View Postnewbie13, on 25 mai 2018 - 21:02, said:

nu stiu ce fumeaza soricelul sau ce a fost el sa studieze in anglia, dar abereaza grav. la liceu in UK exista o specializare "further maths" - A-Level pt chestia asta (echivalentul bacului) e mai dificil decat ce sa dadea in Romania la bac acum 10+ ani (cand se dadeau subiecte mai grele). ca s-o fi facut un review al numerelor complexe la ce curs a fost el, asta e cu totul altceva.

xd, cred ca acum 10 ani la bac, se dadeau variantele..cele 100 de variante:)...stiai ce iti pica..nu existau nici camere:)..promovabilitatea in acel an a fost de 90 de procente:)..bacul cel mai greu, din 2000 incoace, as zice..ca a fost cel al lui funeriu..promovabilitate 40%

#58
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postsoricelucut, on 25 mai 2018 - 22:23, said:

Ce va mai place sa faceti pe sus-pusii punandu-i pe altii sub voi. Posted Image Am facut fizica. Si in primul an la matematica se fac numere complexe, ce la noi se fac in clasa a 10-a, si matrici, ce la noi se fac in clasa a 11-a. Stiu ca aveti nevoia sa va simtiti superiori pentru a nu regreta banii aruncati pe fereastra, dar adevarul e ca da... ati aruncat banii pe fereastra. Posted Image Universitatile romanesti sunt mai serioase decat universitatile de produs diplome din afara. Aaa... da, mai e si asta, ca universitatile din afara sunt pentru produs diplome. 250 de studenti in an, haha, o adevarata industrie. Posted Image
si eu tot fizica fac. "matrici" se fac oriunde in primul an la o facultate de fizica. doar ca se cheama "algebra liniara" si presupune mult mai multe lucruri decat "ce se face in clasa a 11 a". poate daca ai fi rezolvat o problema de vectori si valori proprii candva ai fi stiut ;)
tot in Romania am facut si eu 2.5 ani de facultate.

View Postjimi91, on 25 mai 2018 - 22:37, said:


la analiza la mate..faci de la 0:))..am ramas masca cand am vazut...caz real la facultatea din Pitesti, am avut o cunostinta acolo:)..preda sirurile de numere (N,Z,R:)))..La mine, la Bucuresti, bai, nu era chiar asa, faceam un pic recapitulare, dar nici chiar asa:)...
Oricum, studentul roman, cel care termina un liceu de balci si ajunge la facultate...e praf:)...am intalnit o fata, anul 2..se certa cu mine, nu intelegea regulile de adunare, inmultire...punea pe telefon tot:)) era ceva de genul 2+2*3..fata facea adunarea...Problema era ca, nu ma credea cand ii spuneam ca faci inmultirea prima data..



xd, cred ca acum 10 ani la bac, se dadeau variantele..cele 100 de variante:)...stiai ce iti pica..nu existau nici camere:)..promovabilitatea in acel an a fost de 90 de procente:)..bacul cel mai greu, din 2000 incoace, as zice..ca a fost cel al lui funeriu..promovabilitate 40%
eu sunt absolut de acord cu ce a facut funeriu, doar ca dupa examenul acela subiectele au devenit teribil de usoare, o bataie de joc. o spune cineva care a dat bacul acum 3 ani

#59
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postnewbie13, on 26 mai 2018 - 10:28, said:

poate daca ai fi rezolvat o problema de vectori si valori proprii candva ai fi stiut Posted Image

Se simte bine sus-pus-ul asta, nu? :)

Eu ma intreb de ce asa zis studenti si absolventi de "universitati de top" au comportament ce denota lipsa celor 7 ani de acasa. :) Parca va duceti acolo nu ca sa evoluati omenirea, sa trimiteti rachete pe Marte, sa vindecati boli, ci va duceti ca sa va dati mari. De-a dreptul manelistic. :)

View Postnewbie13, on 26 mai 2018 - 10:28, said:

si eu tot fizica fac.

Ma uit pe ce topice ai deschis: "Potențială teapa?", ""toti sunt la fel" - cancerul politicii romanesti", "Companiile de stat = mosia PSD" si pe unde ai postat: "Ce se intampla cu Antena 3", etc. Numai interese de cancan care de obicei se dezbat in birturi la parterul blocului. Sigur faci fizica?

#60
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
urasc elitismul si chiar nu cred ca am fost vreodata elitist. dar cand spui ca algebra liniara din primul an de facultate de fizica se reduce la "matricile" care se fac in clasa a 11 a... ma face sa ma indoiesc in legatura cu experienta ta cu fizica :)

"potenatiala teapa?" e despre un scam care a aparut mai tarziu si la stiri. nu vad ce e in neregula sa ai preocupari socio-politice. nu ma gandesc tot timpul la fizica si oricum pe softpedia cu cateva exceptii notabile nu ai cu cine discuta fizica

Edited by newbie13, 26 May 2018 - 23:47.


#61
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postnewbie13, on 26 mai 2018 - 23:46, said:

nu vad ce e in neregula sa ai preocupari socio-politice.

E in neregula pentru ca doar cei ce nu inteleg natura umana au preocupari socio-politice. Cei care inteleg natura umana stiu ca nu e nimic de discutat despre politica, e doar eterna lupta absurda pentru supravietuire si reproducere.

View Postnewbie13, on 26 mai 2018 - 23:46, said:

pe softpedia cu cateva exceptii notabile nu ai cu cine discuta fizica

De exemplu poti discuta cu mine. Dar esti sigur ca intelegi ce e defapt fizica? Uite un topic de test: https://forum.softpe...1113458-timpul/

#62
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nimic din ce e pe topicul ala nu poate fi numit "fizica". ala e mumbo-jambo pseudo-stiintific.

#63
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postnewbie13, on 27 mai 2018 - 12:27, said:

nimic din ce e pe topicul ala nu poate fi numit "fizica". ala e mumbo-jambo pseudo-stiintific.

De ce? Ai inteles despre ce e vorba? Ai inteles ca in constiinta se genereaza interval temporal nenul (200ms) abia in momentul in care si cel de-al doilea punct e afisat pe ecran, deci in interval temporal fizic nul? Ti-am spus, tu nici macar nu intelegi ce e aia fizica. :) Tu crezi ca fizica e sa scrii F=ma, si gata, you can do physics, you. :lol:

#64
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
ce faci tu e un fel de solipsism amestecat cu cine stie ce alte prostii se mai invart prin capul tau. pentru tine toata universul se reduce la constiinta :lol:

perceptia timpul e o senzatie ce se formeaza in creier, nu dicteaza natura timpului in sine. e si normal sa existe un "delay" al timpului perceput de creier fata de "timpul exterior", intrucat creierul (ca orice alt lucru din univers) functioneaza pe baza de procese fizice care nu-s instantanee. vad ca nu prea ti-au placut orele de biologie din liceu.

in legatura cu exemplul tau, nici nu stiu de unde sa ma apuc sa-l demontez. "deci in interval temporal fizic nul" asta e o prostie evidenta pentru oricine a studiat (serios) un minim de fizica. tu crezi ca punctele alea se pot afisa "instantaneu"? :lol: nu asa functioneaza electronica. sa nu mai zic de intervalul de timp (foarte mic dar finit si care poate fi masurat) necesar luminii de a calatori de la ecran la ochiul tau. samd

fizica e foarte frumoasa, sunt multe lucruri care pot fi cercetate legat de aspectele fundamentale ale ei, trebuie doar putina vointa si pus mana pe carti. sau o poti arde in qualii&shit

#65
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postnewbie13, on 27 mai 2018 - 16:50, said:

ce faci tu e un fel de solipsism amestecat cu cine stie ce alte prostii se mai invart prin capul tau. pentru tine toata universul se reduce la constiinta Posted Image

Da exemplu de ceva de dinafara constiintei.

View Postnewbie13, on 27 mai 2018 - 16:50, said:

perceptia timpul e o senzatie ce se formeaza in creier, nu dicteaza natura timpului in sine. e si normal sa existe un "delay" al timpului perceput de creier fata de "timpul exterior", intrucat creierul (ca orice alt lucru din univers) functioneaza pe baza de procese fizice care nu-s instantanee. vad ca nu prea ti-au placut orele de biologie din liceu.

Demonstreaza ca exista "creier".
Demonstreaza ca exista "timp in sine".

View Postnewbie13, on 27 mai 2018 - 16:50, said:

in legatura cu exemplul tau, nici nu stiu de unde sa ma apuc sa-l demontez. "deci in interval temporal fizic nul" asta e o prostie evidenta pentru oricine a studiat (serios) un minim de fizica. tu crezi ca punctele alea se pot afisa "instantaneu"? Posted Image nu asa functioneaza electronica. sa nu mai zic de intervalul de timp (foarte mic dar finit si care poate fi masurat) necesar luminii de a calatori de la ecran la ochiul tau. samd

Tot n-ai inteles fenomenul. Repet: Cele 200ms de miscare in constiinta sunt generate abia dupa ce al doilea punct e afisat, caci altfel nu ar stii in ce directie sa fie generata miscarea. Deci 200ms de timp in constiinta sunt generate la 0ms de timp fizic. Deci timpul fizic nu exista. Intelegi? N-are nicio treaba cu calatoritul luminii si cu alte chestii. Are treaba strict ca pentru ca cele 200ms de timp in constiinta sa fie generate, e nevoie ca al doilea punct sa fie afisat astfel incat sa se stie in ce directie sa fie generata miscarea. Odata ce cel de-al doilea punct se afiseaza, instantaneu miscarea e generata. Deci ai 200ms de timp in constiinta ce au loc in 0ms de timp fizic. Intelegi?

View Postnewbie13, on 27 mai 2018 - 16:50, said:

qualii&shit

De ce faci asocierea asta? Qualiile sunt tot ce exista.

#66
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ceva sfaturi pentru bobocii de anul asta aveti? Fiica-mea pleaca la Hertford pe 27 luna asta si nu i-au raspuns nici cei cu bursa, nici cei cu imprumutul guvernamental. Eu as sta calm dar ea se crizeaza (complet aiurea, zic eu).

View Postjimi91, on 19 mai 2018 - 20:28, said:

  vorbesti in necunostiinta de cauza..nu se compara cu un nativ...e greu sa asimilezi informatia in engleza..direct in engleza..sa gandesti in engleza:).. se complica degeaba
Copilul ala despre care am scris mai sus vorbeste fluent si gandeste profund in limba engleza de la 10 ani. Unii nu sunt facuti pentru asta pe cand altii...

Edited by e_bulu, 20 September 2018 - 12:27.


#67
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poste_bulu, on 20 septembrie 2018 - 12:25, said:

Ceva sfaturi pentru bobocii de anul asta aveti? Fiica-mea pleaca la Hertford pe 27 luna asta si nu i-au raspuns nici cei cu bursa, nici cei cu imprumutul guvernamental. Eu as sta calm dar ea se crizeaza (complet aiurea, zic eu).

Copilul ala despre care am scris mai sus vorbeste fluent si gandeste profund in limba engleza de la 10 ani. Unii nu sunt facuti pentru asta pe cand altii...

felicitari :)

eu nu mai scriu despre acest subiect.....fiecare face ce vrea :)...ai putea sa faci un test, e un test de balci, dar totusi :)...pune-l sa-ti traduca in engleza "eu vorbesc engleza bina"....corect e "i speak english well"...daca spune "good", nu e foarte bun copilul la engleza;)

#68
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nu-mi fac probleme din punctul asta de vedere.

#69
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Despre bursa de la Hertford nu ma pronunt pentru ca nu sunt in cunostinta de cauza; raspunsul la imprumutul guvernamental trebuia sa-ti vina de mult timp, foarte detaliat, daca documentele au fost intocmite corect si trimise in timp util.

#70
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Intre timp a sosit raspunsul (pozitiv) pentru imprumut. Pentru bursa, inca mai cer acte despre care n-au pomenit pana acum. Cum ANAF-ul se misca foarte incet cand e vorba "sa dea" ceva, merge greu.

#71
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Unde a ajuns topicul asta, deschis de mine, pff... Sa-mi raspund singur: nu e nevoie de pasaport, nu inca! Imperial College nu ofera burse, deci nu sunt in tema; sau, ma rog, ofera dar abia la sfarsitul anului I. Imprumutul banuiesc ca este de 9250 lire, platibil in 3 transe, asa e la mine cel putin... se va plati in momentul angajarii cand venitul anual va depasi 21000 de lire. Va doresc mult succes la Hertford!

#72
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Multumesc mult!!! La fel la Imperial College!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate