Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Studii in Anglia

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
O intrebare simpla! Baiatul meu a fost admis la 4 facultati in Anglia si, dupa 3 mai, a fost obligat sa aplice la 2 din ele, a ales Imperial College London iar ca rezerva University of Manchester. Intrebarea este: ii trebuie pasaport? (nu sunt lamurit in actualele conditii). Evident ca orice sfat suplimentar, de bun simt, il voi aprecia cu maxima deferenta. Multumesc anticipat tuturor!

#2
ShadoW_uSer

ShadoW_uSer

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.05.2018
Da,are nevoie de pasaport.
Ce va studia?

#3
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Initial isi dorea Oxford insa a picat pretestul initial, voia fizica, cercetare. Optiunile s-au schimbat: inginerie mecanica aplicata, daca doresti denumirea exacta te rog sa-mi lasi un ragaz. Multumesc mult pt raspuns, astept si altele, deci pasaport obligatoriu.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
pare putin dur, dar, e o prostie sa inveti intr-o limba straina:|..e mult mai dificil invatatul...in Anglia, scoala se plateste...la noi e gratis:)...ai nevoie doar de diploma, restul inveti tu singur:)...

#5
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
pare putin dur, dar, e o prostie sa inveti, fiul meu iti da clasa oricand la mate si fizica, e multiolimpic national, in Anglia nu pleaca de nebun ci cu un examen de limba; scoala in Anglia e 9700 lire/an imprumut guvernamental, tu de fapt ce mi-ai recomanda? daca eu m-am ratat in tara asta lui de ce nu i-as oferi o raza de speranta? mai ales ca vrea sa plece... da-mi un raspuns plauzibil

Edited by Dany_Darke, 19 May 2018 - 20:56.
nu mai schimba culorile, vrem sa vedem si noi ce scrii


#6
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 jimi91, on 19 mai 2018 - 20:15, said:

pare putin dur, dar, e o prostie sa inveti intr-o limba straina:|..e mult mai dificil invatatul...in Anglia, scoala se plateste...la noi e gratis:)...ai nevoie doar de diploma, restul inveti tu singur:)...
Ca student ai avut timp din clasa a-1-a sa inveti engleza mai ales, ca e prima limba care se invata dupa romana. Si daca a fost mai constiincios a invatat engleza si probabil, mai vorbeste si engleza fluent cu prieteni prin skype sau ceva cum fac multi tineri. Eu zic ca o sa se descurce e baiat mare, alta e sa faci facultatea in Romania, alta in Anglia, indiferent ce ai zice.

#7
ShadoW_uSer

ShadoW_uSer

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.05.2018
Ok...inginerie...nici una din facultatiile mentionate nu exceleaza pe partea de inginerie.
Eu la vremea mea cand am facut facultatea,tot in Anglia,am ales University of Leeds,specializare Inginerie electrica si sisteme de energie regenerabila ( Electrical Engineering and Renewable Energy Systems ).

Care erau celelalte doua facultati / universitati ?

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Skiuc, on 19 mai 2018 - 20:20, said:

pare putin dur, dar, e o prostie sa inveti, fiul meu iti da clasa oricand la mate si fizica, e multiolimpic national, in Anglia nu pleaca de nebun ci cu un examen de limba; scoala in Anglia e 9700 lire/an imprumut guvernamental, tu de fapt ce mi-ai recomanda? daca eu m-am ratat in tara asta lui de ce nu i-as oferi o raza de speranta? mai ales ca vrea sa plece... da-mi un raspuns plauzibil


xd, te referi la examenul ala de limbi straine? ielts?..nu se compara cu un nativ..ai nevoie de ani grei acolo, pentru a putea sa vorbesti ca un nativ..chiar si atunci, vei avea dificultati:)...chiar daca primeste imprumut guvernamental..el tot trebuie sa dea banii inapoi...plus ca, viata de student, e scumpa la ei:)...daca nu sunteti instariti, va fi nevoit sa munceasca

Sa inveti intr-o limba straina, e mai dificil decat daca inveti in limba materna:)..intelegi? sunt doar fite

Acum, daca e intr-adevar baiat destep, analizeaza situatia el singur...si va observa ca iese in castig in tara;)...atat financiar, cat si educational;)

#9
ShadoW_uSer

ShadoW_uSer

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.05.2018

 Skiuc, on 19 mai 2018 - 20:09, said:

Optiunile s-au schimbat: inginerie mecanica aplicata, daca doresti denumirea exacta ...

Applied Mechanical Engineering.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 alex14dlk, on 19 mai 2018 - 20:21, said:

Ca student ai avut timp din clasa a-1-a sa inveti engleza mai ales, ca e prima limba care se invata dupa romana. Si daca a fost mai constiincios a invatat engleza si probabil, mai vorbeste si engleza fluent cu prieteni prin skype sau ceva cum fac multi tineri. Eu zic ca o sa se descurce e baiat mare, alta e sa faci facultatea in Romania, alta in Anglia, indiferent ce ai zice.

  vorbesti in necunostiinta de cauza..nu se compara cu un nativ...e greu sa asimilezi informatia in engleza..direct in engleza..sa gandesti in engleza:).. se complica degeaba

#11
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Iti zic ceva cunosc vorbitori de limba engleza care vorbesc asa de mult si o stiu asa de bine ca uneori uita cuvintele in romana. Daca nu stii engleza fluent nu ai cum sa intelegi. Pentru ca o data invatata bine iti intra in cap ca si a doua limba. Daca baiatul doreste o sa faca compromisuri si o sa termine facultatea. Nu totul se face intr-un mediu de comfort, pentru initiator, daca ai bani de ce nu ?

Edited by Dany_Darke, 19 May 2018 - 20:57.


#12
ShadoW_uSer

ShadoW_uSer

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.05.2018

 jimi91, on 19 mai 2018 - 20:28, said:


...e greu sa asimilezi informatia in engleza...


De aceea incepand din anul 2014,majoritatea facultatilor britanice au impus ca nota minima nota 7 la testul IELTS.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 ShadoW_uSer, on 19 mai 2018 - 20:32, said:

De aceea incepand din anul 2014,majoritatea facultatilor britanice au impus ca nota minima nota 7 la testul IELTS.

am urmat si eu un profil in engleza, la noi in tara..mi-a fost imposibil sa invat in engleza..direct in engleza...imi lua, sa zic, de 4 ori mai mult ...acum, eu invatam in romana, si imi traduceam cand dadeam testul..mult mai greoi...mult mai dificil..bataie de cap inutila

Vorbesc engleza la un nivel decent as spune....dar, e dificil sa inveti direct in engleza:)...

Edited by Dany_Darke, 19 May 2018 - 20:58.


#14
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Oameni buni, de la ce v-ati aprins? Era o intrebare simpla tinand cont de actualele conditii: DA, trebuie pasaport! N-are sens sa precizez ca ICL performeaza intr-adevar pe specialitatea asta, rezultat dupa multe studii tata-fiu. Cat priveste limba... el isi va rupe gatul eventual, joi, pe 24 e IELTS! Eu sunt tata; daca el vrea asta, asta va face, restul is discutii. Apreciez toate raspunsurile si multumesc... orice parere noua m-ar ajuta, cred!

#15
ShadoW_uSer

ShadoW_uSer

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.05.2018

 Skiuc, on 19 mai 2018 - 20:20, said:


...daca eu m-am ratat in tara asta lui de ce nu i-as oferi o raza de speranta? mai ales ca vrea sa plece... da-mi un raspuns plauzibil...



Am sa-ti dau eu un alt raspuns...prin el,daca se tine de treaba,vei avea ocazia sa pleci si tu acolo...nu este nici un secret faptul ca un student strain care exceleaza,in Marea Britanie i se acorda printr-o scrisoare de recomandare trimisa la ministerul de interne britanic si la ministerul emigratiei,sansa de a devenii rezident.
Singura conditie,daca a mai ramas valabila,este sa termine anii de studii cu media minima 8.50,cel putin asa era anul 2001 cand am terminat eu facultatea.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
OP

eu ti-am spus din propria mea experienta..probabil nu ma vei asculta..dar poti sa faci in felul urmator

iei o foaie de hartie si un pix...si scrii beneficiile si dezavantajele

Acum, daca baiatul tau, zici ca e superstar la matematica/fizica...nu-l baga la englezi..il strici:|...chiar daca ignori partea financiara, baiatul nu va excela...e dificil sa inveti direct in engleza:|...
Nu e ca si cum in tara nu poate sa faca nimic..suntem in UE, da?...la noi vin straini..stii de ce? pentru ca facultatea e ieftina:)...

El are nevoie de diploma..restul, invata singur...asta inseamna facultate..sa stii ce sa inveti;)

#17
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Amice... is cam batran, la un moment dat parintii se sacrifica; secretul e sa simti momentul! Si tot tie un raspuns: era UCL si University of Edinburgh.

@jimi, EL isi doreste, e singurul baiat, ce ai face?
Primul raspuns era pt Shadow.

Edited by Skiuc, 19 May 2018 - 20:49.


#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Skiuc, on 19 mai 2018 - 20:48, said:

Amice... is cam batran, la un moment dat parintii se sacrifica; secretul e sa simti momentul! Si tot tie un raspuns: era UCL si University of Edinburgh.

@jimi, EL isi doreste, e singurul baiat, ce ai face?

eu nu sunt in masura sa decide pentru el:)..nu am cum..nici sa ma pun in locul tau nu pot:)..nu sunt parinte

Doar ti-am spus ce implica sa inveti intr-o limba straina..intr-o tara cu o cultura diferita ... poti sa-i expui toate avantajele si dezavantajele  ...il lasi pe el sa decida...dar, daca el tot in Anglia se duce..pacat..

In fine, cam asa gandesc toti la varsta lui..asa gandeam si eu...daca mi-e greu, inseamna ca voi fi recompensat:)..ideea e sa fii istet in viata;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate