Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

conducerea fara procura in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Salut!

Pe site-ul mae (https://www.mae.ro/t...conditions/3753) am citit urmatoarele:

Quote

În cazul în care călătoriţi în Turcia cu un autovehicul, condus de către o altă persoană decât proprietarul acestuia, intrarea în Turcia va fi permisă de către Autorităţile vamale numai după prezentarea următoarelor documente:
Documentele autovehiculului, inclusiv asigurarea internaţională tip carte verde;
Împuternicire (procură), tradusă în limba turcă, din partea proprietarului autoturismului (persoană fizică sau juridică), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia şi retur.

Totusi, aici nu este specificat daca acest lucru se aplica doar la vama sau oriunde in Turcia.

In cazul meu, vreau sa merg impreuna cu tata in Turcia. Masina cu care vom merge este pe numele lui.
Pot conduce si eu masina lui in Turcia, odata ce suntem trecuti de vama (la vama va conduce el)?
Daca da, trebuie sa fie si el obligatoriu in masina in cazul in care suntem opriti de politie?

M-ar interesa mult un caz concret cand cineva a interactionat cu politia turceasca pe aceasta tema.

Edited by msmihai, 18 May 2018 - 12:06.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Eu te sfatuiesc calduros sa ai aceasta procura.
Te costa un drum la un notar public, impreuna cu tatal dumneavoastra desigur, si cativa lei.
Ce se intampla daca nu o ai ?
In caz de accident, sa zicem ca te loveste un taxi turcesc, gluma se ingroasa substantial.
Pe langa faptul ca nu vei beneficia de absolut nicio asigurare, politia turca te va face ca la nufarul.
Bani fara numar ... fara numar ... fara numar
O astfel de procura costa aprox. 50lei
Nu vrei sa dormi linistit ?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Rolul procurii este pentru a se asigura ca masina nu e furata sau ai plecat cu masina lu' tactu' fara sa ii ceri voie!
2. Asigurarea RCA e pe masina, nu pe sofer! Vezi ca respectiva asigurare sa nu aiba taiata TR pe cartea verde!
3. Daca proprietarul e in masina, nu conteaza cine o conduce!

In Turcia si in Rusia camera e sfanta, daca esti lovit! Acolo oricum nu stie nimeni engleza, deci vorbesti pana te dor mainile.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
E periculos, turcii nu prea au reguli in trafic, merg cu 100 prin orase.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Am fost de curand si e mai bine ca in Bucuresti, pt ca aia macar au multe benzi.
Problema este ca nimeni nu semnalizeaza, dar daca semnalizezi si te vad cu nr strain, se feresc de tine ca de dracu.

Hei, Secsi ladi!

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Adm, on 18 mai 2018 - 12:19, said:

1. Rolul procurii este pentru a se asigura ca masina nu e furata sau ai plecat cu masina lu' tactu' fara sa ii ceri voie!
2. Asigurarea RCA e pe masina, nu pe sofer! Vezi ca respectiva asigurare sa nu aiba traiata TR pe cartea verde!
3. Daca proprietarul e in masina, nu conteaza cine o conduce!
In Turcia si in Rusia camera e sfanta, daca esti lovit! Acolo oricum nu stie nimeni engleza, deci vorbesti pana te dor mainile.

Ia uite un exemplu de polita RCA unde gasim si numele dar si CNP-ul proprietarului;

Attached Files



#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
E foarte veche polița respectivă din poza de mai sus. Din 2013 s-a dizolvat Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, vigneta RCA de mult nu mai există nici aia ...

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

 Adm, on 18 mai 2018 - 12:29, said:

Am fost de curand si e mai bine ca in Bucuresti, pt ca aia macar au multe benzi.
Problema este ca nimeni nu semnalizeaza, dar daca semnalizezi si te vad cu nr strain, se feresc de tine ca de dracu.

Hei, Secsi ladi!
La trecerea de pietoni, daca nu e semafor care sa se faca rosu sau semaforul nu functioneste, trec si nu te lasa sa traversezi, te claxoneaza sa nu pui piciorul pe zebra.

In giratoriu cica ar fi invers fatza de la noi, prioritate de dreapta.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
la vama, nu iti trebuie procura decat daca proprietarul masinii NU se afla in masina (nu discutam acum despre masina in leasing sau pe firma, sau cu contract de comodat).
concret, ai fi avut nevoie de procura daca nu il luai si pe tatal tau in aceasta calatorie.
nu este nevoie ca tatal tau sa fie la volan in momentul trecerii granitei, este suficient sa fie in masina.
normal ca poti conduce masina pe teritoriul turciei, chiar daca nu esti proprietarul ei. e suficient ca tatal tau sa fie si el in masina. ma refer la restul drumului, de la granita pana la destinatie (hotel) si inapoi.

daca pleci singur la plimbare cu masina si tatal tau ramane la hotel, si esti oprit de politie sau implicat in vreun incident in trafic - ei bine, aici nu stiu ce sa-ti raspund.
dar am intrebat pe cineva care isi face concediile de vreo 15 ani in turcia, mergand cu masina, astept sa-mi raspunda, daca s-a intalnit cu astfel de situatii, revin cu un raspuns cand il voi avea.

Edited by corinadaniela, 18 May 2018 - 13:09.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Naijax, on 18 mai 2018 - 12:13, said:

Eu te sfatuiesc calduros sa ai aceasta procura.
Te costa un drum la un notar public, impreuna cu tatal dumneavoastra desigur, si cativa lei.
Ce se intampla daca nu o ai ?
In caz de accident, sa zicem ca te loveste un taxi turcesc, gluma se ingroasa substantial.
Pe langa faptul ca nu vei beneficia de absolut nicio asigurare, politia turca te va face ca la nufarul.
Bani fara numar ... fara numar ... fara numar
O astfel de procura costa aprox. 50lei
Nu vrei sa dormi linistit ?
Mai pune, mai pune, traducerea, legalizarea traducerii, apostila,.....

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 msmihai, on 18 mai 2018 - 12:05, said:

Ultima data am fost in Turcia in 2008. La vama obligatoriu trebuia sa fie la volan proprietarul masini (sau cel care avea procura). Trebuie sa dovedesti ca masina nu este furata Se filmeaza masina si conducatorul auto. Pe pasaportul celui care este la volan, vamesul aplica suplimentar o stampila diferita, din care rezulta ca ai trecut vama la volanul unei masini. Asa ca la intoarcere, sau daca vrei cumva sa iesi din Turcia, obligatoriu trebuie sa fi la volanul masini respective.
Niciodata nu m-am gindit ca dupaia doar eu pot conduce masina si intodeauna prin Turcia au fost mai multi soferi la volan. Beam si eu o bere si automat prin statiune conduceau femeile. O singura data am fost oprit de politie, ca era filtru si oprea pe toata lumea, insa cum au vazut numerele, ne-au si facut semn sa disparem rapid.

Cred ca treaba cu procura si sa fie proprietarul la volan, este mai mult o chestie de a stopa introducerea de masini furate in Turcia, iar dubla masura cu stampila speciala pentru sofer, e a nu te lasa sa-ti vinzi cumva ilegal masina in Turcia.

 myshyk, on 18 mai 2018 - 13:09, said:

.... apostila,.....
Cind am vrut sa merg prima data cu masina personala in Turcia am citit si eu de apostila si am aflat ca o pot primi doar de la ambasada Turciei din Bucuresti. Asa ca am preferat sa trec masina pe mine :D

#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Naijax, on 18 mai 2018 - 12:30, said:

Ia uite un exemplu de polita RCA unde gasim si numele dar si CNP-ul proprietarului;
Cel putin in acest moment, asigurarea RCA se face pe masina. Chiar daca unele companii cer  nume ale celor care conduc masina respectiva, in cazul unui eveniment vor acorda despagubiri, indiferent daca soferul care a condus masina e trecut sau nu pe polita.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Așa cum a spus și corinadaniela, dacă proprietarul e în mașină, nu mai este nevoie de procură. Am fost în turcia în martie cu mașina unui amic și s-a nimerit ca de fiecare dată când am trecut granița Turciei să fiu eu la volan. Le-au trebuit actele mașinii dar nu au zis nimic de dreptul meu de a conduce.

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Gabi, stampila pentru masina la cine au pus-o in pasaport ? La tine ca sofer, sau la proprietarul masini ? (banuiesc ca la proprietar)

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
stampila se pune in pasaportul proprietarului masinii.
daca proprietarul nu este prezent in masina si soferul calatoreste cu procura, stampila se pune in pasaportul persoanei imputernicite prin procura.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
florin71_skoda, la proprietar.

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru mine este clar, masurile sint luate doar ca sa nu intri cu masini furate in Turcia si sa nu-ti poti vinde masina in Turcia si sa te intorci cu autocarul.

Acum imi amintesc totusi de un film mai vechi, in care un "actor" a fost luat la intrebari ca de ce nu are procura. Nu mai tin minte cum se numea filmul, insa este posibil ca nici pe teritoriul Turciei sa nu fie voie sa conduci alta masina, daca proprietarul nu este pasager. Eu ca turist am avut alt sofer doar prin statiuni, unde poalitia turca este permisiva cu turisti si nu le are treaba. De fapt nici nu am vazut politie prin statiuni. Nici incidente rutiere nu am avut ca sa fiu oprit in trafic.

Cert este pentru initiator, ca atita timp cit este si tatal in masina, nu are nici cea mai mica problema, ca conduce el masina.

Edited by florin71_skoda, 18 May 2018 - 15:57.


#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Naijax, on 18 mai 2018 - 12:13, said:

Eu te sfatuiesc calduros sa ai aceasta procura.
Te costa un drum la un notar public, impreuna cu tatal dumneavoastra desigur, si cativa lei.
Ce se intampla daca nu o ai ?
In caz de accident, sa zicem ca te loveste un taxi turcesc, gluma se ingroasa substantial.
Pe langa faptul ca nu vei beneficia de absolut nicio asigurare, politia turca te va face ca la nufarul.
Bani fara numar ... fara numar ... fara numar
O astfel de procura costa aprox. 50lei
Nu vrei sa dormi linistit ?
50 lei?  În urmă cu vreo 4-5 ani procura a fost cam 300 și traducerea vreo 90 lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate