Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Achizitie autoturism nou

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
Buna ziua forumistilor,
As avea nevoie de ajutorul vostru, in special a celor care si-au cumparat o masina noua din reprezentanta.
Actuala masina n-am luat-o de noua asa ca nu prea stiu care sunt pasii recomandati cand mergi la un dealer. Cateva sfaturi mi-ar prinde foarte bine.
Am tot citit ca de regula preturile sunt negociabile intr-o anumita masura, dar mie nu mi s-a parut.
Caz concret:
Doresc o masina pe benzina (nu fac mai mult de 15000 km/an), buget 15000E, va fi folosita pentru naveta si calatorii ocazionale cu familia (2 adulti si un copil).
Am fost pentru inceput la reprezentanta Skoda (in prezent detin o Fabia, diesel 1.9 TDI din 2001) si mi-a placut ca dimensiuni Skoda Rapid, vreau ceva cu un portbagaj mai mare ca al Fabiei. Rapid e mai mica decat Octavia si mai ieftina normal, stiu ca fac un compromis privind platforma pe care e construita, dar Octavia nu-mi permit, e si prea mare pentru gusturile mele.
In lista primita cu cele trei variante de dotari: Avantage, Ambition si Style, varianta Style 1.0 TSI, 95 CP este 14800E +350E vopsea metalizata, pret maxim recomandat, asa scrie in lista, insa la pretul asta nu se face nicio reducere, doar varianta Smart (Ambition modificat) vine la oferta. Daca scrie ca e pret maxim recomandat, nu inseamna ca exista posibilitatea de a negocia?

Urmeaza zilele urmatoare sa vad si la alti dealeri (Toyota, Hyundai ...) ce oferte au pentru bugetul meu.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Suzuki Vitara 1.6 Passion 2WD - 15.000 cu tva cu tot.

#3
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Arunca o privire si la Kia Ceed, sunt masini foarte bune sau daca vrei o masina buna de familie ia si Duster-ul in calcul.

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Inteleg ca Ford da discounturi mari fata de pretul afisat.

Intai te hotarasti la o marca. Apoi ceri oferte de la fiecare dealer al marcii respective. Cand primesti una, ii "minti" ca uite celalalt dealer mi-a dat discount mai mare, puteti sa mai imi dati si dumneavoastra ceva? Si celuilalt la fel. Si tot asa, negociezi pana la ultimul leu.

Daca tii la portbagaj, atunci Skoda....oricum vad ca esti hotarat pe ea.
Eu as zice Mazda 3, dar o iei cam cheala la banii aia. Ford Focus pare micuta pentru nevoiele tale, totusi poate iti place varianta break. vezi si la Honda daca mai sunt oferte pentru Civic sedan, masina buna.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmarcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 09:27, said:

...Am fost pentru inceput la reprezentanta Skoda ....pret maxim recomandat, asa scrie in lista, insa la pretul asta nu se face nicio reducere...

fa-ti o lista cu reprezentantele din zona ta (inclusiv din orasele apropiate) si trimite-le cate un mail in care le ceri o oferta pentru masina dorita.
reprezentantele nu actioneaza intotdeauna unitar, e posibil ca unii sa fie mai deschisi la negocieri.

Edited by _Smiley_, 16 May 2018 - 09:35.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Mergi la sfârșit de lună. În funcție de target, pot și mai deschiși la negocieri.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
http://vacs.romarket...l/7158?ph=false
130 CP  portbagaj 410 L , cu pachet iarna , pachet enjoy plus si pachet family incluse .
Reducere 1900 euro .

Edited by Baxon, 16 May 2018 - 09:47.


#8
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
Mersi mult baieti, sunt cateva ponturi bune.
Cred ca maine fac o vizita si la altii sa vad ce oferte au. Da n-ar fi rau sa arunc o privire si la Suzuki Vitara.
M-am gandit si la reprezentante din alte orase, dar parca n-ar fi tare la indemana cand ai probleme sau revizii.

#9
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Buna alegere. E si mai inalta decat un sedan normal, de vazut daca are si varianta 4x4.

View PostBaxon, on 16 mai 2018 - 09:42, said:

http://vacs.romarket...l/7158?ph=false
130 CP  portbagaj 410 L , cu pachet iarna , pachet enjoy plus si pachet family incluse .
Reducere 1900 euro .
Buna alegere. E si mai inalta decat un sedan normal, de vazut daca are si varianta 4x4.

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cauti automata in buget si iei toate marcile la rand
recomand Honda civic, desi cred ca modelul nou depaseste

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmarcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 10:25, said:


M-am gandit si la reprezentante din alte orase, dar parca n-ar fi tare la indemana cand ai probleme sau revizii.

La revizii nu trebuie mers acolo  unde cumperi mssina.Revizia o faci la orice sucursala,unde doresti tu.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In nici un caz rapid, mi se pare o masina ieftina, e un fel de low-cost by Skoda.
Vezi si pe la VW sau SEAT ce oferte ai.
Mazda 3 1.5 ?
Renault are masini foarte frumoase (megane 4). Mergi pe la toti dealerii si vezi ce oferte o sa primesti apoi te hotarasti. Pe internet deobicei nu o sa gasesti preturile reale, la dealer o sa mai primesti diferite reduceri, poate si de 1000e in unele cazuri.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmarcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 10:25, said:

Mersi mult baieti, sunt cateva ponturi bune.
Cred ca maine fac o vizita si la altii sa vad ce oferte au. Da n-ar fi rau sa arunc o privire si la Suzuki Vitara.
M-am gandit si la reprezentante din alte orase, dar parca n-ar fi tare la indemana cand ai probleme sau revizii.
cumperi de unde e mai ieftin si faci reviziile la ce reprezentanta vrei tu.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
la mașina asta bagi un motor mai puternic să ajungi la cei 15000 ai tăi

https://forum.softpe...8-perla-neagra/

#15
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Un 2-3% se poate negocia si la oferta ofertelor, la Skoda ma refer.

Sa inteleg ca vrei o masina standard plus culoare? Nu vrei sa pui un optional pe ea?

Atunci iti recomand calduros sa vezi ofertele de masini pe stoc cu livrare imediata. Chiar daca e in celalalt colt de tara la un alt dealer, dealerul tau ti-o poate aduce in 7 zile fara probleme.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Ia un MCV si ai scapat de dilema spatiului.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdonbalon, on 16 mai 2018 - 10:27, said:

Buna alegere. E si mai inalta decat un sedan normal, de vazut daca are si varianta 4x4.


Buna alegere. E si mai inalta decat un sedan normal, de vazut daca are si varianta 4x4.
crossland parca nu are 4x4

#18
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
Recunosc si eu aveam perceptia de low cost la Rapid, dar cel putin vizual nu pare, ca si fiabilitate nu stiu, totusi ma gandesc ca nu folosesc alte componente mai proaste ca pe restul modelelor, adica de exemplu motorul de 1 TSI e acelasi si pe Fabia si pe Rapid si pe Octavia.

@_Smiley_ Sa le ceri oferta dupa care sa cumperi de la altii acelasi model si sa vii la revizii, s-ar putea sa te faulteze cu timpii de asteptare.
@gushpi O sa fac o vizita si la Kia poate-mi place Ceed-ul. La motorizari nu prea stiu nimic despre Kia.
@clausio Varianta Style de la Skoda are cam tot ce-mi trebuie ca dotare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate