Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

A văzut cineva emisiunea 2018 a bancnotelor emise de Banca Națională a României?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,978
  • Înscris: 21.08.2008
Cine nu a avut de lucru și a propus schimbarea stemei și-a făcut păcate, pentru că schimbarea însemnelor statului înseamnă și cheltuieli mari cu înlocuirea stemei și steagurilor care conțin stema în toate instituțiile publice (școli, primării, oficii, agenții, ghișee și altele) dar și schimbarea tuturor însemnelor monetare care conțin vechea stemă.

O primă întrebare ar fi:
Au fost deja emise noile însemne monetare?
Multe știri publicate la 1 ianuarie anul acesta (2018) susțin lucrul acesta, dar eu personal nu am văzut nicio bancnotă cu noua stemă.
Ați văzut în tranzacții bancnote din noua emisiune?
Daca da, ce cupiuri? Au fost emise bancnote pentru toate cupiurile?

Întrebări suplimentare:
- Mai are rost să fie emise noi monede de 1, 5 și 10 bani?
- Ați văzut proiectele AltFem și FemeiPeBancnote.ro? Doriți emiterea unor bancnote noi?
- Ar fi utilă introducerea unor monede de 1 și 2 lei?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
fix la stema de pe bancnote nu ma mai uitam cand ma duceam sa-mi cumpar covrigi

ma pot lauda in schimb cu vreo 10 bancnote de 5 lei, nou-noute, cu seriile in ordine.
le mai pastez10 ani, poate iau dublu pe ele :))

Edited by gumball3000, 16 May 2018 - 09:23.


#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Am avut eu moneda de 50 de bani emisa in 2018. Dar cum nu stiam de aceasta, nu am verificat daca are schimbari.

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Aia cu stema a fost o combinatie sa multumeasca sclavii din subordine din institutii, care se vor bucura ca iar vor putea sa fure bani sub pretextul inlocuirii stemei (bineinteles contracte umflate de zeci de ori)... si uite asa se fac banutii si sclavii din subordine sunt fericiti si obedienti.

Edited by lexis1, 16 May 2018 - 09:25.


#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Aparitia monedelor de 1 si 2 lei inseamna inflatie. In contextul trecerii la moneda euro, nu se doreste o inflatie crescuta.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,978
  • Înscris: 21.08.2008
@KLMN
Nu, apariția acelor monezi nu înseamnă inflație, înseamnă că unele bancnote vechi și distruse, scoase din uz, vor fi înlocuite cu monede.

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da. reloaded zerouri
reloaded denominări
papapa popor de fraieri oriunde v-aţi ascuns! şi nu mai visaţi monede ioro pe-aici...în fundu curţii doar gunoi se introduce!
ca orice stat ocupat, tot ce a reprezentat ...trebuie schimbat.
sincer mă mir că mai avem aceleaşi culor pe tricolor... galbenul era mai frumos primul decăt albastrul ăla închis...cînd era deschis era rău!

Edited by sarac.lipit, 16 May 2018 - 09:43.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-am vazut si nici n-am auzit nimic pe tema asta, desi ascult sterile pe parcursul zilei (si Stema si Sigiliul sunt foarte importante, nu cred ca ar fi intrat la stiri de subsol).

Legat de intrebarile suplimentare:
  • atat timp cat exista preturi cu ,(virgula)99, ar trebui sa existe monede de 1, 5 si 10 bani
  • sunt de acord cu punerea pe monede si bancnote chipurile femeilor. Sunt la fel de importante ca si barbatii in istorie (Regina Maria ar fi una din ele, nume ce mi-a venit pe moment)
  • as prefera ca leul sa fie pe hartie (bancnota), nu moneda. Monedele sunt percepute ca subdiviziune si, subconstient, leul (ca moneda de circulatie, nu ca obiect) ar avea un impact mai slab decat il are.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu nu inteleg de ce l-au scos pe Cuza de pe toate bancnotele.
Macar la piata cand il puneai colea pe taraba sa-i mai cuprinda asa cate-un fior pe comercianti, sa nu fie prinsi cu ocaua mica.

[ https://i.imgur.com/CO3uBHA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 16 May 2018 - 09:51.


#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Urmeaza sa puna pe bacnote prezentele somitati, dracnea, zapacica si turodel.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostPololica, on 16 mai 2018 - 09:45, said:

sunt de acord cu punerea pe monede si bancnote chipurile femeilor. Sunt la fel de importante ca si barbatii in istorie (Regina Maria ar fi una din ele, nume ce mi-a venit pe moment)
Care femei, ca nu imi trece prin minte niciuna care sa fi facut ceva important pentru Romania...

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.femeipeba...o/100-de-femei/

#13
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostPololica, on 16 mai 2018 - 09:45, said:

  • atat timp cat exista preturi cu ,(virgula)99, ar trebui sa existe monede de 1, 5 si 10 bani

Din nefericire in Romania doar hipermarketurile folosesc astea pentru a da rest.
In rest pe unde te duci prefera sa rotunjeasca, desigur in defavoarea clientului, si desigur in mod ilegal.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostAldulescu, on 16 mai 2018 - 10:00, said:

Care femei, ca nu imi trece prin minte niciuna care sa fi facut ceva important pentru Romania...
Cauta pe net, sunt multe... si nu ma refer la Elena Udrea, Viorica Dancila si altele... Ar fi Ana Aslan (mama Gerovital), Ana Ipatescu (pasoptista) si altele. Astea mi-au venit in minte dupa o reclama la un medicament de intinerire si o strada din Bucuresti (actualul Bulevard Lascar Catargiu).

View Postlexis1, on 16 mai 2018 - 10:14, said:


Din nefericire in Romania doar hipermarketurile folosesc astea pentru a da rest.
In rest pe unde te duci prefera sa rotunjeasca, desigur in defavoarea clientului, si desigur in mod ilegal.


Nu cerem noi, altfel s-ar da. Eu stau si la 5 si la 10 bani, din moment ce stiu ca o paine nu o pot lua fara... Intr-un an am reusit sa strang aproximativ 100 lei din 5, 10 si 50 de bani (uneori imi puneam la pusculita si 60-70 de bani o data, alteori doar 20-30).

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,902
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKoal, on 16 mai 2018 - 09:19, said:

Au fost deja emise noile însemne monetare?
Uite aici: https://www.allnumis...-20182018-10723

#16
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View Postdanyel61, on 16 mai 2018 - 09:57, said:

Urmeaza sa puna pe bacnote prezentele somitati, dracnea, zapacica si turodel.
Und so weiter: iohannus, ciolanus, baselus...

View PostAldulescu, on 16 mai 2018 - 10:00, said:

Care femei, ca nu imi trece prin minte niciuna care sa fi facut ceva important pentru Romania...
Cum sa nu, uite doua exemple la repezeala: mama Omida si Monica Macovei.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKoal, on 16 mai 2018 - 09:19, said:

- Ați văzut proiectele AltFem și FemeiPeBancnote.ro? Doriți emiterea unor bancnote noi?

Da. Dar numai daca sunt cu femei goale.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2018 - 10:28.


#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012
ajung acas, unde am o monedă de 50 bani, și-ti scriu!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate