Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pasi ulteriori achizitie apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Buna dimineata,

Nu vreau sa poluez topicul pentru prima casa asa ca incep aici o discutie.
Imi cer scuze daca exista deja ceva asemanator si nu am gasit eu.

Bun .. am cumparat o garsoniera prin programul prima casa si nu stiu exact ce pasi urmeaza.
Din cate am aflat eu pana acum trebuie ca in urmatoarele 30 de zile sa fac contracte pentru utilitati si vizita la directia impozite si taxe.
Pentru utilitati, daca in bloc nu exista contoare separate pentru gaz si apa, trebuie sa fac vreun demers in aceasta directie?

Eu ma gandesc sa ma duc la ENEL si la impozite si taxe si atat.

Va multumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E un bloc vechi cu consum pausal?

Vorbeste cu administratorul.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
La ENEL trebuie sa modifici contractual pe numele tau in termen de 6 luni dupa care urmeaza contraventii care merg pana la intrereuperea furnizarii energiei electrice.
Si vanzatorul are obligatia la randul lui sa solicite rezilierea contractului in termen de 6 luni dupa ce vinde iar daca face asta inaintea ta nu prea e bine.
Recomand o vizita la ENEL inainte de toate.
Apa - pentru a trece contractul de furnizare a apei pe numele tău, trebuie să anunţi asociaţia de proprietari.
Gaze - inteleg ca sunt "la comun si nu stiu cum se procedeaza in cazul acesta. Arunca o vorba la asociatie

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Cu siguranta in 30 zile la impozite si taxe, altfel esti pasibil de amenda...vreo 70 lei...patit sunt Posted Image

La Enel si restul am intarziat fara probleme....era bloc nou...contoare separate, a trebuit doar sa "schimb" numele pe care era facut contractul..adica numele dezvoltatorului.
Dar ai grija, dezvoltatorul sau vechiul proprietar poate sa anuleze contractul pe care il are la utilitati, te debraseaza si apoi alte povesti si drumuri

Oricum topicul nu are legatura cu prima casa neaprat, e ca si cum ti-ai lua apartament nou pentru tine

Edited by spe_ripper, 16 May 2018 - 09:20.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
La directia de finante a primariei trebuie sa mergi sa declari achizitia apartamentului, in cele 30 de zile, pentru ca in anul urmator impozitul pe cladire sa fie emis pe numele tau. Cauti pe site-ul primarii formularele necesare si completeaza-le de acasa in liniste, eventual sa ia unul si necompletat unde nu iti este clar.
La utilitati trebuie sa vezi ce era trecut pe numele vanzatorului si sa faci numele tau(energie electrica, gaze naturale, apa/canal, salubritate). Bineinteles ca el ar trebui sa fie 0, pe al asociatia de proprietari oricum trebuie sa ajungi, tot cu ceva acte.
Nu uita si furnizorul de internet  si cablu TV.

#6
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Da nu are legatura cu prima casa, am specificat ca idee doar.
Bun mi-am facut o idee.
1. taxe si impozite cat mai repede.
2. ENEL pentru contract nou dar si sa rezilieze vechiul proprietar (aici am vazut un formular online unde apare si de la cine preiei contractul, o sa vad daca pot rezolva cu un mail, poate pot sa trimit cererea de reziliere de la vechiul proprietar si cererea pentru contract nou in acelasi e-mail)
3. Pentru apa si gaze o sa discut cu administratorul sa vedem daca este necesar vreun contract individual.

Va multumesc pentru ajutor.

Edited by demeuts, 16 May 2018 - 10:01.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Ai la dispozitie timp de 30 de zile de la semnarea contractului sa te prezinti la DITL (taxe si impozite) si completezi un formular (01 parca, il gasesti acolo). La "dosar" trebuie sa ai: copie contract vanzare-cumparare, copie buletin, copie certificat energetic.
  • Daca ai contor propriu de gaz, poti face contract individual pentru gaze (eu am facut la Engie si am facut pe site totul, n-a fost nevoie de deplasarea mea fizica acolo. Ai nevoie de scanari dupa contractul de vanzare-cumparare, buletin si o poza dupa contor, informatii pe care le gasesti si pe site in momentul in care faci contractul. Daca e ceva incomplet, vei primi mail cu pasii pe care trebuie sa-i urmezi).
  • Daca vrei gaz separat (sa-ti pui centrala), va trebui sa vorbesti cu cei de la gaze (oricare funizeaza gaze). Va fi nevoie de proiect, autorizatii, etc si se ocupa ei (pentru proiect si executie)
PS: la curent (la mine e bloc nou si abia ne infiintam asociatia) avem contoare de la dezvoltator care ne refactureaza (pana facem contractele pe asociatie, respectiv individuale). Am inteles ca la curent e necesara deplasarea fizica. Nu am detalii sa-ti spun ce pasi trebuie sa urmezi (si unde) dar sigur o sa ai nevoie de o poza dupa contor (pentru serie si consumul pana la preluare), copie dupa contractul casei si copie dupa buletin.

#8
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 demeuts, on 16 mai 2018 - 08:51, said:

Buna dimineata,

Nu vreau sa poluez topicul pentru prima casa asa ca incep aici o discutie.
Imi cer scuze daca exista deja ceva asemanator si nu am gasit eu.

Bun .. am cumparat o garsoniera prin programul prima casa si nu stiu exact ce pasi urmeaza.
Din cate am aflat eu pana acum trebuie ca in urmatoarele 30 de zile sa fac contracte pentru utilitati si vizita la directia impozite si taxe.
Pentru utilitati, daca in bloc nu exista contoare separate pentru gaz si apa, trebuie sa fac vreun demers in aceasta directie?

Eu ma gandesc sa ma duc la ENEL si la impozite si taxe si atat.

Va multumesc anticipat.
Obligatoriu trebuie sa mergi in 30 de zile sa te ia in evidenta la taxe si impozite, daca intarzii, te taxeaza cu o amenda. La ceilalti furnizori de utilitati, nu-i nicio graba, dar daca vrei sa te muti, ai nevoie de ele, asa ca nevoia te invata!Posted Image

#9
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Pai are 30 de zile ca sa plece.
O sa ma duc pe moment sa rezolv cu impozitele si dupa cu ENEL-ul las spre sf lunii.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 donbalon, on 16 mai 2018 - 10:15, said:

Obligatoriu trebuie sa mergi in 30 de zile sa te ia in evidenta la taxe si impozite, daca intarzii, te taxeaza cu o amenda.

Nu-i obligatorie prezenta in 30 de zile la taxe si impozite.
Este obligatorie doar prezentarea.Daca o faci in 30 de zile,nu platesti majorari.Daca o faci peste 30 de zile,platesti majorari,nu amenda.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Majorari la ce anume? Plata taxelor si impozitelor unei proprietati o face cel care o are la 01.01 a anului respectiv, noul proprietar (si declarant in cele 30 de zile) urmand sa "preia" plata din anul fiscal urmator (daca nu le vinde mai departe, dar asta e alta poveste).

Cand am declarat casuta, fiscalul (decizia de impunere) era 0, doamna de la ghiseu spunandu-mi ca plata pe anul in curs a fost facuta de dezvoltator (proprietarul "prins" cu ea la inceputul anului).

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Normal ca e platit de vanzator impozitul pe cladire/teren pentru altfel nu putea scoate certificatul fiscal prin care arata ca nu are datorii la autoritati; document necesar la notar in momentul vanzarii.

#13
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Va multumesc pentru informatii!
Revin cu o intrebare :)
Vreau sa ma duc cu toate actele, cerere completata la impozite ca sa rezolv cat mai repede.
Acum nu inteleg urmatoarea cerinta:

Quote

Fotocopiile se certifica "conform cu originalul" si se semneaza.

Presupun ca pot eu sa scriu pe fiecare act conform cu originalul si sa semnez, right?

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 demeuts, on 23 mai 2018 - 07:53, said:

Presupun ca pot eu sa scriu pe fiecare act conform cu originalul si sa semnez, right?

Scrii asta in fata functionarului care verifica originalele si te pune sa faci asta in fata lui.
Sa vada el cu ochii lui - sa fie sigur dom'le
Cel putin la  mine asa s-a intamplat si iti sugerez sa faci la fel nu de alta dar, traim in Romania ...

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La mine doar mi-a cerut sa scriu pe fiecare pagina "Conform cu originalul" si sa semnez, dar nu in fata, doar sa fie scrise si semnate (era ceva coada si oricum daca vede alta semnatura la cel care "conformeaza" fata de "comparator" o sa intrebe sau le da inapoi).

#16
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Ma gandeam sa nu fie coada si sa-mi spuna hai scrie si semneaza si sa pierd timpul.
Pana la urma cred ca am intrebat inutil, o sa iau 2 randuri de acte :) pe unele scriu/semnez si pe altele nu.
Problema rezolvata.

#17
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Doamne ce noob pot sa fiu.
Completez formularul pentru declaratie si m-am lovit de urmatoarea (atasament)

In RELEVEU am suprafara utila X m² dupa am suprafata totala (+balcon), nu gasesc nicaieri suprafata construita.
Se poate lasa gol?

Attached Files


Edited by demeuts, 23 May 2018 - 09:25.


#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Suprafata construita se compune din suma tuturor suprafetelor utile la care se adauga suprafetele balcoanelor si logiilor, cele ale peretilor exteriori si interiori, dar si cotele indivize commune (uscatorii, spalatorii, casa liftului, casa scarii).
Toate astea ar trebui sa fie trecute in actele casei/apartamentului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate