Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sfat algere Ebook Reader

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010
Nu cunosc de nici culoare deoarece nu am vazut de aproape,mai exact nu mi-a trecut prin mana asa ceva: ,,ebook reader".
Ma intreseaza daca sunt modele cu optiune de citire noaptea pe intuneric,sa pot inversa culorile literelor la mod nocturn exista asa ceva ?
Si navigare/schimbare pagina si din butoane laterale nu numai prin ,,scarpinarea ecranului"
Si la pret rezonabil max 450-500 lei.

Edited by csoka2002ro, 15 May 2018 - 23:52.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Studiaza putin Kindle .Poate ca iti va place.

Edited by pasilla, 15 May 2018 - 23:56.


#3
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Am șase readere până acum, dar tot la tabletă m-am întors. Dacă e important pentru tine să ai display mare, uită-te la Kindle Oasis, care e în jur de 250 de euro. Are display de 7".

Kindle, Kindle Paperwhite și Kindle Voyage au prețuri care se încadrează în buget, dar au display de 6".

#4
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Kindle Paper e cel mai ok . Inainte de cumparare studiaza limitarile lui impuse de Amazon !

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Tableta mi se pare o opțiune mai buna decât un ebook reader. Îi pui o aplicație de citit, descarci cărți și o personalizezi cum ai chef. Dintre aplicații m-am împăcat cel mai bine cu Aldiko, are și mod de noapte, litere albe pe fond negru. Plus că pe tableta, dacă ai citit vreo chestie imediat poți intra pe net sa cauți referințe.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Sunt totuși diferențe mari intre tabletă și e-reader. În primul rând e-reader-ul e mult, mult mai ușor. Când citești mult se simte imediat. Apoi, bateria. La e-reader, pentru că nu consumă decât când întorci pagina, bateria tine săptămâni de zile.Sunt și modele cu retroiluminare,  sunt și modele cu acces la internet , fie prin wifi fie prin modulul 3G inclus. Poți vizualiza multe formate iar dacă vrei să introduci ceva nou ai programul Calibre cu care poți converti orice. Eu am 2 Kindle si tablete cu ios si android. De citit citesc doar pe e-reader.  Sunt si e-reader-e color dar pentru mine, soluția e-ink monocromă e ideală.

Edited by orlandobarbulescu, 16 May 2018 - 06:14.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Kindle Glare 6 inchi  gen8 ( 160 grame) e pănă in 300 lei si e destul de bun, fără retro-iluminare
Oasis e cu retro-iluminare dar mai scump

Ai însa grija la ebook-uri: Unele nu realizează prea bine rearanjarea textului în funcție de mărimea caracterului, altele vin la preț mai redus cu reclame atașate pe bara de jos....
Citește cu atenție descrierea când cumperi.

Edited by orlandobarbulescu, 16 May 2018 - 06:51.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Kindle Paperwhite este industry standard.
Chestia cu butoanele laterale a fost o gaselnita initiala, facuta tocmai pentru ca oamenii se codeau sa atinga ecranul.
Dupa ceea le-a trecut aceasta frica.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Scris alb pe negru e obositor pentru ochi. Ecranul tabletei e obositor pentru ochi.

Kindle are avantajul asta, ca imita hartia. Dar al meu Paperwhite are si dictionare incluse, wifi, browser, iar bateria tine cateva saptamani.
Pagina se poate intoarce cu tap in dreapta sau swipe in stanga, deci poti citi si daca il tii cu mana stanga.

Are multe optiuni, si tot apar altele noi prin updateuri.

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am avut Kindle, readerul a fost peste asteptarile mele, l-am folosit la plaja, a intrat nisip in el, tot a mers, din pacate n-a rezistat si la o scufundare in Marea Neagra, citeam pe mal si o nenorocita de musca m-a ciupit rau de mana. L-am inlocuit cu un Mobipocket Reader mai mic, nu la fel de bun ca Kindle, insa tot peste asteptarile pe care le aveam de la un reader. Il am de cativa ani, nu l-am mai scapat in apa si merge si acum.
La citit nu ai cum sa compari cu o tableta sau un telefon, un Kindle este ca o carte, este mai placut sa citesti cu el decat cu cartea. Nu este cu mult mai usor decat un telefon, l-am scapat peste dinti pe plaja, e mai greu decat o carte Posted Image

Edited by spooky51, 16 May 2018 - 07:20.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am Kindle Paperwhite de vreo 4 ani deja. Este grozav. Mic, portabil, acumulatorul rezistă de literalmente uiți când l-ai încărcat. În ce privește limitările impuse de Amazon, cât timp există Calibre, nu mă afectează. Eu ii tin offline, dar le-am cerut să nu primesc oferte cu promoții și îl am curat. Lumină de fundal, nu simți că este electronic. Am citit și de pe tabletă sau telefon. Imi terminau ochii. Acesta, nu. L-am recomandat tuturor.

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Kindle Paperwhite este excelent pentru citit text pe intuneric (sau lumina puternica, reflexia e minima). Diferenta intre frontlight si backlight se simte.
Formatele nesuportate vor trebui convertite, inclusiv popularul epub.
Pentru imagini si pdf-uri e mai buna o tableta.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am unul de la SONY - PRS-T4. Este super doar ca nu are retro-iluminare, in schimb are de toate...wi-fi, browser, 16 tonuri de gri,  2Gb memorie interna plus slot de SD card, dictionar, usor de folosit.
Deschide formate e-book, pdf, word, txt.

Pot cumpara separat carcasa cu iluminare care se conecteza prin doi pini la spatele tabletei.
Bateria uiti sa o mai incarci.
La cat o folosesc eu sunt multumit.

Edited by tehnics, 16 May 2018 - 09:36.


#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sony parca au renuntat la e-book-uri.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 TS030, on 18 mai 2018 - 10:12, said:

Sony parca au renuntat la e-book-uri.
Da. Eu il al demult, cred ca 4 ani in urma.

Edited by tehnics, 18 May 2018 - 11:01.


#16
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
As vrea sa mai adaug si eu ceva.
Sunt de aceeasi parere cu colegii care au spus ca nu se compara cititul de pe e-reader fata de tableta. Eu am citit si de pe tableta si de pe telefon. Cu tot cu programul de noapte tot imi oboseau ochii.
Acum am un Kindle Glare free gen7 si unu' gen. 8 pe care citeste junioru' (sau de rezerva pt mine ;-)). Eu unu' nu am observat diferente intre el in afara de carcasa. Ambele sunt fara iluminare proprie dar nu ma deranjeaza. Pt citit pe intuneric folosesc o veioza la capatul patului sau o minilampita de citit universala (se ataseaza cu un clestisor de e-reader/carte si functioneaza pe baterii).
Pentru conversia cărților folosesc doua convertoare online. Cu Calibre nu m-am descurcat.
Initiator, iti recomand Kindle Glarefree (daca nu tii neaparat sa aiba iluminare proprie) sau Paperwhite, cum au spus colegii. Cele fara iluminare le poti gasi undeva pe la 300 si un pic de lei. Citeste formate uzuale (doc, mobi, azw3, pdf..)
O husa pt ele e destul de scumpa dar eu am gasit la resigilate la Emag cu 10 sau 20 lei, nou noute. Iti recomand sa faci la fel.
Despre alte readere nu cunosc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate