Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cazare Nikiti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
După câteva zeci de pagini citite , am observat că majoritatea merg pe varianta haldikiki.com , mail la proprietari și ulterior plătit un avans de 25% . Eu eram cu Airbnb dar din păcate nu reușesc să găsesc ceva bun in Nikiti .
Ei bine , se pare că pe halkidiki.com , după câteva mailuri am găsit ceea ce caut , întrebarea mea e următoarea : care-i posibilitatea oare să-mi iau o țeapă ? Observ că locuința e noua , nu are review-uri , nimic. Atasaj un link mai jos , poate va puteți să vă dați cu părerea :
https://www.halkidik...ikiti/index.htm

#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Merg de mulți ani în Grecia și niciodată nu am luat țeapă. Din punctul acesta de vedere grecii sunt de cuvânt. Nu am avut niciodată surprize cu curățenia, în general camerele sunt mari, modest mobilate dar foarte curate. Niciodată nu am găsit vreun pat cu o saltea nasoala de să te doară oasele, aici în România nu contează câte stele are pensiunea/hotelul că pun cele mai nașpa saltele. Poți să mergi fără grijă!

#3
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007

 chiri091, on 15 mai 2018 - 22:32, said:

Observ că locuința e noua
Eu cred ca nu e noua, ci doar nou renovata si e cam pe varful dealului, de acolo ai 2 km pana la faleza si plaja.
(Ai vazut ce nume si-a trecut grecoaica in adresa de mail?)

Edited by agp626, 16 May 2018 - 06:34.


#4
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Sunt de acord cu colegul agp626, cred ca e renovata. Uita-te la hotel Porfi, tot acolo, e foarte frumos.

#5
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015

 agp626, on 16 mai 2018 - 06:06, said:


Eu cred ca nu e noua, ci doar nou renovata si e cam pe varful dealului, de acolo ai 2 km pana la faleza si plaja.
(Ai vazut ce nume si-a trecut grecoaica in adresa de mail?)

Ma refer la faptul că e pusa nou pe halkidiki.con ( are semnul ăla new in dreptul ei ) . Se vede că nu-i noua locuința , mai degrabă renovata : dușumele pe jos, la geamuri se observă iar ca e veche . Nu este o problemă că e o clădire veche atâta timp cât e întreținută și se prezintă bine.
Da , am văzut dar sincer nu știu ce înseamnă... Poate mă ajuți tu , mailul respectiv nu exista nicăieri pe google dacă îl caut , îmi apare 3 linkuri care mă trimit pe halkidiki.com ( de asta mi se pare puțin ciudata toată situația )

 TLGTLC, on 16 mai 2018 - 00:39, said:

Merg de mulți ani Ă®n Grecia și niciodată nu am luat țeapă... Poți să mergi fără grijă!
Am înțeles . Dar totuși ... Când mă refer la țeapa mă gândesc la situația în care sa îi plătesc avansul (25%) și ulterior sa mă trezesc cu ochii în soare ... Asta-mi este grija ; mai ales că nu a apărut de mult locuința , alte informații nu găsesc deloc pe google cu privire la locuința sau a mail-ul persoanei respective.
Și încă un lucru din discuțiile cu ea as fi inteles ca e doar un intermediar deoarece mia zis ceva de genul : puneți banii in contul proprietarilor / o să vă conducă proprietarii la casa dar ei nu stau acolo.

Mi-am găsit o cazare care îmi îndeplinește toate condițiile + că fac plata pe airbnb, deci nu îmi fac  griji de bani dar este în Metamorfosi . Este distanta mare intre Metamorfosi și Nikiti ? Gen să stau în Matamorfi pentru cazare și să mă duc la plajele din zona ( cu mașina , oricum la casa din Nikiti fac 20 minute pe jos și 10 minute cu mașina până la plaja ; 12 minute fac cu mașina și din Metamorfosi până în Nikiti ) .

Edited by chiri091, 16 May 2018 - 09:01.


#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Am întâmpinat situația asta în Thassos în 2014 când am fost cazați în Astris și era o tanti care avea grija de casa. Dar ne-a spus de la început că dacă nu găsim pe nimeni să sunăm. Nu am găsit pe nimeni, am sunat și într-un sfert de ora a venit tanti cu mașina din Theologos. A fost foarte bine, ne-a întrebat când să vină la curățenie și am convenit la ora 10. Când ne întorceam de la plajă era totul impecabil.

Edited by TLGTLC, 16 May 2018 - 09:21.


#7
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

 chiri091, on 16 mai 2018 - 08:45, said:

Am înțeles . Dar totuși ... Când mă refer la țeapa mă gândesc la situația în care sa îi plătesc avansul (25%) și ulterior sa mă trezesc cu ochii în soare ... Asta-mi este grija ; mai ales că nu a apărut de mult locuința , alte informații nu găsesc deloc pe google cu privire la locuința sau a mail-ul persoanei respective.
Și încă un lucru din discuțiile cu ea as fi inteles ca e doar un intermediar deoarece mia zis ceva de genul : puneți banii in contul proprietarilor / o să vă conducă proprietarii la casa dar ei nu stau acolo.
De prin 2009 fac Grecia cu rezervari directe. Da direct "Accomodation in Nikiti" pe google si vezi ce iti returneaza.
Personal iti pot recomanda vila la care am stat noi in 2012, Villa Ioana, la o distanta rezonabila de plaja, circa 5 minute de mers pe jos. Asa cum spun si alti colegi, mai peste tot vei gasi conditii minimale de cazare, insa curatenie fara cusur, liniste si dincolo de toate, ospitalitate.

#8
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015

 MirceaDWC, on 16 mai 2018 - 09:04, said:


De prin 2009 fac Grecia cu rezervari directe. Da direct "Accomodation in Nikiti" pe google si vezi ce iti returneaza.
Personal iti pot recomanda vila la care am stat noi in 2012, Villa Ioana, la o distanta rezonabila de plaja, circa 5 minute de mers pe jos. Asa cum spun si alti colegi, mai peste tot vei gasi conditii minimale de cazare, insa curatenie fara cusur, liniste si dincolo de toate, ospitalitate.
Le-am scris deja ... Din păcate nu au liber când vreau eu sa merg

Edited by chiri091, 16 May 2018 - 09:21.


#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007

 chiri091, on 16 mai 2018 - 09:21, said:

Le-am scris deja ... Din păcate nu au liber când vreau eu sa merg
Tăticu, nu așa se procedează. Se adresele de la pensiunile unde vrei să mergi. Trimiți la toate email cu solicitarea de cazare, ai grijă să notezi emailurile să știi care al cui este. Din 30-40 e-mailuri probabil 80-90 % îți vor răspunde dar procentul celor disponibile va fi mai mic. Apoi tai de pe lista pe cele mai scumpe și studiezi cu atenție pe cele la care te încadrezi. O să rămână 2,3 maxim 5. Apoi încerci să scoți o reducere de preț, sau ceri mai multe detalii care te interesează (etaj, dotări, frigider mare/mic, ustensile de bucătărie, poate nu te ține buzunarul să mănânci numai la taverna și mai cari o oală cu sarmale și o găină congelata de acasă).
Apoi după ce decizi care va fi se dă numărul de cont și se transfera avansul (de regulă transfergo sau transferwise că este mult mai ieftin). Dacă ți-a dat numărul de cont este clar că nu e țeapă. Vezi că în 100% din cazuri contul este pe persoane și nu pe societăți comerciale, nu îți fa griji.
Dacă prețul este prea mare la Nikiti schimbi locația.

#10
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Exact așa am procedat,am trimis aproximativ 50 mailuri( cu tot ce caut ,data când vin când plec ,cate persoane suntem ) și am rămas cu  3,4  printre care cele 2 menționate mai sus .

Edited by chiri091, 16 May 2018 - 12:41.


#11
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

 chiri091, on 16 mai 2018 - 09:21, said:

Le-am scris deja ... Din păcate nu au liber când vreau eu sa merg
Sa stii ca da, sunt niste oameni excelenti...

#12
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.02.2008
27.06.2018-Atentie,sunt inundatii masive in Grecia!O stradă din staţiunea grecească Nikiti, din nordul ţării, s-a transformat rapid într-un veritabil râu învolburat. Apele au rupt asfaltul, au scos pomi din rădăcini, au inundat case, curţi şi magazine.
Zeci de vehicule au fost avariate de pietrele şi lemnele aduse de torentele. Unele maşini au fost luate de ape şi au ajuns până în mare.
Plajele au fost şi ele inundate şi acoperite de gunoaie, iar terasele au fost distruse de viituri. Pompierii au răspuns la sute de apeluri de urgenţă venite de la localnici şi turişti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate