Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce este un contract de muncă civil?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018
Salutări!

Ce este un contract de muncă civil?

Mulțumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca nimic.
Eu stiu ca nu mai exista, legal, conventia civila de munca.

Edited by pasilla, 15 May 2018 - 22:39.


#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Uite aici explicatii pe acest subiect.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Destul de subțire acea explicație și lipsită de elementul fundamental al convenției civile. Convenția civilă este un contract de muncă bazat pe obiectiv și cu perioadă determinabilă în timp. Spre exemplu, dacă ai de făcut un gard, poți încheia convenție civilă cu un meșter care să-și toarne plăcile și stâlpii din beton după care să le monteze pe perimetrul terenului. Obiectivul este clar stabilit (realizarea gardului) iar perioada este determinabilă (când gardul este montat complet). Dacă meșterul face componentele gardului pentru a fi vândute, este considerată muncă repetitivă și se consideră că este contract de muncă.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 05:11, said:

Dacă meșterul face componentele gardului pentru a fi vândute, este considerată muncă repetitivă și se consideră că este contract de muncă.
Muncă repetitivă în folosul cui? Dacă face la om în curte exact cât îi trebuie pentru gard nu pricep de ce spui că e muncă repetitivă și e nevoie de contract de muncă, deci nu ajunge o convenție civilă.

Nu zic că n-ai dreptate, ci doar că nu pricep.

Edited by althea, 16 May 2018 - 08:23.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Adica un fel de contract de prestari servicii nu de realizari/vanzari de produse.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ca să lămuresc ce am scris mai sus:
Așa cum am mai spus, ca să fie convenție civilă, contractul trebuie să aibă un obiectiv bine determinat și posibilitatea determinării perioadei de timp. Astfel, pentru a realiza gardul, meșterul încheie contractul civil de muncă cu beneficiarul gardului. Se știe încă de la semnare că sunt necesare un nr. ”n” de plăci și un  nr. ”m” de stâlpi după care este necesară montarea lor pe teren. Când gardul este finalizat, contractul încetează de drept.
Când meșterul are de făcut un nr. nelimitat de plăci și de stâlpi, bunuri pe care angajatorul le va valorifica prin comercializare, nu se mai poate determina obiectivul și nici termenul de realizare și atunci contractul dintre ei devine contract de muncă.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 09:26, said:

Când meșterul are de făcut un nr. nelimitat de plăci și de stâlpi, bunuri pe care angajatorul le va valorifica prin comercializare, nu se mai poate determina obiectivul și nici termenul de realizare și atunci contractul dintre ei devine contract de muncă.
Așa e, dar eu mă refeream la cazul în care omul din exemplul tău face exact cât are nevoie ca să construiască gardul pentru care a fost angajat.

Oricum, noi facem speculații. Nu știm dacă inițiatorul întreabă despre convenție cu persoană fizică sau cu persoană juridică - comercializarea de care zici n-o poate face dl. X care angajează un zilier cu convenție.

Edited by althea, 16 May 2018 - 13:36.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar și în cazul în care ar fi real obiectivul, dacă nu se poate determina, tot la contract de muncă s-ar ajunge. Incertitudinea profită angajatului. Au existat niște ani când, în urma unor controale de la ITM ne-au fost recalificate convențiile civile în contracte de muncă și societatea a fost obligată să recalculeze salariile și să vireze contribuțiile pentru oameni.

Ba o poate face și eu știu cel puțin 2 persoane care cu asta se ocupă.

Angajatorul poate fi atât persoană fizică cât și juridică. Zilierii au reglementare distinctă.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2018 - 14:09.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 14:04, said:

Ba o poate face și eu știu cel puțin 2 persoane care cu asta se ocupă.
Legal? Cum naiba? :)


Eu mă referisem strict la angajator persoană fizică:

 althea, on 16 mai 2018 - 07:05, said:

face la om în curte exact cât îi trebuie pentru gard  
datorită exemplului tău:

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 05:11, said:

Spre exemplu, dacă ai de făcut un gard, poți încheia convenție civilă cu un meșter care să-și toarne plăcile și stâlpii din beton după care să le monteze pe perimetrul terenului. Obiectivul este clar stabilit (realizarea gardului) iar perioada este determinabilă (când gardul este montat complet).
pe care l-am înțeles ca fiind între persoane fizice. Și o persoană fizică poate angaja zilieri.

#11
nico_letta

nico_letta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.04.2018
Am găsit şi eu acest link, sper să fie cât de cât util.
https://legestart.ro...-codului-muncii

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 nico_letta, on 16 mai 2018 - 15:18, said:

sper să fie cât de cât util.
Este, este.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
althea, convenția civilă este o modalitate de fraudare a legislației muncii. Cine merge pe drumul ăsta nu-și face griji prea mari în privința respectării legislației.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Așa e.
Mi-ai amintit de o cunoștință cu un chioșc, are 4 ''asociate'' în SRL-ul lui, fiecare din ele cu câte 1% părți sociale care, ai ghicit: vând :) Sunt câțiva ani de când merg așa, fără forme legale.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 17:56, said:

althea, convenția civilă este o modalitate de fraudare a legislației muncii. Cine merge pe drumul ăsta nu-și face griji prea mari în privința respectării legislației.


Cine ti-a povestit asta ? De regula conventiile civile se folosesc acolo unde ai nevoie de o mica reparatie, de o mica ajustare a ceva, si care nu necesita neaparat sa angajezi pe cineva cu contract de munca legal, tu ai angaja un instalator la blocul tau cu program de 8 ore ca sa schimbe un robinet ? Prin conventiile civile nu se fraudeaza nimic, statul este platit conform normelor stabilite, nimeni nu pierde, prestatorul isi ia banii cu care s-a inteles cu beneficiarul prestatiei, de regula conventiile nu se fac pentru alte situatii care ar implica un contract de munca

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se referă la convențiile civile PF - PF, sau la lucrările ocazionale descrise de tine. Sigur că pentru așa ceva convențiile civile sunt soluția legală.

#17
nico_letta

nico_letta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.04.2018

 althea, on 16 mai 2018 - 17:04, said:

Este, este.

Yeey! Posted Image

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Girl power :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate