Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Limbaj de Programare vizuala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
blueice9

blueice9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2018
Salut ,

Stie cineva un limbaj de programare vizuala mai popular decat App inventor 2 , nu prea gasesc tutoriale cu el...

Am de facut un proiect  intr-un astfel de limbaj si habar nam ce sa fac sau cum

Daca puteti sa-mi dati niste idei ce as putea face in el si sa nu-mi dea prea multa bataie de cap da nici sa fac din 10 -15 blocuri de cod

#2
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Nope. Astea nu-s pentru programatori, ci pentru oameni obisnuiti care vor sa mimeze programarea. :)

Sa nu-mi zici ca ai un proiect intr-o jucarie din asta la vreo facultate ceva. :)

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005
popularitatea este mai mult sau mai putin irelevanta
daca vrei o introducere nu strica,

http://appinventor.mit.edu/explore/
https://developers.google.com/blockly/

@Geth pana la urma vorbim de un "mediu de dezvoltare" oferit te oameni mari  Google / MIT

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postblueice9, on 15 mai 2018 - 22:07, said:

Salut ,

Stie cineva un limbaj de programare vizuala mai popular decat App inventor 2 , nu prea gasesc tutoriale cu el...

Am de facut un proiect  intr-un astfel de limbaj si habar nam ce sa fac sau cum

Daca puteti sa-mi dati niste idei ce as putea face in el si sa nu-mi dea prea multa bataie de cap da nici sa fac din 10 -15 blocuri de cod
Depinde de vârsta copilului, ce vârstă are? În funcție de ea îți pot da niște recomandări.

#5
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Pentru copii: Scratch sau Alice.

#6
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postblueice9, on 15 mai 2018 - 22:07, said:

Salut ,

Stie cineva un limbaj de programare vizuala mai popular decat App inventor 2 , nu prea gasesc tutoriale cu el...
Da, LabView de la National Instruments Corporation.
Este standardul in informatica industriala, sisteme in timp real.In Romania avem 3 fabrici de bere care sunt gestionate de softuri scrise in LabView, de la controlul  in timp real al liniei de fabricatie pana
la procesare de documente  de pe calculatorul secretariei.
Licenta este extem de scumpa , iar in RO mai putin de 3 % isi permit un astfel de limbaj.
https://en.wikipedia.org/wiki/LabVIEW
Dar cel mai tare este hardware-ul propietar cu care interactioneaza: Compact RIO/DAQ MX/PXI
precum si intereoperabilitatea cu toate  platformele hardware din lume.
http://www.ni.com/ro...nnovations.html
Este folosit cu precadere de NASA /JPL Lab, DARPA NET, toate universitatile din lume cu centre serioase de cercetare, si mai toti care investesc extrem de multi bani in cercetare si productie(de aici si pretul foarte mare pentru toata suita de produse software Labview.)
Suita de produse software labview merge doar pe hardware-ul labview

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate