Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Protestanții nu au fir direct cu Dumnezeu!

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 13 mai 2018 - 17:14, said:

Deci tu esti comerciant de icoane "sfinte" carevasazica. Esti prieten cu patriahul Daniel ? Aghiasma nu vinzi ?

Ce-ai pățit, Paco? Ți-a rămas în gât ce-am spus eu și nu poți să înghiți? Nu-ți mai găsești argumentele și ai trecut la atac la persoană? Fă cum vrei, dar măcar acum ai priceput că Dumnezeu nu aterizează nici în poala, nici pe casa niciunui om. Ci stă în cer, la Locul Lui și de acolo ne vorbește și ne ascultă. Dar, cum nu ai nici dispozitiv de teleportare și nici fir roșu cu El, atunci ai neapărată nevoie de un dispozitiv WIRELESS. Cum domnia ta nu ai și-ți dai seama că, pentru a avea, ar trebui să mergi, spășit, la cei pe care i-ai tot scuipat până acum, nu-ți mai rămâne decât să bodogăni, să scrâșnești din dinți și să arunci cu ocări. Dar, o să-ți treacă, curaj! Dumnezeu te iubește și te iartă, dacă te căiești, oricât ai fi luat-o prin bălării!
Doamne ajută!

 marcelino68, on 13 mai 2018 - 17:20, said:

Hai că m-am crăcănat de râs.
Ăştia sunt în stare să vândă şi legale... pe post de mari tratamente pentru suflet.
Vai, Doamne...

Și crăcănatul de răs este un argument că ai dreptate? Cumva doar drepții și geniile se crăcănează de râs? Dimpotrivă...

Edited by Dorel666, 13 May 2018 - 17:23.


#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 13 mai 2018 - 17:22, said:

Ce-ai pățit, Paco? Ți-a rămas în gât ce-am spus eu și nu poți să înghiți? Nu-ți mai găsești argumentele și ai trecut la atac la persoană? Fă cum vrei, dar măcar acum ai priceput că Dumnezeu nu aterizează nici în poala, nici pe casa niciunui om. Ci stă în cer, la Locul Lui și de acolo ne vorbește și ne ascultă. Dar, cum nu ai nici dispozitiv de teleportare și nici fir roșu cu El, atunci ai neapărată nevoie de un dispozitiv WIRELESS. Cum domnia ta nu ai și-ți dai seama că, pentru a avea, ar trebui să mergi, spășit, la cei pe care i-ai tot scuipat până acum, nu-ți mai rămâne decât să bodogăni, să scrâșnești din dinți și să arunci cu ocări. Dar, o să-ți treacă, curaj! Dumnezeu te iubește și te iartă, dacă te căiești, oricât ai fi luat-o prin bălării!
Doamne ajută!
Nu  dragule eretic . Eu nu am nevoie de obiecte sau instalatii smekere  pentru a relationa cu Tatal ceresc. Eu stiu acum ca nu am nevoie de ceva extern mie pentru a ma ruga Tatalui ceresc. Pentru dumnezeul vostru e obligatoriu folosirea icoanelor pe post de telefon mobil, altfel nici nu va baga in seama. Iar dumnezeul asta al vostru are si el niste antene  sub forma de  . . . . cornitze  ? Posted Image

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 13 mai 2018 - 17:48, said:

Nu  dragule eretic . Eu nu am nevoie de obiecte sau instalatii smekere  pentru a relationa cu Tatal ceresc. Eu stiu acum ca nu am nevoie de ceva extern mie pentru a ma ruga Tatalui ceresc. Pentru dumnezeul vostru e obligatoriu folosirea icoanelor pe post de telefon mobil, altfel nici nu va baga in seama. Iar dumnezeul asta al vostru are si el niste antene  sub forma de  . . . . cornitze  ? Posted Image

Paco, cei cu cornițe dau cu Scriptura de pământ ori de câte ori nu zice Scriptura cum visează ei. Dar cei cu inima aleasă cercetează Scripturile și apoi vorbesc:


Faptele apostolilor 17:11 Iudeii aceştia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna şi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este aşa.

Și vezi că mândria nu-i un sfetnic bun, grozavule care te crezi bărbat desăvârșit și care comunică direct cu Dumnezeu. Dar bine ar fi dacă nu numai te-ai lăuda, ci ai și proba conexiunea ta cu Dumnezeu. Vindecă un orb, prorocește căderea vreunui turn, începutul vreunui război sau orice altceva ce știe și poate doar Dumnezeu dinainte să se întâmple. Numai că, în afară de a te lăuda că ai conexiune directă cu Dumnezeu, mai ai și ceva concret?! Nu, nu ai. Cel mult, poate, vreun ”duh pithonian”...

Plus că, am spus deja, nu sunt interesat să mă cert cu rătăciții cu voia și din mândria  lor. Pentru că este scris:

Apocalipsa 22:11 Cine este nedrept să fie nedrept şi mai departe; cine este întinat să se întineze şi mai departe; cine este fără prihană să trăiască şi mai departe fără prihană. Şi cine este sfânt să se sfinţească şi mai departe!”

Iar eu mă bucur că, de acum, știu să le spun ortodocșilor de ce au nevoie de odoare. Ca să nu cadă și alții în rătăcirea ta și a celor ca tine.

Edited by Dorel666, 13 May 2018 - 18:02.


#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 13 mai 2018 - 17:56, said:

Paco, cei cu cornițe dau cu Scriptura de pământ ori de câte ori nu zice Scriptura cum visează ei. Dar cei cu inima aleasă cercetează Scripturile și apoi vorbesc:


Faptele apostolilor 17:11 Iudeii aceştia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna şi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea este aşa.

Și vezi că mândria nu-i un sfetnic bun, grozavule care te crezi bărbat desăvârșit și care comunică direct cu Dumnezeu. Dar bine ar fi dacă nu numai te-ai lăuda, ci ai și proba conexiunea ta cu Dumnezeu. Vindecă un orb, prorocește căderea vreunui turn, începutul vreunui război sau orice altceva ce știe și poate doar Dumnezeu dinainte să se întâmple. Numai că, în afară de a te lăuda că ai conexiune directă cu Dumnezeu, mai ai și ceva concret?! Nu, nu ai. Cel mult, poate, vreun ”duh pithonian”...
Nu dragule eretic. Eu sunt in relatie spirituala cu Tatal ceresc. Pentru mine e prietenul meu cel mai bun, si stiu ca nu m-ar indemna sa ma prosternez inaintea unor moaste sau icoane ci in DUH  mi-ar auzi glasul . Posted Image

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 13 mai 2018 - 18:00, said:

Nu dragule eretic. Eu sunt in relatie spirituala cu Tatal ceresc. Pentru mine e prietenul meu cel mai bun, si stiu ca nu m-ar indemna sa ma prosternez inaintea unor moaste sau icoane ci in DUH  mi-ar auzi glasul . Posted Image

Fă cum crezi, Paco, pentru că Dumnezeu și pentru capre a păstrat un loc: cel de-a stânga. Și nu-i treaba mea ce loc ți-a repartizat ție Dumnezeu! Și ți l-a repartizat după mândria ta și recunosc că Dumnezeu este drept și înțelept și știe, exact, locul potrivit pentru fiecare dintre noi.
Apropo, oile n-au ”antene”, de aceea au nevoie de păstor cu toiag în loc de antenă. Dar caprele au ”antene”... Din păcate, toate posturile prinse de ele le cațără doar prin copaci!

Și recunoaște că nu poți explica, cu Scriptura, cum ai domnia ta fir direct cu Dumnezeu, dar poți să te lauzi. Și atunci, dacă-i, încă, vremea lăudatului, laudă-te!


Apropo, ca să înțelegeți de ce Ochii lui Dumnezeu sunt peste tot, dar nu și Urechile Lui. Ați văzut, vreodată, un sistem de monitorizare? Nu se folosește de difuzoare, ci de monitoare video! Deci Dumnezeu vede tot ce se întâmplă, dar a ales să asculte doar pe cei care vin să-i vorbească în fața altarului. Bineînțeles că, dacă vede  un om căzut, poate interveni. Dar viața ne arată că intervine foarte rar și numai pentru oamenii care merg tot timpul să-i vorbească în fața altarului!

Edited by Dorel666, 13 May 2018 - 18:17.


#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 13 mai 2018 - 18:07, said:



Apropo, ca să înțelegeți de ce Ochii lui Dumnezeu sunt peste tot, dar nu și Urechile Lui. Ați văzut, vreodată, un sistem de monitorizare? Nu se folosește de difuzoare, ci de monitoare video! Deci Dumnezeu vede tot ce se întâmplă, dar a ales să asculte doar pe cei care vin să-i vorbească în fața altarului. Bineînțeles că, dacă vede  un om căzut, poate interveni. Dar viața ne arată că intervine foarte rar și numai pentru oamenii care merg tot timpul să-i vorbească în fața altarului!
Si eu stiu ca altarele voastre au microfoane, ca deh, din fostii securisti au ajuns preoti cu har . Acu mai au si alta indeletnicire, sa stranga arginti pentru seful vostru preainalt si preafericit.
Ereticule ce esti .Posted Image

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 13 mai 2018 - 18:25, said:

Si eu stiu ca altarele voastre au microfoane, ca deh, din fostii securisti au ajuns preoti cu har . Acu mai au si alta indeletnicire, sa stranga arginti pentru seful vostru preainalt si preafericit.
Ereticule ce esti .Posted Image

Cum spuneam, Paco: să scuipi știi și poți, să-ți justifici comportamentul cu Scriptura nu știi și nici nu poți! După cum vezi, eu mă închin icoanelor și moaștelor, dar justific aceasta CU SCRIPTURA. Deci nici Dumnezeu nu mă poate condamna. Pe câtă vreme domnia ta, batjocoritor fiind și urând Scriptura, chiar de-ai fi prooroc la fel de mare ca Moise, tot un rătăcit ai fi. Și a mai fost unul la fel: se numea Balaam.

Și recunoaște că, dacă Ortodoxia a rezistat și a crescut chiar fără ca oamenii să-și poată explica din Scriptură folosul icoanelor și tuturor odoarelor, cu atât mai mult va crește acum când iată că Dumnezeu a ridicat un om care să explice și cu Scriptura și să se bată cu protestanții parte în parte, verset cu verset. Ei, așa-i că nu credeai că-i posibil așa ceva? Dar iată că, dacă vrea Dumnezeu, este posibil ca și proștii să devină mai deștepți ca înțelepții!

Edited by Dorel666, 13 May 2018 - 18:41.


#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Aaasa...deci...daca nu esti perfect...esti inamic...ai belit-o daca n-ai icoanele. Daca nu esti atent, iti iei si un par dupa ceafa, degeaba te mai rogi si te inchini.Dorele, e grav ce se intampla cu tine.Oamenii cred si se roaga fara sa-i oblige(sau sa dea senzatia) cineva

Edited by ionutz_joe2009, 13 May 2018 - 18:43.


#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ionutz_joe2009, on 13 mai 2018 - 18:41, said:

Aaasa...deci...daca nu esti perfect...esti inamic...ai belit-o daca n-ai icoanele. Daca nu esti atent, iti iei si un par dupa ceafa, degeaba te mai rogi si te inchini.Dorele, e grav ce se intampla cu tine.

N-ai belit-o, dacă n-ai icoane, dar ești pe cont propriu, în fața dracilor. Amu, dacă ei nu te atacă, este ok. Dar dacă te atacă... Dumnezeu te așteaptă, oricând, în fața icoanelor și moaștelor, ca să revii la El, cu umilință și cu inimă curată.

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu cred ca asta se vede de pe Luna.

Attached Files



#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ionutz_joe2009, on 13 mai 2018 - 18:48, said:

Eu cred ca asta se vede de pe Luna.

Este prea puțin, încă! Trebuie să se vadă de pe Soare, ca să-i placă lui Dumnezeu! Dar eu cred și sper că El se uită la sărăcia și prostia noastră și ne iartă pentru un așa modest dar pe care i-l facem noi, copiii Lui nevârstnici.

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
oare cum se face ca fiecare striga cat poate ca al lui e corect si restul niste perdanti
apropo de moaste,arata-mi legatura lor cu biblia

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ceanu1980, on 13 mai 2018 - 21:35, said:

oare cum se face ca fiecare striga cat poate ca al lui e corect si restul niste perdanti
apropo de moaste,arata-mi legatura lor cu biblia

Îmi pare rău, dar aici nu este vorba de a striga mai tare ca alții, ci de a argumenta logic, pe baza Scripturii. Întrecere pe care protestanții au stârnit-o și acceptat-o, în momentul când au afirmat principiul Sola Scriptura. Deci, cu Sola Scriptura le-am arătat că, fără de icoane, nu se pot închina lui Dumnezeu!

Cât, despre legătura moaștelor cu Scriptura, te întreb eu: cum a demonstrat Hristos că este Fiul lui Dumnezeu? Cumva, prin înțelepciunea propovăduirii? Dacă era așa, tot Sinedriul ar fi crezut în El. Ci El a demonstrat dumnezeirea Sa prin minunile pe care le făcea. La fel și moaștele! Și ce au pățit cei care, poticnindu-se în propria înțelepciune, nu au vrut să creadă în ce le spuneau minunile lui Hristos? Au devenit iude și trădători, urâți de toată lumea! Deci, dacă moaștele fac minuni, atunci nebun să fii și să nu crezi că Duhul lui Dumnezeu este în ele și să te închini lor! Iar dacă nu ai văzut tu însuți minunile, dar sunt martori care îți vorbesc despre ele, a-i face  nebuni sau proști înseamnă să încalci legea lui Hristos, lucru mult mai cumplit decât a încălca legea lui Moise!

Edited by Dorel666, 13 May 2018 - 22:20.


#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Nici măcar apostolii, cu toate că erau plini de duh sfânt, nu au îndrăznit să spună că au fir direct cu Dumnezeu și nu mai au nevoie de Templu! Ci mergeau zilnic la Templu, ca să-și aducă jertfa cuvenită și să se roage. Și au continuat să țină sărbătorile iudaice, în nici un caz nu au zis că nu mai au nevoie de ele! Deci, când Templul a fost dărâmat, s-a împlinit exact ceea ce prorocise Hristos despre Sine și despre Templu: ”bobul de grâu, când moare, aduce multă roadă”. Așa că dispariția Templului nu a însemnat dispariția ritualului iudaic și a altarului, ci doar înmulțirea și modificarea lui, spre a fi în acord cu ”noul cer” și ”noul pământ”: stâlpul de fum și de foc a fost înlocuit cu crucea, iar altarul de sacrificiu al animalelor cu altarul pe care se taie pâinea și se săvârșește sfânta taină a Euharistiei. De aceea, când nu au mai putut merge la Templu, și-au construit altare în catacombe, iar chipurile de heruvimii de pe pereții Templului au fost înlocuite cu chipurile noilor heruvimi, sfinții. Amin

Edited by Dorel666, 14 May 2018 - 07:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate