Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Medici care le vorbesc pacientilor de parca acestia ar fi retardati

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View Postdan1980_25, on 10 mai 2018 - 18:30, said:

De ce medicii folosesc hieroglife in loc de litere?
Pe acelasi motiv pentru care oamenii care scriu o data pe an, au un scris de clasa 1. Medicii scriu mult, repede, ca mai asteapta 30 de pacienti galagiosi si nemultumiti la usa, si rabdarea are limite. De asta medicii incep sa nu se mai ingrijeasca de caligrafie. Desi eu cred ca totul ar trebui scris de tipar, sau macar de mana cu majuscule

View PostSteetch, on 10 mai 2018 - 18:36, said:

Tanti asta vrea sa ne vada si maine, si luni, si de cate ori se poate - ca azi a avut numai vreo ora pentru noi, vrea sa ne spuna mai multe, cand o sa aiba mai mult timp.
Cred ca tu esti cauza. I-ai cazut cu tronc Posted Image

Edited by INVISSIS, 10 May 2018 - 18:40.


#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostINVISSIS, on 10 mai 2018 - 18:20, said:

Si atunci ce mai cauti la medic? Trateaza-te de pe net.

ON: Medicii vad zilnic zeci de pacienti in ambulator sau in urgente. Cei mai multi (pacienti) sunt batuti in cap. Fie nu sunt atenti, fie nu inteleg chiar daca doctorul le explica simplu, pe intelesul lor. Unde mai pui ca sunt pacienti care nici nu citesc foaia de recomandari, si la urmatoarea vizita la acelasi doctor vin tot tolomaci, ridicand din umeri ca nu au stiut sau nu le-a zis nimeni.
O regula in medicina: cand doctorul iti explica sau iti scrie niste recomandari, pleaca de la supozitia ca pacientul uita tot sau ca intelege gresit recomandarile de cum a iesit pe usa. Medicul nu are de unde sa stie cat stie si cat intelege fiecare pacient. Si aplica "worst case scenario". E foarte obositor si pentru medici (pentru aia care mai au rabdare. Aia care nu au, nu mai explica)

Cunosc medici care mi-au povestit diverse situatii.
O persoana evalueaza din doua fraze nivelul de cultura  al interlocutorului. Si nu cred ca initiatorul a criticat ca i s-a explicat prea simplist sau prea detaliat.
Cred ca medicii au motive obiective sa fie in starea aia, gen stres, proata organizare, lipsa de respect din partea conducerii, etc. Dar nu au motiv si nici justificare sa se comporte asa cu pacientii.

View PostSteetch, on 10 mai 2018 - 18:03, said:

Reteta primita este partial indescifrabila - farmacistele au propus sa o fotografiem si o sa trimitem la Casa de Asigurari. In caz ca se intreaba cineva, nu este compensata, nici gratuita.

In Romania retetele cand or sa se faca la calculator ?

Edited by Paz, 10 May 2018 - 18:41.


#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSteetch, on 10 mai 2018 - 18:25, said:

Localitatea prefer sa nu, varsta... peste 60, judecand strict dupa aspectul fizic.
Avantajul cu medicii invarsta este ca au vazut destule la viata, dezavantajul este ca te poate trata cu .....gaz lampant.
Eu te sfatuiesc sa cauti unul mai tanar cu care macar sa vorbesti aceiasi limba.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSteetch, on 10 mai 2018 - 16:15, said:

Ce parere va faceti despre un astfel de medic?
Se adapteaza in functie de interlocutor Posted Image

View Postalx42, on 10 mai 2018 - 16:23, said:

dinozauri. mai trebuie vreo 10-20 de ani sa dispara si astia
Si o sa ramanem numai cu incompetenti...

Edited by andreic, 10 May 2018 - 18:43.


#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPaz, on 10 mai 2018 - 18:39, said:

In Romania retetele cand or sa se faca la calculator ?
Ie inca sicrete. Nu ie pentru muritori.

#42
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostINVISSIS, on 10 mai 2018 - 18:39, said:

Cred ca tu esti cauza. I-ai cazut cu tronc Posted Image

N-am scos un cuvant, probabil ca i-am parut misterios.

View Postpasilla, on 10 mai 2018 - 18:40, said:

Avantajul cu medicii invarsta este ca au vazut destule la viata, dezavantajul este ca te poate trata cu .....gaz lampant.
Eu te sfatuiesc sa cauti unul mai tanar cu care macar sa vorbesti aceiasi limba.

Doctorita de familie este si tanara, si draguta. :D

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSteetch, on 10 mai 2018 - 18:46, said:

N-am scos un cuvant, probabil ca i-am parut misterios.
Sau spalat si cu "potential" :)

#44
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View PostPaz, on 10 mai 2018 - 18:39, said:

Cred ca medicii au motive obiective sa fie in starea aia, gen stres, proata organizare, lipsa de respect din partea conducerii, etc. Dar nu au motiv si nici justificare sa se comporte asa cu pacientii.

Suna de parca i-a pus la colt pe amandoi si i-a biciuit pana au lesinat Posted Image

#45
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Daca intr-o ora nu ai inteles nimic-1 mergi si in alta parte,2-nu uita sa vorbesti,discuti simptomele fara sa iei mot/a/mot  cu babayaga de asistenta(harsaita).

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Zici ca ati fost la medic pt copil si medicul s-a interesat si de starea sotiei sau cum ?!

View PostSteetch, on 10 mai 2018 - 18:25, said:

Nici sotiei nu-i pica bine s-o intrebe medicul daca are cicluletzul regulat.

Edited by Baxon, 10 May 2018 - 19:07.


#47
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Nu le mai plangeti de mila medicilor ca le-au triplat salariile si tot de spaguiala se tin. Nu generalizez, or mai fi si exceptii, dar din pacate regula o dau cei mai multi dintre ei.

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdonbalon, on 10 mai 2018 - 19:15, said:

Nu le mai plangeti de mila medicilor ca le-au triplat salariile si tot de spaguiala se tin. Nu generalizez, or mai fi si exceptii, dar din pacate regula o dau cei mai multi dintre ei.
Ce sa faci daca aia cu scoala au parte ! Fa si tu vezi , reusesti ?

#49
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostINVISSIS, on 10 mai 2018 - 18:57, said:

Suna de parca i-a pus la colt pe amandoi si i-a biciuit pana au lesinat Posted Image
Se pare ca i-ar fi tratat ca pe niste retardati. Ce stii dumneata ca oamenii n-au ramas cu sechele.Posted Image

#50
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View Postdonbalon, on 10 mai 2018 - 19:15, said:

Nu le mai plangeti de mila medicilor ca le-au triplat salariile si tot de spaguiala se tin. Nu generalizez, or mai fi si exceptii, dar din pacate regula o dau cei mai multi dintre ei.
1. "Triplarea" salariilor nu a rezolvat problemele sistemului sanitar. Acelasi management, aceleasi lipsuri in sistem. Dar pacientul se asteapta ca daca medicul are bani mai multi, sa-l si ia acasa cu el si sa-i linga ranile. Calitatea unui act medical nu e data numai de medic, ci si de mijloacele pe care le are la indemana.
Caz adevarat: pacient cronic se intreneaza in ziua X pentru o operatie programata in ziua Y. Multi medici pe sectie, 2-3 sali de operatie. In ziua Y medicul in cauza e de garda. Vin mereu urgente de operat sau de consultat. Program aglomerat la salile de operatie. Ca atare, pacientul non-urgent este amanat vrand-nevrand pentru ziua Z. Medicul trece in graba 1 minut pe la el pe la salon sa-i spuna ca il amana si poate sa manance. Pacientul nu crede povestea cu urgentele. CONCLUZIA PACIENTULUI: "DOCTORUL M-A AMANAT PENTRU CA NU I-AM DAT SPAGA". Si uite asa, din "exceptie", e incadrat aiurea la "regula". In timp, medicul devine sictirit si ostil. Isi apara pielea si demnitatea.Cum fiecare dintre noi ne-o aparam: avocati, vanzatori, muncitori, profesori, soferi, etc...
2. Sunt pacienti care cred ca daca doctorul le explica prea detaliat legat de boala /operatie/ riscuri, atunci asta e semn ca se gudura pe langa ei pentru spaga.. Deci nicicum nu e bine
3. Subiectul deschis de initiator nu se referea la spaga.

Edited by INVISSIS, 10 May 2018 - 19:59.


#51
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Pai si medicii sunt tot oameni ! Si in categoria asta...poate parea curios dar sunt foarte multi dobitoci . Din pacate tuturor medicilor li se pare ca au patru oua si sunt mai presus decat muritorii de rand .
Daca ar exista mai multa lume care i-ar pune la punct probabil ca isi vor reveni din ifosele de autosuficienta . Sunt multe facultati mult mai grele decat medicina deci asta cu facultatea grea nu e un motiv , e vorba de educatie si bun simt care de multe ori lipseste .
Dar pentru ei e mult mai simplu sa-ti spuna ca ai rinofaringită...rinoree si  infecția tractului respirator, decat sa-ti spuna ca esti racit , asta sperie pacientul si creste spaga ! Foarte multi ca sa nu zic majoritatea niste incompetenti , spagagii si nesimtiti !!!
Majoritatea se bazeaza pe lipsa spitalelor si lipsa alternativelor !

#52
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View PostSupermax, on 10 mai 2018 - 19:58, said:

Asta sperie pacientul si creste spaga !

Astea in mintea pacientului care nu stie ca are si drepturi: sa intrebe daca nu inteleg, sa intrebe daca e grav/nu, sa mearga si la alti medici daca nu sunt multumiti de unul. Si de-aia medicul explica ca la prosti- ca daca se lasa dus de val si o ia pe termeni medicali, e acuzat apoi de pacient ca a pretins spaga pentru ca a rostit cuvinte mari care sperie

Edited by INVISSIS, 10 May 2018 - 20:07.


#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostINVISSIS, on 10 mai 2018 - 18:20, said:

Si atunci ce mai cauti la medic? Trateaza-te de pe net.

Pai nu ma duc niciodata la medic decat daca cumva am nevoie de adeverinta aia inutila si stupida cu stampila.

#54
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

View Postrosix, on 10 mai 2018 - 20:34, said:


Pai nu ma duc niciodata la medic decat daca cumva am nevoie de adeverinta aia inutila si stupida cu stampila.
Asa sa faci, Olivia Steer

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate