Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Medici care le vorbesc pacientilor de parca acestia ar fi retardati

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Benderbut, on 10 mai 2018 - 17:23, said:

Cand pe la cabinet trec 90% pacienti dezmatati de la Căcâna este normal ca sa fii privit cu superioritate de un medic.
Pe undeva ai dreptate, dar medicul presteaza niste servicii si clientul trebuie sa fie multumit.

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Pt ca suplimente care te fac inalt,blond,cu ochi albastri.  +Tigaia minune.Pt ca daca intrebi capitala istorica a Moldovei te sperii de ce auzi. Pt. ca (cazul meu in alta tara) stiind ereditar+simptome cer  contracost electrocardiograma.Si saracie ala de doc indian ma lua ca sa renunt la vicii,blabla.Dar stiam ce vreau,nimic.Tot la Ro.in privat pe bani.Asta ca sa nu-mi sara lumea-n cap.100 lei,thsti/bhasti.

#21
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 pasilla, on 10 mai 2018 - 17:27, said:

Pe undeva ai dreptate, dar medicul presteaza niste servicii LA STAT si clientul NU trebuie sa fie multumit.
Ca altfel sistemul privat nu ar mai propera .

Edited by Benderbut, 10 May 2018 - 17:40.


#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Apropo,initiator ,in mare ce ai solicitat la doctor?

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 MikeSpike, on 10 mai 2018 - 17:37, said:

Apropo,initiator ,in mare ce ai solicitat la doctor?
Un consult psihologic , probabil .. si nu i-a placut diagnosticul !

#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Anca12, on 10 mai 2018 - 17:07, said:

Citat:

"Dar de ce le vorbeste un medic pacientilor sai ca unor retardati? De ce le explica chestii ca unor oligofreni, cu IQ subunitar? De ce ii cere copilului sa il priveasca fix, desi discutia este intre medic si parintii copilului?"

La o evaluare a starii generale a copilului, cu care se incepe orice investigatie (chiar daca parintii prezenti nu se prind de chestie), medicul verifica sumar, printre altele, deficiente de vedere (strabism); pentru aceasta trebuie ca, pret de doua secunde, sa capteze atentia copilului si sa-i vada privirea directa.

Dar voi, parintii, ati fost mai atenti la detalii fara importanta, pixul, dulapul vechi, oboseala si surmenajul doctoritei supraaglomerate.

Probabil, aspectul vizual, vorbele si lipsa de concentrare a parintilor determina reactia medicului, comportamentul cu pacientii.

D-na sau d-ra, presupuneti gresit. Da, suntem parinti care remarcam detaliile, cu sau fara importanta.

#25
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Si medicii sunt la fel ca si pacientii lor: unii mai buni, altii mai putin. Depinde care cu care se intalneste. La fel ca in orice alt domeniu.
Cu explicatul: depinde atat de ce abilitati psihologice are medicul, dar si de pacient/parinte etc. Unii pot pune in cateva cuvinte simple totul, altii nici intr-o ora de explicatii.
Nu prea are importanta unde lucreaza medicul, ca tot atat de capabil e si la stat si in privat. La stat uneori ambalajul e mai ponosit, dar serviciul final, adica consult-recomandari-tratament e la fel sau foate similar.

Edited by radu_vasile59, 10 May 2018 - 17:59.


#26
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 MikeSpike, on 10 mai 2018 - 17:37, said:

Apropo,initiator ,in mare ce ai solicitat la doctor?

Noi n-am solicitat nimic. Am prezentat simptomele copilului si am asteptat sa se desfasoare evenimentele - diagnostic, investigatii suplimentare, ce considera medicul ca era cazul.

Reteta primita este partial indescifrabila - farmacistele au propus sa o fotografiem si o sa trimitem la Casa de Asigurari. In caz ca se intreaba cineva, nu este compensata, nici gratuita.

 Baxon, on 10 mai 2018 - 17:42, said:

Un consult psihologic , probabil .. si nu i-a placut diagnosticul !

Vorbim de un copil, s-o iau ca pe o gluma a la Softpedia sau ca pe un atac la persoana?

Edited by Steetch, 10 May 2018 - 18:11.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa spui localitatea si varsta aproximativa a medicului ?

#28
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 rosix, on 10 mai 2018 - 17:00, said:

...
sa ma duc si sa-mi recomande Piramidoane pe care stiu ca le pot procura si singur...

Daca faci rost de un Piramidon in ziua de azi esti cel mai tare!. .. :-) nu de alta, dar nu mai exista de ani buni...

#29
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

 rosix, on 10 mai 2018 - 17:00, said:

Ii respect pe medici, le respect profesia, efortul facut sa ajunga medici, dar nu mi s-a intamplat aproape niciodata sa aud ceva care sa ma dea pe spate din gura unui medic, lucruri pe care sa nu le stiu deja de pe net.  Asa ca... la ce folos? Poate la tzara unde lumea nu e asa informata sau la pensionaret... in rest... nu stiu... sa ma duc si sa-mi recomande Piramidoane pe care stiu ca le pot procura si singur sau sa-mi acorde o reducere de 5 lei la o reteta cu Aspirina si Paracetamol pe ea, parca nu merita nici efortul nici contributia lunara la sanatate.
Si atunci ce mai cauti la medic? Trateaza-te de pe net.

ON: Medicii vad zilnic zeci de pacienti in ambulator sau in urgente. Cei mai multi (pacienti) sunt batuti in cap. Fie nu sunt atenti, fie nu inteleg chiar daca doctorul le explica simplu, pe intelesul lor. Unde mai pui ca sunt pacienti care nici nu citesc foaia de recomandari (chiar daca scrie citet), si la urmatoarea vizita la acelasi doctor vin tot tolomaci, ridicand din umeri ca nu au stiut sau nu le-a zis nimeni.
O regula in medicina: cand doctorul iti explica sau iti scrie niste recomandari, pleaca de la supozitia ca pacientul uita tot sau ca intelege gresit recomandarile de cum a iesit pe usa. Medicul nu are de unde sa stie cat stie si cat intelege fiecare pacient. Si aplica "worst case scenario". E foarte obositor si pentru medici (pentru aia care mai au rabdare. Aia care nu au, nu mai explica)

Cunosc medici care mi-au povestit diverse situatii.

Edited by INVISSIS, 10 May 2018 - 18:26.


#30
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 pasilla, on 10 mai 2018 - 18:10, said:

Poti sa spui localitatea si varsta aproximativa a medicului ?

Localitatea prefer sa nu, varsta... peste 60, judecand strict dupa aspectul fizic.

 INVISSIS, on 10 mai 2018 - 18:20, said:

Si atunci ce mai cauti la medic? Trateaza-te de pe net.

ON: Medicii vad zilnic zeci de pacienti in ambulator sau in urgente. Cei mai multi (pacienti) sunt batuti in cap. Fie nu sunt atenti, fie nu inteleg chiar daca doctorul le explica simplu, pe intelesul lor. Unde mai pui ca sunt pacienti care nici nu citesc foaia de recomandari, si la urmatoarea vizita la acelasi doctor vin tot tolomaci, ridicand din umeri ca nu au stiut sau nu le-a zis nimeni.
O regula in medicina: cand doctorul iti explica sau iti scrie niste recomndari, pleaca de la supozitia ca pacientul uita tot sau ca intelege gresit recomandarilie de cum a iesit pe usa. Medicul nu are de unde sa stie cat stie si cat intelege fiecare pacient. Si aplica "worst case scenario".

Cunosc medici care mi-au povestit diverse situatii.

Ma uluiesc cand unii se vaita ca medicul ii explica ca la prosti. Ca nu explica, nu e bine. Ca are rabdare sa iti explice pe limba ta, nu e bine.

Pe limba mea nu e limba prostilor. Ma straduiesc sa inteleg worst case scenario ala. Nu inseamna ca-mi vine lesne. Nici sotiei nu-i pica bine s-o intrebe medicul daca are cicluletzul regulat.

Edited by Steetch, 10 May 2018 - 18:26.


#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
De ce medicii folosesc hieroglife in loc de litere?

Edited by dan1980_25, 10 May 2018 - 18:30.


#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 Steetch, on 10 mai 2018 - 16:15, said:


Pai nu stiai ca medicii sunt plasati in societate pe nr.1 sau poate pe locul 2 imediat dupa popi? Deci daca preotului i se pupa mana pai si medicului trebuie sa i se pupe cate ceva ce are si el la indemana, sau ma rog dupa caz sa scoti plicu'.

#33
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

 Steetch, on 10 mai 2018 - 18:25, said:




Pe limba mea nu e limba prostilor. Ma straduiesc sa inteleg worst case scenario ala. Nu inseamna ca-mi vine lesne. Nici sotiei nu-i pica bine s-o intrebe medicul daca are cicluletzul regulat.
Worst case scenario = pacient care nu stie pe ce lume se afla si nu intelege nimic.
Faptul ca vb cu diminutive e strict pb medicului respectiv, si trebuie luat ca atare sau ca situatie amuzanta Posted Image . Probabil si-a dezvoltat un stereotip din care nu mai iese. Asta nu inseamna ca nu e profesionist, ca nu ar trata bine. In fond, fiecare pacient isi alege medicul. Te oboseste, fugi la altul

#34
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 INVISSIS, on 10 mai 2018 - 18:33, said:

Te oboseste, fugi la altul

Tanti asta vrea sa ne vada si maine, si luni, si de cate ori se poate - ca azi a avut numai vreo ora pentru noi, vrea sa ne spuna mai multe, cand o sa aiba mai mult timp.

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Steetch,pe baza de simptome n-ai idee cati sant pe langa. 5 minute la familist nu te edifica.Vrei sfat?:intreaba si o asistenta harsaita in system de vre-o 30 ani.Sa vezi cum sugereaza doctorului rezolvarea. Stiu ce zic.

#36
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 MikeSpike, on 10 mai 2018 - 18:36, said:

Steetch,pe baza de simptome n-ai idee cati sant pe langa. 5 minute la familist nu te edifica.Vrei sfat?:intreaba si o asistenta harsaita in system de vre-o 30 ani.Sa vezi cum sugereaza doctorului rezolvarea. Stiu ce zic.

Tocmai am spus, o ora. Nu familist, medic primar pediatru.

Diagnosticul nu zic ca e gresit. Colateralele, insa... Am zis deja, daca vrei sa-mi vinzi ceva, straduieste-te sa arate frumos ambalajul. Poate pe ala din Cacana il convingi, pe mine, nu. Plus altele.

In fine, ne-am simtit ca niste musafiri nepoftiti, care deranjam confortul unei gazde cu tabieturi.

Edited by Steetch, 10 May 2018 - 18:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate