Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Medici care le vorbesc pacientilor de parca acestia ar fi retardati

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Am ajuns astazi cu gupilu' din dotare la un consult pediatric si am ramas cu impresia ca suntem (eu si sotia) niste imbecili.

Hai sa nu remarc debaraua numita cabinet de consultatii, dulapul vechi din fier, pixul dezmembrat, invelit in hartie, scos din dulapul cu pricina si inmanat sotiei pentru a semna in registru si luat repede inapoi dupa (ma gandesc sa donez o cutie de pixuri normale cabinetului respectiv), aspectul neingrijit al doctoritei, repezitul copilului, marketingul neambalat, macar daca vrei sa-mi vinzi ceva, ambaleaza-l dracului frumos, s.cl., s.cl. ...

Dar de ce le vorbeste un medic pacientilor sai ca unor retardati? De ce le explica chestii ca unor oligofreni, cu IQ subunitar? De ce ii cere copilului sa il priveasca fix, desi discutia este intre medic si parintii copilului? De ce foloseste diminutive in discutii, chiar si atunci cand pacientul este adult?

Ce parere va faceti despre un astfel de medic? Mai aveti rabdare sa ii testati profesionalismul sau il evitati (ca banuiesc ca n-am voie sa scriu ce mi-a venit sa scriu)? Doctorita de azi incerca cu orice chip sa ne convinga ca e alegerea numero uno in materie de pediatrie. Daca m-ar fi convins, n-as mai fi deschis topicul asta.

#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
dinozauri. mai trebuie vreo 10-20 de ani sa dispara si astia

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Steetch, on 10 mai 2018 - 16:15, said:

Am ajuns astazi cu gupilu' din dotare la un consult pediatric si am ramas cu impresia ca suntem (eu si sotia) niste imbecili.


La cum scrii nici nu ma mir !

#4
sorin_alexx

sorin_alexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.05.2018
Pare-mi-se că ai ajuns la stat.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
medicii sunt ca si mecanicii auto ! ... inca de cand si-au ales meseria
au stiut ca trebe sa minta la greu ! ...
pe urma nu toti ajung sa fie buni in meseria lor ! ...

Edited by realduc, 10 May 2018 - 16:27.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu..ca eu n-am mai fost sa ma uit in gura unui medic, de cand eram mic...

#7
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
nu stiu ce experienta ai avut tu personal. insa iti dau un exemplu: eram programat la ortopedie. aștept frumos la rand. vine o doamna in jur de ~50 ani afara, asistenta cu doctorul ii zic ca aici nu o pot ajuta si o trimit la spitalul clinic județean.

in sala de așteptare il asteapta sotul. sta jos langa el si zice:"m-au certat ca pe un caine, pai i-am zis ca nu ma doare spatele, ma doare piciorul."
femeia avea probleme la coloana. nu prea au reușit sa ii explice ca nu o doare piciorul pentru ca are probleme cu el. ci din cauza coloanei, de aia au trimis-o la alt spital(tot de stat, gratuit).

din păcate exista si astfel de pacienti, trebuie sa le explici totul ca la un copil de 5 ani, chiar si asa greu pricep. totul într-un spital unde întotdeauna e multa lume. fara multe condiții, personal puțin...

Edited by the_northpole, 10 May 2018 - 16:38.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
De curiozitate
Unde anume este acest cabinet medical ?

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
medicii de la spitalul de nebuni n-au incotro...

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 the_northpole, on 10 mai 2018 - 16:36, said:



din păcate exista si astfel de pacienti, trebuie sa le explici totul ca la un copil de 5 ani, chiar si asa greu pricep. totul într-un spital unde întotdeauna e multa lume. fara multe condiții, personal puțin...
Exact , insa tot ei is cu gura ca si topicul asta de kko ...

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre ..asa-i capitalismul. Cat platesti atata face ( cateodata mai putin ) .

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Baxon, on 10 mai 2018 - 16:25, said:

La cum scrii nici nu ma mir !

o fi crezut ca e cacofonie:))

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alx42, on 10 mai 2018 - 16:23, said:

dinozauri. mai trebuie vreo 10-20 de ani sa dispara si astia
Prin '90 asa ziceam si eu.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ii respect pe medici, le respect profesia, efortul facut sa ajunga medici, dar nu mi s-a intamplat aproape niciodata sa aud ceva care sa ma dea pe spate din gura unui medic, lucruri pe care sa nu le stiu deja de pe net.  Asa ca... la ce folos? Poate la tzara unde lumea nu e asa informata sau la pensionaret... in rest... nu stiu... sa ma duc si sa-mi recomande Piramidoane pe care stiu ca le pot procura si singur sau sa-mi acorde o reducere de 5 lei la o reteta cu Aspirina si Paracetamol pe ea, parca nu merita nici efortul nici contributia lunara la sanatate.

#15
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Sa zicem ca dispar acei doctori numiti "dinozauri". Dar ce ne facem pentru ca multi din cei care aleg acum aceasta profesie o fac pentru bani?

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Gaby_M, on 10 mai 2018 - 17:02, said:

Sa zicem ca dispar acei doctori numiti "dinozauri". Dar ce ne facem pentru ca multi din cei care aleg acum aceasta profesie o fac pentru bani?
De cand lumea exista si medici pe care nu ii intereseaza decat banii. Si in categoria asta pot fi medici care isi cunosc meseria, sau prosti de bubuie.

Edited by pasilla, 10 May 2018 - 17:06.


#17
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Citat:

"Dar de ce le vorbeste un medic pacientilor sai ca unor retardati? De ce le explica chestii ca unor oligofreni, cu IQ subunitar? De ce ii cere copilului sa il priveasca fix, desi discutia este intre medic si parintii copilului?"

La o evaluare a starii generale a copilului, cu care se incepe orice investigatie (chiar daca parintii prezenti nu se prind de chestie), medicul verifica sumar, printre altele, deficiente de vedere (strabism); pentru aceasta trebuie ca, pret de doua secunde, sa capteze atentia copilului si sa-i vada privirea directa.

Dar voi, parintii, ati fost mai atenti la detalii fara importanta, pixul, dulapul vechi, oboseala si surmenajul doctoritei supraaglomerate.

Probabil, aspectul vizual, vorbele si lipsa de concentrare a parintilor determina reactia medicului, comportamentul cu pacientii.

#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cand pe la cabinet trec 90% pacienti dezmatati de la Căcâna este normal ca sa fii privit cu superioritate de un medic.

Dar  poate pe medic il frustra faptul ca in loc sa profeseze in cabinetul lui particular cu aer conditionat si sa iti incaseze frumos banii, este obligat sa lucreze 4 ore pe zi la stat cu consultatie decontata de casa de asigurari si cu salariul de abia la sfarsit de luna...

Edited by Benderbut, 10 May 2018 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate