Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Pun si poze cu aparatura,si poze de ansambluUra,scrie pompa..Posted Image)).Restul lamurita ma voi va rog
Neonii nu se plimba :(Guppy nu au stat pe loc de cand i am gazduit

Edited by Miky80, 09 May 2018 - 19:54.


#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:41, said:

Nu cred ca reusesc sa ma ocup prea binein cazul inmultirii lor,de aceea am si cerut sa nu fie perechi
Nu e nevoie sa faci absolut nimic in cazul inmultirii lor. Daca gandesti asa inseamna ca au cazut pe maini proaste. Nu stii nimic despre natura lor.

Intre timp am vazut si pozele. Iti lipseste pompa de aer.
Ar trebui sa duci inapoi amaratii aia de neoni, sa iei 3 femele de guppy si o pompa de aer.

Pacat de ei...

Edited by Paz, 09 May 2018 - 20:00.


#39
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Pai....daca si asa e super populat,pe urma cese intampla,stric totul.Plus de asta am vazut ca exista maternitati,si alte batai de cap.Eu am vrut ceva simplu,de ambient.Poate pe vitor o sa avansam,Asa si cu plantele mi e ca esuam.Am inteles ca trebuie sa cumpar aspirator.Deci ,pompa este,filtru este?sau ce avem?Este sufiecient?Cum imi dau seama?

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Neonii, guppy, struții, au comportament diferit.
Nu te mai stresa, nu inoata toti la fel, la comanda.
Unii sint pesti de banc, altii independenti, asta este farmecul.

#41
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:57, said:

Pai....daca si asa e super populat,pe urma cese intampla,stric totul.Plus de asta am vazut ca exista maternitati,si alte batai de cap.Eu am vrut ceva simplu,de ambient.Poate pe vitor o sa avansam,Asa si cu plantele mi e ca esuam.Am inteles ca trebuie sa cumpar aspirator.Deci ,pompa este,filtru este?sau ce avem?Este sufiecient?Cum imi dau seama?
Nu strici nimic,puietul va fi papat de ceilalti daca nu iei plante.Da,e suficient,aia e filtru pentru acvariu de 16 l ,atentie doar la apa sa nu se tulbure si la comportamentul pestilor.Mai inveti din mers ,mai citesti pe acvaristica.Sa le mai diversifici mancarea.Problema e doar cu spatiul.
Pompe de aer
https://animax.ro/po...asc&order=price

Edited by daniMMM, 09 May 2018 - 20:08.


#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:57, said:

Pai....daca si asa e super populat,pe urma cese intampla,stric totul.Plus de asta am vazut ca exista maternitati,si alte batai de cap.Eu am vrut ceva simplu,de ambient.Poate pe vitor o sa avansam,Asa si cu plantele mi e ca esuam.Am inteles ca trebuie sa cumpar aspirator.Deci ,pompa este,filtru este?sau ce avem?Este sufiecient?Cum imi dau seama?

Cu plantele da, ai eșuat, copilul o sa inteleaga ca acel kici" este normal, dar nu este normal, este ca romgleza :)
Nu cumperi aspirator, speli periodic buretele din filtru.

Nu o sa ai sansa să înmulțești pesti acolo, lasa stresul, ca doi masculi de gupy fac pui :lol:

#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:57, said:

Am inteles ca trebuie sa cumpar ....
presupun ca de la vinzatori ai inteles .. nu mai intelege
vrei acvariu fara batai de cap, nu lua gupoaice si limiteaza-te la actiuni cit mai putine asupra acvariului.
am vazut unele sfaturi care mi-au zbirlit pielea pe spate .. keep it simple si INTREABA inainte de a mai face pasi.
cauta o ramurica mai cotorsionata de salcie plingatoare, decojeste-o, tine-o in apa o saptamana sa iasa seva din ea, ia un anubias mic si prinde-l pe respectiva creanga si mai vorbim dupa aia.

#44
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Pompa de Aer pentru Acvariu Resun 45L,este ok asa ceva?
Copilul stie de ce am optat pt plante plastic.Ideea e sa facem totul cat de cat bine,nu cred ca nu s pestii pe maini bune.In fine,cel de la magazin nu mi a spus si de pompa aer,asa ca..
2 masculi nu fac pui,m am linistit,pfiu

#45
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:57, said:

Pai....daca si asa e super populat,pe urma cese intampla,stric totul.Plus de asta am vazut ca exista maternitati,si alte batai de cap.Eu am vrut ceva simplu,de ambient.Poate pe vitor o sa avansam,Asa si cu plantele mi e ca esuam.Am inteles ca trebuie sa cumpar aspirator.Deci ,pompa este,filtru este?sau ce avem?Este sufiecient?Cum imi dau seama?
Nu te mai lua dupa toata lumea ! Ai numai masculi...ce pui sa faca intre ei Posted Image ? Pentru ambient e suficient ce ai mai citeste postarea mea inca o data ! Cu 5 pesti nu e suprapopulat dar acvariul e mic...cum vrei sa se plimbe pestii aia sa se roteasca in cercuri mici ? Oricum puii intr-un acvariu chiar daca cumperi femele daca nu-i bagi separat vor fi mancati !
Nu ai nevoie de pompa , ai un deja un filtru cu minipompa incorporata care recircula apa pe baza de aer deci aduce si aport de oxigen ! Se vede de la 5 kilometri ca in ultima ta poza se poate citi AQUARIUM PUMP ....adica POMPA DE ACVARIU daca e complicata traducerea !
NUMAI daca vei lua acvariu mai mare iti trebuie filtru extern cu pompa externa sau incorporata...depinde de filtru !
Relax si bucura-te de acvariul tau !

Edited by Supermax, 09 May 2018 - 21:05.


#46
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postr_murphy, on 09 mai 2018 - 20:10, said:

vrei acvariu fara batai de cap, nu lua gupoaice si limiteaza-te la actiuni cit mai putine asupra acvariului.
am vazut unele sfaturi care mi-au zbirlit pielea pe spate .. keep it simple si INTREABA inainte de a mai face pasi.
cauta o ramurica mai cotorsionata de salcie plingatoare, decojeste-o, tine-o in apa o saptamana sa iasa seva din ea, ia un anubias mic si prinde-l pe respectiva creanga si mai vorbim dupa aia.
Eu l-am sfatuit la guppy pt ca toti am inceput de acolo. Acvariul ala mic si patrat nu mi se pare bun pentru neoni care sunt obisnuiti sa zburde. De asemenea am zis de aerator pt ca nu are nici plante acolo...
Daca tu esti expert iar eu care aveam acvariu cand eram copil am gresit, imi pare rau, nu am probleme sa ma contrazici atata timp cat o faci civilizat.


Consider inuman sa tii doar masculi sau doar femele de ( nejustificata ) frica ( a ) puilor.

#47
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Vad ca exista termometru in acvariu, dar incalzitor exista? cu ce reglezi temperatura apei? De asemenea trebuia sa cumperi si ceva decor in care sa se ascunda pestii (unora le place sa se ascunda din cand in cand). Nu stiu daca ti-a spus cineva insa noaptea nu prea e bine sa le ti lumina aprinsa.
Cat despre plante de plastic nu sunt probleme daca sunt cumparate de la un vanzator autorizat (eu numai din astea am avut dar nu a fost nici o problema). Cat despre inmultire nu are rost sa te gandesti la acest lucru, oricum acvariul e cam micut si ar trebui sa-l schimbi daca vrei mai multi (mai bine inveti sa le schimbi apa in mod corect, oricum cand te gandesti la pui trebuie sa faci tot felul de proceduri pe care un incepator nu le-ar indeplini cum trebuie) . Eu zic sa va obisnuiti cu astia si apoi treceti la un nivel superior (daca nu va plictisiti de ei, eu am avut pesti cativa ani si apoi am trecut la pasari Posted Image ).
De sanitari ce sa zic, prima data nu am avut capac si am gasit sanitarii pe podea langa acvariu crezand ca deja sunt morti, dar nu au avut nimic! din ce stiu astia respira si in apa si in afara apei!
Cat despre pompa, in ultimul timp am avut o pompa interioara cu filtru de curatare incorporat (burete), la tine nu pare a fi asa ceva (din imagini nu prea imi dau seama cum este si din pacate nu gasesc nimic despre ea pe net), pompa respectiva prelua apa, o curata si oxigena apa. Trebuie sa existe 3 orificii la ea, unul prin care intra apa, altul prin care intra aer din afara acvariului si altul prin care iese apa curata si oxigenata, sa nu fie doar o pompa de oxigen interna care nu are filtru?! (poate mai are cineva modelul asta si-ti spune  detalii despre ea)

Edited by stlk, 09 May 2018 - 23:37.


#48
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hai da-ma dracu. Am avut acvariu de 80/100 lt.Si aveam la el pompa numai de aer cu terminatie de ponce bule mici+filtru de apa( acu va zic-strat de pietricele+burete cu gauri mari+burete cu medii+burete cu mici toate erau straturi de cca2,3 cm).Si incalzitor ca sonda de o bagam iarna.Si pe dracu sa ma ia kit Ph.Si o carca de pesti.Si buruieni.Si era frumos pana trebuia sa-l spal,completez cu apa.  Da adevaru e ca pierzi linistit 1 ora numa sa te uiti la el cand e fresh si nu numai.3 ani damblaua.

Si din experienta mea nu baga rase agresive cu pasnice la volumul tau,eu am luat-o la ce am zis mai sus.Sanitarii pot convietui ca stau pe fund.

#49
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostSupermax, on 09 mai 2018 - 21:01, said:

Nu te mai lua dupa toata lumea ! Ai numai masculi...ce pui sa faca intre ei Posted Image ? Pentru ambient e suficient ce ai mai citeste postarea mea inca o data ! Cu 5 pesti nu e suprapopulat dar acvariul e mic...cum vrei sa se plimbe pestii aia sa se roteasca in cercuri mici ? Oricum puii intr-un acvariu chiar daca cumperi femele daca nu-i bagi separat vor fi mancati !
Nu ai nevoie de pompa , ai un deja un filtru cu minipompa incorporata care recircula apa pe baza de aer deci aduce si aport de oxigen ! Se vede de la 5 kilometri ca in ultima ta poza se poate citi AQUARIUM PUMP ....adica POMPA DE ACVARIU daca e complicata traducerea !
NUMAI daca vei lua acvariu mai mare iti trebuie filtru extern cu pompa externa sau incorporata...depinde de filtru !
Relax si bucura-te de acvariul tau !
Era o ironie,ca sa nu folosesc alti termeni.Ne batem joc,e cel mai simplu.Mai bine unii n ar comenta
In alta ordine de  idei,scrie pump,nu filter.Am spus ca are o cascada ,fantana,ce mamaei o fi.Asa mi a aratat cel de la magazin.Suntem relax,femela nu doresc deocamdata,o sa incerc cate ceva cu decor,apa o sa o schimb saptamanal.Daca nu aveau pompa de aer,nu mureau in astea 4 zile?
Multumesc pt raspunsuri

#50
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Poststlk, on 09 mai 2018 - 23:26, said:

Vad ca exista termometru in acvariu, dar incalzitor exista? cu ce reglezi temperatura apei? De asemenea trebuia sa cumperi si ceva decor in care sa se ascunda pestii (unora le place sa se ascunda din cand in cand). Nu stiu daca ti-a spus cineva insa noaptea nu prea e bine sa le ti lumina aprinsa.
Cat despre plante de plastic nu sunt probleme daca sunt cumparate de la un vanzator autorizat (eu numai din astea am avut dar nu a fost nici o problema). Cat despre inmultire nu are rost sa te gandesti la acest lucru, oricum acvariul e cam micut si ar trebui sa-l schimbi daca vrei mai multi (mai bine inveti sa le schimbi apa in mod corect, oricum cand te gandesti la pui trebuie sa faci tot felul de proceduri pe care un incepator nu le-ar indeplini cum trebuie) . Eu zic sa va obisnuiti cu astia si apoi treceti la un nivel superior (daca nu va plictisiti de ei, eu am avut pesti cativa ani si apoi am trecut la pasari Posted Image ).
De sanitari ce sa zic, prima data nu am avut capac si am gasit sanitarii pe podea langa acvariu crezand ca deja sunt morti, dar nu au avut nimic! din ce stiu astia respira si in apa si in afara apei!
Cat despre pompa, in ultimul timp am avut o pompa interioara cu filtru de curatare incorporat (burete), la tine nu pare a fi asa ceva (din imagini nu prea imi dau seama cum este si din pacate nu gasesc nimic despre ea pe net), pompa respectiva prelua apa, o curata si oxigena apa. Trebuie sa existe 3 orificii la ea, unul prin care intra apa, altul prin care intra aer din afara acvariului si altul prin care iese apa curata si oxigenata, sa nu fie doar o pompa de oxigen interna care nu are filtru?! (poate mai are cineva modelul asta si-ti spune  detalii despre ea)
Incalzitor mi s a spus ca nu e nevoie vara,,28 si 29 indica termometrul
Are tot ce i trebuie,scrie Pump.

#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
recipientul de care ziceam ..

Attached Files



#52
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Neonii sunt pesti de card, nu prea le place sa fie in numar mic. Pentru acvariul tau as fi ales unu sau doi sanitari plus 4-5 guppy. Iti trebuie substrat un pic mai consistent, si ca sa arate bine ia plante mai inalte. Exista si plante de plastic frumoase si acvariul este mai usor de intretinut cu plastic. Un filtru de apa mic este mai bun, nu e necesar sa scoata bule, oxigenarea se face prin agitarea suprafetei apei iar un filtru face asta. Guppy se pot si inmulti, sunt pesti vivipari, proportia trebuie sa fie cam un mascul la 3 femele. Daca vrei ceva puisori e bina sa adaugi ceva plante, altfel parintii isi mananca puii cu placere. De incalzitor nu prea ai nevoie pentru guppy, sunt ok si la 20-21 de grade in apa. Nu expune acvariul la lumina directa, se va umple de alge, "ascunde-l" undeva unde nu prea bate lumina. Daca vrei sa se vada frumos acvariul pune ceva negru in spatele lui sau lipeste autocolant negru pe latura sa din spate.

Edited by spooky51, 10 May 2018 - 08:09.


#53
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View Postspooky51, on 10 mai 2018 - 08:05, said:

Neonii sunt pesti de card, nu prea le place sa fie in numar mic.
Iti trebuie substrat un pic mai consistent,
Exista si plante de plastic frumoase
nu e necesar sa scoata bule, oxigenarea se face prin agitarea suprafetei apei iar un filtru face asta.
De incalzitor nu prea ai nevoie pentru guppy, sunt ok si la 20-21 de grade in apa.
Nu expune acvariul la lumina directa, se va umple de alge,
Daca vrei sa se vada frumos acvariul pune ceva negru in spatele lui sau lipeste autocolant negru pe latura sa din spate.

ti-ai facut bine temele ;)  cu exceptia la ce am inrosit ..

#54
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postspooky51, on 10 mai 2018 - 08:05, said:

Neonii sunt pesti de card, nu prea le place sa fie in numar mic. Pentru acvariul tau as fi ales unu sau doi sanitari plus 4-5 guppy. Iti trebuie substrat un pic mai consistent, si ca sa arate bine ia plante mai inalte. Exista si plante de plastic frumoase si acvariul este mai usor de intretinut cu plastic. Un filtru de apa mic este mai bun, nu e necesar sa scoata bule, oxigenarea se face prin agitarea suprafetei apei iar un filtru face asta. Guppy se pot si inmulti, sunt pesti vivipari, proportia trebuie sa fie cam un mascul la 3 femele. Daca vrei ceva puisori e bina sa adaugi ceva plante, altfel parintii isi mananca puii cu placere. De incalzitor nu prea ai nevoie pentru guppy, sunt ok si la 20-21 de grade in apa. Nu expune acvariul la lumina directa, se va umple de alge, "ascunde-l" undeva unde nu prea bate lumina. Daca vrei sa se vada frumos acvariul pune ceva negru in spatele lui sau lipeste autocolant negru pe latura sa din spate.
Multumesc pt sfaturi,doar ca ceilalti spun ca este si asa prea populat.
Substratul se pune sub pietris?si este hranitor pt plante?si am mai citit ceva depsre niste bile Jbl?
Acvariul nu are lumina care bate in el,este chiar ascuns sa zic asa
Negru,autocolant,ok.
Cu plantele de plastic mi ar fi mai usor,dar as incerca sa iau naturale.Dar daca iau plante,trebuie si substrat banuiesc,sau pot pune cu acele bile,scz,nu ma pricep.Adica as incerca cu cele naturale,dar cum fac cu cubstratul,de care,si cum il pun sub pietris?
Si o alta intrebare,am pus ieri apa la declorinat,pot sa o mai tin asa pana fac schimbul de apa saptamanal?

Edited by Miky80, 10 May 2018 - 10:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate