Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Pot pune si filmulet?

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlex90USA, on 09 mai 2018 - 18:34, said:

Sanitarul se duce sus dupa mancare si cand pui si cand nu pui...

Pui de găina :lol:
Nu mai dezinformati oameni buni, acest peste respira aer atmosferic, hrana o cauta la nivelul nisipului.
Cind urca la suprafata, aspira aer.
Asa vedem o gramada de aberatii pe internet :)

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
o sa pun maine o poza cu recipientul meu ultrasuprapopulat, la care "schimb" apa cam o data la o saptamana jumate, 1/3 din volum, cu apa direct de la robinet, doar lasata sa ajunga la temperatura camerei (acvariului), fara adaos de "supstante", fara alge, fara boli. pesti, o multime de endleri (poate vrea cineva citiva)

edit .. scoate enormitatile alea de plastice. frumusetile alea de guppy isi prind / agata / zdrelesc cozile cind trec pe linga ele ..
pietrisul, MULT prea mare
pune si o imagine de ansamblu ..

Edited by r_murphy, 09 May 2018 - 19:00.


#22
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostdaniMMM, on 09 mai 2018 - 18:54, said:

O sa-l vezi ca e plin de caca si resturi de mancare,se face maro ,se strange si apa nu mai face recirculare,posibil ca la 10 litri cam des,.Buretele il speli bine cu apa plata de murdarie,si cand e curat -curat,il clatesti cu apa din acvariu intr-un pahar.
Inteleg.Dar nu as putea sa pun un burete nou de fiecare data,fara sa spal si toate cele?Nu e mai sigur asa?

#23
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu am inteles daca ai oxigenator - chestia aia care face bule.

Terminati-va cu 15 20 de neoni la acvariul ala mic. Tine-i pe astia cat vor rezista si nu mai arunca banii.
Pe urma daca vezi ca iti place si te... va pasioneaza, faci investitia justa si iei un acvariu de cativa zeci de litri cu filtru extern si tot ambaradanul aferent.

Frumusei mascuteții aia de guppy... nu-ti fa criji pt coada, asa sunt ei.

Edited by Paz, 09 May 2018 - 19:02.


#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 18:43, said:

Oh my ,m ati speriat :(

Lasa sperietura, acum sint pesti pe toate drumurile, nu ca pe timpuri.
Ai acvariu mic, nu esti priceput, o sa ai decese 100%, asa merg lucrurile.
Apoi inveti, te specializezi, daca citesti, pareri corecte, apoi ajungi sa stapinesti tehnica cresterii peștilor de acvariu, apoi ii inmultesti.
Daca te prinde.
Daca nu, te apuci de crescut hamsteri :lol:

#25
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
E ok,apa arata bine,scoate algele de plastic de acolo,si roaga vanzatorul sa-ti dea macar vreo doua-trei naturale.Plantele naturale sunt parte din ecosistem,oxigen,chestii...

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 18:58, said:

Inteleg.Dar nu as putea sa pun un burete nou de fiecare data,fara sa spal si toate cele?Nu e mai sigur asa?
Pentru ce?Dai bani degeaba.....Il schimbi cand incepe sa se rupa inainte sa apara gauri mari.Bacteriile si microorganismele din acvariu se fixeaza in buretele ala,de aia nici nu trebuie spalat la jet puternic,doar clatit,altfel strici ciclul acvariului.

Edited by daniMMM, 09 May 2018 - 19:07.


#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 18:58, said:

Inteleg.Dar nu as putea sa pun un burete nou de fiecare data,fara sa spal si toate cele?Nu e mai sigur asa?
Nu, si nici nu trebuie sa exagerezi cu spalatul ca pierzi bacteriile din el.

STAI ASA PUTIN.
TU AI DOUA GUPPY SI AMANDOI MASCULI ???
ALA E CEL MAI TRIST ACVARIU DIN LUME !

Ia repede trei femele.

Edited by Paz, 09 May 2018 - 19:08.


#27
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostPaz, on 09 mai 2018 - 18:59, said:

Nu am inteles daca ai oxigenator - chestia aia care face bule.

Terminati-va cu 15 20 de neoni la acvariul ala mic. Tine-i pe astia cat vor rezista si nu mai arunca banii.
Pe urma daca vezi ca iti place si te... va pasioneaza, faci investitia justa si iei un acvariu de cativa zeci de litri cu filtru extern si tot ambaradanul aferent.

Frumusei mascuteții aia de guppy... nu-ti fa criji pt coada, asa sunt ei.
Asa o sa fac,vedem cat rezista.
Chestia care face bule?e un filtru care vine pana jos,in acvariu,si o mica fantana,care face bule ,adica acascada,adica...nu stiu

View PostPaz, on 09 mai 2018 - 19:04, said:

Nu, si nici nu trebuie sa exagerezi cu spalatul ca pierzi bacteriile din el.
Mi s a spus sa schimb o parte din apa saptamanal,si sa pun solutiile care le am pus si prima data.Pot inlocui buretele atunci?

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:07, said:

Mi s a spus sa schimb o parte din apa saptamanal,si sa pun solutiile care le am pus si prima data.Pot inlocui buretele atunci?
Nu.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
:facepalm:
Coleguuuu, nu înlocuiești buretele, asaaaa, ca pe ciorapii murdari.
Ala il lasi juma" de an, sau mai mult, il scoti, il speli, il montezi la loc.
Cind devine friabil, atunci il schimbi.

#30
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostdaniMMM, on 09 mai 2018 - 19:03, said:

E ok,apa arata bine,scoate algele de plastic de acolo,si roaga vanzatorul sa-ti dea macar vreo doua-trei naturale.Plantele naturale sunt parte din ecosistem,oxigen,chestii...
Si eu am vrut sa scot obiectele,dar am vazut ca se plimba guppy pe acolo.Am de ieri acvariul,adika de 2 zile,ca o zi fara pesti.Ma gandeam sa invat alte chestii,si sa mai las plantele acolo.Sau sa le scot la prima schimbare de apa.Daca iau plante naturale ,mi e frica de alge si probleme.Si ce nu inteleg eu,daca filtrul acela isi face treaba.Trebuie sa iau mai puternic?

Pentru ce?Dai bani degeaba.....Il schimbi cand incepe sa se rupa inainte sa apara gauri mari.Bacteriile si microorganismele din acvariu se fixeaza in buretele ala,de aia nici nu trebuie spalat la jet puternic,doar clatit,altfel strici ciclul acvariului.
ok

View Postcrisstonne, on 09 mai 2018 - 19:11, said:

Posted Image
Coleguuuu, nu înlocuiești buretele, asaaaa, ca pe ciorapii murdari.
Ala il lasi juma" de an, sau mai mult, il scoti, il speli, il montezi la loc.
Cind devine friabil, atunci il schimbi.
Ah ok.

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Tre sa iei neaparat 3 femele de guppy si poate si inca 2 sau 3 neoni (daca tot n-ai avut de lucru).

Nu sunt de acord cu plantele fiindca se inmultesc exagerat de repede si dau multa bataie de cap. Trebuie sa ai neaparat oxigenator (pe vremea mea se chema vibrator).

Sunt de parere ca cine ti-a vandut kitul asta nu prea a fost profesional.

As vrea ca colegul r_murphy sa nu se supere pe mine ca nu am fost de acord cu el. Mi se pare un acvariu prea mic pt 20 de pesti.


#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPaz, on 09 mai 2018 - 19:04, said:

TU AI DOUA GUPPY SI AMANDOI MASCULI ???
ALA E CEL MAI TRIST ACVARIU DIN LUME !

O sa fie homălăi :lol: daca apuca sa traiasca mult.
Daca avea Xifo (Xiphophorus Helleri), aia isi schimbau sexul, functie de necesitati, functie de ce sex si citi sint in acvariu.

Edited by crisstonne, 09 May 2018 - 19:32.


#33
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
1) Asa fac sanitarii , fac ture jos sus sa ia aer !
2) Cretinul ti-a vandut 2 masculi de gupi care se bat...de aia ii lipseste o parte din coada aluia !
3) Scoate planta din plastic si ia naturale , preferabil de suprafata !
4) Nu am vazut bine dar si neonii par 2 masculi si aia se bat , de aia fuge unul !
5) Pietrisul e mai bun decat nisipul , filtrul scoate mai usor mizeria , dar e prea mult !
6) Apa nu schimbi din ea decat sa zicem 2 litri pe luna , dupa ce o fierbi si sta 24 de ore sa iasa clorul !
7) Baga o poza cu filtrul si pompa , oricum ar fi nu schimbi buretele decat cand se rup bucatele din el usor si il speli cand e murdar !
8) Daca decizi ca iti plac pestii si acvariul ia unul de minim 30 ...eu zic 50 de litri si filtru extern de cati bani iti permiti !
Spor !

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Posted Image
Mi se pare ca xifo se transforma doar din femela in mascul... nu sunt sigur.

#35
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostSupermax, on 09 mai 2018 - 19:31, said:

1) Asa fac sanitarii , fac ture jos sus sa ia aer !
2) Cretinul ti-a vandut 2 masculi de gupi care se bat...de aia ii lipseste o parte din coada aluia !
Nu par sa se bata,dar ieri nu era asa,m as bucura daca pot spune asa,sa si o fi agatat in plantele,obiecte
3) Scoate planta din plastic si ia naturale , preferabil de suprafata !
4) Nu am vazut bine dar si neonii par 2 masculi si aia se bat , de aia fuge unul !Astazi l a alergat pe lumina cel mare pe cel mic,am stins lumina,cel mic il alerga pe cel mare.La magazin a spus ca daca nu se bat acolo,nici la noi,Logic,dar poate nu i a urmarit?
5) Pietrisul e mai bun decat nisipul , filtrul scoate mai usor mizeria , dar e prea mult !
6) Apa nu schimbi din ea decat sa zicem 2 litri pe luna , dupa ce o fierbi si sta 24 de ore sa iasa clorul ! Mi a spus o data pe sptamana,cam un sfert parca
7) Baga o poza cu filtrul si pompa , oricum ar fi nu schimbi buretele decat cand se rup bucatele din el usor si il speli cand e murdar !
8) Daca decizi ca iti plac pestii si acvariul ia unul de minim 30 ...eu zic 50 de litri si filtru extern de cati bani iti permiti !
Spor !
Multumesc..

View PostPaz, on 09 mai 2018 - 19:27, said:

Tre sa iei neaparat 3 femele de guppy si poate si inca 2 sau 3 neoni (daca tot n-ai avut de lucru).

Nu sunt de acord cu plantele fiindca se inmultesc exagerat de repede si dau multa bataie de cap. Trebuie sa ai neaparat oxigenator (pe vremea mea se chema vibrator).

Sunt de parere ca cine ti-a vandut kitul asta nu prea a fost profesional.

As vrea ca colegul r_murphy sa nu se supere pe mine ca nu am fost de acord cu el. Mi se pare un acvariu prea mic pt 20 de pesti.

Nu cred ca reusesc sa ma ocup prea binein cazul inmultirii lor,de aceea am si cerut sa nu fie perechi

#36
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMiky80, on 09 mai 2018 - 19:41, said:




Nu cred ca reusesc sa ma ocup prea binein cazul inmultirii lor,de aceea am si cerut sa nu fie perechi
Acum am vazut si eu ca sunt doar doi masculi,da,trebuie si femele.Daca nu vrei sa-i inmultesti,nu cumperi plante sa se ascunda puietul.

View Postcrisstonne, on 09 mai 2018 - 19:11, said:

Posted Image
Coleguuuu,
Am impresia ca e o doamna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate