Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostdaniMMM, on 09 mai 2018 - 18:54, said:

O sa-l vezi ca e plin de caca si resturi de mancare,se face maro ,se strange si apa nu mai face recirculare,posibil ca la 10 litri cam des,.Buretele il speli bine cu apa plata de murdarie,si cand e curat -curat,il clatesti cu apa din acvariu intr-un pahar.
Cu apa plata?Nu am citit asa ceva...toti spun o clatire usoara cu apa din acvariu...

View PostPaz, on 03 iunie 2018 - 20:55, said:

Io nu mai zic la nimeni nimic. Am zis si io lu' unu mai cu fata de frate.

Oful meu e ca amaratii aia de guppy nu au o femela, cand aia e toata viata lor. Sa alerge dupa femele.
Cand o sa am mai multa experienta,o sa iau si 2-3 femele,la un mascul.asa am citit
Deocamdata ramai cu of ul

View Postr_murphy, on 03 iunie 2018 - 20:36, said:

zau de nu ma distreaza topicul asta!!
ii recomandati neoane, leduri, fertilizanti, ceodoiuri, dar nu-i spune nimeni, mai omule, cum tii tu neoni in apa cu pH 8...
Probabil nu i 8 ph
Important e ca te distreziPosted Image
Recomandarile sunt bine venite...

View Postr_murphy, on 03 iunie 2018 - 20:44, said:

zi-le lor, nu mie, eu stiu asta, oricum, codoiul e pentru balarii, iar polisperma aia poate da pe dinafara si fara bioxid.
se mai vede o tufa mica in fata, pare criptocoryna, nu-mi dau prea bine seama, si asta este "iubitoare" de apa dura ..
Daca vorbesti despre planta din acvariul meu,intr adevar doar pare,uite ca nu le stii tu pe toate
Ph ul nu e 8..stai linistit,ca am citit si eu despre pestii tinuti in apa cu ph mare si ce suferinte provoaca...si mai ales in timplu ciclarii se spune ca ,ph ul creste.O sa iau si alt test,special de ph si vedem atunci

#164
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMiky80, on 03 iunie 2018 - 22:02, said:

Cand o sa am mai multa experienta,o sa iau si 2-3 femele,la un mascul.asa am citit
Deocamdata ramai cu of ul
Nu-ti trebuie experienta, nu ai nevoie sa le faci absolut nimic.

#165
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View PostPaz, on 03 iunie 2018 - 22:23, said:

Nu-ti trebuie experienta, nu ai nevoie sa le faci absolut nimic.
Am citit,si inteleg ca adultii ii pot manca pe pui,ca e bine sa muti femela intr o maternitate,sa ai plante ca altfel tot asa vor fi mancati..nu mi trebuie sa vad asa ceva.Si nici nu doresc sa experimentez pe ei,cu timpul poate,Si nasc pui multi ,si cresc ,daca supravietuiesc,si maapuc de donatii?Imi pare rau ,dar nu ma apuc de asa ceva,oricum nu curand...Nu sunt singura persoana care nu indrazneste asa ceva.Pe viitor ,cine stie...Nu m am informat prea atent,da cam asta am citit.

#166
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Acum 2 saptamani a mai aterizat un acvariu 25 l.In el am pus guppy.Cei 8 magnifici ,2 cu 2 sunt cei cu care am inceput "acvaristica".Am recitit postarile din mai,si mi vine sa rad,si uitasem cum a fost cu avariul de 10 l.Cu 2 guppy si 4 neoni.Acum sunt 9 neoni si 8 guppy.Am lasat neonii cu sanitarii,si am mutat guppy in acvariul nou,de 25 l.Plante am avut ,atat cat sa impart in cele 3 acvarii.Sunt bine cu totii,vreau sa mai cumpariar plante,caci m am indragostit si eu si neonii de  Ceratopteris thalictroides.
`Mai doresc un aspirator ,desi am luat unul pe baterii,vreau sa incerc Aspirator acvariu Nano Dennerle gravel cleaner 10-40l
Doresc sa mai cumpar zilele viitoare neoni,vreo 5..sa ramanasi putin loc de zbenguiala.Guppy imi ajung.Si mai este si femela care cica a facut pui,dar ceva este in neregula,sunt ca niste musculite.Au peste 10 zile, o luna.Nu e normal sa fie asa.Cred ca din cauza spatiului..sau ceva cu sarcina,nu mi dau seama.O sa vad ce se mai intampla,momentan,stam asa.O  sa iau 3 femele si cu un baiat mai teapan,o sa incerc sa vad cum arata puii,ca nu cred ca astia sunt pui normali.Dar asta in toamna -iarna.
As fi vrut sa pun  cei 9 neoni cu  alti tetra,dar nu stiu daca o sa mi placa.Asa ca mai iau 5 neoni si lasam asa.Poze nu pun,nu va mai distrez

Edited by Miky80, 27 July 2018 - 12:38.


#167
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Multumesc tuturor pentru sfaturi,chiar si acum,dupa atata timp.

#168
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
caut un filtru cascada pentru un accvariu de 20l.
stie cineva un model cat mai silentios?

#169
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Buna ziua! Am luat un acvariu de 60, am tratat apa cu starter, reglat ph la 7, pus filtru, incalzitor..si dupa 2 zile apa a inceput sa fie cloudy, incetoșată..
E de la bacterii? De la filtru?

N-are încă plante sau pești.
Are pietriș pe fundul acvariului, spălat bine în prealabil și atât.

#170
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
mancare pui in el?

#171
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Nu pun pentru că deocamdată nu are nici plante, nici pești.

#172
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ciclare se pune mancare.
bateriile alea cu ce se hranesc.

#173
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Am înțeles, mersi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate